Zapytaj o ofertę

Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?

6 min czytania
Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?
Kategoria Pozycjonowanie
Spis treści:

Reverse SEO - co to takiego?

Każdemu właścicielowi firmy zależy na jak najlepszej reputacji swojej marki. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest bez wątpienia bycie kompetentnym dostawcą określonych usług czy produktów i praca w ramach optymalizacji treści, dzięki której możliwe będzie wypromowanie firmy w sieci. Pamiętaj jednak, że pomimo wielu starań, zdarzyć się może, że pojawi się kilka niepochlebnych opinii. Nie martw się jednak, to nie koniec świata i łatwo możesz poradzić sobie z tym problemem.

Powodów występowania negatywnych recenzji jest wiele: być może popełniłeś jakiś błąd, który spowodował niezadowolenie klienta z usługi lub produktu, być może branżowy rywal próbuje zniszczyć Twoją reputację, aby wzmocnić własną pozycję w sieci. Niezależnie od przyczyny, pojawienie się negatywnych opinii może przynieść wiele niekorzystnych konsekwencji. Jak więc uratować swoją reputację, skoro nie możesz po prostu sprawić, by ta zła recenzja zniknęła? Odpowiedzią jest Reverse SEO.

SEO to optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, której celem jest zajęcie przez witrynę najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Z kolei Reverse SEO jest dokładnie odwrotnym procesem, w którym chodzi o zepchnięcie innej witryny, w tym przypadku tej odpowiedzialnej za negatywną recenzję, na sam dół listy wyników wyszukiwania. Im jej pozycja jest niższa, tym mniej prawdopodobne, że ktokolwiek ją zobaczy i niekorzystnie oceni Twoją markę.

Działanie pod kątem Reverse SEO

Podobnie jak w przypadku zwykłej optymalizacji treści, Reverse SEO wymaga opracowania odpowiedniej strategii. Są to kroki, które pomogą Ci zepchnąć negatywną recenzję na sam dół listy wyników wyszykiwania, dzięki czemu najelpsze treści znajdą się na jej szczycie.

Określ, jakie słowa kluczowe prowadzą do negatywnej recenzji

Zacznij od znalezienia słów kluczowych, które wpływają na wysoką pozycję negatywnej recenzji w SERP. Możesz skorzystać z dokładnie tych samych technik, których używasz podczas działań zmierzających do osiągnięcia wysokiego wyniku w wyszukiwarce. Stwórz listę słów kluczowych, które powodują, że strona z negatywną recenzją ma tak dobrą pozycję i zidentyfikuj inne elementy, które wpływają na jej popularność, takie jak linki zwrotne, struktura witryny i tym podobne. Gdy już to zrobisz, możesz przejść do następnego kroku.

Wykorzystaj wykluczające słowa kluczowe

Po zidentyfikowaniu słów kluczowych, które powodują, że strona z negatywną recenzją ma tak wysoką pozycję, zadbaj o optymalizację innych witryn, które pokonają je w rankingu SERP. Celem takiego działania jest użycie tych słów kluczowych, aby uzyskać wyższą pozycję witryn w rankingu niż te wykluczające frazy.

Możesz również użyć tych słów kluczowych na własnych stronach internetowych, jeśli znajdziesz dla nich korzystne zastosowanie, dzięki czemu Twoja witryna pokona w rankingu stronę z negatywną recenzją, przesuwając ją w ten sposób jeszcze niżej. Pamiętaj też o użyciu tych słów kluczowych na różnych profilach w mediach społecznościowych, co również korzystnie wpłynie na cały proces.

Weź pod uwagę linki zwrotne

Zidentyfikowałeś już linki zwrotne użyte na stronie z negatywną recenzją, więc warto je teraz wykorzystać. W tym celu znajdź witryny, które posiadają łącza do strony z negatywną recenzją i zamień je na linki do swojej strony.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie z dwóch powodów: gromadzisz więcej linków zwrotnych do swojej głównej witryny, co pomaga Ci w zdobywaniu lepszych wyników oraz przejmujesz łącza, które prowadziły do negatywnej recenzji, przez co ukrywasz ją na dnie internetu i chronisz swój wizerunek. Skorzystaj więc z tej metody, gdyż jak widzisz, nie ma wad i możesz wiele dzięki niej osiągnąć.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Co jeśli nie Reverse SEO?

Techniki opisane powyżej są sprawdzonymi metodami zepchnięcia negatywnej recenzji na sam dół wyników wyszukiwania i uratowania reputacji marki. Pamiętaj jednak, że ich zastosowanie wymaga wiele czasu i podobnie jak w przypadku zwykłego SEO, może okazać się zbyt czasochłonne dla wielu twórców stron internetowych. Czy są więc jakieś szybsze sposoby na zneutralizowanie negatywnej recenzji? Jeśli okaże się, że któraś z nich narusza jakiekolwiek standardy wyszukiwarki, możesz zgłosić ją Google, dzięki czemu strona przestanie być wyświetlania w SERP. Oto niektóre z działań sprzecznych z wytycznymi Google, które warto zgłosić jako niepoprawne:

 • osobiste informacje pojawiające się w wynikach wyszukiwania, np. Twój numer telefonu, adres domowy itd.;
 • tworzenie niskiej jakości linków zwrotnych do witryny konkurenta w celu obniżenia jego pozycji w wyszukiwarce. Google zabrania stosowania tej praktyki, więc jeśli okaże się, że ktoś używa jej przeciwko Tobie, należy to jak najszybciej zgłosić;
 • jeśli inna witryna używa Twojego znaku towarowego w sposób naruszający Twoje prawa, również należy to zgłosić;
 • informacje o Tobie zawarte w negatywnej opinii są nieprawidłowe lub nieaktualne. W takim przypadku także powinny zostać usunięte.

To tylko niektóre z elementów, które mogą pomóc Ci pozbyć się stron z negatywnymi z recenzjami. Jeśli którykolwiek z nich Cię dotyczy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z wyszukiwarką i przedstawić jej ten problem. W przeciwnym wypadku mogą one bardzo zaszkodzić Twojemu wizerunkowi.

Podsumowanie

Z pewnością wiesz, jakie szkody może wyrządzić jedna negatywna recenzja, która uderza w Twój czuły punkt. Bez wątpienia nie chcesz stracić swoich klientów, więc zadbaj o to, aby niepochlebnych opinii było jak najmniej. Jeśli się jednak pojawią, wykorzystaj wyżej wymienione techniki Reverse SEO, które pomogą Ci złagodzić konsekwencje tej sytuacji i ochronić swoją reputację. Najważniejszym jest jednak to, abyś zadbał o swoją działalność i poprawił błędy opisane w negatywnych recenzjach, dzięki czemu takie oceny już nigdy się nie pojawią. Pamiętaj, jesteś odpowiedzialny za swój biznes, więc musisz dbać o jego autorytet. Nie czekaj więc i zacznij działać w tym kierunku już dziś!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest landing page i jak go stworzyć? Jakie ma znaczenie w procesie pozycjonowania?
Co to jest landing page i jak go stworzyć? Jakie ma znaczenie w procesie pozycjonowania?
Dlaczego mało popularne strony mogą osiągać wysokie wyniki sprzedażowe? Od czego to zależy? Warto dowiedzieć się, czym jest landing page!
Jak generować większą ilość leadów sprzedażowych?
Jak generować większą ilość leadów sprzedażowych?
Leady sprzedażowe są obecnie niezbędne podczas tworzenia każdej dobrej strategii sprzedażowej firmy. Warto poznać zasady, których należy przestrzegać.
Googlebot – co to jest?
Googlebot – co to jest?
Google to gigant, który wykorzystuje pomoc szeregu pomocników sieciowych. To oczywiście Googleboty. Co należy o nich wiedzieć i jak je wykorzystać w SEO?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę