Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie frazami long tail

8 min czytania
Pozycjonowanie frazami long tail
Kategoria Pozycjonowanie

Używanie słów kluczowych long tail podczas optymalizacji treści jest skuteczną taktyką poprawy rankingów. Otóż frazy te, choć wyszukiwane rzadziej niż ich krótkie odpowiedniki, mają zwykle wyższe współczynniki konwersji ze względu na ich szczegółowe ukierunkowanie. W rezultacie możliwe jest budowanie ruchu i przyciąganie zdecydowanych na zakup konsumentów, nawet jeśli działasz w bardzo konkurencyjnej branży.

Biorąc pod uwagę znaczenie tego typu słów kluczowych, w poniższym artykule poznasz ich zalety, sposoby ich szukania i użycia najbardziej skuteczne z punktu widzenia SEO.

Spis treści:

Czym są słowa kluczowe long tail?

Słowa kluczowe long tail to frazy, które nie są wyszukiwane tak często, jak ich krótsze odpowiedniki, ponieważ mają znacznie bardziej szczegółowy charakter.

Większość słów kluczowych long tail składa się z co najmniej trzech wyrazów. Jednak to nie długość świadczy o ich szczególnej specyfikacji, a szczegółowość intencji. Zamiast wyszukiwać “sukienka”, zdecydowani klienci użyją frazy “krótka czerwona sukienka”, dzięki czemu ich wyniki będą dokładniejsze.

Mimo że pojedyncza fraza zapewnia stosunkowo niewielką liczbę wyświetleń, takich zapytań jest bardzo dużo – nawet 70% łącznego ruchu w wyszukiwarkach. Z tego względu warto pozycjonować witrynę właśnie z frazami longtailowymi, które wymagają nieco innego podejścia.

Jak wykorzystywać frazy długiego ogona?

Używanie tego typu fraz może wymagać lekkiego przemodelowania swojej strategii SEO. Długi ogon to najczęściej bardzo precyzyjne zapytania dotyczące konkretnych cech produktów czy usług. Użytkownicy mogą wyszukać na przykład hasło „komputer gamingowy” – to bardzo ogólne zapytanie, co sprawia, że konkurencyjność w wynikach będzie dość wysoka. Jeśli jednak chodzi o hasła takie jak „komputer gamingowy z SSD i kartą RTX do 5 000 zł”, mamy do czynienia z typową frazą długiego ogona: bardzo sprecyzowaną, złożoną z długiego wyrażenia. Konkurencyjność w wynikach wyszukiwania będzie tu już znacznie mniejsza i właśnie na tym polega pozycjonowanie na długi ogon – przez konkretne frazy możesz trafić do klientów, którzy chcą znaleźć dokładnie to, co masz im do zaoferowania.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Znaczenie słów kluczowych long tail z punktu widzenia SEO

Kierowanie treści na słowa kluczowe long tail ma wiele korzyści

Wyższa pozycja w SERP-ach

Jedną z najważniejszych zalet używania słów kluczowych long tail jest to, że frazy te mają znacznie większą szansę na wysoką pozycję w rankingu Google niż ogólne terminy. Wynika to z tego, że frazy te są znacznie mniej konkurencyjne, przez co łatwiej im dostać się na szczyt wyszukiwarek.

Wartościowy ruch na stronie

Słowa kluczowe long tail są o wiele bardziej szczegółowe niż krótsze terminy, dlatego sprzedawcy, którzy ich używają, prawdopodobnie przyciągną bardziej zdecydowanych konsumentów niż ci, którzy kierują reklamy na ogólniejsze terminy. Jeśli więc użytkownik trafił na Twoją stronę za pośrednictwem słowa kluczowego long tail z zamiarem dokonania zakupu, prawdopodobnie to zrobi.

Wyższy współczynnik konwersji

Według wielu obserwacji słowa kluczowe long tail mają większe szanse na skuteczne generowanie konwersji niż mniej szczegółowe terminy. Dzieje się tak z racji tego, że kiedy konsument rozpoczyna swoją podróż zakupową, zaczyna od ogólnych informacji, które stają się bardziej szczegółowe, gdy jest już w stanie dokładnie określić, czego chce lub potrzebuje. Jeśli użytkownicy podczas swoich poszukiwań kierują się słowami kluczowymi long tail, oznacza to, że dokładnie wiedzą, na czym im zależy. Dlatego sprzedawcy, którzy używają tego typu terminów w swoich treściach, mogą przyciągnąć zdecydowanych konsumentów, którzy są gotowi do zakupu, zwiększając w ten sposób konwersje.

Niższe koszty kampanii PPC

Dla sprzedawców, którzy korzystają z Google Ads, słowa kluczowe long tail są doskonałym sposobem na uzyskanie jak największego zysku z inwestycji w płatne kampanie reklamowe. Podobnie jak w przypadku rankingu w wyszukiwarce, ogólne słowa kluczowe są o wiele bardziej konkurencyjne, co z kolei oznacza, że koszt kliknięcia jest wyższy. Słowa kluczowe long tail mają zazwyczaj mniejszą liczbę wyszukiwań, więc używanie ich w reklamach PPC jest bardzo opłacalne.

Sposoby na pozyskanie słów kluczowych long tail

Znasz już korzyści, jakie płyną z zastosowania słów kluczowych long tail. Warto więc wiedzieć, jak je znaleźć. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie tych fraz, dzięki którym Twoje treści staną się bardzo skuteczne.

Określ potrzeby swoich odbiorców

Przeprowadzając badania słów kluczowych, konieczne jest uwzględnienie potrzeb odbiorców. Klienci mają swoje cele, które każdy sprzedawca powinien pomóc im osiągnąć.

Warto więc zwrócić uwagę na poniższe pytania:

 • Czego poszukują konsumenci?
 • Jakie problemy mają potencjalni nabywcy?
 • Jakie rozwiązania można im dostarczyć?
 • Czy klienci mają jakieś uwagi odnośnie do zakupu?

Odpowiedzi te mogą dać jasny obraz oczekiwań konsumentów, który może posłużyć jako punkt wyjścia w procesie uzyskiwania słów kluczowych long tail.

Wykorzystaj wyszukiwarki

Wyszukiwarki takie jak Google mogą dostarczyć wiele informacji na temat słów kluczowych long tail. Możesz bowiem wprowadzić krótkie słowo kluczowe, aby uzyskać rzeczywiste wyniki dłuższych fraz, których poszukują konsumenci. Dzięki temu zgromadzisz istotną bazę danych, która posłuży Ci do stworzenia treści z wykorzystaniem najskuteczniejszych w danej chwili terminów.

Użyj specjalistycznych narzędzi

Istnieje kilka skutecznych i przydatnych narzędzi, dzięki którym możesz zidentyfikować najlepsze słowa kluczowe long tail. Oprócz popularnych serwisów, takich jak SEMrush czy WordKey Tool, warto zwrócić uwagę na LongTailPro czy KWFinder.

Wszystkie te narzędzia umożliwiają łatwe i szybkie pozyskanie słów kluczowych long tail, które są najczęściej poszukiwane przez odbiorców.

Jak długi ogon może pomóc w biznesie?

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, zawsze warto wykorzystać tak zwany długi ogon. SEO oparte na tego typu frazach jest uniwersalnym sposobem zwiększenia ruchu na stronie w długoterminowej perspektywie. Ograniczeniem może być jedynie oferta i znajomość potencjalnych fraz, które doprowadzą klientów na witrynę. Aby lepiej rozplanować słowa kluczowe, można między innymi skorzystać ze specjalistycznych narzędzi lub nawiązać współpracę z profesjonalną agencją SEO. Warto także na bieżąco sprawdzać potrzeby klientów m.in. poprzez fora czy grupy tematyczne w mediach społecznościowych, by dowiedzieć się, jakie sprzęty będą spełniać wymagania odbiorców.

Na koniec warto jeszcze wymienić trzy główne rodzaje, jakimi można określić frazy long tail. Ich znajomość z pewnością okaże się przydatna przy planowaniu strategii SEO. Długi ogon może wystąpić w następujących rodzajach słów kluczowych:

 • frazy lokalne – sugerują, że użytkownik poszukuje konkretnej usługi w danym miejscu, np. „pizzeria włoska Kraków-Bieżanów”;
 • frazy informacyjne – używa się ich, gdy chcesz zdobyć konkretną informację, np. „jaki prezent dać rodzicom na rocznicę ślubu”;
 • frazy produktowe – dotyczą najczęściej typów produktów o bardzo sprecyzowanych cechach (jak w powyższych przykładach z komputerem i fotelem) albo konkretnych modeli (np. „iPhone 13 Pro Max”, „Samsung Galaxy S22”).

Warto równoważyć występowanie różnych typów fraz w zależności od swoich możliwości oraz oferty, a także rodzaju treści. Teksty blogowe warto opatrywać frazami zarówno produktowymi, jak i informacyjnymi; w opisach produktów i kategorii powinny znaleźć się głównie hasła dotyczące konkretnych towarów. Jeżeli poszukujesz klientów lokalnie, skup się na frazach podkreślających położenie Twojej firmy.

Podsumowanie

Umiejętność używania słów kluczowych long tail może bardzo korzystnie wpłynąć na wyniki każdej firmy działającej w Internecie. Są to bowiem bardzo wąsko ukierunkowane frazy, których poszukiwacze dokładnie wiedzą, co chcą znaleźć i w jakim celu. Wykorzystaj więc ten aspekt, aby zaoferować konsumentom dokładnie to, czego aktualnie potrzebują. Skorzystaj z najlepszych narzędzi, przeprowadź dokładne badania, obserwuj obecne trendy i zachowania odbiorców, a będziesz mieć pewność, że maksymalnie wykorzystałeś swoje możliwości oraz potencjał marki. Nie czekaj, znajdź najlepsze słowa kluczowe i zastosuj je w swoich treściach, aby zyskać przewagę nad branżową konkurencją. W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: camashe.com, frilif.com

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest struktura strony internetowej?
Czym jest struktura strony internetowej?
Jak poprawić wrażenia użytkownika i zoptymalizować proces indeksowania? Odpowiednia struktura witryny jest tu odpowiedzią!
Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
Podobne wyszukiwania to element, który niesie za sobą wiele korzyści. Warto więc wiedzieć, czym jest i jak go skutecznie wykorzystać!
Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne. Jak dostosować stronę do małego ekranu?
Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne. Jak dostosować stronę do małego ekranu?
Coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych w celu przeglądania stron czy robienia zakupów. Optymalizacja witryny pod tym kątem jest niezbędna.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę