Zapytaj o ofertę
Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak jej uniknąć?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak jej uniknąć?

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak jej uniknąć?

14 min. czytania

Pozycjonowanie różnych podstron na te same słowa kluczowe może wydawać się dobrym pomysłem na poprawę pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Często jednak efekt jest zupełnie odwrotny od zamierzonego – podstrony konkurują ze sobą, prowadząc do osłabienia ogólnych wyników strony. Jest to właśnie przykład kanibalizacji słów kluczowych. Na czym dokładnie polega ten proces, jak go unikać i czy w każdej sytuacji oznacza coś negatywnego?

Słowa kluczowe – podstawa SEO

Historia SEO, czyli optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, sięga lat 90. XX wieku. Ten niezwykle istotny obszar marketingu online funkcjonuje w zasadzie od momentu, gdy pojawiły się pierwsze wyszukiwarki internetowe. Początkowo głównym elementem, który decydował o obecności i pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google, były wpisy w katalogach witryn (internetowych odpowiednikach książek telefonicznych). Pozycjonowanie jednak stale ewoluuje wraz z rozwojem wyszukiwarek, które regularnie wprowadzają kolejne aktualizacje. Dominującą pozycję na polskim i światowym rynku ma obecnie Google i niewiele wskazuje na to, by ta sytuacja miała się zmienić. Z serwisu tej firmy korzysta ponad 95% internautów nad Wisłą, a podobne statystyki można odnotować w wielu innych krajach. Z tego względu to właśnie zmiany w algorytmach Google decydują o tym, jak należy podejść do kwestii pozycjonowania.

Zanim wyjaśnimy pojęcie i podamy przykład kanibalizacji treści, warto na chwilę skupić się na samych słowach kluczowych. Odpowiedni dobór fraz niemal od początku jest jednym z głównych czynników wpływających na pozycję strony. Temat ten wymaga obecnie zachowania pewnej równowagi i zwrócenia uwagi również na jakość tekstu. Już dawno minęły czasy, gdy artykuły składające się niemal wyłącznie ze słów kluczowych trafiały na szczyt listy wyników. Należy także uważać na kwestie takie jak kanibalizacja treści i inne potencjalne problemy – przygotowanie odpowiedniej zawartości strony wymaga dość dużego nakładu pracy i zwrócenia uwagi na liczne aspekty działania algorytmów oraz robotów Google. Nie można jednak pominąć tego tematu; mimo że wyszukiwarki analizują coraz większą liczbę czynników, w centrum uwagi nieustannie pozostaje właśnie słowo kluczowe.

Dlaczego dobór słów kluczowych jest tak ważny?

Frazy kluczowe to przede wszystkim główne połączenie pomiędzy tym, czego oczekują użytkownicy wyszukiwarek, a tym, co warto zaprezentować na stronie. Należy przy tym pamiętać o głównym celu działań związanych z SEO, jakim jest zwiększenie ruchu organicznego na stronie. Dane słowo kluczowe, na które pozycjonuje się dana witryna, będzie w dużym stopniu decydować o tym, kto i w jakim celu trafi na stronę. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na dobór, treść, zagęszczenie i liczbę – to jedne z najistotniejszych elementów strategii SEO. Aby zawartość strony mogła skutecznie generować ruch organiczny, konieczne jest zrozumienie potrzeb grupy docelowej.

Od strony technicznej wyszukiwarki analizują organiczne słowa kluczowe obecne w każdej części strony – zarówno w tekście, jak i w tagach HTML czy innych elementach. Szczegółowe informacje o wszystkich witrynach widocznych dla Google są utrzymywane w ogromnych bazach danych, które są na bieżąco aktualizowane. Kanibalizacja słów kluczowych może mieć znaczenie już na tym etapie – algorytmy wyszukiwarki i roboty Google mogą mieć problem z oceną stron rankujących na te same frazy. W momencie, gdy użytkownik wprowadza konkretne zapytanie, wyszukiwarka stara się dopasować jak najlepsze wyniki według słów użytych w treści zapytania. Działanie algorytmów Google odbywa się w pełni automatycznie, a w celu osiągnięcia jak najwyższej pozycji należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu zawartości strony.

Rodzaje słów kluczowych

Frazy kluczowe dzielą się na dwie główne grupy, które różnią się przede wszystkim długością zapytania. Krótkie wyszukiwania, składające się najczęściej z jednego lub dwóch słów, to tak zwane słowa kluczowe short-tail – z krótkim ogonem. Dłuższe zapytania, które mogą mieć nawet formę pełnych zdań, to z kolei frazy long-tail, czyli z długim ogonem. W dobrze przygotowanej strategii pozycjonowania należy zadbać o odpowiednie wykorzystanie obu grup słów kluczowych.

Posągi z frazami kluczowymi

W przypadku fraz short-tail wolumen wyszukiwań jest znacznie większy, podobnie jak liczba stron, które walczą o pozycję przy tego typu zapytaniach. Dla przykładu, po wpisaniu słowa „pozycjonowanie” otrzymujemy ponad 7 milionów wyników – konkurencja jest zatem bardzo wysoka. To także terminy, przy których częściej występuje kanibalizacja fraz kluczowych, jednak przy tak ogólnych zwrotach możliwe jest skuteczne wyświetlanie więcej niż jednej strony z danego serwisu w wynikach wyszukiwania.

Każde słowo kluczowe long-tail oferuje spory potencjał dzięki mniejszej liczbie zapytań i konkurencyjnych stron. Kontynuując poprzedni przykład, spróbujmy wyszukać termin „czym jest kanibalizacja słów kluczowych” – tym razem wyników będzie niecałe 8 tysięcy, a zatem niemal 1000-krotnie mniej. Takie liczby doskonale pokazują, dlaczego należy zająć się nie tylko ogólnymi, krótkimi frazami, lecz także dłuższymi zapytaniami. Warto podkreślić, że liczba wyszukiwań tego typu stale rośnie – spore znaczenie mają tutaj coraz popularniejsze systemy zamiany mowy na tekst, przy których użytkownicy formułują zwykle pełne zdania.

Poza dwiema głównymi grupami słów kluczowych można wyróżnić również:

 • słowa brandowe – związane z konkretną stroną bądź marką,
 • frazy lokalne – związane z lokalną działalnością,
 • hasła w formie pytań – dłuższe frazy związane z konkretnym problemem, z którym borykają się odbiorcy.

Problem konkurencji

Każdy z wyżej opisanych typów słów kluczowych cechuje się innym stopniem konkurencyjności, w zależności od dziedziny i branży, którą reprezentuje dana strona. Aby sprawdzić, jak duża jest skala wpisywania fraz, warto sięgnąć do panelu Google Search Console, gdzie dostępny jest raport o średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań danego słowa. Dodatkowo w przypadku branży e-commerce należy pamiętać o sezonowości haseł wynikających z pory roku, świąt, wydarzeń czy aktualnych promocji.

Kanibalizacja słów kluczowych – co to jest?

Kanibalizacją słów kluczowych nazywamy sytuację, w której różne podstrony danej witryny – posty blogowe, artykuły czy strony produktów – rankują na te same frazy kluczowe. Zazwyczaj źródłem tego problemu jest zbyt duże podobieństwo pomiędzy tematyką na poszczególnych podstronach. W efekcie różne posty bądź artykuły wzajemnie „zjadają” wyniki i popularność pozostałych treści z tej samej strony. Co istotne, kanibalizacja fraz kluczowych nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia ze sporym zagrożeniem dla pozycjonowania naszej witryny, które należy natychmiast zwalczyć. W niektórych przypadkach wpływ tego zjawiska jest niewielki, jednak nawet wtedy jest to pewien sygnał, że warto scalić podstrony traktujące o tym samym temacie.

Kiedy kanibalizacja treści jest problemem?

Zanim przejdziemy do metod unikania i zwalczania przyczyny kanibalizacji słów kluczowych, warto wskazać, w jakich sytuacjach takie zjawisko nie jest negatywne. Należy przede wszystkim sprawdzić, jak witryna radzi sobie w wynikach wyszukiwania na potencjalnie problematyczną frazę.

W tym momencie warto przytoczyć pewną niezwykle istotną statystykę – według różnych źródeł od 70% do nawet 90% użytkowników w ogóle nie odwiedza drugiej strony wyników wyszukiwania. Oznacza to, że póki nasza witryna mieści się wśród pierwszych rezultatów, nawet kilka artykułów pojawiających się przy tej samej frazie nie stanowi problemu. Wręcz przeciwnie – jest to właściwie korzystna sytuacja, która może doprowadzić do znacznego zwiększenia ruchu organicznego.

Schody zaczynają się wtedy, gdy wystąpi kanibalizacja słów kluczowych i zmniejsza nasze szanse na pojawienie się jakiejkolwiek podstrony na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

Czynniki rankingowe, na które wpływa kanibalizacja słów kluczowych

Parametry, które są brane pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarki przy obliczaniu oceny dla danej strony, nazywa się czynnikami rankingowymi. W ich skład wchodzą zarówno kwestie związane z samą zawartością witryny, jak i działania mające miejsce poza nią. Niezwykle istotną częścią tej drugiej grupy są linki zewnętrzne, podczas gdy w przypadku pierwszej grupy spore znaczenie, poza samym słowem kluczowym, ma także linkowanie wewnętrzne. W obydwu przypadkach kanibalizacja fraz kluczowych może negatywnie wpłynąć na ocenę profilu linkowego. Wyświetlanie się różnych podstron sprawia, że ruch w naturalny sposób dzieli się między nimi, przez co spada zarówno znaczenie odnośników, jak i współczynnik klikalności samej strony w wynikach wyszukiwania.

Co może być przyczyną kanibalizacji słów kluczowych?

W pierwszej kolejności warto określić, jakie sytuacje mogą prowadzić do pojawienia się kanibalizacji treści. To zjawisko, z którym mamy do czynienia między innymi przy duplikacji zawartości – szczególnie wtedy, gdy poszczególne podstrony mają identyczne tytuły i podobne opisy meta. Z kanibalizacją treści spotkamy się jednak nie tylko w sytuacji, gdy podstrony są dokładnymi kopiami. Problem ten dotyczy również artykułów o bardzo podobnej tematyce – należy uważać nie tylko na samą treść, lecz także na linki. W takich sytuacjach konieczne może okazać się przeredagowanie zawartości podstron.

Jak rozpoznać kanibalizację fraz kluczowych?

Na pierwszy rzut oka problem kanibalizacji treści może być dość trudny do zdiagnozowania. Jeśli jednak zauważymy, że pozycjonowanie strony nie przynosi odpowiednich efektów, a ruch na witrynie maleje, zamiast wzrastać, należy dokładnie przeanalizować problem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych i stosunkowo prostych sposobów, by zidentyfikować kanibalizację słów kluczowych.

Audyt zawartości strony

To najszybsza i najłatwiejsza droga do określenia, czy zjawisko kanibalizacji słów kluczowych wpływa na naszą stronę internetową i jej pozycję. Taka analiza może być częścią szerszego audytu SEO – tego typu usługi możemy znaleźć w ofercie profesjonalnych agencji SEO. W niektórych sytuacjach możemy także zamówić audyt skupiony wyłącznie na tym punkcie.

Sprawdzenie historii pozycji strony z narzędziami SEO

Wyszukiwarki internetowe oferują własne systemy do analizy wyników pozycjonowania strony – w przypadku Google jest to Google Search Console. Choć jest to dość rozbudowane oprogramowanie, aktualnie nie oferuje możliwości sprawdzenia dokładnej historii pozycji na jednej podstronie (wyniki są przedstawiane dla całej witryny).

Kanibalizacja fraz kluczowych – zapytania z parametrem „site:”

Google pozwala nie tylko na wprowadzanie prostych, tekstowych zapytań – wyszukiwarka obsługuje także dość długą listę dodatkowych parametrów, które pozwalają zawęzić wyniki. Jednym z nich jest „site:”, z którego wykorzystaniem możemy ograniczyć rezultaty tylko do danej witryny. Jeśli po wpisaniu takiego zapytania widzimy kilka wyników, możemy mieć do czynienia z kanibalizacją słów kluczowych – warto jednak potwierdzić taką analizę wykorzystaniem narzędzi SEO.

Jakimi metodami wykrywać kanibalizację?

Istnieje kilka metod i narzędzi, które pozwolą na sprawdzenie, czy doszło do kanibalizacji słów kluczowych.

Możliwość 1: Wyszukiwarka

To najłatwiejsza, choć dość czasochłonna metoda. Wystarczy ręcznie wpisywać słowa do przeglądarki i sprawdzać, które z nich są najpopularniejsze.

Możliwość 2: Google Search Console

Jak wspomnieliśmy wyżej, to narzędzie jest dużym ułatwieniem pracy, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i energię. W panelu administratora należy wejść w zakładkę „Skuteczność”. Otrzymamy wówczas dostęp do raportów dotyczących słów i fraz kluczowych, wyświetleń oraz kliknięć. Jeśli zauważymy więcej niż jeden adres URL pod danym słowem, może oznaczać to, że doszło do kanibalizacji.

Możliwość 3: Screaming Frog

Jest to narzędzie o prostym panelu, cieszące się popularnością wśród użytkowników, które pozwoli Ci odkryć zdublowane frazy i ich synonimy w publikowanych treściach.

Możliwość 4: Senuto

Nieco bardziej zaawansowane narzędzie, które wykrywa zduplikowaną treść i tworzy listę słów kluczowych dla każdego adresu. Otrzymamy wówczas wgląd do ich dziennej historii i aktualnej pozycji.

Możliwość 5: Ahrefs

Zawiera te same funkcje co Senuto, ale dodatkowo pozwala na eksportowanie plików, sortowanie słów kluczowych oraz ich edycję w jednym panelu.

Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych?

Jeżeli po sprawdzeniu efektów pozycjonowania witryny zauważyliśmy, że zjawisko kanibalizacji słów kluczowych może negatywnie wpłynąć na jej zasięg, należy jak najszybciej zwalczyć ten problem. Warto działać jak najwcześniej – znajomość odpowiednich technik umożliwi uniknięcie podobnych zjawisk w przyszłości.

Połącz różne podstrony w jedną

Jeżeli poszczególne podstrony skupiają się na tej samej tematyce i generują ruch od podobnych grup użytkowników, jest to dobry sygnał, by scalić je w jeden, prawdopodobnie nieco dłuższy artykuł. To także szansa, by nieco przeredagować treść – Google wysoko ocenia dobrze przygotowaną zawartość, która potrafi zatrzymać użytkownika na stronie na kilka minut.

Walcząc z kanibalizacją fraz kluczowych w ten sposób, nie można zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką jest przygotowanie odpowiednich przekierowań. Usunięty artykuł, post czy opis produktu nie znika całkowicie z sieci – wciąż mogą prowadzić do niego odnośniki z innych witryn, które mają ogromne znaczenie dla pozycjonowania. Aby uniknąć pojawiania się martwych linków, warto, zamiast całkowitego usunięcia, zamienić starsze podstrony na przekierowania do nowszej. W przypadku odnośników wewnętrznych lepszą opcją będzie jednak zmiana poszczególnych adresów URL.

Przekierowanie 301 to rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz sytuacji natrafienia na starą wersję strony lub błąd 404.

Pamiętaj o odpowiednim linkowaniu wewnętrznym

To kolejny czynnik, który może pomóc pod kątem kanibalizacji słów kluczowych. Warto przyjąć zasadę linkowania od mniej istotnych do bardziej istotnych podstron. W ten sposób silnik wyszukiwarki będzie w stanie zidentyfikować, które części witryny mają największe znaczenie i odpowiednio dostosować wyniki. Wpływa to również na moc linkowania.

Linki kanoniczne a kanibalizacja treści

W niektórych przypadkach scalenie lub usunięcie różnych podstron zoptymalizowanych pod danym kątem może nie być odpowiednim wyjściem. Ma to miejsce między innymi przy różnego rodzaju parametrach w adresach URL, na przykład przy wyszukiwaniu produktów wśród sklepów internetowych. Zazwyczaj są one oddzielone znakiem „&”. Z technicznego punktu widzenia będą to różne strony – wyszukiwarka musi zatem otrzymać informację, że w rzeczywistości chodzi o tę samą podstronę tj. kategoria produktów. W tym celu stosuje się tak zwane linki kanoniczne, które określają podstawowy format adresu URL, pozbawiony dodatkowych parametrów. Będzie to sygnał dla wyszukiwarki, że właśnie ta witryna jest najważniejsza i powinna pojawiać się w SERP-ach.

Tag noindex

W przypadku braku zmian na stronie można wykorzystać atrybut noidex, aby wyszukiwarka nie indeksowała danej witryny. Unikniemy tym samym duplikacji stron w kontekście oceny algorytmu PageRank.

Przykład kanibalizacji treści w sklepie online: linkowanie do kategorii

W przypadku handlu online musimy liczyć się z obecnością wielu produktów o podobnych podstronach i opisach. Z tego względu pozycjonowanie w e-commerce wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jednak istnieją sposoby, aby skutecznie zadbać o pozycję strony nawet w takiej sytuacji. Aby zwalczyć kanibalizację słów kluczowych w sklepie internetowym, można na przykład linkować na stronę kategorii z każdej strony produktu. Zazwyczaj wymaga to po prostu odpowiedniego przygotowania struktury witryny, aby tego typu hierarchia linków była przygotowana automatycznie. Dana strona kategorii powinna z kolei być wtedy podstroną, na której skupiają się nasze czynności związane z pozycjami.

Wnioski

Treść i słowa kluczowe to dwa fundamenty tworzące strony internetowe, a które nadają ton całej optymalizacji SEO. Zawsze musimy starać się, aby to, co publikujemy, było oryginalne, autorskie i interesujące. Zdarza się jednak, że natrafiamy na przeszkody. Kanibalizacja słów kluczowych to zasadniczy problem witryn, z którego wynika ich niska pozycja rankingowa. Warto więc zadbać o swoje materiały i zyskać realny wpływ na poziom doświadczeń użytkowników.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czy wciąż popularne jest budowanie zaplecza SEO?
  Czy wciąż popularne jest budowanie zaplecza SEO?
  Tworzenie zaplecza SEO wspiera stronę, która ma być widoczna w Google. Czy jest to proste i czy każdy może prowadzić takie zaplecze – sprawdź!
  Certyfikat SSL – czym jest i czy ma wpływ na SEO?
  Certyfikat SSL – czym jest i czy ma wpływ na SEO?
  Zastanawiasz się, co to jest certyfikat SSL i czy warto wdrożyć go na stronę internetową? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego jest on kluczowy dla SEO i jakie korzyści wynikają z jego posiadania.
  Na czym polega depozycjonowanie i jak się przed nim uchronic?
  Na czym polega depozycjonowanie i jak się przed nim uchronic?
  Depozycjonowanie to atak wymierzony w konkurencję i zajmowane przez nią pozycje w SERP. Jakie formy przybiera negatywne SEO i jak się przed nim bronić?
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.