Zapytaj o ofertę
Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

8 min. czytania

W dzisiejszych czasach reklama przyjmuje głównie formy internetowe i prężnie działa w serwisach społecznościowych. To rezultat poświęcenia większej ilości czasu przez potencjalnych klientów na przebywanie w wirtualnym świecie. Co więcej, użytkownicy coraz bardziej ufają internetowym rekomendacjom, w związku z czym influencer marketing stale zyskuje na znaczeniu. Na czym jednak polega ta forma promocji i o czym pamiętać, aby przyniosła satysfakcjonujące efekty?

Czym jest influencer marketing?

Zanim przejdziemy do działań realizowanych przez influencera, warto przybliżyć nieco teorii na temat tego, czym jest sam influencer marketing. W najprostszy sposób można go zdefiniować jako formę współpracy ze znaną, cenioną osobą. Jego działanie opiera się na tym, że konkretna firma upowszechnia influencerowi określony asortyment, a jego zadaniem jest polecenie go na swoim prywatnym profilu na platformie społecznościowej. Właściwie sporządzona umowa pomiędzy promującym a marką zawiera w sobie informacje dotyczącego sposobu prezentacji oferty, ważnych elementów opisu, miejsca i czasu publikacji postu, a także wyróżników marki.

Kim są influencerzy?

Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś słowo “influencer” i niejednokrotnie miałeś z nim konkretne skojarzenia. Właściwie jest to osoba zdobywająca popularność w danym środowisku mediów społecznościowych. Jej rozgłos powoduje, że wokół siebie ma wciąż poszerzające się społeczności, a tworzone wpisy cieszą się zainteresowaniem.

Dzięki budowanej sukcesywnie renomie influencerzy oddziałują na zachowania odbiorców, którzy chętnie śledzą ich poczynania w sieci. Doskonale sprawdza się to w momencie, gdy znane osobistości reklamują produkt konkretnego brandu. Ta praktyka przyczynia się do znacznego wzrostu wartości towaru, a tym samym większych zysków sprzedażowych. Być może Cię zaskoczymy, ale influencer niejedno ma imię. Często dzieli się ich na grupy bezpośrednio związane z wielkością ich zasięgu.

 • Nanoinfluencerzy: mają od 1000 do 10 000 odbiorców.
 • Mikroinfluencerzy: mają od 1000 do 100 000 odbiorców.
 • Makroinfluencerzy: mają od 100 000 do 1 000 000 odbiorców.
 • Megainfluencerzy: mają ponad 1 000 000 odbiorców.

YouTube – przykład megainfluencera (Blowek)YouTube – przykład megainfluencera (Blowek)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze influencera?

Wybór odpowiedniego influencera do promocji produktów i usług marki w sieci może być wyzwaniem. Dlatego zaleca się przeprowadzenie dokładnych badań w celu zidentyfikowania potencjalnych nieścisłości i zweryfikowania jakości tworzonego przez niego contentu. Przy wyborze influencera warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Tematyka profilu

Jednym z kluczowych czynników, mających istotny wpływ na efektywność influencer marketingu, jest tematyka kanału prowadzonego przez danego influencera. Choć nie musi ona być całkowicie zgodna z profilowaną firmą, ważne jest unikanie skrajnych różnic, które mogą negatywnie wpłynąć na wyniki kampanii. Dlatego, jeśli reklamowane produkty są związane z kosmetykami, warto wybrać influencera, który podejmuje tematy urodowe na swoim kanale.

Grupa docelowa

Wybierając influencera, istotnym aspektem jest charakterystyka grupy odbiorców, którzy obserwują dany profil. Badając te aspekty, warto uwzględnić wiek, płeć, zainteresowania, oczekiwania, potrzeby, a nawet zawód obserwujących, ponieważ to właśnie oni stanowią kluczowe ogniwo w procesie sprzedaży. Przed podjęciem decyzji o współpracy z influencerem określ, czy jego odbiorcy pokrywają się z grupą docelową Twojej marki. W przeciwnym razie zwrot z inwestycji może nie być satysfakcjonujący, a kampania marketingowa może okazać się stratą czasu.

Influencer marketing – jak rozliczyć kampanię?

Pamiętaj, że skuteczność kampanii influencerów musi zostać potwierdzona i zmierzona, aby ustalić, czy osiągnięto zamierzone cele. Rozliczenie kampanii marketingowej opiera się na kilku kluczowych wskaźnikach.

Pierwszym istotnym aspektem jest zasięg. Warto sprawdzić, ile osób zostało dotkniętych treściami reklamowymi dzięki influencerowi. Wskaźnik zasięgu pozwoli zobaczyć potencjalny rozmiar docierania kampanii do widzów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest widoczność. Zwróć uwagę na to, jakie reakcje wywołała kampania. Liczba polubień, komentarzy i udostępnień pozwoli Ci zweryfikować zaangażowanie widzów.

Jednym z głównych celów influencer marketingu jest zwiększenie sprzedaży, dlatego kluczowe jest monitorowanie wskaźników sprzedaży. Można to zrobić poprzez unikalne kody rabatowe, linki śledzenia lub kampanie zdefiniowane określonymi wskaźnikami konwersji.

Podsumowując, dokładne rozliczenie kampanii influencer marketingowej opiera się na analizie zasięgu, widoczności, reakcji oraz wzrostu sprzedaży. Dzięki temu trafnie ocenisz skuteczności działań i wyeliminujesz błędy w przyszłych działaniach.

Dlaczego warto postawić na influencer marketing?

Próba odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć influencera i spodziewać się świetnych wyników sprzedażowych, wymaga nie lada wysiłku. Właściwie nawiązanie relacji z wpływową osobą w świecie online może przyjąć dwie formy. Jedna z nich nawiązuje do wymiany dóbr na zasadzie tzw. barteru. To nic innego, jak zaoferowanie influencerowi konkretnych produktów w zamian za ich reklamę w kanałach społecznościowych. Druga opcja z kolei przyjmuje postać finansowego wynagrodzenia. Wówczas “internetowy celebryta” otrzymuje wypłatę za promocję asortymentu danej firmy. Wszelkie formalności odnośnie do stawki powinny zostać uwzględnione w sporządzonej umowie.

Przejdźmy do mniej “technicznych” aspektów owocnej współpracy nawiązanej pomiędzy marką a influencerem. Jeżeli trapi Cię myśl, jakich efektów możesz spodziewać się po opisywanej relacji: będzie ich sporo. Poniżej znajdziesz najczęściej wymieniane argumenty przemawiające za podjęciem opisywanej współpracy.

Wzmocnienie renomy marki

Za pośrednictwem profilu w serwisach społecznościowych masz szansę poinformować o istnieniu własnej marki. Wobec tego prawdziwym atutem staje się reklama rozpropagowana przez influencera. Dzięki temu grupa potencjalnych klientów znacznie się poszerzy i być może zasilą oni szeregi stałych konsumentów Twoich usług.

Perfekcyjnie dopasowana grupa docelowa

Jeżeli za reklamującego wybierzesz osobę, która jest szczególnie rozpoznawalna w bliskiej tematycznie Ci branży, istnieje większe prawdopodobieństwo, że trafisz z przekazem do odpowiedniej grupy klientów. Każda współpraca z influencerem jest równoznaczna ze wzrostem zainteresowania ze strony jego obserwujących, którzy mogą z kolei zyskać miano lojalnego konsumenta prowadzonej przez Ciebie działalności.

Większe zaufanie i wiarygodność firmy

Sztampowe formy reklamy coraz częściej wywołują poirytowanie, aniżeli zyskują sympatię wśród oglądających. Obszar influencer marketingu bazuje na nieco innych mechanizmach, ponieważ opiera się na prezentacji produktu z udziałem wiarygodnego bohatera – influencera. Jeżeli zatem klienci otaczają dużym szacunkiem promującego markę, przekładają zaufanie także na świadczącą usługi firmę.

Lepsze pozycjonowanie

W obszarze SEO również znajdą się korzyści. Wpisy udostępniane na platformach społecznościowych influencera mają wkład w poprawę ekspozycji marki w wynikach wyszukiwarki. Dzieje się to za sprawą link-buildingu i celowej implementacji odnośników przekierowujących zainteresowanych do Twojej strony WWW. W tej sytuacji algorytmy postrzegają witrynę za znacznie bardziej wiarygodną.

Interakcja z klientami

Influencerzy to prawdziwi eksperci w tworzeniu solidnych więzi z obserwującymi. Prowadząc transmisję na żywo i poruszając konkretne kwestie, są w stanie wyzwolić wśród klientów chęć prowadzenia obszernych dyskusji. Istotne jest to, aby znana osoba systematycznie reagowała na komentarze bądź zapytania odbiorców. Korzystnie wpływa to na wizerunek nie tylko influencera, lecz także rekomendowanej marki.

Jak wdrożyć influencer marketing?

Mając świadomość, na co zwrócić uwagę przy wyborze osoby do promocji produktów marki w mediach społecznościowych i jak mierzyć efektywność kampanii, możesz przystąpić do weryfikacji konkretnych użytkowników i uruchomienia promocji. Aby nie zapomnieć o żadnym ważnym kroku, podążaj zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Zbadaj grupę odbiorców danego profilu i sprawdź, czy obejmuje osoby zainteresowane Twoją marką.
 2. Precyzyjnie określ swoje cele i sprawdź, czy influencer spełnia Twoje wymagania.
 3. Zwróć uwagę na mniejszych i średnich influencerów, którzy często mają większy zasięg i bardziej zaangażowanych obserwatorów niż konta o dużym rozmiarze.
 4. Zweryfikuj wiarygodność influencera, analizując jego followersów, zaangażowanie, polubienia i komentarze.
 5. Przeprowadź dokładny wywiad z daną osobą, ustal wynagrodzenie, sposób promocji produktu lub usługi, terminy reklamy i inne istotne warunki. Pamiętaj o podpisaniu umowy.
 6. Dostarcz wybranemu influencerowi niezbędne materiały, a następnie przeanalizuj stworzony przez niego post lub filmik.
 7. Zdecyduj, czy materiał Ci odpowiada, wyraź zgodę na publikację lub wprowadź niezbędne poprawki.
 8. Na koniec zbadaj uzyskane efekty. Dzięki temu ustalisz, czy warto podjąć współpracę z danym influencerem następnym razem.

Influencer marketing to stosunkowo nowa forma reklamy. Koniecznie wykorzystaj jej potencjał. Pamiętaj jednak, że tylko przemyślana kampania przyniesie oczekiwane efekty, więc poświęć trochę czasu na opracowanie kompleksowego planu działania.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czym charakteryzuje się strategia SEM?
  Czym charakteryzuje się strategia SEM?
  SEM jest ważną częścią działań marketingowych w sieci i skupia się na promocji zasobu w wyszukiwarkach. W artykule przyjrzymy się jego cechom i zaletom.
  Agencja digital marketing – czym się zajmuje?
  Agencja digital marketing – czym się zajmuje?
  Promowanie marki w Internecie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się więc na współpracę […]
  Brief dla agencji marketingowej – jak wygląda? Jak go napisać?
  Brief dla agencji marketingowej – jak wygląda? Jak go napisać?
  Brief dla agencji to dokument, dzięki któremu planowanie działań marketingowych przebiega o wiele sprawniej. Co powinien zawierać? Koniecznie czytaj dalej.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.