Zapytaj o ofertę

Wirusy na stronie internetowej – jak się ich pozbyć?

5 min czytania
Wirusy na stronie internetowej – jak się ich pozbyć?
Kategoria Pozycjonowanie

Jeżeli masz podejrzenie, że Twoją platformę e-sprzedażową zaatakowały wirusy, nie możesz przejść obojętnie obok tego sygnału. Sięgając po wsparcie eksperta, z pewnością ułatwiasz sobie zadanie. Zapewniamy jednak, że po przeczytaniu przygotowanego przez nas miniporadnika podejmiesz próbę samodzielnego uporania się z wszelkimi trudnościami.

Opracowaliśmy zestaw cennych wskazówek dotyczących tego, jak zeskanować stronę internetową. Wirusy mają duże pole do popisu, ponieważ mogą przyczyniać się do błędnych przekierowań, usuwać pliki, od których zależy ranga witryny w wynikach SERP lub dopuszczać się likwidacji plików PHP, bez których ani rusz we właściwym funkcjonowaniu strony. Dowiedz się nieco więcej o pochodzeniu wirusów oraz sprawdź, jak prawidłowo usunąć je z witryny internetowej.

Spis treści:

Dlaczego Twoja strona została zainfekowana?

Poszukiwanie przyczyn, w wyniku których pojawiają się wirusy na stronach internetowych, często wiąże się z formułowaniem nieprawdziwych teorii. Użytkownicy śmiało przypuszczają, że atak hakerski był celowy. Choć nie można wykluczyć postawionej tezy, to warto mieć na względzie, że wskazany przypadek ma miejsce niezwykle rzadko.

Gdzie zatem należy doszukiwać się powodów na to, że pojawił się wirus na stronie internetowej? Jednym z powszechniejszych błędów prowadzących do powstania niepożądanych zawirowań w sieci są luki w zabezpieczeniach skryptów. Brak wdrożenia koniecznych aktualizacji (np. systemu CMS bądź wtyczek) skutkuje niepożądanym stanem rzeczy. Wirusy pojawiają się także w wyniku wycieku danych. W tym przypadku zostają one przejęte przez niepożądane osoby. Dochodzi do tego w wyniku nienależytego zabezpieczenia komputera wykorzystywanego w celu zalogowania się do panelu administratora bądź na serwerze FTP.

Szkód, których możesz się spodziewać

Choć pole działania wirusów jest naprawdę duże, to zazwyczaj prowadzą do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania witryny, co z kolei przyczynia się do powstania poważnych skutków. Zapoznaj się z listą najczęstszych konsekwencji ingerencji ze strony wirusów.

 • Konsekwencja nr 1. Twoja witryna zaczyna przekierowywać internautów na niskiej jakości strony internetowe. W rezultacie wirus likwiduje w całości pliki z serwera, a administrator przestaje mieć nad witryną kontrolę.
 • Konsekwencja nr 2. Spadek w rankingu Google. Internetowe szkodniki często mają na celowniku pliki robots.txt, a także sitemapy. Ingerencja w te elementy prowadzi do obniżenia rangi strony w wynikach wyszukiwania.

To zaledwie namiastka skutków spowodowanych przez wadliwe działanie kodu. Stanowią jednak wystarczające czynniki wpływające na wykluczenie witryny z pola widzenia internauty.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Kompleksowy przewodnik po usuwaniu wirusów ze strony WWW

Skoncentrujmy się na najprostszych aktywnościach, które należy powziąć w temacie: wirus na stronie internetowej jak usunąć? Na samym początku powinieneś zdecydować się na zmianę hasła do serwera FTP. Jak już sugerowaliśmy wcześniej, jednym ze sztampowych powodów infekcji jest przechwycenie danych przez niewłaściwe osoby, dlatego zaleca się zmiany w obrębie logowania.

Kopia zapasowa na wagę złota

Systematyczna realizacja kopii zapasowych witryny to nieocenione działanie, pozwalające na nieco większą kontrolę nad cofnięciem wszelkich zmian wprowadzonych przez wirusy. Kopia zapasowa umożliwia przywrócenie poprzedniego, nienaruszonego kodu oraz w pełni zabezpiecza witrynę, w tym jej użytkowników.

Jeżeli nie podjąłeś się wykonania kopii zapasowej własnej witryny internetowej, powinieneś przejrzeć pliki zamieszczone na zarządzanym przez Ciebie serwerze. Postaraj się wychwycić wszystkie niepokojące elementy (Twoją uwagę powinny zwrócić nietypowe nazwy wewnątrz platformy internetowej).

Aktualizacja na pierwszym miejscu

Wśród wymienionych czynników wpływających na duży odsetek infekcji znajdują się niezaktualizowane systemy CMS oraz wtyczki. Pomysłodawcy złośliwych oprogramowań czyhają na chwilę nieuwagi ze strony internauty, aby skorzystać z botów infekujących serwer za sprawą implementacji złośliwego kodu w obrębie witryny.

Lepiej zapobiegać, niż podejmować się większych wysiłków celem naprawy wyrządzonych szkód. Wobec tego nie zapominaj o regularnym przeprowadzaniu aktualizacji dedykowanych systemowi CMS oraz wtyczkom.

Co z poważniejszymi usterkami?

Decydując się na samodzielne usunięcie wirusów z witryny internetowej, możesz spotkać na swojej drodze nieco większe przeszkody. Może okazać się, że będzie konieczna ingerencja w funkcjonalność wewnątrz strony.

W pierwszej kolejności powinieneś sporządzić wykaz prawdopodobnie zainfekowanych plików. Po wykonaniu procesu skanowania sprawdzającego pliki pod kątem szkodliwego kodu będziesz w stanie zlokalizować źródło powstających problemów, a następnie podjąć się czyszczenia pliku z powstałej infekcji. Najczęściej niepożądany kod uwidacznia się na samym początku bądź na końcu pliku.

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym problemem? Skorzystaj z pomocy ekspertów i nie zwlekaj z działaniem ani chwili dłużej. W końcu bezpieczeństwo użytkowników to prawdziwy priorytet.

Zainteresował Cię nasz wpis? Masz do nas pytania? Skontaktuj się z naszą agencją SEO.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 13

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy strony stworzone w kreatorach faktycznie są gorsze?
Czy strony stworzone w kreatorach faktycznie są gorsze?
Kreatory stron stają się coraz popularniejsze. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania. Czytaj dalej!
Optymalizacja wideo. Jak pozycjonować filmy w Internecie?
Optymalizacja wideo. Jak pozycjonować filmy w Internecie?
Jak skutecznie optymalizować wideo i zdobyć lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania? Dowiesz się podczas lektury niniejszego wpisu!
Pozycjonowanie sklepu internetowego z dużym budżetem
Pozycjonowanie sklepu internetowego z dużym budżetem
Coraz trudniej promować sklepy internetowe i zwiększać sprzedaż online. Warto więc wiedzieć, jak optymalnie wykorzystać swój budżet marketingowy!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę