DARMOWY AUDYT SEO

Czym jest linkowanie wewnętrzne? Jak wpływa ono na pozycjonowanie danej strony internetowej?

Czym jest linkowanie wewnętrzne? Jak wpływa ono na pozycjonowanie danej strony internetowej?

Christina Morillo/pexels.com

Jedną z kwestii o największym wpływie na pozycjonowanie strony są odnośniki zarówno z innych witryn, jak i w obrębie tego samego serwisu. Jak zrobić linkowanie wewnętrzne, co to jest link i w jaki sposób odnośniki wpływają na SEO?

Hiperłącze, odnośnik lub link – wszystkie z tych terminów oznaczają odniesienie do innej witryny, pliku czy dowolnego zasobu sieciowego umieszczone na stronie internetowej. W kodzie HTML linki są zawarte w tagach <a> (od angielskiego anchor – kotwica), w których umieszcza się adres docelowej strony, tekst kotwicy, a często także dodatkowe atrybuty zawierające informacje o linku. Oto znaczenie poszczególnych części typowego hiperłącza – przeanalizowanie roli każdego z nich pozwoli lepiej zrozumieć, jak zrobić linkowanie wewnętrzne:

 • para tagów <a> i </a>, które odpowiednio otwierają i zamykają odnośnik – ich obecność pozwala odpowiednio wyświetlać łącza do stron;
 • atrybut „href” – najważniejsza część hiperłącza, która zawiera docelowy adres URL;
 • atrybut „title” – tytuł elementu, który przede wszystkim dostarcza przydatnych informacji dla użytkownika;
 • treść anchora, znajdująca się pomiędzy tagami – jest to tekst, który będzie wyświetlać się na stronie – warto zadbać, by znalazły się tutaj słowa kluczowe lub powiązane frazy;
 • dodatkowe atrybuty, takie jak „rel”, które mogą zawierać dodatkowe dane dla wyszukiwarek i robotów indeksujących.

Zdecydowana większość systemów zarządzania treścią pozwala w wygodny sposób umieścić linki na stronie wraz z odpowiednimi wartościami poszczególnych atrybutów. Warto pamiętać, że tytuł zawarty w atrybucie „title” powinien różnić się od tekstu anchora. Odnośniki mogą prowadzić do podstron w tej samej witrynie lub do innej strony. Czym jest linkowanie wewnętrzne i w jaki sposób różni się od linkowanie zewnętrznego?

Sprawdź: Jak linkowanie wewnętrzne wpływa na SEO strony?

Odnośniki wewnętrzne i zewnętrzne

Główną różnicą pomiędzy linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi jest lokalizacja zasobu, do którego kieruje URL. W pierwszym przypadku znajduje się on w obrębie tej samej witryny (lub nawet tej samej podstrony), z kolei w drugim jest on umieszczony na innej stronie. Obydwa rodzaje odnośników mają spore znaczenie dla pozycjonowania, jednak ich wykorzystanie i rola znacząco się różnią.

Głównym zadaniem linków wewnętrznych jest ułatwienie nawigacji na stronie, dzięki czemu zarówno użytkownicy, jak i algorytmy wyszukiwarek mogą lepiej zrozumieć jej strukturę. Co więcej, odnośniki tego typu mogą być użyte również jako call-to-action – możemy na przykład przekierować użytkownika na podstronę, która służy do umówienia wizyty czy zamówienia produktów. Warto także wiedzieć, jak skutecznie wykorzystać linkowanie wewnętrzneSEO bierze w tym przypadku pod uwagę przede wszystkim słowa kluczowe w treści anchora.

Umieszczanie na stronie linków zewnętrznych może na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt korzystną opcją – w końcu wysyłamy czytelników na inne witryny. W rzeczywistości jednak ich obecność jest bardzo istotna pod względem pozycjonowania. Linkowanie do rzetelnych źródeł pozwala zwiększyć zaufanie do strony, zarówno w „oczach” wyszukiwarki, jak i samych użytkowników. Na więcej korzyści możemy jednak liczyć w przypadku, gdy to inna strona linkuje do naszej. Aby móc osiągnąć ten efekt, należy przede wszystkim publikować wartościowe artykuły, do których będą mogli odwołać się właściciele innych witryn.

Linkowanie zewnętrzne a linkowanie wewnętrzne – co to jest atrybut „nofollow”?

Kolejną ważną różnicą pomiędzy linkami zewnętrznymi a wewnętrznymi jest wartość atrybutu „rel”. Zawarte w nim informacje pozwalają wyszukiwarce określić, czy brać pod uwagę dany odnośnik przy wyznaczaniu pozycji strony. Jest to kwestia, która ma znaczenie przede wszystkim przy odnośnikach zewnętrznych, jednak warto nieco bliżej poznać ten temat, by wiedzieć, jak zrobić linkowanie wewnętrzne. Co to jest atrybut „rel” i jakie może przybierać wartości?

 • „nofollow” – to znak dla wyszukiwarki, by zignorować odnośnik;
 • „dofollow” – domyślna wartość atrybutu „rel”, algorytmy biorą pod uwagę przede wszystkim tego typu linki;
 • (od 2019) „sponsored” – oznaczenie treści płatnych, które mają nieco inny wpływ na pozycjonowanie;
 • (również od 2019) „ugc” – treści generowane przez użytkowników (UGC – „User Generated Content”), takie jak komentarze.

W kontekście linków wewnętrznych warto przede wszystkim zapamiętać, by unikać stosowania atrybutu „nofollow”. Tego typu odnośniki mogą być jednak wykorzystane, jeśli z jakiegoś powodu chcemy, by konkretny link nie miał wpływu na pozycjonowanie naszej strony.

Linkowanie wewnętrzne, SEO i struktura strony

Strony, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, są indeksowane przez tak zwane roboty lub crawlery (od angielskiego „crawl” – pełzać), które nieustannie przeszukują sieć, identyfikując przy tym zależności pomiędzy różnymi witrynami. Dotyczy to zarówno linków zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W ten sposób algorytmy mogą lepiej określić, jakiej tematyki dotyczy dana strona, i które słowa kluczowe będą do niej pasować. To bardzo istotne w kwestii ustalaniu wyników wyszukiwania – celem jest tutaj dostarczenie użytkownikowi zawartości, która najbardziej odpowiada na jego zapotrzebowania przedstawione we wprowadzonych frazach. Z tego względu linkowanie wewnętrzne i SEO to dwa tematy, które są ze sobą bardzo blisko związane.

To jednak nie tylko narzędzie do poprawy pozycjonowania strony – na dobrze przygotowanym linkowaniu wewnętrznym korzystają również osoby, które ją odwiedzają. Jest to kolejna istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, ponieważ łatwa i intuicyjna obsługa witryny pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkownika. Dzięki temu czas spędzony na stronie może być dłuższy, a całość będzie bardziej zachęcać do interakcji bądź wykonania transakcji – co z kolei przełoży się na jeszcze lepsze efekty pozycjonowania. Zastanawiając się, jak zrobić linkowanie wewnętrzne, należy zatem również przeanalizować obecną oraz docelową strukturę strony.

Odnośniki wewnętrzne pomagają zorganizować zawartość na witrynie

Warto w tym przypadku zwrócić uwagę między innymi na sam układ strony. Spora część odnośników wewnętrznych jest generowana automatycznie – są to na przykład kategorie produktów w sklepach bądź artykułów na blogach. Dzięki temu Google może bez problemu określić hierarchię zawartości. Korzystając z systemów zarządzania treścią lub gotowych platform e-commerce, zazwyczaj nie musimy martwić się o tę kwestię. Wystarczy przygotować odpowiedni układ kategorii czy tagów, a oprogramowanie zajmie się tym zadaniem za nas. Jeśli natomiast nasza strona internetowa została opracowana od podstaw, konieczne będzie poświęcenie nieco więcej czasu – proces ten może usprawnić na przykład współpraca z agencją SEO, która zajmuje się również marketingiem treści.

Nieco inaczej wygląda kwestia dodawania odnośników do artykułów bądź opisów. Jak zrobić linkowanie wewnętrzne w takim przypadku, by cieszyć się jak najlepszymi efektami dla SEO? Jednym z najistotniejszych czynników jest umieszczanie łączy, które są powiązane z danym tematem. Dzięki temu czytelnicy będą bardziej skłonni pozostać na stronie, aby zapoznać się z dodatkowym materiałem, który może odpowiadać ich zainteresowaniom lub potrzebom.

Link linkowi nierówny

Wiemy już, czym jest linkowanie wewnętrzne – warto także zastanowić się nad wartością poszczególnych odnośników. Nie każdy z nich będzie mieć taką samą wagę dla algorytmów wyszukiwarki. Spore znaczenie ma tutaj liczba backlinków, czyli odnośników z innych witryn. Najwięcej linków zewnętrznych zazwyczaj prowadzi do strony głównej danego serwisu, wobec czego to właśnie ona często okazuje się najkorzystniejszym miejscem do linkowania wewnętrznego. Bardzo skutecznym wyjściem może okazać się umieszczenie na niej ramki z najnowszymi produktami lub artykułami – w ten sposób możemy zadbać o to, by stale pozyskiwać nowe, wartościowe linki wewnętrzne prosto ze strony głównej. Często może okazać się, że pewne kategorie czy obszary witryny cieszą się większą popularnością u odbiorców. Warto wtedy zadbać o to, by wykorzystać ich potencjał poprzez skuteczne linkowanie wewnętrzne.

Sprawdź: Praktyki SEO w zakresie budowania linków wewnętrznych

Jak zrobić linkowanie wewnętrzne? Kilka porad, które ułatwią przygotowanie efektywnej strategii

Przede wszystkim konieczne jest określenie spójnej i jasnej struktury treści. Dobrze jest przy tym zadbać o to, by podzielić zawartość na „poziomy” – na przykład stronę główną, podstawowe kategorie i należące do nich podkategorie, w których z kolei będą znajdować się konkretne produkty, artykuły czy inne treści. Obszary, na których zależy nam najbardziej, lub w których mamy do przekazania szczególnie dużo wartościowych informacji, powinny być linkowane w licznych innych miejscach na stronie, by wzmocnić ich pozycję.

Struktura może zależeć od typu strony

W zależności od rodzaju witryny podejście do linkowania wewnętrznego może być nieco inne. Dobrym przykładem są tak zwane „breadcrumbs”, czyli „okruszki chleba” – ścieżki do podstron przechodzące przez poszczególne zalinkowane kategorie i podkategorie, zazwyczaj umieszczone na górze strony. Choć można je często spotkać także na blogach, niekiedy architektura witryny tego typu może być na tyle prosta, że nie będą one niezbędne. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku sklepów online – użytkownicy szukający potrzebnych im towarów z pewnością docenią to rozwiązanie, które pozwoli im szybko i sprawnie nawigować po dostępnych produktach.

Zadbaj o linkowanie pomiędzy podstronami o podobnej tematyce

Powiązanie artykułów tematami to kolejna czynność, która może usprawnić linkowanie wewnętrzne. SEO bloga czy specjalistycznego portalu będzie znacznie lepsze, gdy zadbamy o tę kwestię. Jeśli jedna z podstron wyróżnia się na tle innych lub jest wyjątkowo obfita pod względem zawartości, warto linkować do niej z wielu innych artykułów.

Wykorzystaj różne części strony, by usprawnić linkowanie wewnętrzne

Odnośniki wewnętrzne mogą znajdować się w różnych częściach strony – między innymi bezpośrednio w głównej zawartości, na pasku nawigacyjnym, na sidebarze czy w stopce. Lokalizacja łącza może mieć spory wpływ na jego wartość. Warto przy tym zastanowić się, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszej strony. Artykuły bądź opisy prawdopodobnie będą dla odbiorców głównym sposobem poznawania zawartości witryny, wobec czego to właśnie tam powinny znaleźć się najistotniejsze odnośniki do wartościowych treści. Obszary z boku i na górze strony służą z kolei głównie do nawigacji – to dobre miejsce na odnośniki do kategorii czy przedstawienie automatycznie wygenerowanych ramek z powiązanymi zasobami. Stopka jest natomiast miejscem, w którym linki mają najmniejszą wartość, jednak warto właśnie tam umieścić na przykład odnośnik do formularza kontaktowego czy podstawowych danych o nas lub firmie.

Linkowanie wewnętrzne – czego unikać?

Dowiedzieliśmy się już, czym jest linkowanie wewnętrzne i jak przygotować odpowiednią strategię – warto także zidentyfikować potencjalne pomyłki, które mogą zmniejszyć wpływ naszych odnośników na pozycję strony. Należy przede wszystkim mieć na uwadze zadanie i przeznaczenie wewnętrznych łączy: służą one głównie do określenia struktury zawartości oraz w roli narzędzia do nawigacji dla użytkowników. W kontekście pozycjonowania ważne jest linkowanie do wartościowych treści oraz odpowiednie dostosowanie fraz kluczowych w linku, jak również umieszczanie ich w tekście anchora (z odpowiednią częstotliwością).

Nie linkuj za dużo ani za mało

Podobnie jak w przypadku większości pozostałych elementów strategii pozycjonowania oraz marketingu online, liczy się przede wszystkim umiar i trafienie w „złoty środek”. Bardzo ciężko jest określić optymalną liczbę linków wewnętrznych na stronie, jednak należy pamiętać, że zbyt duże nasycenie treści odnośnikami może sprawić, że strona nie będzie w ogóle indeksowana przez Google. Za przeciętny górny limit zazwyczaj uznaje się 100 linków na pojedynczej podstronie. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by nie było ich zbyt mało. Aby lepiej określić odpowiednią liczbę, można skorzystać między innymi z pluginów do pozycjonowania bądź zasięgnąć porady u profesjonalistów z agencji SEO.

Nie linkuj zbyt głęboko

Przesadnie skomplikowana struktura może utrudnić znalezienie odpowiedniej zawartości przez użytkowników. Jeśli chodzi o linkowanie wewnętrzne i SEO, najczęściej zaleca się zadbanie o to, by konkretne podstrony były dostępne po maksymalnie trzech kliknięciach z poziomu strony głównej.

Pamiętaj o naturalności

Dotyczy to szczególnie linków w artykułach, opisach produktów i podobnych treściach. Odnośniki należy umieszczać w taki sposób, by naturalnie komponowały się z resztą tekstu i nie odrywały użytkownika od zawartości strony.

Odpowiedni tekst anchora

Treść anchora decyduje o tym, w jaki sposób link będzie wyświetlał się na stronie. Element ten jest dobrym miejscem na zamieszczenie frazy kluczowej, jednak należy robić to dość oszczędnie – często wręcz nie zaleca się linkowania na główne słowo kluczowe, a zamiast tego wykorzystanie powiązanych terminów. Dodatkowo nie należy używać anchorów w postaci „surowych” URL-i czy ogólnych zwrotów, takich jak „kliknij tutaj”.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  • Bartek dodany 9 września 2022 o godz. 15:38

   Dziękuję za bardzo dobry artykuł!

  • Hubert VD dodany 22 stycznia 2022 o godz. 23:21

   W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, ale Twój artykuł jest naprawdę ciekawi. Odróżnia się od innych charakterystycznym stylem wypowiedzi – i dobrze. Oryginalność jest w cenie 🙂

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak zwiększyć ruch organiczny? TOP 6 wskazówek
  Jak zwiększyć ruch organiczny? TOP 6 wskazówek
  Chcesz powiększyć grono swoich odbiorców? Zależy Ci na wyższym współczynniku konwersji? Mamy kilka skutecznych wskazówek, które mogą Ci się przydać!
  Jak zoptymalizować stronę małej firmy pod kątem lokalnych wyszukiwań?
  Jak zoptymalizować stronę małej firmy pod kątem lokalnych wyszukiwań?
  Prowadzisz stronę internetową swojego lokalnego biznesu? Sprawdź, co zrobić, aby lepiej pozycjonowała się w sieci i przyciągała nowych klientów!
  Czym jest Cloudflare i jaki ma wpływ na SEO?
  Czym jest Cloudflare i jaki ma wpływ na SEO?
  Na wydajność stron internetowych wpływa wiele czynników. Warto więc wiedzieć, czym jest i jaką rolę w pozycjonowaniu odgrywa usługa Cloudflare.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę