DARMOWY AUDYT SEO

O czym pamiętać, planując strategię lokalnego SEO?

O czym pamiętać, planując strategię lokalnego SEO?

fauxels/pexels.com

Miarą siły społeczności, zwłaszcza tych lokalnych, jest ich różnorodność. Są to mikro światy, w których wszyscy żyjemy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Gdzie kupuję ulubione pieczywo? W jakie miejsca chadzam? Potrzebuję fryzjera albo apteki? Gdzie idę, chcąc zrobić zakupy? Większość naszych poszukiwań zamyka się w obrębie miejsca, w którym właśnie jesteśmy. Jak w takim razie promować swój lokalny biznes na tle konkurencji? Jak dać się znaleźć w sieci i poza nią?

Czym jest lokalne SEO?

Jak możesz się domyślić, są to wszystkie działania mające za zadanie budować pozycję danej strony w wynikach lokalnego wyszukiwania. Jest to więc metoda dotarcia do węższego grona odbiorców zapewniająca im otrzymanie wszelkich niezbędnych informacji związanych z poszukiwanym miejscem. Tym, co odróżnia tradycyjne SEO od pozycjonowania lokalnego jest właśnie grupa odbiorców, a za nią idąca strategia słów kluczowych.

Dzięki geolokalizacji Google nie trzeba wpisywać nawet nazwy miasta czy ulicy, wyniki wyszukiwania zostaną do nas dopasowane w sposób automatyczny. Wiąże się to z naszym adresem IP bądź GPS. Z tego powodu lokalne firmy powinny mieć wirtualną wizytówkę, o czym za chwilę.

Sprawdź: Sprawdź polecane narzędzia, które pomogą w planowaniu strategii SEO

Poradnik w pigułce – od czego zacząć?

Oto 8 prostych kroków, które pozwolą Ci zacząć planowanie strategii widzialności!

Krok 1: Określ grupę klientów

Pamiętaj, że publiczność lokalna jest nieco mniejsza. Co za tym idzie niezbędnym jest określenie kto będzie korzystać z naszych usług. Ustal więc:

 • płeć,
 • wiek,
 • wykształcenie,
 • zainteresowania,
 • potrzeby,
 • potencjalne problemy.

 

Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich firm, których zyski pochodzą właśnie ze społeczności lokalnej, np. mechanicy, fryzjerzy, elektrycy, korepetytorzy, lekarze, bary, kawiarnie, restauracje (a to i tak tylko niewielki fragment tkanki miejskiej).

Krok 2: Dokonaj analizy konkurencji

Znając swoich odbiorców, musisz realnie ocenić jakie miejsca mogą ich interesować. Sprawdź więc, jak prezentuje się w sieci wizerunek Twojej konkurencji. W łatwy sposób ocenisz ich kanały komunikacji, jakość wizytówki, a przede wszystkim rodzaj słów kluczowych. Musisz wyróżnić się na tle podobnych firm, postaw więc na oryginalność i nie kopiuj treści, które mogą już znać Twoi klienci.

Krok 3: Dostosuj słowa kluczowe

Korzystanie ze słów i fraz ogólnych nie przyniesie pożądanych efektów. Klienci będą odbijać się od ściany. Wydłuży się tym samym cały proces planowania, a my możemy narazić się na straty finansowe. Kiedy już określiliśmy naszą grupę docelowych odbiorców, należy pod ich kątem stworzyć bazę słów kluczowych. Odnieś się więc do konkretnego regionu, w którym działasz.

Krok 4: Popraw pozycjonowanie on-site

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, co jest związane ze strukturą Twojej strony internetowej. Musisz więc zadbać o jej przyjazny interfejs, o adresy URL, stworzyć mapę witryny, poprawić plik robots.txt, a także zwrócić uwagę na podstawowe wskaźniki internetowe związane z prędkością funkcjonowania witryny. Nie uciekniesz od opisów meta, tytułów, meta tagach czy linkowania. Tutaj wkracza więc techniczne SEO jako fundament Twoich działań. Drugą częścią działań on-site jest stworzenie wizytówki z informacjami w obrębie samej strony.

Krok 5: Bądź mobilny

Nie ma co się oszukiwać, nastała era bycia mobile-first. Tworząc plan strategii lokalnego pozycjonowania swojej strony, nie możesz zapomnieć o dostosowaniu jej do małych ekranów. Najwięcej informacji wyszukujemy poza domem, wtedy to telefon jest naszym pośrednikiem w komunikacji. Zadbaj więc o responsywność witryny, aby dopasowywała się automatycznie do urządzenia. Chodzi tu przede wszystkim o doznania użytkowników i łatwość poruszania się w sieci.

Krok 6: Skorzystaj z mocy mediów społecznościowych – pozycjonowanie off-site

Jednym z narzędzie wsparcia dla budowania wizerunku są właśnie media społecznościowe. Facebook, Instagram, Twitter oraz TikTok to obecnie przestrzenie silnie eksploatowane przez internautów każdego dnia. Za pośrednictwem tych kanałów możesz nawiązać trwałą relację ze swoimi klientami, na bieżąco informować ich o swojej działalności czy nowych planach, a przede wszystkim zachęcać do skorzystania z usług za pośrednictwem zdjęć. Pamiętaj – najpierw jedzą oczy!

Dodatkowo możesz sięgnąć do popularności influencerów. Dziś coraz chętniej odwiedzamy miejsca, które polecają obserwowane przez nas osoby. Jest to cyfrowa poczta pantoflowa. Zadbaj więc o polecenia swojego miejsca z innych profilów, aby poszerzyć zasięgi.

Krok 7: Załóż konto Google My Business

Innymi słowy jest to Twoja wizytówka w Google, która staje na pierwszej linii frontu pomiędzy użytkownikiem a Tobą na liście wyszukiwań. Jest to bezpłatne narzędzie pozwalające na lokalne pozycjonowanie za pośrednictwem informacji. Chodzi tutaj o nazwę firmy, jej adres, kategorię działalności, dane kontaktowe czy przekierowanie do witryny docelowej.

Najlepszą metodą na poprawę widoczności jest połączenie wizytówki z Google Maps. Dzięki wspomnianej geolokalizacji, klient bez problemu do Ciebie trafi. Dodatkowo dostanie pakiet informacji pochodzących od innych odbiorców, gdyż Google Moja Firma pozwala na publikowanie opinii oraz komentarzy.

Krok 8: Stwórz wizytówkę NAP

NAP, czyli Name, Address, Phone Number – podstawowe dane kontaktowe firmy. Jest to inny rodzaj wizytówki, którą wykorzystuje się na innych stronach internetowych, np. w bazach firm, branżowych katalogach, oficjalnych stronach miast, portalach społecznościowych czy też na stronach z ofertami pracy. Jest to wsparcie dla pozycjonowania poprawiające wiarygodność Twojej firmy w sieci.

Wnioski

Oto kilka liczb dla potwierdzenia przydatności lokalnego SEO. W ciągu ostatnich lat liczba wyszukiwań lokalnych wzrosła o ponad 500%, a 46% wyszukiwań z Google dotyczy firm związanych z lokalną działalnością. Pamiętaj, że prawie 50% użytkowników odwiedza dane miejsce w ciągu jednego dnia od wyszukiwania! A 76% osób korzysta z urządzeń mobilnych.

Lokalne pozycjonowanie to wieloetapowa strategia wymagająca czasu i zaangażowania. Warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam internet, aby wspomóc własny biznes. Trudno to nieraz przyznać, ale jeśli nie ma Cię w obiegu świata wirtualnego, to nie istniejesz realnie. Dbając jednak o swój wizerunek, jesteś w stanie uzyskać znaczącą przewagę nad konkurencją lokalnego rynku, pozyskać nowych klientów, zbudować markę, a nawet zwiększyć swoje szanse na zwrot inwestycji.

Poznaj moc lokalnego pozycjonowania. Dowiedz się, jak w prosty sposób znaleźć się na górze listy rankingowej wyszukiwarek. Zacznij już dziś promować swój lokalny biznes w sieci!

Masz pytania? Agencja SEO Poznań Grupa iCEA chętnie na nie odpowie!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Link building bez tajemnic – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
  Link building bez tajemnic – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
  Zastanawiasz się, czym jest link building? Przeczytaj nasz artykuł i wszystkiego się dowiedz!
  Wybór słów kluczowych dla początkujących
  Wybór słów kluczowych dla początkujących
  Zastanawiasz się, jak wybrać efektywne słowa kluczowe? Nie wiesz, gdzie ich szukać? W tym artykule poznasz sekrety tworzenia skutecznej kampanii SEO!
  Czy wyszukiwanie Google “bez kliknięcia” ma sens?
  Czy wyszukiwanie Google “bez kliknięcia” ma sens?
  Słyszałeś kiedyś o Zero-click searches? Jeżeli nie, koniecznie musisz dowiedzieć się więcej!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę