Google Search Console – poradnik krok po kroku

Google Search Console – poradnik krok po kroku

Google Search Console jest oficjalnym narzędziem Google służącym właścicielom witryn internetowych do monitorowania stanu swoich serwisów w indeksie wyszukiwarki Google. Zarówno stanu zaindeksowania, jak i częściowo stanu technicznego. Umożliwia wgląd w to, jak roboty sieciowe postrzegają i interpretują dany serwis.

W przypadku podjęcia pewnych działań ręcznych wobec witryny, Google Search Console jest jedynym źródłem informacji o przyczynie zaistniałej sytuacji. Pośród narzędzi takich, jak Ahrefs czy Majestic, to GSC jest najbardziej rzetelnym źródłem informacji o profilu linkowym domeny. Dzięki zakładce “Skuteczność” (wcześniej “Analityka wyszukiwania”) można monitorować widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dalsza część artykułu omawia po kolei każdą z sekcji dostępnych w narzędziu Google Search Console.

Sekcja “Skuteczność” – monitorowanie widoczności domeny

Zakładka “Skuteczność” w nowej wersji Google Search Console umożliwia analizowanie widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania pod kątem trzech podstawowych wartości:

 • liczby kliknięć,
 • liczby wyświetleń,
 • oraz średniej pozycji.

Dodatkowo na podstawie liczby wyświetleń oraz kliknięć wyliczana jest czwarta metryka – CTR (ang. Click Through Rate), czyli współczynnik klikalności.

Liczba wyświetleń to liczba odnośników do serwisu, które zostały wyświetlone użytkownikowi. W przypadku tekstowych wyników wyszukiwania sytuacja jest prosta, jeżeli jednemu użytkownikowi na zapytanie “pozycjonowanie stron” pojawi się jeden link do domeny grupa-icea.pl, to zliczane jest jedno wystąpienie. W przypadku, gdy odnośnik jest widoczny dopiero na drugiej stronie, na którą użytkownik nie dotrze, wyświetlenie nie zostanie zliczone.
W przypadku graficznych wyników wyszukiwania, które nie wymagają przechodzenia na kolejną stronę (ang. infinity scroll) liczone jest faktyczne wyświetlenie grafiki na ekranie użytkownika.

Liczba kliknięć to prosta wartość liczbowa pokazująca ile razy internauci kliknęli w odnośnik do danej domeny w wynikach wyszukiwania.
Choćby przez wzgląd na personalizację oraz geolokalizację wyników wyszukiwania, każda odpowiedź wyszukiwarki może się od siebie różnić. Użytkownik A, wyszukujący frazę “pozycjonowanie” w Warszawie otrzyma inny zestaw odpowiedzi niż użytkownik B, po wpisaniu tego samego wyrażenia na terenie Poznania. Mając to na uwadze, w raporcie skuteczności dostępna jest średnia pozycja. Jest to nic innego jak średnia arytmetyczna, liczona dla najwyższego wyniku witryny w organicznych wyszukiwaniach.
Przykładowo, jeżeli jedno zapytanie “pozycjonowanie poznań” wyświetli link do domeny grupa-icea.pl na 3 pozycji, a drugie na 5, to w raporcie znalazłaby się wartość (3 + 5) / 2 = 4. W momencie, gdy faktyczna pozycja frazy zależy od personalizacji i geolokalizacji wyników, a także ulega dziennym wahaniom, średnia pozycja jest bezpieczną i rzetelną metryką służącą do oceny sytuacji.

Raport skuteczności przedstawia dane na osi czasu oraz w formie dynamicznej tabeli. Dodatkowo ma wiele opcji konfiguracyjnych, takich jak:

 • typ wyszukiwania (sieć / grafika / wideo),
 • data,
 • zapytanie,
 • strona,
 • kraj,
 • urządzenie.

Dane można także wyeksportować do pliku CSV lub Arkusza Google. Poniżej przedstawiono kilka przykładowych konfiguracji:

 1. Średnia pozycja frazy “pozycjonowanie” w ostatnim półroczu
 2. Liczba wyświetleń domeny przez minione 12 miesięcy
 3. Liczba wyświetleń odnośników do strony na urządzeniach mobilnych w porównaniu z komputerami w ostatnich trzech miesiącach
 4. Liczba kliknięć w ostatnich 6 miesiącach rok do roku
 5. Liczba wyświetleń odnośnika do strony głównej domena.pl w ciągu ostatniego roku
 6. Lista fraz na jakie wyświetla się strona główna domena.pl
Sprawdź: GSC – jak sprawdzić indeksowanie witryny przez wyszukiwarkę?

Sekcja “Sprawdzanie adresu URL” – analiza pojedynczych podstron domeny

Narzędzie do sprawdzania adresu URL (and. URL Inspection Tool) jest jednym z możliwych sposobów weryfikacji, czy dany adres URL znajduje się w indeksie serwisu. Informuje o ewentualnych błędach w procesie skanowania i indeksacji podstrony, a także umożliwia zgłoszenie indywidualnej prośby o zaindeksowanie adresu.

Szczegółowe informacje, które można znaleźć w raporcie stanu adresu:

 • w jaki sposób robot sieciowy wykrył adres (np. poprzez mapę witryny),
 • kiedy miało miejsce ostatnie skanowanie podstrony i czy zakończyło się sukcesem,
 • jaki Googlebot skanował stronę (dla komputerów czy dla smartfonów),
 • czy podstrona nie jest zablokowana przed indeksacją (np. w pliku robots.txt lub przez meta tag robots),
 • jaki jest adres kanoniczny danej podstrony (w dwóch wariantach: wskazany przez użytkownika oraz wybrany przez Google).

Dostępny w narzędziu “Test wersji opublikowanej” daje także możliwość zweryfikowania, czy nowy lub zmodyfikowany adres będzie prawidłowo odczytany przez roboty wyszukiwarki.

W raporcie każdej przetestowanej podstrony otrzymujemy:

 • kod HTML zaindeksowany przez robota sieciowego,
 • zrzut ekranu strony jaką widzi Googlebot,
 • nagłówek odpowiedzi serwera,
 • listę zasobów (m.in. grafik i skryptów) podzieloną na te, które udało się wczytać oraz te, których nie udało się wczytać,
 • listę komunikatów konsoli JavaScript.

Ostatnią możliwością jaką daje narzędzie do sprawdzania adresu URL jest weryfikacja szeroko pojętych ulepszeń dostępnych na danej podstronie. Są to przede wszystkim wszelkie mikrodane, które zostaną wykryte w serwisie, ale także m.in. test dostosowania strony do urządzeń mobilnych, jak smartfony i tablety. Mobile Friendly Test, czyli właśnie test dostosowania strony do urządzeń mobilnych umówiony został w odrębnym artykule.

Sekcja “Indeks > Stan“ – globalna weryfikacja domeny

Raport dotyczący stanu zindeksowania witryny przez Google umożliwia wychwycenie błędów, które Googlebot napotkał podczas indeksacji witryny. Raport w standardowej wersji dotyczy wszystkich znanych podstron w danej domenie, ale jeżeli przez Search Console zostanie zgłoszona mapa witryny można przefiltrować listę komunikatów np. uwzględniając te, które dotyczą jedynie adresów z mapy.

Roboty sieciowe nie są nieomylne i wielokrotnie błędy zgłaszane w omawianym raporcie w rzeczywistości nie mają miejsca. Zazwyczaj wystarczy wówczas zgłosić prośbę o ponowną weryfikację danego zbioru adresów. Niemniej, docelową sytuacją powinna być zerowa liczba błędów w omawianym raporcie.
[tip] Duża liczba wykluczonych adresów jest całkowicie normalną sytuacją. Googlebot stara się zindeksować wszystkie dostępne w serwisie podstrony, z których duża część np. stanowi zbędne duplikaty.

Najczęstsze błędy w raporcie Stanu

Typ Zalecane działanie w przypadku, gdy adres powinien być poprawnie zindeksowany
Nie udało się odnaleźć przesłanego URL-a (404) Weryfikacja czy błąd 404 nadal występuje i usunięcie go
Przesłany URL zawiera tag “noindex” Zmiana wartości meta tagu robots na “index, follow”
Przesłany URL zawiera błędy indeksowania Weryfikacja adresu przy użyciu narzędzia “Sprawdzanie adresu URL”
Przesłany URL jest zablokowany przez plik robots.txt Usunięcie z pliku robots.txt dyrektywy blokującej indeksację podstrony lub dodanie wyjątku
Błąd serwera (5xx) Ustalenie przyczyny błędu 5xx i usunięcie go

Komunikaty dla prawidłowo zindeksowanych adresów

Typ Wyjaśnienie
Strona przesłana i zindeksowana Adresy zaindeksowane, zgłoszone ręcznie (przez mapę witryny lub narzędzie “Sprawdzanie adresu URL”
Strona zindeksowana, ale nieprzesłana w mapie witryny Adresy zaindeksowane, ale wyszukane przez Googlebota

Najczęstsze przyczyny wykluczenia adresu z indeksu

Typ Czy należy podjąć działanie?
Alternatywna strona zawierająca prawidłowy tag strony kanonicznej Nie
Duplikat, przesłany URL nie został oznaczony jako strona kanoniczna Tak, warto zweryfikować jaka podstrona została wybrana przez Google jako kanoniczna dla tego adresu. Może to sygnalizować większą skalę duplikatów na stronie
Duplikat, użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej Tak, warto zweryfikować dlaczego Google uznał tę podstronę za duplikat.
Nieprawidłowość związana ze skanowaniem Tak, warto zweryfikować przy użyciu narzędzia do sprawdzania adresów URL, co było przyczyną nieprawidłowości (kod 4xx? 5xxx?)
Nie znaleziono (404) Nie, ponieważ błędy 404 są całkowicie naturalną sytuacją. Warto jednak zweryfikować, czy nie istnieje odpowiednia podstrona, na którą można przekierować nieistniejący już adres
Pozorny błąd 404 Tak, podstrony które rzeczywiście nie istnieją powinny zwracać kod odpowiedzi 404 Not Found, a ten komunikat oznacza, że serwer zwraca kod 200 OK
Strona wykluczona za pomocą tagu “noindex” Nie, zakładając że “noindex” został wdrożony celowo i świadomie
Strona wykryta – obecnie nie zindeksowana Nie
Strona zablokowana przez plik robots.txt Tak, jeżeli strona nie powinna być indeksowana, warto blokadę w pliku robots.txt zastąpić tagiem “noindex”
Strona zawiera przekierowanie Nie, zakładając że wszystkie przekierowania są wdrażane w serwisie celowo
Strona zeskanowana, ale jeszcze nie zindeksowana Nie

Po podjęciu działań naprawczych w związku z wybranym błędem/ostrzeżeniem, warto zgłosić naniesione poprawki. W widoku szczegółów danego błędu znajduje się przycisk “Sprawdź poprawkę”. W zależności od liczby adresów URL, których dotyczył błąd, weryfikacja może potrwać nawet kilka dni.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Analityka
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czynniki rankingowe Google – profil linków i zaangażowanie użytkowników

  Czynniki rankingowe Google – profil linków i zaangażowanie użytkowników

  Jakie czynniki związane z linkowaniem zwrotnym i zaangażowaniem użytkowników Google uwzględnia podczas pozycjonowania stron? Znamy odpowiedź!
  Co to jest parametr UTM?

  Co to jest parametr UTM?

  Prowadzisz kampanie online? Zatem powinieneś monitorować, na jakie wyniki przekładają się poszczególne działania. Zrobisz to dzięki tagom UTM. Sprawdź, na czym one polegają!
  Do czego służy SEMrush?

  Do czego służy SEMrush?

  Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę