Indeksacja, czyli pierwszy krok ku pozycjonowaniu

Indeksacja, czyli pierwszy krok ku pozycjonowaniu

Kiedy decydujesz się na założenie strony internetowej, gdy rozpoczynasz działalność w sieci lub stwierdzasz, że najwyższy czas rozpromować swoją firmę lub wejść w segment e-commerce, chcesz by odwiedzało ją jak najwięcej osób. Jak jednak doskonale wiemy, to prosta idea, którą trudno wcielić w życie, bowiem marketing szeptany czy działania w social media nie wystarczą do odniesienia sukcesu. Potrzebujesz dobrego pozycjonowania i wysokich pozycji w wyszukiwarce Google.

Jak sprawić, aby Twoja strona WWW nie była bezludną wyspą, na którą trafić może tylko przypadkowy rozbitek? Pozostając w sferze metafor, w oznaczeniu jej na mapie i utworzeniu lotniska pomoże Ci indeksowanie, czyli dodanie strony do Google. Za utworzenie regularnych lotów, połączeń z innymi wyspami i rozbudowanej infrastruktury odpowiedzialne jest pozycjonowanie. Innymi słowy, tylko odpowiednio zaindeksowana strona, na której prowadzone są przemyślane działania pozycjonerskie ma szansę na dotarcie do potencjalnych odbiorców.

Indeksacja to podstawa

Indeksowanie, czyli dodanie strony do Google w zdecydowanej większości przypadków odbywa się automatycznie. Kilkadziesiąt godzin później od momentu pojawienia się Twojej strony WWW w sieci, odwiedzi ją robot Google. Robot to po prostu program, który odnajduje i analizuje witryny. Główny robot indeksujący nazywa się nad wyraz wdzięcznie – Googlebot.

Googlebot umieści twoją witrynę w bazie wyszukiwarki pod odpowiednimi frazami kluczowymi, czyli hasłami, których wyszukują internauci. Zanim pokażesz światu swoje dzieło, zastanów się więc do jakiej kategorii chciałbyś, aby trafiło. Przygotuj swoją witrynę do tego, abyście dobrze zrozumieli się z Googlebotem. Zadbaj o to, by znajdujące się na nie frazy celnie oddawały charakter prowadzonej działalności. To podstawa, to pierwszy krok do sukcesu.

Sprawdź: Jak zablokować indeksowanie witryny?

Co bada robot Google?

Pierwsza wizyta Googlebota na stronie jest bardzo ważna i warto dołożyć wszelkich starań, by była to wizyta udana. O co warto więc zadbać, przygotowując witrynę?

Treści przyjazne dla robota Google – podstawy

Wysokiej jakości, merytoryczne teksty zostaną pozytywnie ocenione przez Googlebota. Pisz lub zlecaj agencji SEO, dysponującej zespołem kompetentnych copywriterów, przygotowanie długich tekstów (szczególnie na bloga), które zawierają słowa kluczowe wspierające Twój biznes lub markę. Frazy te muszą być trafnie dobrane oraz umieszczone w tekście we właściwych odstępach – każdy artykuł blogowy, opis kategorii czy produktu musi cechować się dobrym zagęszczeniem słów kluczowych.

Zadbaj o strukturę nagłówków H1, H2 etc.

Podczas tworzenia tekstów na swoją stronę stosuj nagłówki, które różnicują ważność treści. Nagłówek H1 jest najważniejszy i ma największe znaczenie. Można go przyrównać do tytułu rozdziału w książce. Warto, aby zawierał słowo kluczowe Twojej strony internetowej oraz pojawił się on w opisie każdej podstrony oraz w każdym wpisie blogowym. Powinien być on również raczej krótki i zwięzły. Kolejne nagłówki, czyli H2, H3 H4, H5, H6 stopniowo tracą na ważności dla robota Google, ich obecność jest jednak w dalszym ciągu bardzo ważna.
Hierarchia nagłówków prezentuje się następująco:

Treści na blogu i stronach statycznych

Przygotowując stronę do wizyty Googlebota warto pamiętać o odpowiedniej konstrukcji treści i podkreślaniu najważniejszych jej elementów, które są związane z tematyką danej strony. Robot analizuje słowa wyróżnione w kodzie HTML znacznikami „<em>” (pogrubienie, kursywa).

Linki

Podczas indeksowania Googlebot przyjrzy się także linkom do innych stron umieszczonym w tekście oraz przypisanym do nich opisom. Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić użytkownikowi zrozumienie treści poprzez kierowanie go do witryn i miejsc uzupełniających wiedzę, którą przekazujemy.
Link może występować jako czysty adres URL lub być “podpięty” pod fragment tekstu lub grafiki/ zdjęcia poprzez „anchor”. Wyróżnić tu można linki Exact Match, dokładnie wskazujące określoną frazę na określonej stronie, np. “wydajny laptop” czy w formie mieszanej – “wydajny laptop MacBook” oraz linki brandowe, odwołujące się choćby do nazw firm, czyli do “brandów”, jak np. “Apple”.

Tytuły grafik mają znaczenie

Kiedy dodajesz grafikę na swoją stronę WWW, zadbaj o tytuł i alternatywny opis publikowanego zdjęcia. Robot Google nie potrafi zobaczyć obrazka, dlatego przy klasyfikacji sugeruje się jego nazwą oraz opisem alternatywnym.

Zrób to dobrze od samego początku

Aby sprawdzić, czy Twoja strona została zaindeksowana w Google, użyj komendy “site:nazwa_domeny”. Jeśli nazwa strony pojawiła się w wyniku wyszukiwania Google, oznacza to, że proces przebiegł prawidłowo.

Trzeba pamiętać, że tworząc nową stronę WWW, warto od samego początku zadbać o to, aby została odpowiedni sposób zaindeksowana. Dzięki temu będzie przyciągała odpowiednich użytkowników – zainteresowanych jej treścią. Wartościowe, bogate teksty, nagłówki, wyróżnione słowa kluczowe, linki oraz nazwy dodawanych grafik to podstawowe elementy udanej indeksacji. Ich właściwa implementacja zapewni dobry ruch na stronie, co jest wykładnikiem sukcesu w sieci.

Powodzenia!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 11
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?

  Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?

  Tag kanoniczny jako jedna z technik optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści i plasować się na wysokiej pozycji w rankingach?
  W jaki sposób metatagi wpływają na SEO?

  W jaki sposób metatagi wpływają na SEO?

  Meta opisy odgrywają bardzo ważną rolę podczas optymalizacji witryny pod kątem SEO. Jednak czy naprawdę są one tak potrzebne?
  Podstawy pozycjonowania – od czego zacząć, by uzyskać najlepsze efekty? Etap II: optymalizacja techniczna strony

  Podstawy pozycjonowania – od czego zacząć, by uzyskać najlepsze efekty? Etap II: optymalizacja techniczna strony

  W kolejnej części podstaw pozycjonowania dowiesz się m.in. o tym, jak metadane mogą uratować Twoją stronę i dlaczego 7 sekund czekania to zdecydowanie za długo!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę