Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie biura podróży

8 min czytania
Pozycjonowanie biura podróży
Kategoria Branże

Wysoka pozycja w wyszukiwarce to cel każdego współczesnego przedsiębiorcy. Dobra widoczność w Google gwarantuje bowiem szereg ważnych dla rozwoju marki korzyści, obejmujących przede wszystkim wzrost liczby klientów i zwiększenie sprzedaży. To właśnie dlatego właściciele firm coraz częściej stawiają na pozycjonowanie swoich stron internetowych. Jak wygląda to w przypadku biura podróży i na co zwrócić uwagę, aby proces ten przebiegł sprawnie i skutecznie? Podpowiadamy!

Spis treści:

Na czym polega pozycjonowanie biura podróży?

Pozycjonowanie biura podróży to proces mający na celu zwiększenie widoczności marki w wynikach wyszukiwania Google. Im wyżej dana strona pozycjonuje się w wyszukiwarce, tym większe budzi zainteresowanie grupy docelowej. Nic więc dziwnego, że współcześni przedsiębiorcy coraz częściej opierają na nim swoje strategie marketingu internetowego.

Pozycjonowanie biura podróży bazuje na wykorzystywaniu różnorodnych technik optymalizacyjnych i narzędzi marketingowych, poprawiających użyteczność witryny oraz promujących jej zawartość na różnych kanałach internetowych. Proces ten podzielić można na trzy następujące części:

 • on-page SEO,
 • off-page SEO,
 • optymalizacja techniczna.

On-page SEO obejmuje szereg działań dotyczących optymalizacji treści pod kątem właściwych słów kluczowych.

Off-page SEO dotyczy natomiast promowania marki poza obszarem witryny, co opiera się w głównej mierze na budowaniu linków zwrotnych czy social media marketingu.

Optymalizacja techniczna z kolei to działania mające na celu zwiększenie użyteczności i funkcjonalności wszystkich elementów witryny.

Umiejętne opracowanie strategii SEO uwzględniającej działania optymalizacyjne z każdego z wymienionych obszarów jest najlepszym sposobem na zwiększenie świadomości marki oraz pozyskiwanie nowych klientów. Warto więc zaangażować się w ten proces, wybierając skuteczne metody i narzędzia marketingowe z zakresu pozycjonowania stron internetowych.

Pozycjonowanie biura podróży – od czego zacząć?

Pozycjonowanie biura podróży to dość złożony proces, którego skuteczność zależy od zastosowanych technik optymalizacyjnych i narzędzi marketingowych. Trzeba jednak pamiętać, że wybór sprawdzonych metod nie jest w tym przypadku wystarczający. Przed wdrożeniem jakichkolwiek działań trzeba bowiem przeprowadzić dokładne badania, które przyniosą istotne informacje na temat rynku docelowego i danej branży.

Pierwszym krokiem jest badanie potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Wiedząc, czym interesują się docelowi odbiorcy, jakie mają preferencje wobec konkretnych rozwiązań, jakie kanały sieciowe odwiedzają najczęściej lub ile mają lat, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan działania oraz uniknąć wszelkich błędów.

Kolejnym etapem jest analiza konkurencji. Pozycjonowanie biura podróży przyniesie najlepsze efekty, jeśli strategia SEO zostanie pozbawiona ewentualnych nieprawidłowości. Doskonałym na to sposobem jest prześledzenie działań innych marek w branży. Wiedząc, co sprawdziło się w ich przypadku, a co nie zapewniło satysfakcjonujących wyników, ryzyko wystąpienia wszelkich błędów spadnie praktycznie do zera.

Po zidentyfikowaniu potrzeb rynku docelowego oraz poznaniu działań branżowych rywali można przejść do wdrażania konkretnych technik optymalizacyjnych. Jakie metody warto zatem zastosować, aby pozycjonowanie biura podróży było faktycznie skuteczne?

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak skutecznie pozycjonować biuro podróży?

Pozycjonowanie biura podróży to proces, który w przypadku każdej firmy z tej branży będzie wyglądał nieco inaczej. Istnieje jednak kilka uniwersalnych technik, dzięki którym optymalizacja pod kątem wyszukiwarek przyniesie pożądane efekty. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Content marketing

Content marketing to jedna z najważniejszych technik promocji marki w sieci. Aby jednak okazała się faktycznie skuteczna i poprawiła pozycjonowanie biura podróży w wyszukiwarce, konieczne jest zoptymalizowanie kampanii pod kątem słów kluczowych. Odpowiednie frazy zapewnią dostęp do osób, które są faktycznie zainteresowane daną ofertą, minimalizując przy tym wydatki związane z promocją online.

Słowa kluczowe zidentyfikować można za pomocą sprawdzonych narzędzi SEO, takich jak Google Search Console, Ahrefs, Keyword Tool czy Google Analytics. Wskażą one nie tylko popularne wśród docelowych odbiorców terminy, ale też zaprezentują ich konkurencyjność i trendy wyszukiwania, dzięki czemu opracowanie efektywnego planu optymalizacyjnego będzie o wiele łatwiejsze.

Mając już właściwe frazy kluczowe, można przystąpić do tworzenia contentu. W przypadku promowania biur podróży doskonale sprawdzą się treści informacyjne oraz artykuły zachęcające do wykupienia danej wycieczki. Oto kilka innych sprawdzonych metod content marketingu, dzięki którym pozycjonowanie biura podróży przyniesie pożądane efekty:

 • newsletter,
 • blog informacyjny,
 • webinary,
 • recenzje,
 • poradniki,
 • gotowe plany wycieczek,
 • treści wideo,
 • tematyczne infografiki.

Link building

Sieć linków zwrotnych jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych, na podstawie których wyszukiwarka Google buduje listę wyników wyszukiwania. Prowadząc działania mające na celu pozycjonowanie biura podróży, warto więc skupić się na pozyskiwaniu dobrej jakości łączy z witryn o wysokim autorytecie.

Wartościowe linki zwrotne zdobywać można na wiele sposobów. Nie ulega jednak wątpliwościom, że najlepszym z nich jest tworzenie oryginalnych, przydatnych treści, do których inni twórcy zdecydują się udostępnić link na swoich stronach internetowych. Warto mieć jednak na uwadze inne skuteczne metody, takie jak:

 • blogowanie gościnne,
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych,
 • publikowanie postów reklamowych w mediach społecznościowych,
 • udzielanie się na tematycznych forach internetowych,
 • sponsorowanie popularnych wydarzeń.

Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać podczas wykorzystywania wszystkich tych metod, jest priorytetowe traktowanie jakości poszczególnych łączy. Nawet najbardziej rozbudowany profil nie przyniesie bowiem satysfakcjonujących efektów, jeśli źródła linków okażą się niewiarygodne lub mało popularne.

Optymalizacja techniczna

Techniczna optymalizacja strony internetowej to jeden z najważniejszych czynników każdej strategii obejmującej pozycjonowanie biura podróży. Tylko w pełni użyteczna i funkcjonalna witryna będzie przyciągać nowych klientów oraz budować ich zaangażowanie.

Warto więc skupić się na elementach, które bezpośrednio wpływają na doświadczenia odbiorców. Oto kilka najważniejszych aspektów, o które należy zadbać, aby zdobyć zaufanie potencjalnych klientów:

 • szybkość ładowania strony internetowej,
 • dostępność poszczególnych funkcji dla urządzeń mobilnych,
 • jakość obrazów i innych plików multimedialnych,
 • czytelność treści,
 • układ i skuteczność przycisków CTA,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • intuicyjność nawigacji,
 • system przekierowań.

Optymalizacja tego typu elementów zapewni witrynie pełną wydajność oraz umożliwi konsumentom swobodne podejmowanie działań, dzięki czemu szanse na konwersję znacznie wzrosną.

Lokalne SEO

Podczas pozycjonowania stacjonarnych przedsiębiorstw, takich jak biura podróży, warto postawić na wykorzystanie potencjału lokalnego SEO. Dostosowanie przekazu i działań marketingowych do oczekiwań konsumentów z danego obszaru geograficznego korzystnie wpływa bowiem na wyniki sprzedażowe, ograniczając przy tym wydatki na reklamę, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia małych i początkujących firm.

Najważniejszą praktyką z tej dziedziny jest bez wątpienia optymalizacja wizytówki Google. Umieszczenie w niej najważniejszych informacji o firmie, takich jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia lokalu, opis działalności czy recenzje innych klientów, znacznie zwiększy zaufanie do świadczonych usług, poprawiając przy tym wyniki sprzedażowe.

Podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie biura podróży, warto też pamiętać o słowach kluczowych powiązanych z danym miastem czy regionem. Pozwolą one dotrzeć do klientów z najbliższej okolicy, dzięki czemu szanse na sprzedaż znacznie wzrosną.

Pozycjonowanie biura podróży – dlaczego warto?

Pozycjonowanie biura podróży niesie za sobą wiele istotnych dla rozwoju każdej marki korzyści. Zaliczamy do nich zarówno efekty widoczne niemal od początku wdrożenia kampanii, jak i długofalowe rezultaty, dzięki którym firma może rozwijać się w przyszłości.

Wyróżniamy kilka kluczowych benefitów, na których uzyskaniu zależy niemal każdemu współczesnemu przedsiębiorcy. Są to:

 • większa świadomość marki zarówno w sieci, jak i stacjonarnie;
 • satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe;
 • większe zaufanie do firmy i świadczonych przez nią usług;
 • większy ruch na stronie firmowej;
 • wysoki zwrot z inwestycji;
 • gwarancja rozwoju marki na różnych płaszczyznach.

Digital marketing to środek reklamowy na miarę współczesnych przedsiębiorstw. Warto więc zaangażować się w działania optymalizacyjne, gdyż gwarantują one wyniki, jakich nie zapewni żadna inna strategia promocyjna.

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Wysoka pozycja w wyszukiwarce to priorytet wielu właścicieli biur podróży. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie spektakularnych efektów nie należy do najłatwiejszych zadań. Stale zmieniające się algorytmy wyszukiwarek, rosnące oczekiwania konsumentów oraz wszechobecny postęp technologiczny sprawiają, że pozycjonowanie biura podróży spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom.

Mimo że SEO jest dość wymagającym przedsięwzięciem, nie warto z niego rezygnować. Przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania przynosi wiele korzyści, które trudno byłoby uzyskać za pomocą innych narzędzi.

Decydując się na pozycjonowanie strony biura podróży, warto mieć na uwadze możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnej agencji SEO. Zespół specjalistów kompleksowo zadba o użyteczność serwisu, stosując przy tym właściwe techniki reklamowe poza jego obszarem. Eksperci przeprowadzą ponadto niezbędne badania, trafnie zinterpretują ich wyniki oraz zapewnią stałą kontrolę skuteczności podejmowanych działań.

FAQ dotyczące pozycjonowania biura podróży

Jakie są zalety pozycjonowania biura podróży?

Pozycjonowanie biura podróży to proces, który gwarantuje marce wiele korzyści. Zaliczyć do nich można: dynamiczny wzrost sprzedaży, napływ nowych klientów, większe zaufanie do marki, stale rosnące zainteresowanie jej ofertą oraz nieustanny rozwój przedsiębiorstwa zarówno online, jak i stacjonarnie.

Od czego zacząć pozycjonowanie biura podróży?

Pozycjonowanie biura podróży warto zacząć od przeprowadzenia szczegółowych badań branży. Wiedząc, czego oczekuje grupa docelowych odbiorców, a także, jakie techniki optymalizacyjne sprawdziły się w przypadku innych marek, znacznie łatwiej będzie opracować skuteczny plan SEO i uniknąć ewentualnych błędów.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne biura podróży?

Pozycjonowanie lokalne to dość długi proces. Mimo że na pierwsze wyniki działań optymalizacyjnych trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, warto podjąć się tego wyzwania, gdyż rezultaty umiejętnie opracowanego planu SEO z pewnością wynagrodzą wszystkie poniesione koszty.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 12

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sprawdź również naszą ofertę na:

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie hoteli
Pozycjonowanie hoteli
Branża hotelarska to dość konkurencyjne środowisko. Sprawdź, na czym polega pozycjonowanie hoteli i dlaczego warto je wykorzystać.
Pozycjonowanie firm z branży IT
Pozycjonowanie firm z branży IT
Pozycjonowanie stron internetowych to świetny sposób na promocję marki w sieci. Warto więc wiedzieć, jak proces ten wygląda w przypadku branży IT!
Pozycjonowanie kancelarii prawnej i adwokata
Pozycjonowanie kancelarii prawnej i adwokata
Pozycjonowanie kancelarii prawnej i adwokata niesie ze sobą różnego rodzaju ograniczenia. Czytaj dalej i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować kancelarie.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę