Zapytaj o ofertę

Jak znaleźć grupę docelowych odbiorców?

5 min czytania
Jak znaleźć grupę docelowych odbiorców?
Kategoria Pozycjonowanie

Znalezienie odpowiedniej grupy docelowych odbiorców i dostosowanie do nich przekazu swojej marki nie jest łatwym zadaniem. Proces ten obejmuje bowiem wiele sposobów komunikacji, które mimo iż są skuteczne, nierzadko okazać się mogą dość niezrozumiałe.

Grupą docelową są osoby, dla których tworzysz swoje treści. Każda kampania marketingowa musi uwzględniać potrzeby i oczekiwania tych użytkowników, gdyż tylko wtedy okazać się może rzeczywiście skuteczna. Aby nieco ułatwić Ci proces budowania strategii reklamowej, przygotowaliśmy listę elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy określaniu docelowych odbiorców.

Spis treści:

Przeprowadź dokładne badania

Badanie odbiorców docelowych jest jednym z najważniejszych kroków poprzedzających decyzję odnośnie do wyboru rynku docelowego odpowiedniego danej marce. Zanim znajdziesz grupę osób, do których chcesz kierować swój przekaz, musisz uzyskać jak najwięcej informacji o potencjalnych klientach swojej firmy. Oto elementy, na które warto wówczas zwrócić szczególną uwagę:

 • zachowanie odbiorców;
 • poziom dochodów;
 • nawyki zakupowe;
 • zainteresowania;
 • wykształcenie;
 • lokalizacja, wiek, zawód, płeć;
 • zachowania w mediach społecznościowych.

Zadawaj pytania

Aby stworzyć wizerunek potencjalnych klientów i skierować swoje treści do właściwych adresatów, warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

 • Jakie są potrzeby potencjalnych klientów? Czego oczekują od marki?
 • Gdzie zazwyczaj robią zakupy?
 • Jak zachowują się w mediach społecznościowych?
 • Jak oferowany produkt zaspokaja ich potrzeby?
 • Co odróżnia markę od konkurencyjnych firm?

Odpowiedzi na te pytania nie tylko pomogą Ci zawęzić grono odbiorców, ale także pozwolą obrać właściwy kierunek związany z działaniami marketingowymi. Ustalenie, w jaki sposób Twoja marka może sprostać potrzebom docelowych klientów oraz zrozumienie, czym różnisz się od branżowych rywali, stanowi bazę do opracowania skutecznej strategii reklamowej.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Zidentyfikuj docelowe słowa kluczowe

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to niezwykle istotny element każdej strategii marketingowej, szczególnie w odniesieniu do budowania ruchu w witrynie. Aby maksymalnie udoskonalić zawartość strony, niezbędne okazuje się przeprowadzenie dokładnych badań słów kluczowych. Posiadanie wartościowych treści to nie wszystko. Bez odpowiednich popularnych fraz trudno będzie Ci dotrzeć do docelowych odbiorców i uzyskać popularność w sieci.

Zrozumienie tematów najczęściej wyszukiwanych przez potencjalnych klientów z pewnością pomoże Ci w opracowaniu skutecznej strategii content marketingu. Co więcej, wykorzystanie właściwych słów kluczowych, które cieszą się zainteresowaniem rynku docelowego, zapewni większy ruch w witrynie i wyższy współczynnik konwersji.

Wszystkie te dane pomogą CI zdefiniować grupę odbiorców, do których warto skierować swoje treści.

Przyjrzyj się obecnym klientom

Inną formą określania charakterystyki odbiorców jest analiza obecnych klientów. Aby trafniej określić swój rynek docelowy, warto przyjrzeć się również konsumentom, którzy już korzystają z Twoich usług. Jeśli wśród Twoich adresatów wyróżnia się grupa, która regularnie przegląda Twoją witrynę, podejmuje w niej określone działania i obserwuje profile w mediach społecznościowych, przyjrzyj się jej cechom, zbadaj jej nawyki, zainteresowania i zachowania, gdyż informacje te okazać się mogą niezwykle cenne w procesie podejmowania dalszych działań marketingowych.

Zbadaj działania konkurencji

Innym sposobem na zdefiniowanie grupy docelowej jest analiza działań konkurencji. Przeglądanie witryn branżowych rywali oraz obserwowanie ich poczynań w mediach społecznościowych z pewnością pomoże Ci określić, kto mógłby być zainteresowany Twoją ofertą. Nie musisz kierować reklam na tę samą grupę odbiorców. Analiza ich cech okazać się jednak może bardzo przydatna podczas opracowywania własnej kampanii marketingowej.

Przyjrzyj się swoim mediom społecznościowym

Jeśli chcesz określić, kto obecnie jest zainteresowany Twoją firmą, warto dokładniej przyjrzeć się osobom obserwującym Cię w mediach społecznościowych. Badając sposób, w jaki odwiedzający wchodzą w interakcję z marką, z pewnością odkryjesz kilka istotnych cech, jakie łączą wszystkich tych użytkowników. Czasami okazuje się bowiem, że grupa docelowa różni się nieco od faktycznej publiczności.

Aby zatem uzyskać rzetelne dane, przejrzyj swoje statystyki na Instagramie, Twitterze, TikToku i Facebooku. Zbadaj także analizy Google i sprawdź, jak skuteczne są Twoje reklamy. Dzięki temu zidentyfikujesz faktycznie skuteczne treści i określisz, jaki typ odbiorców najchętniej wychodzi z nimi w interakcje.

Jeśli okaże się, że Twój przekaz nie dociera do docelowych klientów, być może będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w swojej strategii. Warto wówczas dokładniej przyjrzeć się stosowanym technikom i naprawić ewentualne błędy w treściach promocyjnych.

Podsumowanie

Określanie grupy docelowych odbiorców to podstawa każdej strategii marketingowej. Opracowanie skutecznego planu działania możliwe jest bowiem tylko wtedy, gdy zidentyfikowane zostaną wszelkie cechy charakterystyczne dla osób faktycznie zainteresowanych daną ofertą. Poświęć więc chwilę na badanie swoich adresatów, wykorzystując w tym celu wyżej wymienione wskazówki, a z pewnością racjonalnie wykorzystasz potencjał swojej marki i stworzysz strategię, dzięki której pokonasz branżowych rywali i uzyskasz miano lidera w swojej specjalizacji!

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytanie! Pozycjonowanie Twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?
Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?
Czym jest Reverse SEO? Jak wpływa na wizerunek marki? Dlaczego jest skuteczne w walce z negatywnymi recenzjami? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Migracja Magento
Migracja Magento
Migracja sklepu internetowego na Magento to dość skomplikowany proces. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przebiegł w pełni poprawnie.
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Tag kanoniczny jako jedna z technik optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści i plasować się na wysokiej pozycji w rankingach?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę