Zapytaj o ofertę
Błąd 403 – jak naprawić? Co oznacza?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Błąd 403 – jak naprawić? Co oznacza?

Błąd 403 – jak naprawić? Co oznacza?

10 min. czytania

Niekiedy strona działa poprawnie do pewnego czasu. Użytkownik może trafić na problem, który najczęściej jest oznaczony numerami 4xx lub 5xx. Przyczyną tych drugich są błędy po stronie serwera, które mogą wynikać z działań właściciela strony – np. przeprowadzonej aktualizacji pluginów. Natomiast 4xx to kody błędu strony internetowej. Jednym z nich jest 403. Co on oznacza? Co to jest błąd 403 Forbidden?

Błąd 403 – o co chodzi?

Jeśli chodzi o błędy oznaczane kodami 4xx, to najczęściej internauci spotykają się z 404. Oznacza on, że dochodzi do połączenia ze stroną, a serwer nie jest w stanie spełnić żądania, gdyż nie może znaleźć oczekiwanego pliku. Inną przyczyną jest takie skonfigurowanie serwera, że ma on nie wyświetlać określonych danych – bez informowania odbiorcy, z jakiego powodu tak się dzieje. W uproszczeniu chodzi najczęściej o sytuacje, kiedy dany materiał na stronie został przypadkiem lub zgodnie z planem usunięty. Wtedy, zamiast oczekiwanego materiału, wyświetla się błąd 404. Strona, która go wyświetla, może wyglądać podobnie jak w innych serwisach, ale też może być spersonalizowana. Często w celu optymalizacji konwersji zawiera odnośnik prowadzący np. do produktów lub poradników.

W przypadku błędu 404 sugerowanym rozwiązaniem takiego problemu jest przekierowanie 301 podstrony na inną w serwisie, aby nie marnować crawl budżetu. A jak to wygląda w przypadku błędu 403?

Wówczas masz do czynienia z błędem, który oznacza dostęp zabroniony do określonych zasobów. Żądanie zostało wysłane, serwer zrozumiał zapytanie, ale ze względu na ustawienia konfiguracja bezpieczeństwa zabrania wyświetlanie strony czy materiału, których oczekujesz. Strona błędu 403 może wyglądać np. tak, jak poniżej, ale też istnieje możliwość jej personalizacji, więc możesz trafić na przeróżne.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się błędu 403 jest przez osobę zarządzającą serwerem zostały nadane nieodpowiednie uprawnienia dostępu.

Przyczyny pojawienia się błędu 403

Kod błędu 403 może wystąpić z wielu powodów. Zaliczamy do nich:

 • nadanie nieodpowiednich atrybutów CHMOD na dany plik lub katalog, przez co odbiorcy nie mają prawa do odczytu pliku;
 • usunięty został plik indeksu strony WWW, tzn. np. index.php;
 • adres IP internauty, który próbuje otworzyć daną stronę, został zablokowany przez prowadzącego stronę; to częsta sytuacja np. na forach internetowych;
 • katalog, w którym powinna się znajdować witryna, jest pusty;
 • treść jest oznaczona pod względem geograficznym, tzn. dostępna wyłącznie dla mieszkańców np. określonego kraju lub krajów.

Jak naprawić błąd 403 Forbidden na stronie? Zacznij od oceny, czy jest to przypadek i coś zrobiłeś źle, czy jednak taki był Twój cel. Jeśli rzeczywiście z pewnych powodów następuje odmowa dostępu do danego materiału dla odbiorców, to nie musisz nic robić. Natomiast jeśli tak nie miało być, to powinieneś podjąć działania zmierzające do rozwiązania tego problemu. Jak sobie z nim poradzić?

Błąd 403 – jak naprawić?

Przykładowe rozwiązania występowania błędu 403 mogą być inne dla każdego odbiorcy, w zależności od przyczyny. Najpierw musisz przeanalizować, jakie w ogóle powinieneś podjąć działania, aby sobie z tym poradzić. Oto, co możesz zrobić w różnych przypadkach.

Błędne uprawnienia CHMOD do plików lub folderów

Zaloguj się do panelu zarządzania usługą hostingową, np. Direct Admin, cPanel lub innego i znajdź taką opcję jak Menedżer plików lub coś podobnego.

Naprawa błędu 404 krok 1Źródło: cyber-folks.pl, 27.02.2022

Przejdź do folderu z plikami danej strony. Jedną z kolumn, które opisują poszczególne pliki, jest CHMOD.

Naprawa błędu 404 krok 2Źródło: cyber-folks.pl, 27.02.2022

Znajdź te pliki, w przypadku których ustawienia CHMOD są nieodpowiednie. Sugerowane to 755 dla katalogów i 644 dla plików. Zasady edycji w każdym przypadku wyglądają inaczej. W panelu, który jest prezentowany na screenach, należy zaznaczyć wiersz, który chcesz edytować, a następnie pod listą plików kliknąć Ustaw prawa. Gotowe.

Naprawa błędu 404 krok 3Źródło: cyber-folks.pl, 27.02.2022

Uwaga: w zależności od systemu CMS sugerowane prawa zapisu/odczytu mogą być inne, więc przed wprowadzeniem zmian koniecznie sprawdź, jak to wygląda w danym przypadku.

Odśwież stronę

Jeśli witryna zwraca błąd 403, to warto sprawdzić, czy nie jest on chwilowy. Najlepszym sposobem na to jest odświeżenie strony, czyli skorzystanie z kombinacji klawiszy CTRL+F5. Być może w tym przypadku problem nie wynikał z błędnych ustawień, tylko tego, że serwer internetowy zabrania dostępu tylko chwilowo.

Brak danych dostępowych do danej lokalizacji

Usługi hostingowe dają właścicielom stron możliwość ustawienia dostępu do wybranych katalogów na podstawie wprowadzonych danych do logowania. Jeśli podasz nieodpowiednie, to wówczas wyświetli Ci się błąd 404. W przypadku gdy jesteś właścicielem takiej strony, odwiedź panel klienta dla usługi serwerowej i sprawdź, czy rzeczywiście takie hasło jest ustawione. Czy tak miało być? Hasło ustawia się np. poprzez Menadżer plików. Ewentualnie może ono być dodane przez np. wtyczkę do systemu WordPress. Jeśli dana strefa strony ma nie wymagać logowania, to po prostu usuń taki wymóg.

Błąd w pliku .htaccess

Zawiera on ważne informacje związane z konfiguracją strony. Czy błąd 403 pojawił się po zmianach, które ostatnio wprowadziłeś? Zatem bardzo prawdopodobne, że przyczyna tkwi w kodzie, który zawiera .htaccess plik. Możesz go edytować m.in. poprzez Menadżer plików. Jeśli jednak nie znasz się na tym, to najlepszym rozwiązaniem jest przywrócenie poprzedniej wersji .htaccess, sprzed dnia, w którym wprowadziłeś zmianę. Firma hostingowa powinna dać Ci możliwość łatwego przywrócenia tego pliku, ale, tak czy inaczej, staraj się systematycznie sam tworzyć kopie zapasowe takich danych, aby je mieć na wszelki wypadek.

Brak pliku index

Możliwe, że przeprowadzając jakieś operacje na serwerze, usunąłeś z folderu strony plik index.php czy index.htm. W efekcie, przy próbie wejścia na stronę internetową, pojawia się błąd 403 Forbidden. W tym przypadku również rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste, ale potrzebujesz kopii zapasowej pliku. Zatem skorzystaj z backupu, który powinna Ci zapewniać firma hostingowa, ewentualnie skorzystaj z własnej kopii, o ile masz ją zapisaną. W ostateczności, jeśli plik index.php nie był modyfikowany, możesz dodać na jego miejsce ten sam z najnowszej wersji danego systemu CMS. Znajdziesz go w archiwum z instalatorem.

Złośliwe oprogramowanie

Jeśli na Twojej stronie wyskakuje błąd 403, a nie możesz znaleźć przyczyny tego problemu, to jego źródłem może być wirus na Twoim komputerze, który wymusza go na wybranych serwisach. Zatem koniecznie przeskanuj stronę w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Przykładowe przyczyny mogą dotyczyć również infekcji na samej stronie – w plikach systemu CMS. To bardzo groźna sytuacja, a błąd 403 w takim przypadku jest największym problemem. Bardzo prawdopodobne, że infekcja rozprzestrzenia się w takim wypadku na urządzenia użytkowników Twojej strony. Powinieneś natychmiast ją wyłączyć i przywrócić dopiero po usunięciu infekcji.

Wyłączony moduł mod_rewrite

To temu modułowi zawdzięczasz korzystanie z przyjaznych linków, tzn. takich, które nie składają się z przypadkowego ciągu znaków – już sam adres URL pokazuje, czego dotyczy dany materiał. Jeśli błąd 403 Forbidden pojawił się po aktywacji przyjaznych linków w systemie CMS, to możliwe, że problem wynika z wyłączenia tego modułu na serwerze. W takim przypadku najlepiej skontaktuj się z administratorem serwera. Jeśli w katalogu strony istnieje plik .htaccess, to odpowiednia dyrektywa powinna się już w nim znajdować, ale być może brakuje jej w wyniku błędu popełnionego przy edycji strony. Wystarczy, aby pojawił się w nim następujący zapis:

RewriteEngine On

RewriteBase

Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki i cookies

Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, czy witryna nie zwraca błędu, kiedy otwierasz ją na innym urządzeniu. Jeśli nie, to możliwe, że problem rozwiążesz poprzez wyczyszczenie pamięci podręcznej, którą przeglądarka zdążyła zgromadzić, a także ciasteczek. Następnie odśwież stronę i sprawdź, czy udało Ci się uzyskać oczekiwany efekt.

Błędy 403 a SEO

Wiesz już, na czym polega błąd 403 Forbidden, ale czy jego występowanie na stronie może mieć negatywny wpływ na widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania Google? Niestety, ale zdecydowanie tak. W przypadku gdy robot Google napotyka na niego:

 • nie zaindeksuje materiału;
 • jeśli Google zaindeksuje stronę, a robot sprawdzi, czy była aktualizowana i napotka na błąd 403, to może ją wyindeksować;
 • zmniejszy widoczność podstrony w Google – nie będzie się wyświetlać na takich pozycjach, jak dotychczas;
 • nie wykorzysta optymalnie swoich zasobów – bot ma określony crawl budget na każdą witrynę i nie przegląda jej bez końca; jeśli trafi na błędy 403, to nieefektywnie wykorzysta jego zasoby; może nie dotrzeć do tych materiałów, na których indeksacji szczególnie Ci zależy.

Błąd 403 prowadzi do wykluczenia z indeksu części podstron serwisu, tym samym linkowanie wewnętrzne nie przekazuje takiej mocy jak dotychczas. Duża liczba stron z takim błędem może w dłuższym okresie negatywnie wpłynąć na widoczność Twojej witryny w Google. Dlatego warto, abyś monitorował logi serwera – znajdziesz je w panelu zarządzania usługą hostingową. Dzięki nim dowiesz się, czy błąd 403 pojawił się na Twojej stronie.

Błąd 403 – podsumowanie

Do błędu 403 dochodzi wówczas, gdy użytkownik usiłuje otworzyć daną witrynę bądź też inny zasób, do którego ma zablokowany dostęp. Tego typu komunikat jasno sugeruje: nie masz dostępu do tej strony internetowej! Na różnych serwisach można spotkać się z odmiennymi komunikatami, znaczącymi oczywiście to samo (podobnie jest przecież, jeśli chodzi o błąd http 404). Jeśli więc natrafisz na:

 • Błąd 403 Forbidden,
 • Błąd 403 – dostęp zabroniony,
 • Dostęp zabroniony,
 • HTTP 403,
 • HTTP Error 403 – Forbidden,
 • Error 403,
 • Error 403 – Forbidden,
 • HTTP Error 403.14 – Forbidden,
 • Dostęp zabroniony: nie masz zezwolenia na dostęp do tego serwera,

wiesz już, co należy zrobić.

Jeśli zauważasz go na swojej stronie, to nie pozostawiaj tego bez reakcji. Być może to chwilowy problem, ale możliwe też, że to coś poważniejszego. Postaraj się jak najszybciej go wyeliminować. Duża liczba błędów, w tym błąd 403 Forbidden obecny przez dłuższy okres, może negatywnie wpłynąć na widoczność Twojej witryny w Google. Oczywiście możesz zdecydować się na działania prowadzone na własną rękę, ale dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów. Możesz zgłosić się do agencji marketingowej zajmującej się tego typu sytuacjami.

Masz pytania? Agencja SEO Poznań Grupa iCEA chętnie na nie odpowie! Staramy się kompleksowo podchodzić do każdego problemu, z którym zgłasza się do nas klient. Poszczególne sprawy traktujemy indywidualnie, by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, w pełni dopasowane do potrzeb, ale też oczekiwań klienta. Problem z występowaniem omawianego błędu na stronie użytkownika oraz wiele innych kwestii związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją WWW to nasza specjalność.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czym są meta tagi i jaki mają wpływ na SEO?
  Czym są meta tagi i jaki mają wpływ na SEO?
  Czym jest tag? Jakie są najważniejsze tagi na stronie internetowej? Jak ich używać? W tym artykule znajdziesz kompleksowe odpowiedzi!
  Jak sprawdzić Trust Flow? O czym informuje nas parametr TF?
  Jak sprawdzić Trust Flow? O czym informuje nas parametr TF?
  Trust Flow jest jednym z parametrów określających wiarygodność strony. Co ma wpływ na jego wynik, jak go sprawdzić i jak poprawić? Podpowiadamy!
  Jak dobrze zaprojektować stronę internetową pod urządzenia mobilne?
  Jak dobrze zaprojektować stronę internetową pod urządzenia mobilne?
  Prowadzisz swoją stronę WWW, ale nie jest ona kompatybilna z urządzeniami mobilnymi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zmienić!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.