Zapytaj o ofertę

People Also Ask (Podobne pytania) w Google – co to jest?

4 min czytania
People Also Ask (Podobne pytania) w Google – co to jest?
Kategoria Pozycjonowanie

Regularnie wdrażane modyfikacje algorytmów to chleb powszedni dla pozycjonerów, bacznie obserwujących poczynania Google. Zarządzający e-biznesem równie chętnie monitorują zmiany wprowadzane przez lidera wyszukiwarek. Jedną z nich jest pole oznaczone jako “Podobne pytania”.

Internauci wyrażają ogólne zadowolenie z dodatkowego udogodnienia w wyszukiwaniu zapytań i dopasowywania ich względem indywidualnych preferencji. Dla rozwijających platformy to niewątpliwie kolejne zadanie, z którym muszą się zmierzyć, aby uplasować się na najwyższej pozycji listy SERP. Koniecznie poznaj od kuchni People Also Ask i przekonaj się sam, czy warto konkurować o pozycję w tych rezultatach wyszukiwania.

Spis treści:

Krótka historia PAA

Kiedy właściwie datuje się początek People Also Ask? Swego rodzaju specjalny boks pojawił się już w 2015 roku, choć pierwotnie był dostępny wyłącznie w anglojęzycznej wersji Google. Znacznie wpłynął na aspekt wizualny wyników wyszukiwania. Tradycyjną formę organicznych rezultatów uzupełniono o kolejne pole. Jego zadaniem było wskazywanie podpowiedzi dotyczących najpowszechniejszych pytań internautów z określonego obszaru tematycznego. Opcja PAA jest dostępna obecnie w języku polskim i figuruje pod nazwą “Podobne pytania”.

Jaki cel skrywa w sobie ten boks? Przede wszystkim umożliwia internautom sprawniejsze i pełniejsze odnalezienie odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie. Wujek Google, jak widać, niezwykle dba o wygodę współczesnego użytkownika. Ogranicza jego klikalność w kolejno pojawiające się wyniki na liście SERP, tym samym skracając czas oczekiwania na całkowite załadowanie się strony WWW.

Praktyczna perspektywa “Podobnych pytań”

Jeżeli zastanawiasz się, czy kiedykolwiek widziałeś pole People Also Ask, to postaramy się rozwikłać tę zagwostkę. Wynik eksponowany jest wraz z zapytaniami innych internautów w ścisłym odniesieniu do początkowego wyszukiwania. Klikając pole PAA, bezpośrednio otwierasz określony fragment odpowiedzi z poziomu konkretnej witryny internetowej, której towarzyszy przekierowujący do niej odnośnik. Dalsze interakcje w obszarze wygenerowanych podpowiedzi prowadzą do implementacji nowych pytań w polu People Also Ask.

Być może obiło Ci się o uszy pojęcie featured snippet (określane na gruncie polskim jako pozycja zero). To nic innego jak rekomendowane fragmenty wraz z odpowiedzią. Istnieje korelacja pomiędzy featured snippet a “Podobnymi pytaniami”. O jakim związku w tym przypadku możemy mówić? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli witryna uplasuje się na pozycji zero, to znajdzie się również w “Podobnych pytaniach” (i na odwrót).

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Dwie strony medalu PAA

Na tym etapie już wiesz, czym jest People Also Ask, więc pora na działanie. Zanim jednak zdecydujesz się na podejmowanie odpowiednich praktyk, zastanów się nad korzyściami pojawienia się w “Podobnych pytaniach”. Dużym zaskoczeniem dla zarządzających stronami może okazać się brak pożądanej dalszej eksploatacji witryny internetowej. Jeżeli odpowiedź zostanie bowiem podana użytkownikowi po rozwinięciu pola People Also Ask, to niewielki odsetek zdecyduje się zajrzeć do zasobów strony.

Jak zabrać się za optymalizację witryny pod kątem “Podobnych pytań”?

Abyś mógł powiedzieć, że udało Ci się znaleźć w zasobach PPA, musisz w pierwszej kolejności dostosować się do wymogów Google. Zalecane jest tworzenie pod NLP, tj. z uwzględnieniem technologii wyszukiwarki, która pozwala dostosować wyniki witryn do poszukiwanego zasobu informacji. W skrócie – unikaj zawiłych, skomplikowanych wyrażeń, postaw na przystępny język (zrozumiały dla robotów indeksujących oraz internautów). Schematyczne, powtarzalne treści pozwalają na całkowite zrozumienie komunikatu, bez względu na tło kontekstowe.

Schema markups, czyli pozwól zrozumieć tworzony tekst przez wyszukiwarkę

Kolejną aktywnością zwiększającą Twoje szanse na znalezienie się w “Podobnych pytaniach” jest implementacja danych strukturalnych (z ang. schema markups). To coś w rodzaju języka, którym posługuje się wyszukiwarka, rozeznając się w zawartości Twojej witryny internetowej. Prawidłowo wdrożone dane strukturalne to prosta droga dla Googlebotów podczas klasyfikacji uzyskanych wyników.

Twórz odpowiedzi, jakich oczekuje Google

Mimo że duża część odpowiedzi zazwyczaj występuje w formie tekstowej, wyszukiwarka coraz częściej wymaga różnorodności w postaci infografik czy tabel. Zweryfikuj, jak wyglądają odpowiedzi wśród innych stron internetowych, które zajmują się podobną tematyką. Pod żadnym pozorem nie kopiuj pomysłów, niech posłużą wyłącznie jako sugestia w kreacji autorskich odpowiedzi.

Merytoryka contentu zawsze na plus

Zalecamy, aby nie bagatelizować dobrej jakości w tworzeniu treści. Mimo że nie jest to odgórna zasada PPA, to jednak doświadczenie pokazuje, że zazwyczaj na tym polu pojawiają się witryny tytułowane jako rzetelne, eksperckie.

Mamy nadzieję, że już wiesz, co robić, by znaleźć się w “Podobnych pytaniach”. Chociaż nie jest to pierwszorzędna aktywność, o której należy pamiętać przy SEO, to jednak warto zaangażować się w zwiększanie rozpoznawalności marki również w ten sposób.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 11

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

B2B vs. B2C – który model sprzedaży wybrać?
B2B vs. B2C – który model sprzedaży wybrać?
B2B czy B2C – oto jest pytanie! Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad modelami sprzedaży? Dowiedz się, który wybrać, aby zaplanować strategię sprzedaży!
Czym jest Alexa Rank?
Czym jest Alexa Rank?
Ranking popularności witryny, jakim jest Alexa Rank, jest niezwykle przydatny przy działaniach związanych z SEO. Dzięki niemu można przeanalizować stronę pod kątem jej popularności względem konkurencji. Zobacz, jak korzystać z tego narzędzia.
Nie rezygnuj z SEO. Zobacz, co możesz stracić!
Nie rezygnuj z SEO. Zobacz, co możesz stracić!
SEO jest trudne, wymagające i czasochłonne. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z pozycjonowania. W tym artykule dowiesz się, dlaczego!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę