Zapytaj o ofertę

Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?

7 min czytania
Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?
Kategoria Pozycjonowanie

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, jak to jest, że wyszukiwarki są w stanie znaleźć odpowiedź na zadane pytanie. Pokazują Ci odpowiedzi idealnie dopasowane do Twojego zapytania. Może zdarza się również tak, że prowadzisz swoją stronę internetową i tworzysz do niej bloga, jednak z marną skutecznością, ponieważ nie generujesz żadnych konwersji w witrynie. Prawdopodobnie winowajcą jest intencja wyszukiwania użytkownika, często bagatelizowana przez osoby tworzące wpisy na blogu.

W tym artykule pokażemy Ci, czym jest intencja wyszukiwania i jak z niej korzystać, a także wskażemy, w jaki sposób wpływa na pozycjonowanie Twojej strony internetowej.

Spis treści:

Czym jest intencja w wynikach wyszukiwania?

Intencja wyszukiwania odnosi się do znaczenia zapytania konkretnego użytkownika. Chodzi o odpowiedź na pytanie: czego tak naprawdę oczekuje odbiorca, wyszukując podaną frazę? Jest to konkretny cel użytkownika i może należeć do szeregu kategorii, w tym informacyjnych, nawigacyjnych, handlowych lub transakcyjnych.

Intencję można często wyczytać z rodzajów słów użytych w zapytaniach użytkowników, na przykład, jeśli fraza zawiera słowo „jak”, prawdopodobnie szukają oni informacji na temat sposobu wykonania. Dopasowując swoje treści do intencji użytkowników, możesz poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania i dać odpowiednie rozwiązanie dla zapytań użytkowników.

Rodzaje intencji wyszukiwania

Istnieją trzy główne typy intencji wyszukiwania. Jeśli dobrze je zrozumiesz, będziesz w stanie odpowiednio zoptymalizować swoje treści pod ich kątem.

 • Intencja informacyjna

  Występuje, gdy ktoś szuka odpowiedzi na konkretne pytanie lub informacji na dany temat. Mogą to być słowa kluczowe seed czy longtail. Zdarzy się, że otrzymasz mieszane wyniki ofert zakupów, ale w przeważającej części, jeśli intencja jest informacyjna, na liście SERP pokażą się wyniki informacyjne.

 • Intencja nawigacyjna

  Dzieje się tak, gdy ktoś szuka danej strony internetowej lub marki, czyli dokładnie wie, dokąd chce iść. W tym przypadku w wynikach najczęściej pojawia się strona konkretnej firmy.

 • Intencja transakcyjna

  Ma miejsce, gdy ktoś chce wykonać określone działanie w Internecie. Najczęściej użytkownik ma na celu zakup czegoś, ale nie zawsze musi to dotyczyć handlu elektronicznego. Ludzie mogą również chcieć zarezerwować spotkanie, wynająć coś lub znaleźć więcej informacji na temat danej usługi.

Analiza w kierunku intencji wyszukiwania

Najwięcej wysiłku należy włożyć w badanie słów kluczowych. Musi obejmować więcej, niż pobieranie niektórych list i tworzenie rekomendacji na podstawie liczby wyszukiwań. Żadne narzędzia nie przedstawią Ci intencji użytkowników. To ludzki element, który możesz poznać wyłącznie dzięki swoim analizom. Poniżej przedstawiamy kwestie, o które musisz zbadać, aby mieć szansę na wysoką pozycję dla określonych intencji odbiorców.

Przeanalizuj SERP

Musisz przeanalizować wyniki wyszukiwań konkretnych słów kluczowych. Czy istnieje pole odpowiedzi lub polecany fragment? Czy najważniejsze wyniki to strony produktów, strony z treścią lub strona FAQ? Twoim zadaniem jest poznanie odpowiedzi na te pytania. Wykonanie tego kroku pomoże Ci określić, jaki typ strony będzie w stanie konkurować z witrynami znajdującymi się na górze SERP. Pamiętaj tylko, aby wyczyścić pamięć podręczną lub przeglądać w trybie incognito, aby historia wyszukiwania nie miała wpływu na uzyskane wyniki.

Analiza wyników wyszukiwania może być bardzo korzystna. Nie tylko pomoże Ci w określeniu rodzaju wyniku, który Google określa jako odpowiedni dla danego słowa kluczowego, ale także pozwoli Ci zobaczyć, jak powinieneś ustrukturyzować swoje treści lub co powinieneś uwzględnić na podstawie wyświetlanych najlepszych wyników. Dzięki temu sprawisz, że Twoje strony będą lepsze!

Korzystanie z płatnych danych wyszukiwania

Możesz też użyć danych płatnego wyszukiwania, aby przeanalizować intencję słów kluczowych. Planer słów kluczowych to narzędzie wchodzące w skład Twojego konta Google Ads. Szukając ich nawet w narzędziu takim jak SEMrush, wygenerujesz również CPC powiązany z tym konkretnym hasłem.

Analiza CPC pomoże Ci określić, czy słowo kluczowe znajduje się w lejku wyszukiwania wcześniej, czy później. Hasła znajdujące się wcześniej są zwykle oparte na informacjach i przeważnie mają niższy CPC. Słowa kluczowe w dalszej części lejka mają charakter bardziej transakcyjny, czemu towarzyszy wyższy CPC. Może to pomóc w określeniu intencji słowa kluczowego, na które chcesz kierować swoje reklamy.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Czy intencja wyszukiwania ma wpływ na SEO?

Musisz wiedzieć, że wspomniane słowa kluczowe w treści już nie wystarczają. Algorytmy są teraz w stanie określić intencje znacznie lepiej niż kiedyś. Dostosowanie strony internetowej jest niezbędne, aby uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. W ten sposób zwiększysz liczbę wyświetleń, co z kolei pomoże zwiększyć ruch w Twojej witrynie.

Pamiętaj, że precyzyjnie komunikując intencje swojej strony użytkownikom za pomocą tytułu strony i opisu, możesz również zwiększyć współczynnik klikalności w witrynie. Dzieje się tak, ponieważ jeśli Twoja strona pasuje do ich intencji wyszukiwania, to wyszukiwarka jest pewna, że dostarczysz odpowiedzi na problemy odbiorców. Jeśli odwiedzą Twoją stronę WWW i okażesz się przydatnym źródłem informacji, użytkownicy będą bardziej skłonni skorzystać z Twojej witryny w przyszłości w przypadku produktów lub usług, ponieważ będą Ci ufać.

Znajomość zamiaru, z jakim użytkownik wpisuje daną frazę w wyszukiwarkę, jest zatem niezbędna dla pozycjonowania. Jeśli będziesz tworzył swoje treści zgodnie z ich intencją, to będziesz sprawiał wrażenie eksperta, dzięki czemu zwiększysz ruch na swojej stronie internetowej. Wzrośnie również zaufanie dla witryny w wynikach wyszukiwania, co będzie generowało zwiększoną konwersję. Zobacz, że naprawdę warto!

Jak zoptymalizować stronę internetową pod kątem intencji użytkownika?

Twoim pierwszym krokiem powinna być analiza wyników wyszukiwania. Musisz wiedzieć, co wyszukują Twoi odbiorcy i do kogo chcesz trafiać. Aby określić cel użytkownika, spójrz na wyszukiwane frazy. Samo zapytanie często zawiera pewne wskazówki. Spójrz na używany przez nich język, czy próbują coś kupić, czy zadają konkretne pytania?

Należy również pamiętać o tym, że intencje mogą być mieszane, na przykład zapytanie: „Co warto wiedzieć przed zatrudnieniem agencji SEO”. Jest to wyszukiwanie informacyjno-transakcyjne, ponieważ jest tutaj chęć skorzystania z usług.

Po dokładnej analizie przychodzi czas na tworzenie treści zgodnych z intencją wyszukiwania użytkowników. Wszystkie czynniki są ważne, tzn. blog, strona docelowa, styl treści, wideo, grafiki, formatowanie tekstu. Kiedy już ustalisz te czynniki, powinieneś mieć dobrą strategię, która umożliwi dostosowanie strony do intencji wyszukiwania użytkownika.

Staraj się tworzyć to, czego aktualnie potrzebują ludzie w Internecie. Pamiętaj, że intencja wyszukiwania nie jest stała. Może szybko ulec zmianie, więc jeśli zauważysz szybkie spadki słów kluczowych, pierwszym Twoim zadaniem powinno być sprawdzenie intencji wyszukiwania docelowych zapytań i powtórzenie powyższych kroków, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Podsumowanie

Dbanie o użytkowników to podstawa każdej strategii marketingowej. Jeśli chcesz, aby Twoje strony były dobrze pozycjonowane dla określonych słów kluczowych, musisz poznać intencje wyszukiwania odbiorców. Jeśli zapewnisz im dokładnie to, czego oczekują, możesz liczyć na ich zadowolenie oraz swój sukces. Nie czekaj, działaj!

W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak skutecznie wyszukiwać w Google?
Jak skutecznie wyszukiwać w Google?
Wyszukiwarka Google to niezwykle rozbudowane narzędzie. Dowiedz się jakich komend użyć do wyszukiwania w Google.
Migracja Magento
Migracja Magento
Migracja sklepu internetowego na Magento to dość skomplikowany proces. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przebiegł w pełni poprawnie.
Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?
Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?
Geotagging to przydatna funkcja, która może być wykorzystywana m.in. przez fotografów, influencerów czy blogerów. Warto także zwrócić uwagę na znaczenie lokalizacji użytkownika w działaniach związanych z SEO.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę