Zapytaj o ofertę
Co to jest infografika i jak ją stworzyć?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Co to jest infografika i jak ją stworzyć?

Co to jest infografika i jak ją stworzyć?

8 min. czytania

Klasyczny wykres kołowy, kilka słupków podpisanych wartością procentową, niepozorna łapka zwracająca uwagę czytelnika na element po prawej lub lewej stronie witryny – uwielbiamy te drobiazgi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W połączeniu z wartościową zawartością np. na wykresach, przekonasz do siebie nie tylko odbiorcę, ale także Google. To naprawdę niewiele, za możliwość zwiększenia zaangażowania drugiej strony. W tym artykule pod lupę weźmiemy infografiki. Czym są i jak je stworzyć?

Infografika – obraz wart więcej niż słowo

Infografika to obraz, który w sposób graficzny przedstawia pewne informacje. Ma za zadanie uporządkowanie treści oraz zwiększenie ich atrakcyjności, przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości. Zastosowanie infografik jest świetnym rozwiązaniem podczas prezentacji trudnych informacji, które przedstawione w formie tekstu mogłyby nie zostać zrozumiane. Słowa mają więc w nich drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest treść, którą przekazujesz użytkownikom za pomocą obrazów.

Co przemawia za wykorzystywaniem infografik? Przede wszystkim działanie mózgu. Aż 90% przetwarzanych przez niego informacji jest przekazem wizualnym. Tylko 10% odbieranych jest przez resztę zmysłów. Co więcej, ludzie znacznie szybciej przyswajają elementy graficzne. Nic więc dziwnego, że znaczenie infografik we współczesnym marketingu stale wzrasta.

Jakie są rodzaje infografik?

Zgodnie z ideą infografik, uporządkowana i graficznie przedstawiona wiedza jest znacznie lepiej przyswajalna. Przejdźmy więc do rodzajów infografik wraz z przykładami, dzięki którym łatwiej zidentyfikujesz typy, które sprawdzą się w Twojej strategii.

Infografika porównawcza

Infografika porównawcza to zestawienie dwóch lub więcej elementów mające na celu wizualizację i porównanie ich cech. Jej zadaniem jest przedstawienie odbiorcom istniejących podobieństw i różnic w jak najbardziej przystępny sposób, przy użyciu formy obrazowej.

Instagram – infografika porównawcza na profilu bez_kcalInstagram – infografika porównawcza na profilu bez_kcal

Infografika statystyczna

Celem infografiki statystycznej jest ukazanie danych w formie wykresów, diagramów czy piktogramów. Ta forma najlepiej sprawdzi się podczas prezentowania wyników ankiet czy badań.

Instagram – infografika statystyczna na profilu damianolszewski.officialInstagram – infografika statystyczna na profilu damianolszewski.official

Infografika geograficzna

Tego typu infografiki zwykle przedstawiają mapę konkretnego terenu z naniesionymi na nią danymi przypisanymi konkretnym regionom. W ten sposób możesz przedstawić na przykład liczbę mieszkańców danego województwa, średnie zarobki, ceny mieszkań czy populację zwierząt.

Instagram – infografika geograficzna na profilu damianolszewski.officialInstagram – infografika geograficzna na profilu damianolszewski.official

Infografika hierarchiczna

Ten rodzaj służy do uporządkowania poszczególnych pozycji według ich wagi, wartości, znaczenia lub innego kryterium. Często używa się schematu piramidy lub różnych stylów czcionek dla oznaczenia poszczególnych segmentów.

Instagram – infografika hierarchiczna na profilu wiedza_podstawowaInstagram – infografika hierarchiczna na profilu wiedza_podstawowa

Instrukcja

Zestawienie wskazówek lub opis procesu ukazujący schemat działania, obsługę danego urządzenia lub wyjaśniający funkcjonowanie wybranego zjawiska.

Instagram – prost na profilu _maakartInstagram – prost na profilu _maakart

Infografika liczbowa

Infografika liczbowa to rodzaj wizualizacji danych statystycznych i liczbowych. Jest ona oparta na wykresach i innych elementach graficznych, które ułatwiają przekazanie kompleksowych informacji. Głównym celem tego typu grafiki jest zapewnienie łatwej do zapamiętania i odniesienia prezentacji danych liczbowych, tak aby idea była zrozumiała dla odbiorców.

Instagram – infografika liczbowa na profilu highfivekrakowInstagram – infografika liczbowa na profilu highfivekrakow

Linia czasowa

Linia czasu to rodzaj infografiki, który prezentuje treści w sposób chronologiczny, uwzględniając pełen kontekst faktów w odpowiednich okresach czasowych. Stanowi rodzaj podróży w czasie dla odbiorców i doskonale nadaje się do przedstawiania wydarzeń historycznych, rozwoju oraz kolejności zdarzeń. Dzięki niej poszczególne elementy układają się w logiczną sekwencję, umożliwiając zrozumienie i odniesienie do danego okresu historycznego lub wydarzenia.

Instagram – post na profilu historia_bizuradaInstagram – post na profilu historia_bizurada

Schemat blokowy

Grafika schematu blokowego służy do wizualizacji konkretnego problemu wraz z przedstawieniem możliwych rozwiązań, etapów procesu oraz gotowych odpowiedzi na istotne pytania. Schemat blokowy prowadzi krok po kroku przez problem i jego potencjalne rozwiązania, prezentując to wszystko w przystępnej i graficznej formie. Dzięki temu odbiorcy mogą łatwiej zrozumieć cały proces oraz podążać za logicznym rozwijaniem tematu.

VectorStock – infografika w formie schematu blokowegoVectorStock – infografika w formie schematu blokowego

Dlaczego powinieneś wykorzystywać infografiki?

Wykorzystywanie infografik niesie za sobą wiele korzyści, które mogą znacząco wzbogacić sposób prezentacji informacji i przekazywania treści. Po pierwsze, infografiki pozwalają na wyjaśnienie skomplikowanych i złożonych procesów za pomocą prostych i przystępnych form. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się łatwiejsze do zrozumienia i przyswajania przez odbiorców.

Kolejnym ważnym aspektem jest szybkie prezentowanie konkretnych zagadnień. Infografiki umożliwiają skondensowanie dużej ilości informacji w jednym miejscu, dzięki czemu możesz szybko przekazać istotne treści bez konieczności tworzenia długich tekstów.

Infografiki są także doskonałym narzędziem do prezentacji wyników badań, danych ankietowych czy statystyk. Dzięki estetycznej i przejrzystej formie, stają się one bardziej atrakcyjne i łatwiej je zrozumieć.

Dodatkowo, infografiki świetnie sprawdzają się do podsumowania długich wpisów, artykułów lub raportów. Skrócone, ale treściwe grafiki potrafią oddać najważniejsze informacje, co pozwala zaoszczędzić czas odbiorcy.

Infografiki mogą także uświadomić odbiorców o istnieniu danego problemu lub zagadnienia, angażując ich wzrok i zainteresowanie w sposób bardziej przyciągający uwagę niż sam tekst.

Ostatecznie, wykorzystywanie infografik pozwala na prezentację konkretnych zagadnień w kreatywny, atrakcyjny i niebanalny sposób. Dzięki temu wyróżnisz się w natłoku informacji i przyciągniesz uwagę odbiorców.

Jak stworzyć skuteczną infografikę?

Zacznijmy od tego, że tworzenie zwykłych infografik jest stosunkowo łatwe. Wystarczy, że zamiast tekstu wykorzystasz obrazy, schematy i grafiki. Zaprojektowanie skutecznej i angażującej infografiki jest już jednak nieco trudniejsze. Od czego więc zacząć, aby efekty były satysfakcjonujące? Skorzystaj z tej instrukcji:

 1. Ustal cel infografiki. Przemyśl, jakie efekty powinna generować, do kogo powinna trafić i jakie korzyści ma przynieść Twojej firmie.
 2. Wybierz temat, który będzie odpowiedzią na najczęściej pojawiające się pytania wśród Twoich docelowych odbiorców.
 3. Określ, jaki typ infografiki najlepiej sprawdzi się w przypadku informacji, które zamierzasz zaprezentować.
 4. Stwórz infografikę, wykorzystując przy tym przydatne narzędzia, takie jak Canva, Piktochart, Easel.ly czy Visual.ly.
 5. Opublikuj infografikę w miejscu, w którym znajdują się Twoi docelowi odbiorcy.
 6. Na koniec zbadaj jej efektywność, aby zidentyfikować wszelkie błędy i uniknąć ich podczas kolejnych projektów.

Tworząc infografiki, pamiętaj o uwzględnieniu wizerunku swojej marki. Zwróć uwagę na przedstawione wcześniej przykłady infografik. Mają zupełnie inny styl, kolorystykę i układ. Jeśli już zdecydujesz się na pewien format, trzymaj się go przez jak najdłuższy czas. Dzięki temu Twoi odbiorcy będą Cię kojarzyć, nawet jeśli natkną się na infografiki przypadkowo.

Canva – przykładowy schemat infografikiCanva – przykładowy schemat infografiki

Optymalizacja infografik pod kątem SEO

Jednym z kluczowych elementów optymalizacji infografik pod kątem pozycjonowania jest odpowiednia nazwa pliku. Zamiast losowego ciągu znaków, warto użyć słów kluczowych związanych z tematyką grafiki. Przykładowo, zamiast „Image.jpg” lepszym wyborem będzie „przepis-na-naleśniki.jpg”.

Podobnej optymalizacji wymaga adres URL, który również powinien zawierać słowa kluczowe, aby był czytelny zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek.

Atrybut „alt” to kolejny ważny element, który powinien być uzupełniony opisem zawartości obrazu, najlepiej z wykorzystaniem fraz kluczowych. Pomaga to wyszukiwarkom zrozumieć temat grafiki i generować ruch z wyników wyszukiwania.

Zadbaj również o czas ładowania się treści, wybierając odpowiedni format pliku graficznego i korzystając z narzędzi do optymalizacji szybkości, takich jak PageSpeed Insights.

Chociaż Google nie jest w stanie odczytać tekstu bezpośrednio z infografiki, możesz wciąż dostarczyć informacje zrozumiałe dla robotów. Dodanie nagłówka H1 nad grafiką oraz krótkiego opisu z frazami kluczowymi na stronie, na której jest zamieszczona infografika, może pomóc w zwiększeniu widoczności w wynikach wyszukiwania.

Zwiększ konwersję dzięki infografikom!

Infografika znalazła swoje miejsce wśród narzędzi cyfrowego marketingu i jest trendem, który cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, co widać po wyszukiwaniach w Google. Stanowi wartościową zawartość dla odbiorców, zastępując czasem nawet teksty, co prowadzi do pytania: czy teraz treść zdobi infografikę, czy to infografika ozdabia treść? Jej rola staje się coraz bardziej znacząca w przekazywaniu informacji w przystępny i atrakcyjny sposób, dlatego jeśli jeszcze nie wykorzystujesz infografik w swoich kampaniach, najwyższa pora, by to zmienić.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 3
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  5 kroków do wyboru najlepszej agencji cyfrowej
  5 kroków do wyboru najlepszej agencji cyfrowej
  Zastanawiasz się nad współpracą z profesjonalną agencją cyfrową? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby Twój wybór przyniósł efekty!
  B2B vs. B2C – który model sprzedaży wybrać?
  B2B vs. B2C – który model sprzedaży wybrać?
  B2B czy B2C – oto jest pytanie! Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad modelami sprzedaży? Dowiedz się, który wybrać, aby zaplanować strategię sprzedaży!
  W jaki sposób technologie AR i VR wpływają na sprzedaż internetową?
  W jaki sposób technologie AR i VR wpływają na sprzedaż internetową?
  Prowadzisz sklep internetowy? Poszukujesz innowacji? Wirtualna rzeczywistość to coś dla Ciebie! Koniecznie czytaj dalej.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.