Zapytaj o ofertę
Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)

8 min. czytania

Coraz więcej ludzi zaczyna poważnie traktować swoje zdrowie. Z tego względu popularność usług medycznych dynamicznie wzrasta. Niestety, na bardzo konkurencyjnym rynku trudno wyróżnić się na tle innych marek w branży. Gabinety medyczne, wykorzystując różnorodne środki promocji, starają się dotrzeć do wielu potencjalnych klientów i zaprezentować im swoją ofertę. Skuteczną techniką marketingową, której przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule, jest pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych). Jak działa i dlaczego warto je wykorzystać?

Na czym polega pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)?

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) polega na budowaniu widoczności strony internetowej danej placówki w wynikach wyszukiwania. Im wyżej pozycjonuje się konkretna marka, tym większym cieszy się zainteresowaniem i lepsze osiąga wyniki. Nic więc dziwnego, że pozycjonowanie stało się jedną z najczęściej wykorzystywanych technik promocji oferty na współczesnym rynku.

Proces ten opiera się na wykorzystywaniu różnorodnych technik optymalizacyjnych i narzędzi marketingowych, które podnoszą autorytet domeny, rozszerzając tym samym świadomość danej marki. Trzeba jednak pamiętać, że podczas pozycjonowania należy wykorzystywać wyłącznie sprawdzone praktyki, które są zgodne z wytycznymi wyszukiwarki. Mimo że niektóre nieuczciwe metody zachęcają swoją prostotą i szybkością wdrożenia, ich zastosowanie może bardzo negatywnie wpłynąć na reputację witryny, blokując tym samym rozwój biznesu online.

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) – od czego zacząć?

Przed wdrożeniem jakichkolwiek działań marketingowych należy przeprowadzić szereg dokładnych badań, które wskażą najważniejsze potrzeby i oczekiwania docelowych odbiorców oraz uwidocznią istotne warunki reklamowe w danej branży. Stawiając na pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych), warto więc skupić się na kilku istotnych badaniach.

Pierwszym z nich jest analiza rynku docelowego. Wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania, który obejmuje szczególnie istotne dla nich aspekty. W przypadku branży medycznej warto zwrócić uwagę na cel wyszukiwania danych usług w sieci. Czy konsumenci poszukują porad medycznych? Czy chcą umówić się na wizytę, sprawdzić objawy jakiejś choroby lub skonsultować wyniki badań? Mając odpowiedzi na tego typu pytania, plan optymalizacyjny zostanie pozbawiony wszelkich błędów, a strategia marketingowa przyniesie znacznie lepsze efekty.

Następnie należy przeprowadzić analizę konkurencji. Wszelkie informacje na temat skutecznych sposobów promowania gabinetu medycznego innych marek w branży oraz dane na temat mało efektywnych technik optymalizacyjnych znacznie ułatwią podejmowanie opłacalnych decyzji, dzięki czemu pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) będzie przynosić jeszcze lepsze efekty.

Skuteczne pozycjonowanie branży medycznej

W ramach pozycjonowania stron internetowych stosuje się wiele różnorodnych technik, które obejmują zarówno optymalizację wnętrza witryny, jak i działania marketingowe poza jej obszarem. Mając tyle możliwości, przedsiębiorcom często trudno wybrać skuteczne metody SEO, dzięki którym ich marka uzyska wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania Google.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka uniwersalnych praktyk, dzięki którym pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) będzie faktycznie skuteczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Content marketing

Content marketing jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik promocyjnych w sieci. Polega na reklamowaniu marki i jej oferty za pomocą wysokiej jakości treści, które uwzględniają najważniejsze potrzeby odbiorców, zachęcając ich jednocześnie do podejmowania określonych działań.

Aby jednak content dotarł do osób, które są nim faktycznie zainteresowane, a pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) przyniosło pożądane efekty, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych. Znaleźć je można za pomocą narzędzi, takich jak Google Search Console, Ahrefs, Keyword Tool czy Google Analytics.

Po identyfikacji odpowiednich fraz można przejść do tworzenia wartościowych treści. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku silnie angażujące, specjalistyczne artykuły o tematyce medycznej, zdrowotnej czy farmaceutycznej. Warto ponadto skupić się na popularnych współcześnie formatach, takich jak:

 • poradniki,
 • recenzje,
 • kursy,
 • infografiki,
 • treści wideo,
 • newslettery.

Link building

Jedną z najważniejszych technik podczas promowania stron internetowych jest link building. Sieć wysokiej jakości linków pozyskanych z witryn o wysokim autorytecie w branży korzystnie wpływa bowiem na pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych), zwiększając jednocześnie ruch w witrynie oraz generując sprzedaż oferowanych usług.

Wartościowe łącza można pozyskać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest jednak naturalne budowanie linków, które polega na tworzeniu wysokiej jakości treści, do których inni twórcy zechcą udostępnić linki na swoich stronach internetowych. Poza tą techniką wyróżniamy jeszcze następujące metody link buildingu:

 • blogowanie gościnne,
 • udostępnianie linków w katalogach branży medycznej,
 • aktywność w social mediach,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce medycznej i zdrowotnej.

Optymalizacja techniczna

Najważniejszym aspektem, o który trzeba zadbać podczas promowania branży medycznej w sieci, jest budowanie zaufania konsumentów do marki. Wykorzystując pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych), warto więc kompleksowo zoptymalizować zawartość witryny, dbając nie tylko o jej wygląd, ale też funkcjonalność i użyteczność. Im bardziej wiarygodna będzie strona internetowa, tym większe szanse, że użytkownik zdecyduje się na skorzystanie z usług danej placówki.

Podczas optymalizacji serwisu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników wpływających na doświadczenia odbiorców. Oto najważniejsze z nich:

 • szybkość ładowania strony internetowej,
 • jakość plików multimedialnych,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • dostępność dla urządzeń mobilnych,
 • czytelność treści,
 • prawidłowość metadanych.

Prowadząc stronę internetową placówki medycznej, należy też upewnić się, że umieszczone na niej informacje obejmują najważniejsze dane na temat świadczonych usług. Mowa tu o takich elementach, jak: spis specjalistów, numery telefonów, zakres oferty, lokalizacja czy godziny otwarcia gabinetu.

Lokalne SEO

W przypadku promowania małych firm działających na danym obszarze geograficznym najlepiej sprawdzi się pozycjonowanie lokalne. Prezentowanie oferty osobom z najbliższej okolicy nie tylko jest nieco tańsze niż ogólnokrajowe SEO, ale też gwarantuje stały napływ nowych klientów, co korzystnie wpływa na sprzedaż i rozwój marki.

Przeprowadzając pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych), warto zwrócić szczególną uwagę na lokalne słowa kluczowe. Doskonale sprawdzą się wówczas terminy, takie jak “gabinet medyczny miasto”, “centrum medyczne w miasto” czy “usługi medyczne miasto”.

Kolejną techniką, jaką warto wdrożyć w ramach lokalnego SEO, jest optymalizacja wizytówki Google. Umieszczenie na niej najważniejszych informacji o gabinecie, takich jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia czy opinie, jest świetnym sposobem na budowanie zaufania do marki oraz zwiększanie bazy klientów. Co więcej, wizytówka Google wysoko pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu świadomość firmy rośnie, a z usług medycznych danego gabinetu korzysta jeszcze więcej konsumentów.

Dlaczego warto pozycjonować branżę medyczną?

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) to proces, który może okazać się kluczem do sukcesu każdej współczesnej placówki medycznej. Umiejętnie opracowana strategia optymalizacyjna niesie za sobą bowiem wiele istotnych dla rozwoju marki korzyści, obejmujących w głównej mierze pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży. Do najważniejszych efektów SEO zaliczamy między innymi:

 • większe zainteresowanie marką i jej ofertą,
 • większą świadomość marki w sieci i na danym obszarze geograficznym,
 • lepsze wyniki sprzedażowe,
 • większe zaufanie do firmy i jej pracowników,
 • stały rozwój gabinetu w Internecie i stacjonarnie.

Warto też wspomnieć, że w porównaniu z innymi środkami reklamowymi, pozycjonowanie stron internetowych jest dość tanim i mało ryzykownym przedsięwzięciem. Co więcej, efekty kampanii można na bieżąco śledzić za pomocą różnych narzędzi analitycznych, dzięki czemu ryzyko ewentualnych niepowodzeń spada do absolutnego minimum.

Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) – samodzielnie czy z agencją?

Konkurencyjność współczesnego rynku, stale rosnące oczekiwania konsumentów oraz zmieniające się algorytmy wyszukiwarek sprawiają, że pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych) okazuje się dość skomplikowane. Opracowanie skutecznego planu działania i przeprowadzenie dokładnych badań zajmuje ponadto mnóstwo czasu, którego nierzadko brakuje właścicielom placówek medycznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców z tej branży decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Agencja SEO to zespół ekspertów, którzy kompleksowo zajmują się pozycjonowaniem strony swojego klienta, budując przy tym obecność jego marki w sieci. O ile samodzielna optymalizacja może przynieść pewne korzyści, nigdy nie zagwarantuje efektów, jakie zapewnia wsparcie specjalistów SEO.

Profesjonalni pozycjonerzy nie tylko wdrażają poszczególne techniki SEO, ale też przeprowadzają kompleksowe badania, analizują skuteczność podejmowanych działań oraz opracowują długoterminową strategię marketingową.

Warto więc podjąć współpracę z doświadczoną agencją SEO, gdyż okazać się to może najlepszym sposobem na skuteczne pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych), pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie udziału marki w internetowym rynku.

FAQ dotyczące pozycjonowania branży medycznej

Jakie są zalety pozycjonowania branży medycznej?

Pozycjonowanie branży medycznej gwarantuje szereg istotnych korzyści dla każdego gabinetu medycznego. Zaliczamy do nich między innymi: większe zainteresowanie marką, stale rosnące grono klientów, lepsze wyniki sprzedażowe oraz rozwój biznesu zarówno w sieci, jak i stacjonarnie.

Od czego zacząć pozycjonowanie branży medycznej?

Pozycjonowanie branży medycznej warto zacząć od przeprowadzenia kompleksowych badań dotyczących rynku i konkurencji. Wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci oraz jakie techniki marketingowe sprawdziły się w przypadku innych marek w branży, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan SEO.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży medycznej?

Pozycjonowanie lokalne branży medycznej to dość czasochłonny proces, na którego efekty czekać trzeba zwykle od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wpływa na to między innymi: konkurencyjność branży, rodzaj zastosowanych technik, trudność słów kluczowych czy bieżący stan strony internetowej.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Pozycjonowanie software house
  Pozycjonowanie software house
  Pozycjonowanie software house to świetny sposób na promowanie usług IT w sieci. Warto więc wiedzieć, jak wykorzystać ten proces w swojej strategii.
  Pozycjonowanie branży obuwniczej
  Pozycjonowanie branży obuwniczej
  Promowanie lokalnych firm w Internecie to świetny sposób na zwiększenie sprzedaży. Podpowiemy więc, jak skutecznie pozycjonować branżę obuwniczą!
  Pozycjonowanie firm transportowych
  Pozycjonowanie firm transportowych
  Promocja w sieci to klucz do sukcesu wielu współczesnych marek. Warto więc wiedzieć, jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie firm transportowych.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.