Zapytaj o ofertę

Wpływ geolokalizacji na pozycję frazy

5 min czytania
Wpływ geolokalizacji na pozycję frazy
Kategoria Pozycjonowanie

Algorytmy wyszukiwarki Google biorą pod uwagę wiele czynników przy określaniu pozycji stron. To sprawia, że czasami ciężko określić, jakie działania warto podjąć – dla lokalnych biznesów szczególne znaczenie z pewnością będzie mieć geolokalizacja. Pozycjonowanie z wykorzystaniem danych o położeniu użytkownika może mieć bardzo korzystny efekt – sprawdź, jak podejść do tej kwestii.

Spis treści:

Czym jest geolokalizacja?

Na samym początku warto skupić się przede wszystkim na tym, czym właściwie jest geolokalizacja: pozycjonowanie to nie jedyny proces, w którym czynnik ten ma spore znaczenie. Z użyciem mechanizmów geolokalizacji możliwe jest dość dokładne określenie pozycji użytkownika – w wielu przypadków nawet do poziomu konkretnej ulicy czy budynku. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim sygnał GPS, który jest przesyłany przez większość urządzeń mobilnych, oraz adresy IP przypisane do wszystkich urządzeń sieciowych. Warto przy tym zaznaczyć, że sam termin „pozycjonowanie” może odnosić się również do geolokalizacji, jednak w kontekście marketingu online oznacza on przeważnie ustalanie kolejności stron w wynikach wyszukiwania danej frazy.

Jakie jest znaczenie geolokalizacji dla SEO? Algorytmy wyszukiwarek są stale rozwijane i biorą pod uwagę coraz większą liczbę czynników rankingowych. Obecnie Google jest w stanie bez problemu zaserwować nam wyniki powiązane z naszą lokalizacją. Służą do tego właśnie dane zdobyte poprzez GPS i adres IP. Nie jest to idealny system – szczególnie w przypadku komputerów stacjonarnych często możemy zauważyć, że zamiast naszej pozycji wyświetla się właściwie lokalizacja dostawcy internetu. Mimo tego, głównie ze względu na wzrost udziału smartfonów w wyszukiwaniu, pozycjonowanie lokalne z użyciem geolokalizacji jest coraz istotniejsze. Dzięki temu nawet lokalne firmy mają szansę na spory rozgłos poprzez frazy takie jak „fryzjer Bydgoszcz” czy „barber Warszawa centrum”. Z założenia geolokalizacja powinna pozwolić na wyświetlenie wyników dopasowanych do lokalizacji bez konieczności wpisywania fraz związanych z danym miejscem.

Wyszukiwanie w Google: geolokalizacja a kwestia lokalizacji serwera i użytkownika

Niekiedy może się zdarzyć, że geolokalizacja nie zadziała w pełni poprawnie, a nasze wyniki będą dotyczyć zupełnie innego miejsca. Dzieje się tak między innymi ze względu na lokalizację serwera, na którym postawiona jest strona. Algorytmy Google zawsze sprawdzają ten parametr, co może mieć wpływ na uwzględnianie witryny przy konkretnych zapytaniach. Można obejść ten problem, wykupując lokalny hosting, jednak takie działanie jest często ograniczone przez dostępność wolnych miejsc czy nawet samych usług. Z podobnymi sytuacjami możemy spotkać się w przypadku innego adresu dostawcy internetu. Warto także zaznaczyć, że wyszukiwarka bierze pod uwagę również ostatnie wyszukiwania danego użytkownika, które mogą w pewnym stopniu służyć do określenia jego lokalizacji. Google sprawdza również tymczasowe dane zapisane w przeglądarce, by jeszcze precyzyjniej „odnaleźć” konkretnego internautę.

Geolokalizacja – wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania

Jaki jest efekt geolokalizacji na wyniki wyszukiwania Google? To temat, który bezpośrednio wiąże się ze słowami kluczowymi, które decydują o tym, jakie zapytania wpisane w wyszukiwarkę mogą prowadzić do danej strony. Chcąc wykorzystać dane o pozycji użytkownika, warto pozycjonować witrynę pod kątem fraz lokalnych – mogą one zawierać nazwę regionu, miasta, dzielnicy bądź ulicy.

Pozycjonowanie lokalne

Google bardzo chętnie promuje lokalne strony internetowe, które mogą wyświetlić się po wpisaniu haseł z konkretnym miejscem, a także przy wyszukiwaniach z danej lokalizacji. To sprawia, że nawet niewielkie biznesy mają szansę konkurować z największymi firmami. Z pozycjonowaniem lokalnym możliwe jest skupienie się na konkretnej grupie użytkowników, którzy mieszkają w pobliżu placówki przedsiębiorstwa. Pozyskując ruch od takich internautów, możemy liczyć na znacznie większe zainteresowanie ofertą i zwiększoną szansę na skorzystanie z usług lub produktów od razu po odnalezieniu strony.

O co jeszcze warto zadbać przy pozycjonowaniu lokalnym?

Frazy kluczowe to jeden z najważniejszych czynników wpływających na widoczność strony internetowej i rozpoznawalność marki, a co za tym idzie – skuteczność kampanii w wyszukiwarce. Jak połączyć geolokalizację z lokalnymi hasłami? Warto przede wszystkim zauważyć, że niektóre strony mogą nie być wyświetlane przy wyszukiwaniu opartym na położeniu użytkownika ze względu na inną lokalizację serwera. Wtedy z pewnością przydatne będą frazy kluczowe, które „podpowiedzą” algorytmom Google, skąd pochodzi dana firma i przy jakich hasłach ją wyświetlać. To również dobry sposób na budowanie wizerunku marki. Jeśli dana strona internetowa znajdzie się wśród kilku pierwszych wyników Google, prawdopodobnie będzie postrzegana jako jedna z najlepszych firm w swojej branży. Co więcej, pozycjonowanie lokalne to dobry sposób na połączenie sprzedaży stacjonarnej ze sprzedażą online.

Wizytówka Google Moja Firma a geolokalizacja

Google Moja Firma jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na pozycjonowanie lokalne. Wyszukiwarka „pcha” w górę wszystkie strony internetowe i firmy, które korzystają z profilu Google My Business. Prowadzenie i regularne aktualizowane wizytówki działalności może mieć spory wpływ na efekty lokalnego SEO, a ponadto ułatwi klientom znaleźć lokalizację firmy oraz dane kontaktowe.

Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zachęcić potencjalnych konsumentów do skorzystania z usług firmy, lecz także zapewnić wygodny dostęp do opinii wcześniejszych klientów. Jednym z efektów, które można osiągnąć z wizytówką Google Moja Firma, jest zaznaczenie placówki na Mapach Google – dzięki temu możemy liczyć na ruch zarówno z wyszukiwarki, jak i z aplikacji.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: clevertist.com, trucqer.com

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sprawdź również naszą ofertę na:

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym są metawyszukiwarki?
Czym są metawyszukiwarki?
Czy metawyszukiwarki są obecnie potrzebne, skoro istnieje Google? Postanowiliśmy to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Narzędzia SEO, dzięki którym optymalizacja będzie łatwiejsza
Narzędzia SEO, dzięki którym optymalizacja będzie łatwiejsza
Trudno jest wyobrazić sobie pozycjonowanie bez narzędzi SEO. W tym artykule znajdziesz więc kilka propozycji, którymi warto się zainteresować.
Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?
Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?
Dowiedz się, jak responsywność strony internetowej wpływa na pozycjonowanie i UX!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę