Zapytaj o ofertę
Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?

Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?

8 min. czytania

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnej firmy bez marketingu sieciowego. Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość tego, jak wielu potencjalnych klientów szuka ulubionych produktów w Internecie i stara się do nich dotrzeć w każdy możliwy sposób.

Podstawą ich działań jest zwykle własna strona internetowa i aktywność w mediach społecznościowych, jednak bardzo często sama obecność w sieci nie wystarczy – trzeba jeszcze zadbać o to, by być w jej przestrzeni widocznym.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się nieco więcej o pozycjonowaniu, reklamach Google Ads i najważniejszych różnicach pomiędzy nimi, ponieważ Google Ads a pozycjonowanie to z jednej strony dwie odrębne kwestie, a z drugiej – działania, które świetnie mogą się uzupełniać.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to działania mające na celu podwyższenie pozycji strony w wyszukiwarce. Nie jest tajemnicą fakt, że – korzystając np. z Google – skupiamy się raczej na pierwszych kilku propozycjach, a do drugiej strony wyników najczęściej nawet nie docieramy. Z tego względu tak ważne jest, by to właśnie Twoja firma została zaprezentowana potencjalnym klientom.

Na to, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania ostatecznie zajmie witryna, wpływa wiele czynników. Pamiętać trzeba zarówno o aspektach technicznych (np. szybkość ładowania strony, responsywność czy odpowiednie przekierowania), jak i związanych z treścią (np. odpowiednio sformatowane artykuły i słowa kluczowe). Bardzo istotna jest także budowa profilu linkowego.

Pozycjonerzy działają zarówno w obrębie samej witryny (tzw. pozycjonowanie on-site), jak i poza nią (pozycjonowanie off-site). W związku z tym, że pozycjonowanie wymaga wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach, firmy decydują się zwykle na usługi profesjonalnych agencji SEO.

Wady i zalety pozycjonowania

Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem strategii pozycjonowania stron internetowych:

 • czas oczekiwania na efekty – nierzadko trwa to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy;
 • strategia ta jest znacznie tańsza niż Google Ads, a umiejętnie przeprowadzona może okazać się kluczem do sukcesu każdego biznesu;
 • pozycjonowanie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu marketingu online oraz szeregu umiejętności, których nierzadko brakuje właścicielom stron internetowych. Niemniej jednak opracowanie skutecznego planu działania jest w stanie zagwarantować długotrwałe efekty;
 • uzyskanie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania wymaga czasu i poświęcenia, wobec czego ich zaufanie do witryn plasujących się na szczycie rankingu jest znacznie większe.

Co to jest reklama Google Ads?

Google Ads (dawniej Google AdWords) to reklama typu PPC (Pay Per Click), która pojawia się użytkownikom w różnych miejscach sieci. Zwrot Pay Per Click oznacza, że reklamodawca płaci nie za samo wyświetlenie się reklamy, a dopiero wtedy, gdy odbiorca ją kliknie, tym samym przenosząc się na reklamowaną witrynę (np. sklepu online).

Warto zaznaczyć, że reklamy Google Ads pozwalają dotrzeć do klientów, którzy korzystają z popularnej wyszukiwarki, ale także do użytkowników używających Map Google oraz innych stron należących do sieci partnerskiej Google.

Rodzaje reklam Google Ads

Reklama Google Ads może być tekstowa lub graficzna, a nawet być krótkim filmem wideo. To, jaki format reklamowy będzie odpowiedni, zależy przede wszystkim od Twojej branży i grupy docelowej oraz celu, który chcesz osiągnąć.

Co ważne, reklama w wyszukiwarce pojawia się tylko wtedy, gdy klient użyje odpowiednich słów kluczowych, na jakie targetowana jest Twoja kampania. To w prostej linii prowadzi do tego, że Twój przekaz wyświetli się wyłącznie tym osobom, które szukają produktów podobnych do oferowanych przez Ciebie.

Wady Google Ads

Oto najważniejsze wady Google Ads:

 • szybkie, lecz dość krótkotrwałe efekty. Aby stale generować ruch w witrynie, niezbędne jest regularne ponoszenie kosztów kliknięcia, co na dłuższą metę okazuje się dość nieopłacalne;
 • raz opracowana kampania Google Ads nie będzie wiecznie skuteczna. Konieczna jest regularna optymalizacja reklam i stałe monitorowanie uzyskiwanych efektów.

5 największych plusów reklamy Google Ads

 1. Płatność za efekt – jako reklamodawca płacisz tylko za te reklamy, w które postanowili kliknąć użytkownicy sieci.
 2. Pełna kontrola nad budżetem – Google Ads oferuje ustalenie miesięcznego limitu finansowego. Gdy to zrobisz, na pewno nie przekroczysz założonych kosztów.
 3. Trafienie w target – Twoja reklama pojawi się tylko tym osobom, które wpiszą w wyszukiwarkę określone słowa kluczowe. Dodatkowo możesz targetować swój przekaz na konkretne obszary (np. danego miasta czy województwa) – to cenne, zwłaszcza gdy Twoja działalność ma charakter lokalny.
 4. Ogromna publika – z wyszukiwarki Google w Polsce korzysta obecnie ok. 97% internautów. Gigant prezentuje się imponująco także na arenie międzynarodowej: każdego dnia wyszukiwarka odnotowuje ponad 3,5 miliarda zapytań.
 5. Mierzalność efektów – bieżący wglądu w efekty kampanii. Dzięki konkretnym danym liczbowym możesz wyciągać wnioski na przyszłość i optymalizować swoje kolejne działania marketingowe, bez ryzyka przepalania budżetu na bezsensowne działania.

Czym różni się pozycjonowanie od Google Ads?

Cel nadrzędny

Cel pozycjonowania: wyświetlenie się strony na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Cel reklam Ads: przejście klienta do Twojej witryny.

Wygląd reklamy

Dla części przedsiębiorców istotne będzie to, jak reklama prezentuje się w wyszukiwarce. W dokładnym zwizualizowaniu tego typu reklamy pomocne będą poniższe screeny. Za przykładową frazę w tym przypadku posłużyły spodnie ogrodniczki.

Reklama Google Ads

Wygląd reklamy w wyszukiwarce Google

Na samej górze wyników pojawiła się reklama Google Ads, pokazująca użytkownikowi proponowane produkty z możliwością bezpośredniego przejścia do sklepu i ich zakupu.

Linki sponsorowane

Wygląd linków sponsorowanych w Google

Nieco niżej pojawiły się linki sponsorowane, również należące do reklam Google Ads. Opatrzone są etykietą „reklama”.

Naturalne wyniki wyszukiwania

Wygląd organicznych wyników wyszukiwania

Dopiero pod reklamami PPC pojawiają się organiczne wyniki wyszukiwania. Nie są one sponsorowane ani w żaden sposób opłacone, jednak wpływ na ich pozycję z pewnością miały profesjonalne działania SEO.

Jaki płynie z tego wniosek? Podczas gdy w naturalnie wyglądających wynikach wyszukiwania króluje pozycjonowanie, Google Ads oferuje atrakcyjniejsze pod względem wizualnym odnośniki do stron, a nawet konkretnych produktów.

Rezultaty

Pozycjonowanie to raczej długotrwały proces, na efekty którego najczęściej trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Prace przy SEO bywają żmudne, jednak ich owoce przynoszą spore wzrosty ruchu na stronie i samej sprzedaży.

Reklamy Google Ads działają w zasadzie natychmiast po ich uruchomieniu. Tak szybkie efekty są bardzo motywujące, choć należy pamiętać, że z chwilą zakończenia takiej kampanii znika także sama reklama.

Targetowanie

Reklamy Google Ads pozwalają na większą szczegółowość w określeniu grupy docelowej: poza słowami kluczowymi, na które można ustawić reklamę, możesz skierować przekaz do dowolnej grupy demograficznej.

Tak precyzyjne targetowanie może przynieść spore zyski tylko pod jednym warunkiem – grupa docelowa jest naprawdę gruntownie zbadana i perfekcyjnie określona. W przeciwnym wypadku można niepotrzebnie zamknąć się w jednej grupie klientów, ignorując inną, i tym samym przepalając swój budżet marketingowy.

Cena

Na koszty pozycjonowania wpływ ma tak wiele czynników, że nie sposób określić ich „na dzień dobry”, bez przeanalizowania aktualnej kondycji witryny, jej historii czy branży klienta oraz konkurencji na rynku.

Tymczasem w przypadku reklam PPC koszty opierają się o coś w rodzaju licytacji i zależą od tego, jak bardzo konkurencyjne są frazy kluczowe, na których oprzeć ma się reklama.

Wiedząc, czym różni się pozycjonowanie od Google Ads, z pewnością łatwiej wybrać lepszą opcję. Trzeba jednak zastanowić się, czy jakikolwiek wybór jest w tej sytuacji konieczny. Okazuje się bowiem, że połączenie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z płatnymi reklamami w Google w wielu przypadkach przynosi najlepsze efekty. Podczas gdy konsekwentne działania pozycjonerskie zaowocują wynikami dopiero po kilku miesiącach, reklamy PPC mogą do tego czasu zapewnić napływ nowych klientów. Co więcej, aby nie nadwyrężać zbytnio budżetu marketingowego, podział funduszy pomiędzy kampanię Ads a pozycjonowanie bez wątpienia jest najbardziej opłacalną opcją.

Podsumowując, pozycjonowanie i Google Ads nie są od siebie zależne, jednak w połączeniu mogą zapewnić efekty, jakich nie będą w stanie uzyskać pojedynczo. Nie warto więc rezygnować z żadnej z tych strategii, gdyż dzięki ich odmiennym implikacjom możliwe jest nieustanne rozwijanie biznesu online, rozszerzanie grona odbiorców i zwiększanie sprzedaży, na czym bez wątpienia zależy każdemu przedsiębiorcy.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  dwa × 3 =

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Jak zaprojektować baner reklamowy, żeby w niego klikano?
  Jak zaprojektować baner reklamowy, żeby w niego klikano?
  Dopracowanie grafik, optymalizacja to kroki kluczowe podczas tworzenia banerów reklamowych. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, by zwrócić uwagę odbiorców.
  Jakie typy kampanii reklamowych możemy wyróżnić w Google Ads?
  Jakie typy kampanii reklamowych możemy wyróżnić w Google Ads?
  Google Ads cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jego szerokie możliwości. Sprawdź, jakie typy kampanii i rodzaje reklam oferuje ten system.
  Kampanie Performance Max – jak korzystać?
  Kampanie Performance Max – jak korzystać?
  Dzięki kampanii Performance Max możesz korzystać z wszystkich zasobów Google Ads i zarządzać nimi z jednego miejsca. Jak ustawić kampanię? Wyjaśniamy!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.