Zapytaj o ofertę

Jak działa Bing? Czym różni się od Google? Poznaj kluczowe różnice pozycjonowania.

8 min czytania
Jak działa Bing? Czym różni się od Google? Poznaj kluczowe różnice pozycjonowania.
Kategoria Pozycjonowanie

Google to wyszukiwarka internetowa, która nie ma sobie równych. Choć można nadać jej tytuł lidera SEO, to nie należy pomijać wagi konkurenta. Mowa tu o drugiej pod względem ilości kierowanych zapytań – wyszukiwarce Bing. O jakich różnicach, oprócz popularności, warto pamiętać, decydując się na optymalizację pod jej kątem? Jak działa algorytm Bing? Czym takie pozycjonowanie różni się od SEO w Google? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!

Spis treści:

Kilka słów o Bing

Bing to wyszukiwarka internetowa, której właścicielem jest Microsoft. Umożliwia wyszukiwanie nie tylko stron internetowych, ale też map, wideo czy obrazów. Warto też wspomnieć o alternatywie Google Ads, czyli Bing Ads – usłudze reklamowej, z której korzystają tysiące użytkowników z całego świata.

Na uwagę zasługuje fakt, iż bezpośrednim konkurentem Bing nie jest Google, a chińskie Baidu, które to posiada niemal tyle samo udziałów rynkowych, co omawiana wyszukiwarka. Największą popularnością Bing cieszy się jednak w USA.

Poza wymienionymi wcześniej funkcjonalnościami związanymi z wyszukiwaniem, Bing oferuje znacznie więcej możliwości. Obejmują one wyniki lokalne, Bing News, Bing Shopping, Bing Translator czy Bing Travel. Są więc dość zbliżone do tych, które oferuje nam Google.

Na szczególną uwagę zasługuje niedawno wprowadzona przez Microsoft usługa, jaką jest połączenie Internetu z ChatGPT. Dzięki niej możesz uzyskać znacznie bardziej dopasowane i precyzyjne odpowiedzi niż te, które pojawiają się na liście wyników wyszukiwania. Wyszukiwarka rozumie bardziej skomplikowane i rozbudowane pytania, potrafi odczytać język naturalny, uwzględnia kontekst zapytania i oferuje dzięki temu wyższą jakość prezentowanych wyników. Ma to niemałe znaczenie nie tylko dla użytkowników, ale też twórców stron internetowych, którzy muszą wdrożyć nieco inne niż w Google działania, aby znaleźć się na szczycie rankingu.

Czat BingCzat Bing

Na czym polega pozycjonowanie w Bing?

Pozycjonowanie Bing to optymalizacja strony internetowej w celu zwiększenia jej widoczności w wynikach wyszukiwania Bing. Proces SEO w Bing polega na dostosowaniu witryny pod kątem wybranych słów kluczowych, wdrożeniu najlepszych praktyk dotyczących treści i kodu strony oraz zdobywaniu cennych linków prowadzących do witryny. W ten sposób wzrasta ruch na stronie, a konwersja przyjmuje satysfakcjonujący poziom. Pozycjonowanie Bing jest więc jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie klientów wśród użytkowników tej wyszukiwarki.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak działa algorytm Bing?

Mimo że zarówno Google, jak i Bing, działają w podobny sposób, pozycjonowanie w Bing wydaje się być nieco mniej skomplikowane niż optymalizacja stron internetowych w Google. Wynika to z tego, że algorytm Bing, zwany SPTAG (Space Partition Tree And Graph), posiada jawne kryteria oceny wyników wyszukiwania, podczas gdy niektóre algorytmy Google pozostają tajemnicą nawet dla twórców internetowych.

Ważnymi czynnikami wpływającymi na pozycję w rankingu w Bing są:

 • zgodność z zapytaniem użytkownika,
 • jakość i wiarygodność treści,
 • interakcja użytkowników z witryną,
 • częstotliwość aktualizacji treści,
 • lokalizacja strony,
 • czas ładowania strony.

SERP (strona wyników wyszukiwania) w Bing opiera się na podstawowych linkach i filtrowaniu wyników, aby odpowiedź prezentowana użytkownikowi była adekwatna do jego zapytania. Dobra znajomość kryteriów SPTAG umożliwia lepsze dostosowanie treści na stronach internetowych do wymagań wyszukiwarki Bing, co w porównaniu z tajemniczymi algorytmami Google może być niemałym ułatwieniem.

Czym pozycjonowanie w Bing różni się od SEO w Google?

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce, w związku z czym znajomością zasad pozycjonowania pod jej kątem mogą pochwalić się niemal wszyscy twórcy, którzy optymalizują swoje strony internetowe. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Bing. Aby lepiej zrozumieć, na czym polega pozycjonowanie Bing, warto przyjrzeć się aspektom, którymi proces ten różni się od SEO w Google.

 • Przede wszystkim Bing skupia się na meta tagach, podczas gdy Google bardziej zwraca uwagę na analizę kontekstu treści.
 • Słowa kluczowe w Bing są traktowane bardziej dosłownie, natomiast Google stosuje zaawansowane techniki zrozumienia zapytań, takie jak semantyka czy uczenie maszynowe.
 • Bing przywiązuje większą wagę do liczby linków zewnętrznych prowadzących do strony, podczas gdy Google bardziej skupia się na ich jakości.
 • Media społecznościowe są bardziej istotne dla Binga, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na promocję strony w popularnych serwisach typu Facebook czy LinkedIn.

Warto też wspomnieć o znaczeniu treści w pozycjonowaniu. Google rozumie kontekst i intencje użytkowników za pomocą zaawansowanych technologii takich jak uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja, dlatego treść na stronach ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania. Bing przykłada do tego aspektu nieco mniejszą wagę. Obie wyszukiwarki dążą jednak do dostarczenia wartościowych informacji użytkownikom i nagradzają strony z dobrą treścią wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Jak zoptymalizować stronę pod kątem Bing?

Wiesz już, że optymalizacja pod kątem Bing powinna wyglądać nieco inaczej niż w przypadku Google. Jakie techniki zatem zastosować, aby cieszyć się dobrą widocznością w tej wyszukiwarce? Oto przegląd najważniejszych praktyk.

Optymalizacja treści

Optymalizując treści pod kątem Bing, warto pamiętać, że wyszukiwarka nie rozumie powiązań semantycznych i synonimów. Właśnie dlatego ważne jest użycie dokładnych słów kluczowych w nagłówkach, meta tagach i opisach obrazów,

Kolejną kwestią, której nie możesz pominąć, jeśli zależy Ci na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Bing, jest skuteczny content marketing. Algorytmy doceniają bowiem kompleksowe, oryginalne i przydatne treści, które udzielają odpowiedzi na pytania użytkowników. Warto też wspomnieć, że Bing szczególnie docenia treści multimedialne. Upewnij się więc, że na Twojej stronie znajdują się wartościowe zdjęcia, filmy i elementy graficzne. Pamiętaj też o formatowaniu treści. Bing preferuje dłuższe artykuły, podzielone na na mniejsze części z elementami typu listy czy wypunktowania.

Techniczne SEO

Dobra optymalizacja techniczna to przede wszystkim dobre indeksowanie, a finalnie także lepsze pozycjonowanie strony internetowej. Jakie elementy wpływają na widoczność Twojej witryny w Bing? Oto kompleksowa lista:

 1. Ważne jest utrzymanie czystej struktury kodu HTML. Poprawne formatowanie, odpowiednie znaczniki i hierarchia elementów są kluczowe dla algorytmów Bing. Unikaj nadmiernego zagnieżdżania, niepotrzebnego kodu i nadmiaru skryptów, które mogą spowolnić ładowanie Twojej strony.
 2. Upewnij się, że Twoja strona jest indeksowana przez boty wyszukiwarki Bing. Utwórz plik robots.txt, który kontroluje indeksowanie poszczególnych stron i sekcji witryny. Dodaj również mapę strony, aby informować Bing o strukturze i istotnych elementach serwisu.
 3. Bing preferuje przyjazne dla użytkowników i botów adresy URL. Zadbaj więc o czytelność, opisowość i obecność istotnych słów kluczowych w URL-ach. Unikaj długich i zawiłych adresów, które utrudniają zrozumienie zawartości strony.
 4. Zoptymalizuj szybkość ładowania strony zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Skompresuj obrazy, zminimalizuj pliki CSS, wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki i skorzystaj z usług CDN, aby przyspieszyć ładowanie i poprawić w ten sposób doświadczenia odbiorców.
 5. Zadbaj o responsywność strony, aby dobrze wyglądała na różnych urządzeniach. Z pewnością zyskasz w ten sposób uznanie nie tylko wyszukiwarki, ale też użytkowników.

Linkowanie zewnętrzne

Podobnie jak w wyszukiwarce Google, w przypadku Bing także główną rolę w pozycjonowaniu odgrywają linki zewnętrzne. Na co zwrócić uwagę podczas link buildingu, aby lepiej pozycjonować się w wynikach wyszukiwania? Poza wspomnianym wcześniej aspektem, jakim jest większe znaczenie ilości niż jakości linków zwrotnych, istnieje kilka innych wskazówek, które powinieneś uwzględnić podczas pozycjonowania w Bing. Są to:

 • naturalność linków – postaw na publikowanie wysokiej jakości treści, które bezpośrednio zachęcą innych twórców do linkowania do Twojej strony;
 • różnorodność źródeł – w strategii link buildingu uwzględnij wiele źródeł linków, które są tematycznie powiązane z Twoją stroną internetową;
 • optymalizacja anchor text – upewnij się, że klikalna treść linków w tekście jest zgodna z tematyką danej witryny i zawiera najważniejsze słowa kluczowe;
 • wykorzystanie mediów społecznościowych – udostępniając treści w social mediach nie tylko zdobędziesz nowych odbiorców, ale też poprawisz pozycjonowanie, jako że algorytmy Bing szczególnie doceniają linki społecznościowe

Narzędzia, dzięki którym pozycjonowanie Bing będzie łatwiejsze

Z pewnością jesteś w stanie wymienić choć kilka narzędzi Google, które wspierają pozycjonowanie w tej wyszukiwarce. Dobra wiadomość jest taka, że Bing również wspiera SEO za pomocą dedykowanych programów. Są to Bing Webmaster Tools.

Dzięki nim możesz na bieżąco śledzić efektywność swoich działań, analizować indeksowanie strony, optymalizować dane strukturalne oraz badać ruch w witrynie. Korzystając z Bing Webmaster Tools, poznasz także skuteczne słowa kluczowe, zbadasz linki zewnętrzne i przeanalizujesz dane użytkowników serwisu.

Warto jednak wspomnieć, że poza wspomnianymi narzędziami podczas pozycjonowania w wyszukiwarce Bing możesz też korzystać z programów oferowanych przez Google. Świetnie sprawdzą się wówczas takie narzędzia, jak Google Analytics, Google Search Console czy Google Trends.

Bing Webmaster Tools – raport wydajności wyszukiwaniaBing Webmaster Tools – raport wydajności wyszukiwania

Pozycjonowanie Bing – podsumowanie

Jak widzisz, pozycjonowanie w Bing nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj jednak, że różnice w charakterystyce tego procesu w stosunku do Google mogą doprowadzić do licznych komplikacji, przez które nie osiągniesz zamierzonych efektów. Aby uniknąć wszelkich problemów, zgłoś się do profesjonalnej agencji SEO, która zadba o Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania Bing i sprawi, że pozyskanie nowych odbiorców będzie o wiele łatwiejsze!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak stopka na stronie wpływa na SEO?
Jak stopka na stronie wpływa na SEO?
Stopka na stronie to bardzo ważny element każdego serwisu internetowego. Warto więc wiedzieć, jak wpływa na SEO i co warto w niej uwzględnić!
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?
Rozpocząłeś pozycjonowanie strony? Widoczność witryny będzie rosnąć, a wraz z czasem inwestycja będzie coraz bardziej rentowna. Sprawdź, po jakim czasie możesz się spodziewać efektów i jakie one będą.
Ruch organiczny – czym jest i jak go zwiększyć? Top 11 porad
Ruch organiczny – czym jest i jak go zwiększyć? Top 11 porad
Czym jest ruch organiczny? Jak go zwiększyć? Przeczytaj nasze top 11 porad. Poznaj tajniki ruchu organicznego i zwiększ swoją widoczność w Internecie.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę