Zapytaj o ofertę
Dlaczego szum informacyjny jest szkodliwy?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Dlaczego szum informacyjny jest szkodliwy?

Dlaczego szum informacyjny jest szkodliwy?

5 min. czytania

Bez dwóch zdań Internet zrewolucjonizował świat. Przyczynił się do dynamicznego rozpowszechniania informacji, jednocześnie tworząc przeszkody na drodze ich właściwej selekcji. Na co dzień odbiorcy bombardowani są reklamami, które przyjmują różną formę, a pomiędzy firmami trwa zacięta walka o uwagę rozproszonego klienta.

Czym jest szum informacyjny? Czy da się go uniknąć w XXI wieku? Jakich skutków można się po nim spodziewać? Poznaj odpowiedzi na trapiące pytania, sięgnij po lekturę artykułu i stań się bardziej rozważnym odbiorcą treści!

Co to jest szum informacyjny?

Z terminem “szum informacyjny” pewnie niejednokrotnie miałeś styczność. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co oznacza to pojęcie? Naukowcy specjalizujący się w tematyce szumów komunikacyjnych ujmują je w aspekcie pogody (smog informacyjny), kataklizmów, stanu wojennego (potop informacyjny, bomba informacyjna), a nawet choroby (paraliż informacyjny). Trudno doszukać się jakichkolwiek pozytywnych określeń tego zjawiska.

Po czym rozpoznać szum komunikacyjny?

Jedną z cech dominujących i odróżniających szum komunikacyjny od pozostałych przekazów jest przesyt. W sieci odnosi się on do następujących aspektów:

 • kształtu/formy wypowiedzi (języka) – szok i kontrowersja jako pierwszoplanowi bohaterowie treści;
 • fotografii – podobnie jak w przypadku contentu ma przykuwać uwagę i wzbudzać zainteresowanie; często za sprawą przedstawienia prowokacyjnych czynności, sytuacji czy postaci;
 • nagrań wideo – włączane bez uprzedniej zgody internauty;
 • wyskakujących pop-upów;
 • niepożądanych przekierowań internautów na inne witryny internetowe.

Szum informacyjny to zjawisko, które wciąż postępuje i będzie postępować ze względu na wszechobecny dostęp do Internetu. Można by rzec, że użytkownik nie ma chwili odpoczynku od chwytliwych nagłówków, kolorowych, interaktywnych grafik oraz komunikatów audiowizualnych. Nierzadko przekazują niepotwierdzone bądź błędne informacje (tzw. fake newsy).

Idealnym przykładem jest pandemia koronawirusa i związany z nią chaos komunikacyjny. W Internecie wrzało od nakazów, zakazów, porad, które niekoniecznie pokrywały się ze stanem faktycznym. Odbiorcy zaczęli nerwowo przeglądać różne strony internetowe w celu poszukiwania prawdy. Media mainstreamowe wcale nie ułatwiały im zadania. Okazało się, że bieżące relacjonowanie zmian wprowadzonych przez władzę i dostarczanie skrupulatnych danych dotyczących liczby zgonów czy zachorowań wzmagało niepokój.

Czy szum informacyjny wpływa na zdrowie?

Wyobraź sobie, że uruchamiasz telewizor i przełączasz kanały. Planujesz obejrzeć dwie stacje w tym samym czasie. Odpowiedz sobie na pytanie: jak dużo informacji przyswoiłeś? Wniosek jest jeden – nie jesteś w stanie zdobyć ich wszystkich. W konsekwencji traci koncentrację i zainteresowanie przekazem. Reklamy radiowe, telewizyjne czy internetowe to chleb powszedni dla użytkownika, który szybko zapomina o tym, co przed chwilą obejrzał lub usłyszał. Tak właśnie działa szum informacyjny.

Czy jest szkodliwy? Pośrednio tak. Szumy komunikacyjne oddziałują na stan zdrowia, ponieważ w wyniku przesytu odbieranych treści pojawia się silny stres. Ten wpływa na samopoczucie, prowadząc do jego pogorszenia. Zdarzają się przypadki, kiedy zaistniały stres prowadzi do całkowitego paraliżu w odbiorze informacji. Taka sytuacja nie sprzyja zarówno adresatom, jak i samym reklamodawcom.

Jak uniknąć szumu informacyjnego?

Czy w ogóle możliwe jest uniknięcie szumu informacyjnego? Z poziomu odbiorcy, z pewnością nie. W procesie kreacyjnym warto jednak sięgnąć po kilka sprawdzonych technik, opracowanych przez ekspertów z dziedziny neuromarketingu. Komunikaty tego typu określane są jako “przyjazne dla mózgu”. Czym się charakteryzują?

Brak bezosobowej formy

Za każdym komunikatem musi kryć się realna postać bądź zwrot sugerujący o nawiązaniu więzi z audytorium. Bezpośrednie sformułowania kierowane do odbiorców są lepiej postrzegane od stosowania bezosobowej formy. Grafiki, na których widnieje pewien bohater, również wypadają lepiej niż w przypadku zdjęć samego produktu.

Emocje górą

Spraw, aby przyszli klienci kojarzyli Twoją markę z pozytywnymi emocjami. Postaraj się rozbawić do łez, wzruszyć bądź mile zaskoczyć swój target. Pobudzaj do refleksji i intryguj. Nie zapominaj o starej, złotej zasadzie, aby we wszystkich działaniach reklamowych zachowywać względny umiar.

Moc kolorów

Banalnie prostym rozwiązaniem, choć przez wielu pomijanym przy tworzeniu przykuwających wzrok reklam, jest przemyślany dobór kolorów, co stanowi kluczowy element marketingu internetowego. Spójność treści z szatą graficzną strony WWW odgrywa ważną rolę dla klientów-wzrokowców. Krzykliwe barwy są passé. Zadbaj o przemyślane połączenia, które wyróżnią markę wśród innych.

Unikatowy, czyli?

Bądź po prostu sobą. Znajdź swój sposób, aby wyjść przed szereg oraz odpowiednio zainteresować grupę docelową. Przeanalizuj i zbierz wszystkie niezbędne dane dotyczące Twojego grona odbiorców, aby następnie tworzyć spersonalizowane komunikaty, a także docierać do potencjalnych klientów.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach niemożliwe staje się całkowite odcięcie od szumu informacyjnego. Brak krytycyzmu wobec usłyszanych treści i znieczulica na wstrząsające fakty to rezultaty wszechobecnego chaosu komunikacyjnego.

Warto zadbać o higienę snu, odpoczynek i zorganizować przerwę od mass mediów. To zadanie dla coraz większej grupy osób staje się prawdziwym wyzwaniem.

Masz pytania? Agencja SEO Poznań Grupa iCEA chętnie na nie odpowie!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 4.5/5 . Liczba ocen: 2
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć
  Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

  ##Lead:Jak wybrać influencera do współpracy? Czym właściwe jest influencer marketing? Jak rozliczyć kampanię? Dowiesz się w niniejszym artykule!

  Czym zajmuje się agencja marketingowa?
  Czym zajmuje się agencja marketingowa?
  Dzięki współpracy z agencją marketingową osiągniesz znacznie więcej, niż działając samodzielnie. Podpowiemy Ci, czym zajmuje się taka organizacja!
  Budowanie wizerunku firmy w Internecie
  Budowanie wizerunku firmy w Internecie
  Wizerunek marki nierzadko okazuje się ważniejszy niż cena produktu. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o swój obraz w sieci i zbudować relacje z odbiorcami.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.