Zapytaj o ofertę

Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć

8 min czytania
Kampania influencer marketing – wszystko, co musisz wiedzieć
Kategoria Marketing

W dzisiejszych czasach reklama przyjmuje głównie formy internetowe i prężnie działa w serwisach społecznościowych. To rezultat poświęcenia większej ilości czasu przez potencjalnych klientów na przebywanie w wirtualnym świecie. Co więcej, użytkownicy coraz bardziej ufają internetowym rekomendacjom, w związku z czym influencer marketing stale zyskuje na znaczeniu. Na czym jednak polega ta forma promocji i o czym pamiętać, aby przyniosła satysfakcjonujące efekty?

Spis treści:

Czym jest influencer marketing?

Zanim przejdziemy do działań realizowanych przez influencera, warto przybliżyć nieco teorii na temat tego, czym jest sam influencer marketing. W najprostszy sposób można go zdefiniować jako formę współpracy ze znaną, cenioną osobą. Jego działanie opiera się na tym, że konkretna firma upowszechnia influencerowi określony asortyment, a jego zadaniem jest polecenie go na swoim prywatnym profilu na platformie społecznościowej. Właściwie sporządzona umowa pomiędzy promującym a marką zawiera w sobie informacje dotyczącego sposobu prezentacji oferty, ważnych elementów opisu, miejsca i czasu publikacji postu, a także wyróżników marki.

Kim są influencerzy?

Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałeś słowo “influencer” i niejednokrotnie miałeś z nim konkretne skojarzenia. Właściwie jest to osoba zdobywająca popularność w danym środowisku mediów społecznościowych. Jej rozgłos powoduje, że wokół siebie ma wciąż poszerzające się społeczności, a tworzone wpisy cieszą się zainteresowaniem.

Dzięki budowanej sukcesywnie renomie influencerzy oddziałują na zachowania odbiorców, którzy chętnie śledzą ich poczynania w sieci. Doskonale sprawdza się to w momencie, gdy znane osobistości reklamują produkt konkretnego brandu. Ta praktyka przyczynia się do znacznego wzrostu wartości towaru, a tym samym większych zysków sprzedażowych. Być może Cię zaskoczymy, ale influencer niejedno ma imię. Często dzieli się ich na grupy bezpośrednio związane z wielkością ich zasięgu.

 • Nanoinfluencerzy: mają od 1000 do 10 000 odbiorców.
 • Mikroinfluencerzy: mają od 1000 do 100 000 odbiorców.
 • Makroinfluencerzy: mają od 100 000 do 1 000 000 odbiorców.
 • Megainfluencerzy: mają ponad 1 000 000 odbiorców.

YouTube – przykład megainfluencera (Blowek)YouTube – przykład megainfluencera (Blowek)

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Na co zwrócić uwagę przy wyborze influencera?

Wybór odpowiedniego influencera do promocji produktów i usług marki w sieci może być wyzwaniem. Dlatego zaleca się przeprowadzenie dokładnych badań w celu zidentyfikowania potencjalnych nieścisłości i zweryfikowania jakości tworzonego przez niego contentu. Przy wyborze influencera warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Tematyka profilu

Jednym z kluczowych czynników, mających istotny wpływ na efektywność influencer marketingu, jest tematyka kanału prowadzonego przez danego influencera. Choć nie musi ona być całkowicie zgodna z profilowaną firmą, ważne jest unikanie skrajnych różnic, które mogą negatywnie wpłynąć na wyniki kampanii. Dlatego, jeśli reklamowane produkty są związane z kosmetykami, warto wybrać influencera, który podejmuje tematy urodowe na swoim kanale.

Grupa docelowa

Wybierając influencera, istotnym aspektem jest charakterystyka grupy odbiorców, którzy obserwują dany profil. Badając te aspekty, warto uwzględnić wiek, płeć, zainteresowania, oczekiwania, potrzeby, a nawet zawód obserwujących, ponieważ to właśnie oni stanowią kluczowe ogniwo w procesie sprzedaży. Przed podjęciem decyzji o współpracy z influencerem określ, czy jego odbiorcy pokrywają się z grupą docelową Twojej marki. W przeciwnym razie zwrot z inwestycji może nie być satysfakcjonujący, a kampania marketingowa może okazać się stratą czasu.

Influencer marketing – jak rozliczyć kampanię?

Pamiętaj, że skuteczność kampanii influencerów musi zostać potwierdzona i zmierzona, aby ustalić, czy osiągnięto zamierzone cele. Rozliczenie kampanii marketingowej opiera się na kilku kluczowych wskaźnikach.

Pierwszym istotnym aspektem jest zasięg. Warto sprawdzić, ile osób zostało dotkniętych treściami reklamowymi dzięki influencerowi. Wskaźnik zasięgu pozwoli zobaczyć potencjalny rozmiar docierania kampanii do widzów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest widoczność. Zwróć uwagę na to, jakie reakcje wywołała kampania. Liczba polubień, komentarzy i udostępnień pozwoli Ci zweryfikować zaangażowanie widzów.

Jednym z głównych celów influencer marketingu jest zwiększenie sprzedaży, dlatego kluczowe jest monitorowanie wskaźników sprzedaży. Można to zrobić poprzez unikalne kody rabatowe, linki śledzenia lub kampanie zdefiniowane określonymi wskaźnikami konwersji.

Podsumowując, dokładne rozliczenie kampanii influencer marketingowej opiera się na analizie zasięgu, widoczności, reakcji oraz wzrostu sprzedaży. Dzięki temu trafnie ocenisz skuteczności działań i wyeliminujesz błędy w przyszłych działaniach.

Dlaczego warto postawić na influencer marketing?

Próba odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć influencera i spodziewać się świetnych wyników sprzedażowych, wymaga nie lada wysiłku. Właściwie nawiązanie relacji z wpływową osobą w świecie online może przyjąć dwie formy. Jedna z nich nawiązuje do wymiany dóbr na zasadzie tzw. barteru. To nic innego, jak zaoferowanie influencerowi konkretnych produktów w zamian za ich reklamę w kanałach społecznościowych. Druga opcja z kolei przyjmuje postać finansowego wynagrodzenia. Wówczas “internetowy celebryta” otrzymuje wypłatę za promocję asortymentu danej firmy. Wszelkie formalności odnośnie do stawki powinny zostać uwzględnione w sporządzonej umowie.

Przejdźmy do mniej “technicznych” aspektów owocnej współpracy nawiązanej pomiędzy marką a influencerem. Jeżeli trapi Cię myśl, jakich efektów możesz spodziewać się po opisywanej relacji: będzie ich sporo. Poniżej znajdziesz najczęściej wymieniane argumenty przemawiające za podjęciem opisywanej współpracy.

Wzmocnienie renomy marki

Za pośrednictwem profilu w serwisach społecznościowych masz szansę poinformować o istnieniu własnej marki. Wobec tego prawdziwym atutem staje się reklama rozpropagowana przez influencera. Dzięki temu grupa potencjalnych klientów znacznie się poszerzy i być może zasilą oni szeregi stałych konsumentów Twoich usług.

Perfekcyjnie dopasowana grupa docelowa

Jeżeli za reklamującego wybierzesz osobę, która jest szczególnie rozpoznawalna w bliskiej tematycznie Ci branży, istnieje większe prawdopodobieństwo, że trafisz z przekazem do odpowiedniej grupy klientów. Każda współpraca z influencerem jest równoznaczna ze wzrostem zainteresowania ze strony jego obserwujących, którzy mogą z kolei zyskać miano lojalnego konsumenta prowadzonej przez Ciebie działalności.

Większe zaufanie i wiarygodność firmy

Sztampowe formy reklamy coraz częściej wywołują poirytowanie, aniżeli zyskują sympatię wśród oglądających. Obszar influencer marketingu bazuje na nieco innych mechanizmach, ponieważ opiera się na prezentacji produktu z udziałem wiarygodnego bohatera – influencera. Jeżeli zatem klienci otaczają dużym szacunkiem promującego markę, przekładają zaufanie także na świadczącą usługi firmę.

Lepsze pozycjonowanie

W obszarze SEO również znajdą się korzyści. Wpisy udostępniane na platformach społecznościowych influencera mają wkład w poprawę ekspozycji marki w wynikach wyszukiwarki. Dzieje się to za sprawą link-buildingu i celowej implementacji odnośników przekierowujących zainteresowanych do Twojej strony WWW. W tej sytuacji algorytmy postrzegają witrynę za znacznie bardziej wiarygodną.

Interakcja z klientami

Influencerzy to prawdziwi eksperci w tworzeniu solidnych więzi z obserwującymi. Prowadząc transmisję na żywo i poruszając konkretne kwestie, są w stanie wyzwolić wśród klientów chęć prowadzenia obszernych dyskusji. Istotne jest to, aby znana osoba systematycznie reagowała na komentarze bądź zapytania odbiorców. Korzystnie wpływa to na wizerunek nie tylko influencera, lecz także rekomendowanej marki.

Jak wdrożyć influencer marketing?

Mając świadomość, na co zwrócić uwagę przy wyborze osoby do promocji produktów marki w mediach społecznościowych i jak mierzyć efektywność kampanii, możesz przystąpić do weryfikacji konkretnych użytkowników i uruchomienia promocji. Aby nie zapomnieć o żadnym ważnym kroku, podążaj zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Zbadaj grupę odbiorców danego profilu i sprawdź, czy obejmuje osoby zainteresowane Twoją marką.
 2. Precyzyjnie określ swoje cele i sprawdź, czy influencer spełnia Twoje wymagania.
 3. Zwróć uwagę na mniejszych i średnich influencerów, którzy często mają większy zasięg i bardziej zaangażowanych obserwatorów niż konta o dużym rozmiarze.
 4. Zweryfikuj wiarygodność influencera, analizując jego followersów, zaangażowanie, polubienia i komentarze.
 5. Przeprowadź dokładny wywiad z daną osobą, ustal wynagrodzenie, sposób promocji produktu lub usługi, terminy reklamy i inne istotne warunki. Pamiętaj o podpisaniu umowy.
 6. Dostarcz wybranemu influencerowi niezbędne materiały, a następnie przeanalizuj stworzony przez niego post lub filmik.
 7. Zdecyduj, czy materiał Ci odpowiada, wyraź zgodę na publikację lub wprowadź niezbędne poprawki.
 8. Na koniec zbadaj uzyskane efekty. Dzięki temu ustalisz, czy warto podjąć współpracę z danym influencerem następnym razem.

Influencer marketing to stosunkowo nowa forma reklamy. Koniecznie wykorzystaj jej potencjał. Pamiętaj jednak, że tylko przemyślana kampania przyniesie oczekiwane efekty, więc poświęć trochę czasu na opracowanie kompleksowego planu działania.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Trade marketing – czym jest?
Trade marketing – czym jest?
Sprzedaż internetowa w XXI wieku to podstawa gromadzenia zysków. Warto jednak sięgnąć do strategii pomocniczych, a jedną z nich jest trade marketing.
Jak założyć i promować kanał na YouTube?
Jak założyć i promować kanał na YouTube?
Czy wiesz, że kanał na Youtube można pozycjonować? Choć na jego widoczność wpływa głównie zainteresowanie odbiorców, kilka sztuczek SEO może podbije widoczność Twoich filmów!
Czy częstotliwość wyświetlania reklam internetowych ma znaczenie?
Czy częstotliwość wyświetlania reklam internetowych ma znaczenie?
Zastanawiasz się, jak często powinieneś wyświetlać swoje reklamy w Internecie, tak aby nie zniechęcić do siebie innych użytkowników? Przeczytaj nasz artykuł!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę