Zapytaj o ofertę

Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?

8 min czytania
Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?
Kategoria Pozycjonowanie

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnej firmy bez marketingu sieciowego. Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość tego, jak wielu potencjalnych klientów szuka ulubionych produktów w Internecie i stara się do nich dotrzeć w każdy możliwy sposób.

Podstawą ich działań jest zwykle własna strona internetowa i aktywność w mediach społecznościowych, jednak bardzo często sama obecność w sieci nie wystarczy – trzeba jeszcze zadbać o to, by być w jej przestrzeni widocznym.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się nieco więcej o pozycjonowaniu, reklamach Google Ads i najważniejszych różnicach pomiędzy nimi, ponieważ Google Ads a pozycjonowanie to z jednej strony dwie odrębne kwestie, a z drugiej – działania, które świetnie mogą się uzupełniać. Zobacz także: audyt Google ADS.

Spis treści:

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to działania mające na celu podwyższenie pozycji strony w wyszukiwarce. Nie jest tajemnicą fakt, że – korzystając np. z Google – skupiamy się raczej na pierwszych kilku propozycjach, a do drugiej strony wyników najczęściej nawet nie docieramy. Z tego względu tak ważne jest, by to właśnie Twoja firma została zaprezentowana potencjalnym klientom.

Na to, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania ostatecznie zajmie witryna, wpływa wiele czynników. Pamiętać trzeba zarówno o aspektach technicznych (np. szybkość ładowania strony, responsywność czy odpowiednie przekierowania), jak i związanych z treścią (np. odpowiednio sformatowane artykuły i słowa kluczowe). Bardzo istotna jest także budowa profilu linkowego.

Pozycjonerzy działają zarówno w obrębie samej witryny (tzw. pozycjonowanie on-site), jak i poza nią (pozycjonowanie off-site). W związku z tym, że pozycjonowanie wymaga wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach, firmy decydują się zwykle na usługi profesjonalnych agencji SEO.

Wady i zalety pozycjonowania

Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem strategii pozycjonowania stron internetowych:

 • czas oczekiwania na efekty – nierzadko trwa to od kilku do nawet kilkunastu miesięcy;
 • strategia ta jest znacznie tańsza niż Google Ads, a umiejętnie przeprowadzona może okazać się kluczem do sukcesu każdego biznesu;
 • pozycjonowanie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu marketingu online oraz szeregu umiejętności, których nierzadko brakuje właścicielom stron internetowych. Niemniej jednak opracowanie skutecznego planu działania jest w stanie zagwarantować długotrwałe efekty;
 • uzyskanie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania wymaga czasu i poświęcenia, wobec czego ich zaufanie do witryn plasujących się na szczycie rankingu jest znacznie większe.

Co to jest reklama Google Ads?

Google Ads (dawniej Google AdWords) to reklama typu PPC (Pay Per Click), która pojawia się użytkownikom w różnych miejscach sieci. Zwrot Pay Per Click oznacza, że reklamodawca płaci nie za samo wyświetlenie się reklamy, a dopiero wtedy, gdy odbiorca ją kliknie, tym samym przenosząc się na reklamowaną witrynę (np. sklepu online).

Warto zaznaczyć, że reklamy Google Ads pozwalają dotrzeć do klientów, którzy korzystają z popularnej wyszukiwarki, ale także do użytkowników używających Map Google oraz innych stron należących do sieci partnerskiej Google.

Rodzaje reklam Google Ads

Reklama Google Ads może być tekstowa lub graficzna, a nawet być krótkim filmem wideo. To, jaki format reklamowy będzie odpowiedni, zależy przede wszystkim od Twojej branży i grupy docelowej oraz celu, który chcesz osiągnąć.

Co ważne, reklama w wyszukiwarce pojawia się tylko wtedy, gdy klient użyje odpowiednich słów kluczowych, na jakie targetowana jest Twoja kampania. To w prostej linii prowadzi do tego, że Twój przekaz wyświetli się wyłącznie tym osobom, które szukają produktów podobnych do oferowanych przez Ciebie.

Wady Google Ads

Oto najważniejsze wady Google Ads:

 • szybkie, lecz dość krótkotrwałe efekty. Aby stale generować ruch w witrynie, niezbędne jest regularne ponoszenie kosztów kliknięcia, co na dłuższą metę okazuje się dość nieopłacalne;
 • raz opracowana kampania Google Ads nie będzie wiecznie skuteczna. Konieczna jest regularna optymalizacja reklam i stałe monitorowanie uzyskiwanych efektów.

5 największych plusów reklamy Google Ads

 1. Płatność za efekt – jako reklamodawca płacisz tylko za te reklamy, w które postanowili kliknąć użytkownicy sieci.
 2. Pełna kontrola nad budżetem – Google Ads oferuje ustalenie miesięcznego limitu finansowego. Gdy to zrobisz, na pewno nie przekroczysz założonych kosztów.
 3. Trafienie w target – Twoja reklama pojawi się tylko tym osobom, które wpiszą w wyszukiwarkę określone słowa kluczowe. Dodatkowo możesz targetować swój przekaz na konkretne obszary (np. danego miasta czy województwa) – to cenne, zwłaszcza gdy Twoja działalność ma charakter lokalny.
 4. Ogromna publika – z wyszukiwarki Google w Polsce korzysta obecnie ok. 97% internautów. Gigant prezentuje się imponująco także na arenie międzynarodowej: każdego dnia wyszukiwarka odnotowuje ponad 3,5 miliarda zapytań.
 5. Mierzalność efektów – bieżący wglądu w efekty kampanii. Dzięki konkretnym danym liczbowym możesz wyciągać wnioski na przyszłość i optymalizować swoje kolejne działania marketingowe, bez ryzyka przepalania budżetu na bezsensowne działania.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Czym różni się pozycjonowanie od Google Ads?

Cel nadrzędny

Cel pozycjonowania: wyświetlenie się strony na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Cel reklam Ads: przejście klienta do Twojej witryny.

Wygląd reklamy

Dla części przedsiębiorców istotne będzie to, jak reklama prezentuje się w wyszukiwarce. W dokładnym zwizualizowaniu tego typu reklamy pomocne będą poniższe screeny. Za przykładową frazę w tym przypadku posłużyły spodnie ogrodniczki.

Reklama Google Ads

Wygląd reklamy w wyszukiwarce Google

Na samej górze wyników pojawiła się reklama Google Ads, pokazująca użytkownikowi proponowane produkty z możliwością bezpośredniego przejścia do sklepu i ich zakupu.

Linki sponsorowane

Wygląd linków sponsorowanych w Google

Nieco niżej pojawiły się linki sponsorowane, również należące do reklam Google Ads. Opatrzone są etykietą „reklama”.

Naturalne wyniki wyszukiwania

Wygląd organicznych wyników wyszukiwania

Dopiero pod reklamami PPC pojawiają się organiczne wyniki wyszukiwania. Nie są one sponsorowane ani w żaden sposób opłacone, jednak wpływ na ich pozycję z pewnością miały profesjonalne działania SEO.

Jaki płynie z tego wniosek? Podczas gdy w naturalnie wyglądających wynikach wyszukiwania króluje pozycjonowanie, Google Ads oferuje atrakcyjniejsze pod względem wizualnym odnośniki do stron, a nawet konkretnych produktów.

Rezultaty

Pozycjonowanie to raczej długotrwały proces, na efekty którego najczęściej trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Prace przy SEO bywają żmudne, jednak ich owoce przynoszą spore wzrosty ruchu na stronie i samej sprzedaży.

Reklamy Google Ads działają w zasadzie natychmiast po ich uruchomieniu. Tak szybkie efekty są bardzo motywujące, choć należy pamiętać, że z chwilą zakończenia takiej kampanii znika także sama reklama.

Targetowanie

Reklamy Google Ads pozwalają na większą szczegółowość w określeniu grupy docelowej: poza słowami kluczowymi, na które można ustawić reklamę, możesz skierować przekaz do dowolnej grupy demograficznej.

Tak precyzyjne targetowanie może przynieść spore zyski tylko pod jednym warunkiem – grupa docelowa jest naprawdę gruntownie zbadana i perfekcyjnie określona. W przeciwnym wypadku można niepotrzebnie zamknąć się w jednej grupie klientów, ignorując inną, i tym samym przepalając swój budżet marketingowy.

Cena

Na koszty pozycjonowania wpływ ma tak wiele czynników, że nie sposób określić ich „na dzień dobry”, bez przeanalizowania aktualnej kondycji witryny, jej historii czy branży klienta oraz konkurencji na rynku.

Tymczasem w przypadku reklam PPC koszty opierają się o coś w rodzaju licytacji i zależą od tego, jak bardzo konkurencyjne są frazy kluczowe, na których oprzeć ma się reklama.

Wiedząc, czym różni się pozycjonowanie od Google Ads, z pewnością łatwiej wybrać lepszą opcję. Trzeba jednak zastanowić się, czy jakikolwiek wybór jest w tej sytuacji konieczny. Okazuje się bowiem, że połączenie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z płatnymi reklamami w Google w wielu przypadkach przynosi najlepsze efekty. Podczas gdy konsekwentne działania pozycjonerskie zaowocują wynikami dopiero po kilku miesiącach, reklamy PPC mogą do tego czasu zapewnić napływ nowych klientów. Co więcej, aby nie nadwyrężać zbytnio budżetu marketingowego, podział funduszy pomiędzy kampanię Ads a pozycjonowanie bez wątpienia jest najbardziej opłacalną opcją.

Podsumowując, pozycjonowanie i Google Ads nie są od siebie zależne, jednak w połączeniu mogą zapewnić efekty, jakich nie będą w stanie uzyskać pojedynczo. Nie warto więc rezygnować z żadnej z tych strategii, gdyż dzięki ich odmiennym implikacjom możliwe jest nieustanne rozwijanie biznesu online, rozszerzanie grona odbiorców i zwiększanie sprzedaży, na czym bez wątpienia zależy każdemu przedsiębiorcy.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

SEO a pozycjonowanie – czy mowa o tym samym?
SEO a pozycjonowanie – czy mowa o tym samym?
Pojęcia SEO i pozycjonowania często używane są zamiennie, tymczasem nie do końca znaczą to samo. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ta różnica.
Jak pisać meta description? Czy ma wpływ na pozycjonowanie? Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy!
Jak pisać meta description? Czy ma wpływ na pozycjonowanie? Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy!
Meta description daje możliwość opisania zawartości samej witryny i ma spore znaczenie dla użytkowników. Warto znać zasady tworzenia takiego opisu!
Dlaczego warto robić kopię zapasową Twojej witryny?
Dlaczego warto robić kopię zapasową Twojej witryny?
Strony internetowe bywają zwykle bardzo złożone i skomplikowane w przygotowaniu, a ich utrata może wiązać się z dużymi kosztami i praktycznie nieodwracalnymi szkodami. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, aby tworzyć kopie zapasowe witryny.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę