Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnej firmy bez marketingu sieciowego. Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość tego, jak wielu potencjalnych klientów szuka ulubionych produktów w Internecie i stara się do nich dotrzeć w każdy możliwy sposób.
Podstawą ich działań jest zwykle własna strona internetowa i aktywność w mediach społecznościowych, jednak bardzo często sama obecność w sieci nie wystarczy – trzeba jeszcze zadbać o to, by być w jej przestrzeni widocznym.
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się nieco więcej o pozycjonowaniu, reklamach Google Ads i najważniejszych różnicach pomiędzy nimi, ponieważ Google Ads a pozycjonowanie to z jednej strony dwie odrębne kwestie, a z drugiej – działania, które świetnie mogą się uzupełniać. Zobacz także: audyt Google ADS.
Pozycjonowanie to działania mające na celu podwyższenie pozycji strony w wyszukiwarce. Nie jest tajemnicą fakt, że – korzystając np. z Google – skupiamy się raczej na pierwszych kilku propozycjach, a do drugiej strony wyników najczęściej nawet nie docieramy. Z tego względu tak ważne jest, by to właśnie Twoja firma została zaprezentowana potencjalnym klientom.
Na to, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania ostatecznie zajmie witryna, wpływa wiele czynników. Pamiętać trzeba zarówno o aspektach technicznych (np. szybkość ładowania strony, responsywność czy odpowiednie przekierowania), jak i związanych z treścią (np. odpowiednio sformatowane artykuły i słowa kluczowe). Bardzo istotna jest także budowa profilu linkowego.
Pozycjonerzy działają zarówno w obrębie samej witryny (tzw. pozycjonowanie on-site), jak i poza nią (pozycjonowanie off-site). W związku z tym, że pozycjonowanie wymaga wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach, firmy decydują się zwykle na usługi profesjonalnych agencji SEO.
Oto aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem strategii pozycjonowania stron internetowych:
Google Ads (dawniej Google AdWords) to reklama typu PPC (Pay Per Click), która pojawia się użytkownikom w różnych miejscach sieci. Zwrot Pay Per Click oznacza, że reklamodawca płaci nie za samo wyświetlenie się reklamy, a dopiero wtedy, gdy odbiorca ją kliknie, tym samym przenosząc się na reklamowaną witrynę (np. sklepu online).
Warto zaznaczyć, że reklamy Google Ads pozwalają dotrzeć do klientów, którzy korzystają z popularnej wyszukiwarki, ale także do użytkowników używających Map Google oraz innych stron należących do sieci partnerskiej Google.
Reklama Google Ads może być tekstowa lub graficzna, a nawet być krótkim filmem wideo. To, jaki format reklamowy będzie odpowiedni, zależy przede wszystkim od Twojej branży i grupy docelowej oraz celu, który chcesz osiągnąć.
Co ważne, reklama w wyszukiwarce pojawia się tylko wtedy, gdy klient użyje odpowiednich słów kluczowych, na jakie targetowana jest Twoja kampania. To w prostej linii prowadzi do tego, że Twój przekaz wyświetli się wyłącznie tym osobom, które szukają produktów podobnych do oferowanych przez Ciebie.
Oto najważniejsze wady Google Ads:
Cel pozycjonowania: wyświetlenie się strony na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Cel reklam Ads: przejście klienta do Twojej witryny.
Dla części przedsiębiorców istotne będzie to, jak reklama prezentuje się w wyszukiwarce. W dokładnym zwizualizowaniu tego typu reklamy pomocne będą poniższe screeny. Za przykładową frazę w tym przypadku posłużyły spodnie ogrodniczki.
Na samej górze wyników pojawiła się reklama Google Ads, pokazująca użytkownikowi proponowane produkty z możliwością bezpośredniego przejścia do sklepu i ich zakupu.
Nieco niżej pojawiły się linki sponsorowane, również należące do reklam Google Ads. Opatrzone są etykietą „reklama”.
Dopiero pod reklamami PPC pojawiają się organiczne wyniki wyszukiwania. Nie są one sponsorowane ani w żaden sposób opłacone, jednak wpływ na ich pozycję z pewnością miały profesjonalne działania SEO.
Jaki płynie z tego wniosek? Podczas gdy w naturalnie wyglądających wynikach wyszukiwania króluje pozycjonowanie, Google Ads oferuje atrakcyjniejsze pod względem wizualnym odnośniki do stron, a nawet konkretnych produktów.
Pozycjonowanie to raczej długotrwały proces, na efekty którego najczęściej trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Prace przy SEO bywają żmudne, jednak ich owoce przynoszą spore wzrosty ruchu na stronie i samej sprzedaży.
Reklamy Google Ads działają w zasadzie natychmiast po ich uruchomieniu. Tak szybkie efekty są bardzo motywujące, choć należy pamiętać, że z chwilą zakończenia takiej kampanii znika także sama reklama.
Reklamy Google Ads pozwalają na większą szczegółowość w określeniu grupy docelowej: poza słowami kluczowymi, na które można ustawić reklamę, możesz skierować przekaz do dowolnej grupy demograficznej.
Tak precyzyjne targetowanie może przynieść spore zyski tylko pod jednym warunkiem – grupa docelowa jest naprawdę gruntownie zbadana i perfekcyjnie określona. W przeciwnym wypadku można niepotrzebnie zamknąć się w jednej grupie klientów, ignorując inną, i tym samym przepalając swój budżet marketingowy.
Na koszty pozycjonowania wpływ ma tak wiele czynników, że nie sposób określić ich „na dzień dobry”, bez przeanalizowania aktualnej kondycji witryny, jej historii czy branży klienta oraz konkurencji na rynku.
Tymczasem w przypadku reklam PPC koszty opierają się o coś w rodzaju licytacji i zależą od tego, jak bardzo konkurencyjne są frazy kluczowe, na których oprzeć ma się reklama.
Wiedząc, czym różni się pozycjonowanie od Google Ads, z pewnością łatwiej wybrać lepszą opcję. Trzeba jednak zastanowić się, czy jakikolwiek wybór jest w tej sytuacji konieczny. Okazuje się bowiem, że połączenie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z płatnymi reklamami w Google w wielu przypadkach przynosi najlepsze efekty. Podczas gdy konsekwentne działania pozycjonerskie zaowocują wynikami dopiero po kilku miesiącach, reklamy PPC mogą do tego czasu zapewnić napływ nowych klientów. Co więcej, aby nie nadwyrężać zbytnio budżetu marketingowego, podział funduszy pomiędzy kampanię Ads a pozycjonowanie bez wątpienia jest najbardziej opłacalną opcją.
Podsumowując, pozycjonowanie i Google Ads nie są od siebie zależne, jednak w połączeniu mogą zapewnić efekty, jakich nie będą w stanie uzyskać pojedynczo. Nie warto więc rezygnować z żadnej z tych strategii, gdyż dzięki ich odmiennym implikacjom możliwe jest nieustanne rozwijanie biznesu online, rozszerzanie grona odbiorców i zwiększanie sprzedaży, na czym bez wątpienia zależy każdemu przedsiębiorcy.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.