DARMOWY AUDYT SEO

Linkowanie wewnętrzne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Linkowanie wewnętrzne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Serpstat / pexels.com

Z pewnością słyszałeś o linkach zewnętrznych, ale czy kiedykolwiek używałeś ich wewnętrznych odpowiedników? Linki wewnętrzne są bardzo ważnym składnikiem SEO, który każdy właściciel strony internetowej powinien wdrożyć do swojej strategii.

Zanim jednak poznasz najskuteczniejsze strategie linkowania wewnętrznego, przyjrzyjmy się bliżej podstawom tego tematu.

Link wewnętrzny to link w Twojej witrynie, który prowadzi do innej strony. Chodzi na przykład o link w artykule na blogu, który przenosi czytelnika do innego postu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Google wykorzystuje linki wewnętrzne w witrynie, aby skutecznie ją indeksować i dokładnie określać jej wartość. Strategia ta pozwala Googlebotowi lepiej zrozumieć Twoją treść i często zwiększa szanse na wyższą pozycję na liście wyników wyszukiwania docelowych słów kluczowych.

Sprawdź: Przewodnik po linkowaniu w procesie optymalizacji i pozycjonowania

Wpływ linków wewnętrznych na SEO

Jeśli skorzystasz ze strategii linków wewnętrznych, Google jest w stanie dostrzec powiązania między różnymi treściami w Twojej witrynie. Dzięki temu boty indeksujące będą podążać ścieżką Twoich linków i analizować wszystkie strony po kolei, co korzystnie wpłynie na Twoją pozycję w wyszukiwarce.

Wartość strony internetowej

Jeśli linkujesz w swojej treści do innej strony, pokazujesz Google, że jest ona równie wartościowa i warta zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców. Dzięki temu boty indeksujące zwrócą na nią uwagę i umieszczą w odpowiednich miejscach na liście wyników wyszukiwania.

Linki wewnętrzne przekazują również wartość jednej strony internetowej do drugiej, dzięki czemu wzmacniacz autorytet całej witryny i korzystnie wpływasz na swój wizerunek w sieci.

Wartość linku

Oczywistym jest fakt, że każda strona w Twojej witrynie ma inną wartość. Czynnik ten zależy od liczby i jakości linków zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z obserwacji wynika, że to strona główna ma zwykle najwięcej wewnętrznych łączy, przez co jest najbardziej wartościowa i dzieli się tą oceną ze stronami, z którymi się łączy.

Jeśli więc będziesz linkować ze strony głównej do innego miejsca w swojej witrynie, Google uzna je za wartościowe, a linki staną się jeszcze bardziej cenne.

Wewnętrzne strategie linkowania dla SEO

Istnieje wiele różnych strategii linkowania wewnętrznego. Poniżej wymieniono jednak te, które są warte wykorzystania, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z optymalizacją treści.

Głębokość strony

Struktura linków wewnętrznych i głębokość strony są ważnymi czynnikami, które wpływają na proces jej indeksowania.

Głębokość strony to, ogólnie rzecz ujmując, liczba kliknięć potrzebnych do przejścia ze strony głównej do docelowego adresu URL.

Im większa głębokość strony, tym trudniej jest zarówno Googlebotowi, jak i użytkownikom ją znaleźć. Odbiorcy mogą czuć się sfrustrowani faktem, że witryna okazała się trudna w nawigacji, co zmniejszy Twoją przyszłą konwersję. Ponadto Google nie będzie w stanie łatwo jej indeksować, przez co stracisz swoją pozycję w wyszukiwarce.

Warto więc trzymać głębokość na poziomie 3 lub 4 od strony głównej, aby nie zaszkodzić swojej witrynie i jej pozycji na liście wyników wyszukiwania.

Anchor Text

Anchor Text to zwykle niebieski, podkreślony fragment treści, który po kliknięciu przenosi użytkownika do innej strony. Informuje on odbiorców o tym, czego dotyczy dany link i gdzie prowadzi.

Używanie opisowego Anchor Text związanego z docelowym słowem kluczowym jest znacznie lepszą opcją, niż umieszczanie np. pola “kliknij tutaj”. Dotyczy to szczególnie linków wewnętrznych, które prowadzą do stron w Twojej witrynie, a więc warto, aby były klikalne.

Breadcrumbs

Strategia Breadcrumbs to swego rodzaju ścieżka nawigacyjna, która uwzględnia uporządkowane dane, aby informować czytelników, w jakim miejscu witryny się znajdują. Ponadto metoda ta pokazuje Google hierarchię stron, dzięki czemu łatwiej jest ocenić ich wartość i ustawić pozycje na liście wyników wyszukiwania konkretnych słów kluczowych.

Sprawdź: Linkowanie wewnętrzne – jak stworzyć skuteczną strategię?

Strategia linkowania wewnętrznego

Jakie strony warto połączyć?

Łączenie odpowiednich stron to kluczowy element linkowania wewnętrznego. Pozwala on bowiem przedstawić czytelnikom podobne treści lub takie, które uzupełniają podejmowany temat, dzięki czemu możesz mieć pewność, że z pewnością ich zainteresują. Pamiętaj jednak, że musisz zadbać o to, aby linkowane strony były nie tylko powiązane z poprzednimi, ale też wartościowe, dzięki czemu zwiększysz konwersję, a to skutkować będzie wyższą pozycją na liście wyników wyszukiwania.

Dzięki tej strategii stworzysz skuteczną sieć wartościowych stron internetowych, która przedstawi Google wartość witryny, umożliwi użytkownikom poruszanie się po niej i korzystnie wpłynie na Twój wizerunek w sieci.

Zadbaj o jakość linków wewnętrznych

Jeśli okaże się, że posiadasz uszkodzone lub zupełnie niedziałające linki wewnętrzne, jak najszybciej powinieneś je naprawić.

Uszkodzony link prowadzi użytkowników do strony, która nie istnieje, co bardzo niekorzystnie wpływa na ich wrażenia i zmniejsza satysfakcję z obcowania z Twoją witryną. Jeśli więc chcesz stać się liderem w branży, musisz szczególną uwagę zwrócić na potrzeby i oczekiwania odbiorców, a uszkodzone linki wewnętrzne z pewnością Ci tego nie ułatwią.

Podsumowanie

Z pewnością znasz już wartość, jaką wnosi do Twojej strategii marketingowej korzystanie z linków wewnętrznych. Zastosuj się więc do wyżej wymienionych wskazówek, zadbaj o jakość swoich treści, wypróbuj różne metody, dbaj o wrażenia użytkownika i napraw wszelkie błędy, a będziesz mieć pewność, że maksymalnie wykorzystałeś swoje możliwości i stworzyłeś szansę na osiągnięcie najwyższych pozycji na liście wyników wyszukiwania.

W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co zmieniło się w algorytmie Google w 2021 roku? – przegląd zmian
  Co zmieniło się w algorytmie Google w 2021 roku? – przegląd zmian
  Page Experience, MUM czy Link Spam - poznaj najważniejsze aktualizacje algorytmu Google w 2021 i dowiedz się, jak wpłynęły na SEO oraz indeksację stron.
  Zwiększ ruch na swojej stronie dzięki SEO
  Zwiększ ruch na swojej stronie dzięki SEO
  Prowadzisz stronę internetową i chcesz zwiększyć liczbę jej odbiorców, ale nie wiesz jak? Sprawdź jak wykorzystać w tym celu optymalizację treści!
  Dlaczego SEO wymaga tyle czasu?
  Dlaczego SEO wymaga tyle czasu?
  Dlaczego SEO jest tak czasochłonne? Co wpływa na długi czas oczekiwania na pożądane wyniki? Znamy odpowiedzi na te pytania! Czytaj dalej.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę