Zapytaj o ofertę

Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO

4 min czytania
Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO
Kategoria Pozycjonowanie

Atrybut alt, jak i atrybut title są pewnie znanymi Ci atrybutami podczas dodawania obrazków, ale czy wykorzystujesz je dobrze? Koniecznie przeczytaj ten wpis, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Zacznijmy jednak od małego wprowadzenia – jak sprawdzić adres URL obrazka oraz atrybut alt i title? Wystarczy, że klikniemy na obrazek prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzemy „zbadaj element”.

Zbadaj element

Spis treści:

Atrybut alt – jak go zoptymalizować i czym tak właściwie jest?

Atrybut alt, który znajduje się w znaczniku <img> służy do opisania tego, co przedstawia dany obraz.

Jak zobaczyć atrybut alt poprzez zbadaj element

Jest bardzo przydatny w momencie, gdy obrazek się nie załaduje. W takim przypadku w miejscu grafiki wyświetli nam się informacja zastępcza. Przedstawię Ci ten przypadek ponownie na tym samym przykładzie.

Jak już pewnie widzisz, mamy ustawiony atrybut alt „Grupa iCEA”. Jak to działa w przypadku, gdy obrazek się nie załaduje? Otóż w tym momencie wyrenderowana zostanie ikonka, która wskazuje na brak obrazka, a użytkownikowi wyświetli się atrybut alt. Jednak to była pierwsza korzyść z ustawienia alternatywnego opisu obrazka. Drugą, i zarazem dla większości osób najważniejszą, jest zwiększenie widoczności w Internecie.

Przykład niezaładowanego obrazka - wyświetlanie atrybutu alt

Jak zoptymalizować atrybut alt?

Optymalizując atrybut alt, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierał frazę kluczową. Jednak w tym wszystkim należy zachować rozsądek i nie stosować keyword stuffingu oraz atrybutów alt dla obrazków dekoracyjnych. Sam atrybut powinien być też zwięzły i szczegółowy. Przykładowo – mamy obrazek, który przedstawia samochód Mercedes-AMG A 45.

Mercedes-AMG A 45Źródło: MelikHamdi/pixabay.com

Atrybut title – jak prawidłowo go stworzyć?

Zasady opisywania atrybutu title są podobne jak tekstu alternatywnego. Z tym, że w atrybucie title nie powinniśmy opisywać go aż tak szczegółowo. Bazując na przykładzie powyższego samochodu, w tytule obrazka powinniśmy wpisać „Mercedes AMG A 45”. Pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego i gdzie on się wyświetla? Otóż atrybut title możemy podejrzeć najeżdżając kursorem na grafikę. W przypadku klikalnego obrazka w atrybucie title powinniśmy ustawić „Powiększ Mercedes AMG A 45”.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak sprawdzić zaindeksowane grafiki?

Warto wiedzieć, jak sprawdzić zaindeksowane obrazki w wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “site:domena.com”, a następnie przejść do “grafika”. W tym momencie jesteśmy w stanie przejrzeć wszystkie zaindeksowane pliki graficzne.

Sprawdzanie indeksacji obrazków

Warto pamiętać, że Google dobrze sobie radzi z interpretacją zawartości obrazka. Zresztą możesz zobaczyć sam – Vision API (https://cloud.google.com/vision).

Kompresja obrazków

Najczęściej grafiki na stronie internetowej spowalniają jej ładowanie. Zadbaj więc, aby przed wstawieniem zdjęcia na stronę internetową zostało ono najpierw skompresowane. W tym celu możemy wykorzystać mnóstwo darmowych rozwiązań np. kompresja przez program graficzny GIMP ( https://www.gimp.org/), czy też ostatnio coraz częściej wybierane TinyJPG (https://tinyjpg.com/). Przeciętna strona usługowa rzadko kiedy przekracza rozmiar 1 MB, zatem ładowanie kilku obrazów, z których każdy ma rozmiar 2 MB będzie spowalniać stronę. Optymalizacja obrazów jest naprawdę prosta, przy tym bardzo skuteczna. Nikt z nas nie lubi czekać długo aż strona się załaduje, prawda?

Zawsze podawaj rozmiar obrazka HTML – szerokość i wysokość

Częstym błędem jest nieokreślenie rozmiaru obrazka w kodzie HTML. Przeglądarki internetowe w momencie renderowania strony muszą czekać na jej załadowanie, aby poznać rozmiar obrazu i przestrzeń zarezerwowaną na zdjęcie. Dodatkową korzyścią, oprócz szybszego załadowania strony, jest także spełnienie części wymagań Core Web Vitals, a dokładniej wskaźnika CLS. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na pozycjonowanie.

Więcej o SEO z zakresu o Core Web Vitals przeczytasz w tym wpisie: https://www.grupa-icea.pl/blog/page-speed-insights-na-jakie-wskazniki-zwrocic-uwage/

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest atrybut alt i title. Poniżej najważniejsze zasady tworzenia atrybutu alt:

 • używaj oryginalnych opisów alternatywnych;
 • unikaj keyword stuffingu;
 • szczegółowo i zwięźle opisuj to, co widzisz na obrazku;
 • stosuj frazę kluczową.

W przypadku atrybutu title należy pamiętać o mniejszej szczegółowości i dodatkowo, powinien on wskazać użytkownikowi ewentualną akcję, która zostanie wykonana po kliknięciu na obraz. Warto również pamiętać o innych zasadach, które wymieniłem w tym artykule. Miłej optymalizacji grafik!

Grzegorz Czarny
SEO Specialist
Specjalizuje się technicznym SEO i najlepiej czuje się w tej dziedzinie. Stale poszerza swoją wiedzę o najnowsze trendy i zmiany w branży. W iCEA Group pomaga klientom w skutecznym pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania. Jego pasja do SEO i doświadczenie pozwalają na dostarczanie wartościowych rozwiązań dla każdego projektu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak koncepcja client personas może pomóc Ci zyskać popularność w sieci?
Jak koncepcja client personas może pomóc Ci zyskać popularność w sieci?
Czym jest koncepcja client personas? Jaki wpływ ma na wyniki kampanii marketingowych? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Migracja PrestaShop
Migracja PrestaShop
Migracja sklepu internetowego na platformę PrestaShop to dość wymagający proces. Warto więc wiedzieć, jak powinna wyglądać jego sprawna realizacja!
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Z roku na rok wzrasta konkurencyjność branży produkcyjnej. Pojawiają się nowe reklamowe wyzwania. Jak więc dokonać mądrego wyboru agencji marketingowej?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę