WordPress 5.0 wiąże się z dodaniem wielu nowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Gutenberg, czyli nowy edytor wizualny, który zastępuje WYSIWYG („What You See is What You Get”). Celem tego programu jest umożliwienie odpowiedniego zaprojektowania treści i uproszczenie tego procesu w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli znać HTML czy CSS. Jeśli wszystko będzie działać zgodnie z planem, możliwe będzie tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych przez użytkowników, którzy nie chcą kodować ich od zera! Co ciekawe, Gutenberg spotyka się z mieszanym przyjęciem. Część eksploratorów jest zadowolona z aktualizacji, choć znajdą się też tacy, którym zupełnie nie przypadła do gustu. Wiąże się to z wieloma niedociągnięciami, jaki zauważyć można podczas korzystania z edytora. Zmniejszona w porównaniu do starszej wersji funkcjonalność i, zdaniem wielu, utrudniony sposób projektowania treści. Czy warto zapłacić taką cenę za kilka dodatkowych funkcji?
Poniżej przedstawiono plusy i minusy tego narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do korzystania z jego zasobów.
Plusy
- Łatwość dodawania linków z 34 różnych stron internetowych, takich jak YouTube, Facebook, Twitter i wiele innych. Wystarczy wstawić adres URL elementu, który chcesz umieścić w treści, a Gutenberg zajmie się resztą.
- Serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych, dzięki czemu można projektować treści z poziomu telefonu. Wtyczki innych programów nie są w stanie zapewnić urządzeniu mobilnemu funkcjonalności strony przeznaczonej do odbioru na komputerze. Z Gutenberg możesz zapomnieć o tym problemie!
- Edytor zapewnia dużo miejsca na ekranie i skupia się na wyglądzie Twojej treści, dzięki czemu jesteś w stanie zobaczyć jak będzie wyglądał efekt końcowy Twojej pracy. Użytkownik nie jest też rozpraszany przez powiadomienia na górze strony, ponieważ tryb pełnoekranowy ukrywa treści, które nie są elementem projektowanej strony.
- Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić motyw swojej witryny w WordPress, Gutenberg zapobiegnie modyfikacji strony z innym motywem. Jest to bardzo przydatna funkcja, której nie posiadają inne edytory, przez co niszczą wygląd treści podczas próby zmiany motywu.
Minusy
- Pomimo tego, że narzędzie jest dużo bardziej przyjazne dla użytkownika, zawiera kilka niedociągnięć, którym jest na przykład brak responsywnych kolumn, które nie układają się w grupy. Mamy wówczas wyłącznie możliwość tworzenia oddzielnych bloków wypełnionych treścią.
- Minimalistyczny wygląd sprawił, że wiele funkcji zostało przeniesionych na pasek ustawień z boku lub trudno je znaleźć. Zwiększyła się tym samym ilość poszczególnych kroków, które należy poczynić, by osiągnąć dany efekt. Aby zaktualizować stronę również trzeba zrobić więcej, niż mogłoby się wydawać – należy przejść przez szereg funkcji, zanim pojawi się szukana opcja. Na dłuższą metę jest to bardzo niepraktyczne i zniechęca do korzystania z Gutenberga.
- Nie każdy oczekuje bloków, które oferuje Gutenberg. Na przykład TinyMCE jest dużo bardziej funkcjonalny niż wyżej wymieniony program, gdyż pozwala stworzyć stronę na wiele sposobów, zachowując ten sam format.
- Gutenberg nie jest w stanie obsługiwać strony w czasie rzeczywistym. Mimo że twórcy wtyczek ciężko pracują nad rozwiązaniem wielu tego typu problemów, witryny często będą trudzić się w związku z niekorzystnym formatowaniem czy innymi błędami
- Kompatybilność również może stanowić problem w przypadku Gutenberga. WordPress posiada wiele wtyczek o różnych funkcjach, niestety, część z nich nie została jeszcze odpowiednio zaktualizowana
Jak używać edytora Gutenberg?
Jak uskutecznić obsługę WordPress 5.0? Przede wszystkim wykonaj kopię zapasową dowolnej witryny WordPress. Pamiętaj o kopii zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli Twoja strona ma jakiekolwiek problemy z Gutenbergiem, spróbuj użyć wtyczki Classic Editor, aby powrócić do formy klasycznego edytora TinyMCE. Mimo że aktualizacja Gutenberga jest priorytetem programistów, zdarzają się błędy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.
Od momentu uruchomienia Gutenberga WordPress od razu zaczął naprawiać wiele związanych z nim problemów. Uwidocznił meta pola, które w początkowej wersji nie były dostępne. Poczyniono również działania w kierunku poprawienia kopiowania i wklejania treści ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu przenoszenie tekstu nie spowoduje żadnych niepożądanych zmian stylu czy HTML. Niestety, aktualna wersja wciąż posiada wiele bugów i często frustruje użytkownika swoimi niedociągnięciami. Wynika to najprawdopodobniej z błędów programistycznych. Nic dziwnego – bezproblemowe połączenie tak rozwiniętej technologii i obszernego systemu, jakim jest WordPress, nie należy do najłatwiejszych zadań.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie użytkowanie Gutenberga w przyszłości. Ważne jest zatem dostosowywanie się do zmian i porównanie różnych edytorów i ich wersji, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.
Masz pytania do naszych specjalistów SEO dotyczące pozycjonowania? Skontaktuj się z nami!
Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.
Do usłyszenia!