Zapytaj o ofertę
Wady i zalety Gutenberga – przyjrzyjmy się bliżej edytorowi WordPressa
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Wady i zalety Gutenberga – przyjrzyjmy się bliżej edytorowi WordPressa

Wady i zalety Gutenberga – przyjrzyjmy się bliżej edytorowi WordPressa

5 min. czytania

WordPress 5.0 wiąże się z dodaniem wielu nowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Gutenberg, czyli nowy edytor wizualny, który zastępuje WYSIWYG („What You See is What You Get”). Celem tego programu jest umożliwienie odpowiedniego zaprojektowania treści i uproszczenie tego procesu w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli znać HTML czy CSS. Jeśli wszystko będzie działać zgodnie z planem, możliwe będzie tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych przez użytkowników, którzy nie chcą kodować ich od zera! Co ciekawe, Gutenberg spotyka się z mieszanym przyjęciem. Część eksploratorów jest zadowolona z aktualizacji, choć znajdą się też tacy, którym zupełnie nie przypadła do gustu. Wiąże się to z wieloma niedociągnięciami, jaki zauważyć można podczas korzystania z edytora. Zmniejszona w porównaniu do starszej wersji funkcjonalność i, zdaniem wielu, utrudniony sposób projektowania treści. Czy warto zapłacić taką cenę za kilka dodatkowych funkcji?

Poniżej przedstawiono plusy i minusy tego narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do korzystania z jego zasobów.

Plusy

 • Łatwość dodawania linków z 34 różnych stron internetowych, takich jak YouTube, Facebook, Twitter i wiele innych. Wystarczy wstawić adres URL elementu, który chcesz umieścić w treści, a Gutenberg zajmie się resztą.
 • Serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych, dzięki czemu można projektować treści z poziomu telefonu. Wtyczki innych programów nie są w stanie zapewnić urządzeniu mobilnemu funkcjonalności strony przeznaczonej do odbioru na komputerze. Z Gutenberg możesz zapomnieć o tym problemie!
 • Edytor zapewnia dużo miejsca na ekranie i skupia się na wyglądzie Twojej treści, dzięki czemu jesteś w stanie zobaczyć jak będzie wyglądał efekt końcowy Twojej pracy. Użytkownik nie jest też rozpraszany przez powiadomienia na górze strony, ponieważ tryb pełnoekranowy ukrywa treści, które nie są elementem projektowanej strony.
 • Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić motyw swojej witryny w WordPress, Gutenberg zapobiegnie modyfikacji strony z innym motywem. Jest to bardzo przydatna funkcja, której nie posiadają inne edytory, przez co niszczą wygląd treści podczas próby zmiany motywu.

Minusy

 • Pomimo tego, że narzędzie jest dużo bardziej przyjazne dla użytkownika, zawiera kilka niedociągnięć, którym jest na przykład brak responsywnych kolumn, które nie układają się w grupy. Mamy wówczas wyłącznie możliwość tworzenia oddzielnych bloków wypełnionych treścią.
 • Minimalistyczny wygląd sprawił, że wiele funkcji zostało przeniesionych na pasek ustawień z boku lub trudno je znaleźć. Zwiększyła się tym samym ilość poszczególnych kroków, które należy poczynić, by osiągnąć dany efekt. Aby zaktualizować stronę również trzeba zrobić więcej, niż mogłoby się wydawać – należy przejść przez szereg funkcji, zanim pojawi się szukana opcja. Na dłuższą metę jest to bardzo niepraktyczne i zniechęca do korzystania z Gutenberga.
 • Nie każdy oczekuje bloków, które oferuje Gutenberg. Na przykład TinyMCE jest dużo bardziej funkcjonalny niż wyżej wymieniony program, gdyż pozwala stworzyć stronę na wiele sposobów, zachowując ten sam format.
 • Gutenberg nie jest w stanie obsługiwać strony w czasie rzeczywistym. Mimo że twórcy wtyczek ciężko pracują nad rozwiązaniem wielu tego typu problemów, witryny często będą trudzić się w związku z niekorzystnym formatowaniem czy innymi błędami
 • Kompatybilność również może stanowić problem w przypadku Gutenberga. WordPress posiada wiele wtyczek o różnych funkcjach, niestety, część z nich nie została jeszcze odpowiednio zaktualizowana

Jak używać edytora Gutenberg?

Jak uskutecznić obsługę WordPress 5.0? Przede wszystkim wykonaj kopię zapasową dowolnej witryny WordPress. Pamiętaj o kopii zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli Twoja strona ma jakiekolwiek problemy z Gutenbergiem, spróbuj użyć wtyczki Classic Editor, aby powrócić do formy klasycznego edytora TinyMCE. Mimo że aktualizacja Gutenberga jest priorytetem programistów, zdarzają się błędy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.

Od momentu uruchomienia Gutenberga WordPress od razu zaczął naprawiać wiele związanych z nim problemów. Uwidocznił meta pola, które w początkowej wersji nie były dostępne. Poczyniono również działania w kierunku poprawienia kopiowania i wklejania treści ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu przenoszenie tekstu nie spowoduje żadnych niepożądanych zmian stylu czy HTML. Niestety, aktualna wersja wciąż posiada wiele bugów i często frustruje użytkownika swoimi niedociągnięciami. Wynika to najprawdopodobniej z błędów programistycznych. Nic dziwnego – bezproblemowe połączenie tak rozwiniętej technologii i obszernego systemu, jakim jest WordPress, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie użytkowanie Gutenberga w przyszłości. Ważne jest zatem dostosowywanie się do zmian i porównanie różnych edytorów i ich wersji, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Masz pytania do naszych specjalistów SEO dotyczące pozycjonowania? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Kompendium wiedzy o przekierowaniach na WordPressie
  Kompendium wiedzy o przekierowaniach na WordPressie
  Przekierowania na WordPressie wpływają na wrażenia użytkownika, a także na ocenę strony przez wyszukiwarkę Google. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć!
  Migracja na WordPressa – o czym należy pamiętać?
  Migracja na WordPressa – o czym należy pamiętać?
  Migracja strony internetowej WordPress to dość skomplikowany i wymagający proces. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie przenieść stronę na nowy serwer!
  Co to jest CMS? Sprawdź jak wybrać najlepszy!
  Co to jest CMS? Sprawdź jak wybrać najlepszy!
  Jeśli stoisz przed rozpoczęciem działalności w sieci, musisz zdecydować się na jeden z Systemów Zarządzania Treścią. Warto znać ich wady i zalety.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.