DARMOWY AUDYT SEO

Jak semantyczne wyszukiwanie wpływa na SEO?

Jak semantyczne wyszukiwanie wpływa na SEO?

Gustavo Fring/pexels.com

Niestety sam wybór odpowiednich słów kluczowych już nie wystarczy, aby stać się popularnym w swojej branży. Obecnie zrozumienie intencji danego pytania stało się ważniejsze od zwykłych terminów w treści.

Prowadząc stronę internetową, nie można ignorować semantycznego SEO. Ten typ wyszukiwania zyskał na wartości, kiedy Google zaczął lepiej rozumieć intencję, kontekst i znaczenie wyszukiwania użytkowników.

W tym artykule dowiesz się, jak wyszukiwarka rozumie intencję związaną z określonym ciągiem słów, a także jakie korzyści można czerpać z tego na swojej stronie internetowej.

Czym jest wyszukiwanie semantyczne?

Mówiąc najprościej, wyszukiwanie semantyczne to proces, w którym wyszukiwarka dostarcza trafnych i znaczących wyników dzięki zrozumieniu kontekstu zapytania i intencji użytkownika, a nie tylko dzięki odpowiedniemu dopasowywaniu słów kluczowych. Semantyka jest nauką o znaczeniu języka. Każdego dnia, dzięki sztucznej inteligencji, wyszukiwarki starają się zrozumieć brzmienie naturalnego języka, którym posługują się użytkownicy. Dzięki temu Google może lepiej wyszukiwać konkretne informacje dla użytkowników.

Sprawdź: Jak walczyć z konkurencją w SEO?

W jaki sposób rozpoczęła się era semantycznego wyszukiwania?

Wyszukiwarki chcą dostarczać użytkownikom jak najbardziej odpowiednie informacje, zapewniając w ten sposób pozytywne wrażenia odbiorcy.

Źródło: Engin Akyurt/pexels.com

Musisz wiedzieć, że na samym początku SEO, roboty wyszukiwarek nie były tak potężne jak obecnie. Nie zwracały uwagi na specjalnie generujące się słabej jakości treści, które składały się z samych słów kluczowych i nie wnosiły żadnej wartości dla użytkownika. Zwyczajnie wyświetlały wyniki zawierające zbędny zlepek słów, który nic nie wnosił do życia odbiorcy.

Nie było to z pewnością korzystne zarówno dla wyszukiwarki, jak i użytkowników.

Google w celu rozwiązania tego problemu opracował kilka niezbędnych aktualizacji algorytmów, takich jak Koliber w 2013 r. czy Panda w 2011 r., które naprawiły problemy związane z usilnym upychaniem słów kluczowych w treściach na stronie WWW i nieetycznymi strategiami SEO. Semantyczne wyszukiwanie jest wynikiem wieloletniego zbierania i analizowania danych przez wyszukiwarkę. Stanowi również krok w kierunku zwiększania zdolności robotów indeksujących do wykraczania poza zwykłą analizę słów kluczowych. Dzięki temu coraz lepiej radzą sobie z przetwarzaniem naturalnego języka, rozumieniem treści i tematów stron internetowych, co doprowadziło do drastycznej zmiany jakości wyników wyszukiwania.

Jak prawidłowo korzystać z wyszukiwania semantycznego?

 1. Wykorzystaj LSI w swoich treściach
 2. LSI, inaczej ukryte indeksowanie semantyczne, to system, który pomaga wyszukiwarce ocenić semantyczne słowa kluczowe powiązane z frazą, na którą zamierzasz pozycjonować witrynę. Są stosowane w kontekście głównych słów kluczowych, ich wzajemnych relacji oraz sposobu użycia.

  Stosowanie semantycznych słów kluczowych w treści pomaga wyszukiwarce rozpoznać konkretny temat.

 3. Staraj się przewidywać zapytania użytkowników
 4. Zwracaj uwagę na odbiorców swoich treści. Postaraj się zrozumieć intencję słowa kluczowego, którego szukają użytkownicy internetowi. Jeśli już zrozumiesz to działanie, spróbuj przewidzieć następne pytanie użytkownika. Powtarzaj proces pytań i odpowiedzi, aż temat zostanie wyczerpany.

 5. Twórz tematyczne treści
 6. Pisanie dogłębnej treści z pewnością ma wiele zalet. Po pierwsze, pomaga osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, dzięki jakościowej treści na stronie. Poza tym wydłuża czas spędzony przez użytkownika na stronie, dając wyszukiwarkom wskazówkę odnośnie do jakości treści, a także sensownie podnosi wartość tematyczną treści. Może to pomóc użytkownikom szybko zrozumieć zawarte na stronie informacje.

Sprawdź: Co to jest pozycjonowanie? Na czym polega SEO?

Jakie płyną korzyści z wyszukiwania semantycznego?

 1. Zwiększa się widoczność strony
 2. Jeśli stworzysz wysokiej jakości treść na stronie, z pewnością zwiększysz jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Ten wynik może pomóc witrynom uzyskać wyższą pozycję w rankingu SERP, zwiększyć widoczność i przyciągnąć większy ruch.

 3. Witryna może znaleźć się w polecanych fragmentach wyszukiwarki
 4. Kiedy Twoja treść na stronie będzie wartościowa, zaczniesz budować jej wiarygodność, dzięki kompletnym i użytecznym informacjom. Przez to Google może nagrodzić Cię miejscem w polecanych fragmentach treści, znanym również jako pozycja zerowa w rankingu wyszukiwania. Z pewnością zwiększa to CTR i ruch na stronie. Polecane fragmenty są znaczącym osiągnięciem dla każdej firmy, która prowadzi swój biznes online.

 5. Zwiększa się autorytet witryny
 6. Gdy publikujesz jakościowe treści na swojej stronie, to naturalne, że otrzymujesz linki z wielu witryn, musisz tylko pamiętać, aby były to odnośniki z dobrych stron WWW, ponieważ tylko one mogą stanowić cenne źródło zwiększania autorytetu Twojego serwisu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wspomniane powyżej metody korzystania z wyszukiwania semantycznego, mogą pomóc Ci znaleźć odpowiednie słowa kluczowe, co z pewnością przyczyni się do tworzenia angażujących treści na stronie. Utrzymywanie wysokiego zaangażowania użytkowników może znacznie obniżyć współczynnik odrzuceń.

Obecnie treść zaczęła odgrywać ważną rolę w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, dlatego warto poświęcić więcej czasu, aby stworzyć dobrej jakości treść. Wyszukiwanie głosowe jest przyszłością, dlatego można oczekiwać, że semantyczne wyszukiwanie będzie ważniejsze niż kiedykolwiek.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak zoptymalizować stronę internetową na WordPressie?
  Jak zoptymalizować stronę internetową na WordPressie?
  Platforma WordPress – zalety, wady oraz najpopularniejsze błędy popełniane przez użytkowników. Jak zabrać się do efektywnej optymalizacji strony na CMS?
  Co warto wiedzieć o WordPressie?
  Co warto wiedzieć o WordPressie?
  Poszukujesz systemu zarządzania treścią, który jest tani, łatwy w obsłudze i niezwykle funkcjonalny? WordPress jest doskonałym rozwiązaniem!
  Zła strategia budowania linków, czyli jak zniszczyć sobie reputację
  Zła strategia budowania linków, czyli jak zniszczyć sobie reputację
  Istnieje wiele podstępnych taktyk budowania linków, których wykorzystanie może zrujnować wizerunek każdej marki. Podpowiemy Ci, jakich metod unikać!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę