Sklep internetowy powinien być przyjazny dla algorytmów wyszukiwarki, dzięki czemu zyska wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.
Odpowiednio przeprowadzone pozycjonowanie sklepu internetowego WooCommerce sprawi, że oferta dotrze do szerszego grona osób, co przełoży się na generowanie większych zysków.
WordPress to najpopularniejszy na świecie CMS, z którego już w 2018 roku korzystało ponad 30% wszystkich witryn internetowych.
Początkowo CMS WordPress przeznaczony był do prowadzenia blogów czy prostych stron WWW, jednak w 2011 roku stał się też doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw chcących rozbudować swoją działalność o sektor e-commerce. Wszystko to za sprawą wtyczki WooCommerce.
Wtyczka WooCommerce do WordPressa umożliwia przede wszystkim zarządzanie asortymentem.
Ogromna liczba darmowych rozszerzeń, motywów i innych dodatkowych funkcji pozwala na optymalizację sklepu WooCommerce i dostosowanie go do potrzeb nawet najbardziej wymagających odbiorców.
Oprócz tego rozwiązanie open-source w postaci plugin do WordPressa pozwala zarządzać magazynem i wysyłką produktów do klientów, włączyć funkcję informowania o niskim stanie lub braku towarów czy skonfigurować metody płatności.
Podstawowa wersja zarówno całego WordPressa, jak i wtyczki WooCommerce to narzędzie bezpłatne, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Właśnie dzięki temu taka forma prowadzenia sklepu internetowego jest obecnie najpopularniejszą na rynku e-commerce w Polsce i na całym świecie.
Ogromnym plusem z punktu widzenia właścicieli sklepu jest opcja wyboru rozszerzenia wtyczki o funkcje wspierając np. Yoast SEO oraz All In One SEO Pack.
Istotną zaletę stanowi też rodzaj oprogramowania – open-source. To czyni platformę jeszcze bardziej plastyczną i daje ogromne możliwości personalizacji.
Jakie są wady WooCommerce? Trzeba pamiętać, że jest to „tylko” wtyczka. Nie daje tylu rozwiązań, co platformy abonamentowe i na pewnym etapie trzeba liczyć się z ograniczeniami.
Popularna wtyczka do WordPressa sprawdzi się w przypadku małych i średnich firm, którym zależy na prostej, intuicyjnej platformie oraz na wysokiej skuteczności działań SEO.
„Reklama jest dźwignią handlu” – to popularne hasło wciąż jest prawdziwe i powinno być myślą przewodnią każdego biznesu. Bez dobrej reklamy nie ma sprzedaży, a bez sprzedaży nie ma zysków.
Warto wspomnieć, że optymalizacja sklepu WooCommerce pozwala na dotarcie do osób znajdujących się niemalże na samym końcu tzw. lejka sprzedażowego. Pozycjonowanie strony WooCommerce na odpowiednie frazy kluczowe pozwala trafić do osób zdecydowanych na zakup.
Stworzenie sklepu internetowego przyjaznego dla algorytmów wyszukiwarki to jeden z najlepszych sposobów na marketing, niezależnie od branży i charakteru działalności.
Warto przytoczyć pochodzący z j. ang. termin AIDA (Attention, Interest, Desire, Action). Jest to model hierarchiczny w marketingu, który określa cztery etapy doprowadzające konsumenta do dokonania zakupu. Pozycjonowanie ma pomóc przeprowadzić go przez tę drogę.
Na samym początku należy zwrócić uwagę klienta na markę czy dany produkt.
Im więcej osób dotrze do sklepu internetowego, tym większa szansa na pozyskanie nowych klientów.
Warto pamiętać, że cały proces jest długotrwały, skomplikowany i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Dlatego wiele firm decyduje się na współpracę ze specjalistami, dla których pozycjonowanie i optymalizacja to chleb powszedni.
Nieumiejętnie dobrane narzędzia i rozwiązania pozycjonerskie nie tylko nie przyniosą zamierzonego efektu, ale mogą zaszkodzić.
Skorzystanie z pomocy agencji SEO to przede wszystkim większa skuteczność. Specjaliści są w stanie dobrać strategie odpowiednie dla branży, w jakiej działa firma, charakteru działalności oraz grupy odbiorców.
Warto zapoznać się z poprzednimi projektami agencji SEO. Zadowoleni klienci to znak, że stosowane rozwiązania przynoszą efekty i będą miały realny wpływ na widoczność sklepu w Internecie.
Oprócz tego ważną kwestią jest zapoznanie się ze wszystkimi rozwiązaniami, jakie zamierza wdrożyć wybrana agencja SEO. Jeśli też obiecuje błyskawiczną poprawę pozycji w wyszukiwarce, to znak, że nie jest ona wiarygodna.
Wyszukiwarka regularnie dokonuje aktualizacji, które są istotne pod względem pozycjonowania i praktyk SEO. Dlatego warto na bieżąco monitorować pojawiające się aktualizacje. To pozwoli zapobiec nagłemu spadkowi pozycji naszego WooCommerce, a do tego pozycjonowanie będzie łatwiejsze.
Audyt SEO to wnikliwa analiza elementów znajdujących się zarówno na stronie (on-site), jak i poza nią (off-site), wpływających na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
Audyt UX dotyczy natomiast wrażeń i doświadczeń osób odwiedzających daną stronę. Błędy, jakie mogą występować, to: zbyt długie ładowanie się strony, nieatrakcyjny wygląd, nieczytelna treść, brak najważniejszych informacji na pierwszym planie.
Kolejnym krokiem jest naprawienie wszystkich wykrytych błędów na stronie.
Audyt SEO wykrywa: źle dobrane frazy kluczowe, nieodpowiednią liczbę lub rozmieszczenie fraz kluczowych, duplikaty, nieodpowiednie formatowanie treści, nieodpowiedni kod źródłowy, niepoprawny tytuł i meta description, nieodpowiednie rozmieszczenie nagłówków, zbyt długi czas ładowania strony.
Audyt UX wskazuje wszystko, co może być nieatrakcyjne z punktu widzenia użytkownika.
Kolejny etap to zaplanowanie i wdrożenie rozwiązań dopasowanych do danej witryny.
Pozycjonowanie WooCommerce może odbywać się np. poprzez wykorzystanie content marketingu, czyli dystrybucji wysokiej jakości treści. Jedną z najpopularniejszych form jest prowadzenie bloga.
Innym rozwiązaniem może być link building, czyli linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne.
Dobra agencja SEO będzie na bieżąco mierzyć progres i analizować, jak przyjęte strategie wpływają na widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania lub czy pomagają osiągnąć inny zamierzony cel.
Pozycjonowanie stron WooCommerce to długotrwały proces, na który składa się wiele elementów.
Pierwsze, drobne efekty można zauważyć po kilku tygodniach, jednak większe zmiany lub zyskanie pierwszej pozycji w wyszukiwarce może zająć kilka miesięcy, pół roku, a nawet rok.
Pozycjonowanie sklepów WooCommerce to rywalizacja o pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. Im większa konkurencyjność branży, tym pozycjonowanie będzie trwało dłużej.
Treść na stronie sklepu powinna być nasycona frazami, ale jeśli będzie ich za dużo, Google uzna to za Keyword Stuffing, czyli nienaturalne upychanie słów kluczowych
Oprócz tego na prędkość pozycjonowania WooCommerce wpływ będzie miała konkurencyjność słów kluczowych.
Warto wybrać agencję lub fachowca, który doskonale wie, jak dopasować witrynę do algorytmów Google, działając zgodnie z polityką wyszukiwarki.
Im więcej błędów zawiera witryna oraz im trudniejsze są one do naprawienia, tym cały proces pozycjonowania będzie dłuższy.
Przykładowo rozwijanie bloga firmowego to proces długotrwały. W takich przypadkach warto uzbroić się w cierpliwość.
Google bardzo chętnie promuje witryny internetowe z długą historią. Jednak jeśli pozycjonowanie odbywało się już wcześniej, ale działania były prowadzone nieumiejętnie, trudniej będzie pozbyć się błędów.
Oprócz tego znaczenie ma także to, czy na daną witrynę nałożone zostały w przeszłości kary od Google.
Przy pozycjonowaniu WooCommerce trzeba wziąć pod uwagę aktualizacje algorytmu Google, które odbywają się nawet kilka razy w roku. Mogą wydłużać proces pozycjonowania, a nawet spowodować, że strona straci wysoką pozycję.
Pozycjonowanie i optymalizacja to pojęcia bardzo często ze sobą mylone.
Optymalizacja, czyli inaczej SEO (z j. ang. Search Engine Optimization) to działania wykonywane na stronie. Ich celem jest dostosowanie witryny do wyszukiwarki internetowej.
Pozycjonowanie to działania zarówno na stronie, jak i poza nią, które mają poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Zalicza się do nich: optymalizacja WooCommerce, pozyskiwanie linków, promowanie strony w mediach społecznościowych.
Dobry pozycjoner powinien w pierwszej kolejności przeanalizować, co jest nie tak na stronie i zająć się optymalizacją sklepu WooCommerce, a następnie przejść do elementów składających się na pozycjonowanie.
To czynności, które pomagają usprawniać działanie strony, a także sprawić, że jej indeksowanie przez roboty Google będzie łatwiejsze.
Należą do nich: szybkość ładowania się witryny, stworzenie przejrzystej struktury wszystkich stron, uproszczenie kodu HTML, zadbanie o przyjazny adres URL dla witryny, usunięcie błędów i duplikatów, ustawienie prawidłowego meta tytułu oraz meta opisu.
Mogą to być opisy produktów, opisy kategorii, a także artykuły blogowe. Im więcej treści, tym więcej fraz kluczowych można umieścić na stronie.
Ważną częścią pozycjonowania jest linkowanie wewnętrzne. Wpływa na widoczność podstron czy kategorii i pomaga w nawigacji po stronie.
Oprócz tego ważne są też obrazy, a dokładniej opisy atrybutów alt, czyli tekstów niewidocznych dla użytkownika, jeśli obraz wczytuje się prawidłowo.
Strona internetowa służy głównie jako wizytówka firmy, a jej zadaniem jest dostarczanie odbiorcom ważnych informacji lub umożliwienie nawiązania kontaktu.
Sklep internetowy zaś – do prowadzenia sprzedaży, dlatego cała witryna jest bardziej wymagająca.
Jako że w sklepie internetowym umieszcza się produkty, to nieodłącznym elementem są ich opisy, które muszą być unikalne.
Black Hat SEO, czyli praktyki niedozwolone przez Google. Należą do nich: ukrywanie treści i elementów w kodzie; Keyword Stuffing; cloaking, czyli przedstawianie robotom innych treści niż te, które widzi odbiorca; ukryte przekierowania.
Warto umożliwić klientom umieszczanie na stronie sklepu recenzji i opinii. Dzięki temu będzie pojawiało się coraz więcej oryginalnej treści, co może skutecznie pomóc w pozycjonowaniu WooCommerce.
Trzeba cierpliwie czekać na rezultaty i nie zmieniać co chwilę strategii tylko dlatego, że po tygodniu strona nie jest na pierwszej pozycji.
Na początku współpracy z agencją SEO lub przed rozpoczęciem działań wykonywanych samodzielnie należy dokładnie określić, czego oczekujemy w związku z optymalizacją WooCommerce i całym procesem pozycjonowania.
Do efektów pozycjonowania zaliczyć można wzrost widoczności sklepu na najbardziej konkurencyjne frazy kluczowe.
Pozycjonowanie sklepów WooCommerce ma również wartość PR-ową – użytkownicy wybierają strony internetowe z pierwszych miejsc na liście ze względu na łatwy dostęp oraz renomę marki.
Oprócz tego efektami pozycjonowania mogą być: wzrost wyświetleń czy kliknięć w wynikach wyszukiwania; większa liczba zapytań od potencjalnych klientów oraz wzrost konwersji, czyli działań wykonywanych przez użytkowników na stronie.
Najbardziej oczywistym i najłatwiejszym do zweryfikowania efektem pozycjonowania WooCommerce jest wzrost sprzedaży i generowanie większych zysków.
Wzrost widoczności witryny w wynikach wyszukiwania to większa liczba odwiedzin; większa liczba odwiedzin to więcej konwersji i lepsza sprzedaż; lepsza sprzedaż to większe zyski.
W przypadku małych sklepów internetowych nie potrzeba nawet dokumentacji, aby zauważyć zwiększenie sprzedaży.
Jak sprawdzić inne efekty pozycjonowania WooCommerce? Pomocne będą narzędzia do monitorowania pozycji i widoczności strony w sieci tj. Google Search Console. Pozwala na sprawdzenie m.in. pozycji strony, liczby wyświetleń, liczby kliknięć czy współczynnika CTR. Innym narzędziem jest Google Analytics – analizuje ruch na stronie, a także zachowania użytkowników.
Nie bez powodu elementem pozycjonowania sklepu WooCommerce jest optymalizacja.
Jeśli działania na stronie zostaną pominięte, cały proces nie będzie miał sensu.
Opisy produktów muszą wspierać działania SEO, czyli zawierać frazy kluczowe, ale jednocześnie powinny być atrakcyjne dla użytkownika, dostarczać mu niezbędnych informacji, a także przekonywać do zakupu, czyli być napisane językiem korzyści.
Responsywna strona WWW to taka, która bez problemu dopasowuje się do rozdzielczości urządzenia. Wyzwaniem jest to, że niekiedy trudno zoptymalizować sklep WooCommerce tak, aby jego przeglądanie było komfortowe na małym ekranie smartfona, zwłaszcza jeśli zawiera on tysiące produktów. Wymaga to fachowej wiedzy, czasu i cierpliwości.
Mowa tutaj o aktualizacjach algorytmu Google oraz o działaniach konkurencji.
Trzeba pamiętać, że jeśli działania innych firm okażą się skuteczniejsze, to pozycja naszej strony błyskawicznie może się zmienić. Tak samo jest w przypadku aktualizacji algorytmu Google.
Pozycjonowanie to proces, którego niektóre praktyki powinny odbywać się regularnie.
Chodzi przede wszystkim o nasycenie treści frazami kluczowymi. Więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Oprócz tego trzeba uważać na kanibalizację słów kluczowych, czyli sytuację, kiedy kilka podstron zoptymalizowanych jest na jedną frazę.
Właściciele sklepów internetowych mają do wyboru mnóstwo funkcji – darmowych i płatnych, aby usprawnić działanie sklepu z perspektywy właściciela oraz konsumenta.
Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek do WordPressa. Wspiera optymalizację sklepu WooCommerce i pomaga dostosować witrynę do wymagań wyszukiwarki pod wieloma względami. To doskonała opcja zwłaszcza dla niedoświadczonych osób.
Yoast SEO dostępna jest w wersji darmowej i płatnej.
To wtyczka, która pozwala wystawiać, edytować i zapisywać faktury. Zainstalowanie takiego dodatku w ustawieniach wtyczki sklepu znacznie usprawnia prowadzenie księgowości oraz rozliczanie się z konsumentami.
Wtyczka pozwala skonfigurować system płatności elektronicznej, dzięki czemu klient w łatwy, bezpieczny sposób może dokonać zakupu. Uważana jest obecnie za jedną z najlepszych tego typu.
Służy do tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowych Google Shopping. Dzięki temu, że automatycznie pobiera informacje o produktach, pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Reklama skonfigurowana przez wtyczkę Herald Bee skutecznie generuje ruch na stronie i pomaga pozyskiwać nowych klientów.
Wtyczki FedEx i UPS pomagają usprawnić działanie sklepu, a tym samym ułatwiają wykonywanie codziennych czynności pracownikom.
To dodatki, dzięki którym możliwa jest wygodna współpraca z firmami kurierskimi. Pozwalają na automatyczne dostosowanie kosztów i sposobu dostawy.
Gdy wtyczka wykryje komentarz z linkiem do dziwnej strony lub nietypową treść, od razu pozbywa się niechcianego wpisu.
Koszty związane z pozycjonowaniem sklepu na WooCommerce zależne są od wielu istotnych czynników, takich jak konkurencyjność branży, trudność słów kluczowych czy rodzaj wykorzystywanych technik optymalizacyjnych. Aby uzyskać dokładną wycenę, warto skonsultować się z profesjonalną agencją SEO.
Pozycjonowanie sklepu internetowego na WooCommerce to dość wymagający i czasochłonny proces. Na jego efekty czekać trzeba bowiem od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od wielu czynników, takich jak konkurencyjność branży, aktualny stan witryny czy pozycja strony w wyszukiwarce.
Pozycjonowanie sklepu na WooCommerce warto zacząć od opracowania skutecznej strategii optymalizacyjnej. Przydatne okazać się wówczas może przeprowadzenie dokładnych badań rynku oraz wdrożenie kompleksowej analizy działań konkurencji, co pozwoli zgromadzić dane niezbędne do dalszych zabiegów SEO.
Prawidłowo opracowana strategia pozycjonowania sklepu internetowego zapewnia szereg istotnych dla rozwoju marki korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczyć można lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania, większy ruch w witrynie oraz satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe.
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.