Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej

10 min czytania
Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej
Kategoria Branże

Celem każdego przedsiębiorcy jest zbudowanie silnej, dochodowej marki. Jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży jest wówczas skuteczna promocja oferty w Internecie. Właściciele firm coraz częściej stawiają w tym zakresie na pozycjonowanie stron internetowych. Jak wygląda to w branży fotowoltaicznej i o czym pamiętać, aby proces ten przyniósł satysfakcjonujące efekty? Podpowiadamy!

Spis treści:

Na czym polega pozycjonowanie branży fotowoltaicznej?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej to złożony proces budowania widoczności marki w sieci za pośrednictwem różnorodnych narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych. Jego celem jest uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google, gdyż budzi zaufanie docelowych odbiorców i zachęca ich do odwiedzenia danej strony internetowej.

Proces pozycjonowania, mimo że inny w przypadku każdej firmy, zawsze opiera się na trzech kluczowych aspektach:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacji technicznej.

On-page SEO dotyczy w głównej mierze tworzenia treści oraz ich optymalizacji pod kątem odpowiednich słów kluczowych. Wykorzystanie właściwych fraz pozwala bowiem dotrzeć do osób, które są faktycznie zainteresowane usługami fotowoltaicznymi, poprawiając jednocześnie pozycjonowanie danej witryny.

Off-page SEO obejmuje z kolei wszelkie działania związane z promocją oferty marki poza obszarem strony internetowej. Mowa tu w szczególności o link buildingu, czyli pozyskiwaniu linków z witryn o wysokim autorytecie w branży.

Optymalizacja techniczna, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie maksymalnie udoskonalić zawartość witryny, zwiększając przy tym jej użyteczność, aby potencjalni klienci nie mieli żadnych problemów podczas korzystania z jej zasobów.

Jak widać, pozycjonowanie branży fotowoltaicznej to dość skomplikowany proces. Pojawia się więc pytanie: czy warto się w niego angażować?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej – dlaczego warto?

Jako że tradycyjne środki reklamy, takie jak prasa czy telewizja, nie przynoszą już spektakularnych efektów, właściciele firm coraz częściej stawiają na marketing internetowy. Dotyczy to w szczególności dynamicznie rozwijających się branż, których konkurencyjność wymaga znacznie więcej zaangażowania w działania promocyjne. Nic więc dziwnego, że pozycjonowanie branży fotowoltaicznej zyskuje coraz większą popularność.

Warto wdrożyć do swojej strategii marketingowej kilka sprawdzonych technik optymalizacyjnych. Oto kilka najważniejszych powodów:

 • większa świadomość marki w sieci,
 • większe zainteresowanie ofertą firmy,
 • wyższy współczynnik konwersji i lepsze wyniki sprzedażowe,
 • wzmożony ruch w witrynie,
 • stale rosnące zaufanie do marki i jej usług,
 • wysoki zwrot z inwestycji w działania marketingowe.

Trzeba jednak wspomnieć, że najważniejszą zaletą pozycjonowania stron jest gwarancja stałego rozwoju firmy. Szereg korzyści wynikających z umiejętnie przeprowadzonej kampanii SEO umożliwia bowiem rywalizację z nawet największymi markami w branży, zapewniając przy tym napływ nowych klientów i wzrost sprzedaży.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie stron – od czego zacząć?

Pozycjonowanie to dość złożony proces. W trakcie jego realizacji można popełnić wiele błędów. Ważne jest zatem, aby odpowiednio przygotować się do działań optymalizacyjnych, identyfikując najskuteczniejsze techniki i narzędzia SEO.

Najważniejsze okazuje się wówczas przeprowadzenie kompleksowych badań. Pierwsze z nich powinno dotyczyć rynku docelowego. Znając podstawowe informacje o potencjalnych klientach, takie jak: wiek, płeć, preferencje zakupowe, najczęściej odwiedzane miejsca w sieci, zainteresowania, oczekiwania, potrzeby i problemy, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania, wykorzystując przy tym rozwiązania, które sprostają ich wymaganiom.

Kolejne badanie, dzięki któremu pozycjonowanie branży fotowoltaicznej z pewnością przyniesie satysfakcjonujące wyniki, odnosi się do konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych marek w branży, a co nie przyniosło pożądanych efektów, ryzyko popełniania wszelkich błędów podczas realizacji kampanii SEO spadnie do absolutnego minimum, a marka osiągnie wszystkie założone cele.

Następnie można przejść do badań związanych z wydajnością strony internetowej. Trzeba pamiętać, że sukces osiągną wyłącznie firmy, których witryna sprosta oczekiwaniom potencjalnych klientów. Warto więc przeprowadzić kompleksowy audyt SEO, dzięki któremu wykrycie wszelkich błędów oraz identyfikacja mało skutecznych rozwiązań nie będzie żadnym problemem.

Mając już tak szczegółowe informacje, można przystąpić do wdrażania poszczególnych technik optymalizacyjnych.

Jak wygląda pozycjonowanie branży fotowoltaicznej?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej to dość skomplikowany proces. Jako że marek specjalizujących się w tej dziedzinie nieustannie przybywa, warto wykorzystywać wyłącznie sprawdzone i skuteczne techniki optymalizacyjne.

Mimo że proces pozycjonowania w przypadku każdej firmy fotowoltaicznej będzie wyglądał nieco inaczej, wyróżnić można kilka uniwersalnych praktyk, które sprawdzą się niemal w każdej sytuacji. Przyjrzymy się im bliżej.

Content marketing

Content marketing jest jednym z najważniejszych aspektów pozycjonowania stron internetowych. Wartościowe treści bezpośrednio oddziałują na doświadczenia docelowych odbiorców, zachęcając ich przy tym do skorzystania z danej oferty.

Najistotniejszym czynnikiem content marketingu są odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki właściwym frazom treści docierają do osób zainteresowanych, a pozycjonowanie branży fotowoltaicznej przynosi spektakularne efekty. Gdzie jednak szukać trafnych terminów? Przydatne okazują się wówczas sprawdzone narzędzia, takie jak: Ahrefs, Google Analytics, Keyword Tool czy Google Search Console. Mimo że istnieje wiele innych metod badań słów kluczowych, wykorzystanie tych platform cieszy się szczególną popularnością. Nie tylko wskazują one bowiem skuteczne słowa kluczowe, ale też prezentują najważniejsze związane z nimi statystyki, dzięki którym opracowanie wysokiej jakości treści nie jest żadnym problemem.

Mając już właściwe frazy, można przejść do tworzenia contentu. Oto kilka szczególnie skutecznych form w branży fotowoltaicznej:

 • poradniki,
 • eksperckie wpisy blogowe,
 • case study,
 • kursy,
 • infografiki,
 • treści wideo.

Link building

Linki zwrotne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Rozbudowany profil łączy zwiększa bowiem autorytet domeny oraz generuje ruch w witrynie, co pozytywnie wpływa na jej ocenę w oczach robotów Google.

Budując sieć linków zwrotnych, trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest wówczas dbałość o jakość łączy. Nawet największa baza linków nie przyniesie bowiem pożądanych efektów, jeśli będą one pochodzić z witryn o niskim autorytecie lub małej wiarygodności.

Warto więc skupić się na kilku sprawdzonych metodach link buildingu, dzięki którym pozyskiwanie wartościowych łączy będzie o wiele łatwiejsze. Są to:

 • blogowanie gościnne,
 • udzielanie się na forach internetowych o tematyce fotowoltaicznej,
 • udział w kursach i szkoleniach,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • influencer marketing,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych.

Optymalizacja techniczna

Obok link buildingu i strategii słów kluczowych optymalizacja techniczna jest najważniejszym aspektem każdej kampanii SEO. W procesie promowania marki w sieci trzeba bowiem pamiętać o budowaniu jej pozytywnego i profesjonalnego wizerunku. Strona internetowa jest wówczas swego rodzaju wizytówką, która prezentuje odbiorcom podstawowe wartości firmy, zachęcając ich tym samym do skorzystania z oferowanych usług.

W ramach optymalizacji technicznej szczególną uwagę należy zwrócić na tempo ładowania strony internetowej. Im szybciej otworzy się bowiem dana witryna, tym większe szanse, że klient zdecyduje się na konwersję.

Kolejnym aspektem jest optymalizacja pod kątem mobilnym. Jako że większość współczesnych użytkowników korzysta z Internetu z poziomu swoich telefonów komórkowych, każda strona internetowa powinna być do nich dostosowana.

Trzeba jednak pamiętać, że techniczne SEO to nie tylko poprawa czasu ładowania i optymalizacja mobilna. Oto kilka innych, równie ważnych czynników, o których trzeba pamiętać, aby pozycjonowanie branży fotowoltaicznej było skuteczne:

 • metadane,
 • linki wewnętrzne,
 • struktura nawigacji,
 • czytelność treści,
 • system przekierowań,
 • jakość plików multimedialnych,
 • kolorystyka,
 • funkcjonalność przycisków call to action.

Pozycjonowanie lokalne

Lokalne pozycjonowanie branży fotowoltaicznej polega na zwiększaniu świadomości marki wśród okolicznych konsumentów. Procesem tym powinny zainteresować się szczególnie małe i początkujące przedsiębiorstwa, gdyż jest nieco tańszą i mniej wymagającą alternatywą standardowych działań SEO.

Jedną z najważniejszych technik lokalnego SEO jest optymalizacja treści pod kątem lokalnych słów kluczowych. W przypadku branży fotowoltaicznej doskonale sprawdzą się frazy, takie jak „fotowoltaika miasto” czy „panele fotowoltaiczne w miasto„. Dzięki takim terminom przekaz dotrze do osób z najbliższej okolicy, a szanse na sprzedaż znacznie wzrosną.

Ważnym aspektem pozycjonowania lokalnego jest też optymalizacja wizytówki Google. Uzupełnienie jej o najważniejsze informacje, takie jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis, kategoria, recenzje czy przykładowe ceny, znacznie ułatwia konsumentom kontakt z obsługą, co zwiększa zaufanie do firmy oraz buduje jej pozytywny i profesjonalny wizerunek w Internecie.

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej – dla kogo?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej, mimo że dość wymagające i czasochłonne, powinno być nieodłącznym elementem strategii marketingowej każdej marki działającej w tym obszarze. Dotyczy to w szczególności małych i początkujących przedsiębiorstw, których budżet zwykle nie pozwala na wykorzystanie tradycyjnych środków reklamy.

Ważną zaletą, dzięki której pozycjonowanie stron można uznać za jedną z najlepszych technik promocyjnych, jest kompleksowa mierzalność efektów SEO . Mając bezpośredni dostęp do wszelkiego rodzaju statystyk, znacznie łatwiej jest bowiem identyfikować wszelkie błędy i wdrażać rozwiązania, które przyniosą jeszcze lepsze efekty. Dzięki temu nawet początkujący w środowisku digital marketingu są w stanie z sukcesem stawiać pierwsze kroki w zakresie pozycjonowania.

Na pozycjonowanie branży fotowoltaicznej powinny zdecydować się ponadto firmy działające lokalnie. SEO można ukierunkować na dany obszar geograficzny, dzięki czemu cała kampania będzie nieco mniej kosztowna, a jej efekty znacznie lepsze.

Jeśli więc posiadasz firmę zajmującą się usługami fotowoltaicznymi, chcesz zdobyć nowych klientów i rozszerzyć świadomość marki w sieci, pozycjonowanie stron internetowych bez wątpienia jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy warto pozycjonować strony samodzielnie?

Jak widać, pozycjonowanie branży fotowoltaicznej wymaga nie tylko obszernej wiedzy i umiejętności z zakresu digital marketingu, ale też niemałej cierpliwości. Działania optymalizacyjne często przynoszą bowiem efekty dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli firm z tej branży decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji SEO.

Zespół doświadczonych specjalistów zapewnia kompleksowy nadzór nad strategią marketingową, gwarantując przy tym możliwie najlepsze wyniki. W ofercie niemal każdej tego typu firmy można znaleźć takie usługi, jak:

 • pozycjonowanie stron i sklepów internetowych,
 • optymalizacja pod kątem lokalnym,
 • analiza rynku docelowego i badanie konkurencji,
 • kompleksowy audyt SEO,
 • bieżąca kontrola efektywności podejmowanych działań.

O ile samodzielna optymalizacja pod kątem wyszukiwarek może przynieść pewne korzyści, nigdy nie zagwarantuje efektów, jakie daje współpraca z agencją SEO. Warto więc skonsultować się z wybranym zespołem i omówić szczegóły strategii, dzięki której pozycjonowanie branży fotowoltaicznej zapewni danej marce sukces.

FAQ dotyczące pozycjonowania branży fotowoltaicznej

Jakie są zalety pozycjonowania branży fotowoltaicznej?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej przynosi wiele korzyści każdej firmie działającej w tym obszarze. Do najważniejszych zalet tego procesu zaliczamy: większą świadomość marki w sieci, wyższy współczynnik konwersji, lepsze wyniki sprzedażowe, satysfakcjonujący ruch w witrynie i nieustanny rozwój w Internecie.

Od czego zacząć pozycjonowanie branży fotowoltaicznej?

Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej warto zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań rynku docelowego. Wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci oraz znając techniki, które sprawdziły się w przypadku konkurencyjnych marek, opracowanie skutecznego planu działania będzie o wiele łatwiejsze.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne w branży fotowoltaicznej?

Pozycjonowanie lokalne w branży fotowoltaicznej, mimo że nieco mniej wymagające niż standardowe SEO, wciąż jest dość czasochłonne. Na pierwsze efekty kampanii trzeba bowiem czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a czas ten zależny jest od czynników, takich jak aktualna pozycja w SERP czy konkurencyjność rynku.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie software house
Pozycjonowanie software house
Pozycjonowanie software house to świetny sposób na promowanie usług IT w sieci. Warto więc wiedzieć, jak wykorzystać ten proces w swojej strategii.
Pozycjonowanie branży ogrodniczej
Pozycjonowanie branży ogrodniczej
Pozycjonowanie branży ogrodniczej to świetny sposób na promowanie marki w sieci. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby proces ten był skuteczny!
Pozycjonowanie firm z branży IT
Pozycjonowanie firm z branży IT
Pozycjonowanie stron internetowych to świetny sposób na promocję marki w sieci. Warto więc wiedzieć, jak proces ten wygląda w przypadku branży IT!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę