Zapytaj o ofertę
Jak analizować statystyki na Facebooku?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Jak analizować statystyki na Facebooku?

Jak analizować statystyki na Facebooku?

8 min. czytania

Statystyki na Facebooku to cenne źródło wiedzy na temat skuteczności prowadzonych działań marketingowych. Dzięki nim lepiej poznasz swoich odbiorców, dowiesz się, kim są, co ich interesuje oraz jak zachowują się na Twoim profilu. Wszystkie te informacje przydadzą się do budowania zasięgu i rozwijania marki, dlatego sprawdź, gdzie znaleźć oraz jak interpretować dane na Facebooku!

Dlaczego analiza statystyk na Facebooku jest ważna?

Analiza statystyk na Facebooku odgrywa kluczową rolę w skutecznej strategii marketingowej oraz zarządzaniu stronami i kampaniami na tej platformie. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których taka analiza powinna znaleźć się w zakresie Twoich działań.

 1. Analiza statystyk pozwala zrozumieć zachowanie użytkowników. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, co przyciąga uwagę Twojej grupy docelowej, co działa najlepiej, a co wymaga optymalizacji.
 2. Taka analiza dostarcza wartościowych informacji na temat skuteczności reklam. Dzięki niej możesz ocenić, czy kampanie są skuteczne, a także dowiedzieć się, które z reklam przynoszą najlepsze wyniki. Dzięki temu zoptymalizujesz budżet marketingowy i osiągniesz lepsze wyniki.
 3. Analiza danych na Facebooku pozwala na śledzenie postępów strony i porównywanie wyników w czasie. To umożliwia wykrywanie trendów i zmian w zachowaniu użytkowników, co jest niezwykle przydatne podczas budowania kampanii.

Analiza danych dotyczących działań na Facebooku jest kluczowym narzędziem, które pomaga zrozumieć i optymalizować obecność na tej platformie, co w rezultacie przekłada się na sukces działalności online. Nie pomijaj więc tych badań w swojej strategii.

Jak uzyskać dostęp do statystyk na Facebooku?

Informacje na temat profilu oraz odbiorców można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakładka Statystyki, znajdująca się w menu po lewej stronie na Twoim firmowym koncie.

Facebook – zakładka StatystykiFacebook – zakładka Statystyki

Pulpit profesjonalny, do którego przeniesie Cię system po kliknięciu, składa się z kilkunastu zakładek. Skupmy się jednak na tych zaznaczonych na poniższym zrzucie ekranu, bo właśnie tam dostępne są istotne dane.

Facebook – pulpit profesjonalnyFacebook – pulpit profesjonalny

Strona główna

W tym miejscu znajduje się zwięzłe podsumowanie strony na podstawie ostatnich 28 dni. Przyda się, jeśli nie zamierzasz zagłębiać się w szczegółowe statystyki, ale chcesz szybko sprawdzić zasięg ostatnio wrzuconego posta czy liczbę nowych polubień.

Facebook – podsumowanie stronyFacebook – podsumowanie strony

Twoja Strona

W tej zakładce znajdują się dane na temat interakcji użytkowników z profilem oraz publikowanymi treściami, a także dane takie jak liczba osób, które zrezygnowały z obserwowania.

Facebook – statystyki dotyczące interakcjiFacebook – statystyki dotyczące interakcji

Posty

Tutaj sprawdzisz zasięg oraz aktywność pod poszczególnymi postami w ciągu ostatnich 90, 28 lub 7 dni.

Facebook – statystyki dotyczące postówFacebook – statystyki dotyczące postów

Grupa odbiorców

Zakładka Grupa odbiorców dostarcza informacje na temat płci, wieku oraz lokalizacji użytkowników nawiązujących interakcje z Twoim profilem.

Facebook – analiza odbiorcówFacebook – analiza odbiorców

Innym sposobem na uzyskanie dostępu do statystyk Facebooka jest Meta Business Suite, do którego możesz przejść bezpośrednio z Pulpitu profesjonalnego na koncie firmowym.

To narzędzie udostępnia zdecydowanie więcej szczegółowych statystyk, a dane dotyczą nie tylko działań organicznych, ale też płatnych.

Znajdziesz tam dokładne informacje na temat:

 • zasięgu w poszczególnych dniach,
 • uzyskanych odwiedzin w profilu,
 • nowych obserwujących.

Oprócz tego możesz sprawdzić, które posty osiągały najlepsze wyniki (zasięg, reakcje, komentarze), a także porównać swój profil z innymi podobnymi stronami.

Warto wspomnieć, że narzędzie umożliwia wgląd nie tylko w statystyki Facebooka, ale też Instagrama.

Najważniejsze statystyki na Facebooku

Analiza statystyk na Facebooku będzie różniła się w każdym przypadku w zależności od obranego celu i wyznaczonych wcześniej wskaźników KPI (ang. Key Performance Indicator). Inne parametry są istotne przy budowaniu zasięgu i rozpoznawalności, a inne, gdy celem jest wyróżnienie się na tle konkurencji.

Zawsze warto zwrócić uwagę na następujące elementy.

Dane demograficzne odbiorców

Publikowanie treści w social mediach to komunikowanie się ze swoimi odbiorcami. Ty dodajesz post, a użytkownicy odpowiadają komentarzem, lajkiem lub inną reakcją. Aby prowadzić wartościowy i efektywny dialog, musisz wiedzieć, kto jest po drugiej stronie.

Z tego względu analiza danych demograficznych odbiorców jest szalenie istotną kwestią. Zobacz, do kogo najczęściej docierają Twoje materiały i kto najchętniej na nie reaguje.

Zwróć uwagę na płeć, wiek, lokalizację, zainteresowania, a nawet zawód. Takie dane pozwolą Ci nie tylko tworzyć skuteczniejsze treści, ale też trafniej targetować płatne reklamy na Facebooku.

Facebook – analiza danych demograficznych odbiorcówFacebook – analiza danych demograficznych odbiorców

Popularność poszczególnych postów

Na Facebooku szczególnie ważne jest zaangażowanie użytkowników i ich interakcje z postami. Im częściej odbiorcy komentują, udostępniają i lajkują Twoje treści, tym większe szanse masz na szeroki zasięg – tak działa algorytm na tej platformie.

Nie możesz więc zapominać o analizowaniu popularności i skuteczności udostępnianych postów.

Porównuj statystyki w zależności od rodzaju treści (np. wideo i grafika z tekstem) i weryfikuj, co sprawdza się lepiej. Jeśli filmy osiągają o 300% większy zasięg niż teksty czy grafiki, to wiesz, że to one w głównej mierze powinny pojawiać się na Twoim profilu – zwłaszcza gdy zależy Ci na docieraniu do szerokiej grupy odbiorców.

Facebook – analiza zasięgówFacebook – analiza zasięgów

Analizuj stosunek wyświetleń do liczby reakcji. Dzięki temu dowiesz się, co bardziej zachęca użytkowników do angażowania się w profil i treści.

Zwróć również uwagę na tematykę publikowanych postów. Może okazać się, że aktualności dotyczące działania Twojej firmy niezbyt interesują odbiorców, ale za to praktyczne wskazówki na temat prowadzenia biznesu to prawdziwy hit. To kolejne cenne informacje, dzięki którym zoptymalizujesz swoją strategię.

Analiza reklam na Facebooku – na co zwrócić uwagę?

Uruchomienie kampanii to nie wszystko. Aby mówić o biznesowym sukcesie marki, niezbędna okazuje się analiza podejmowanych działań w procesie optymalizacyjnym. Co warto mieć na uwadze i jakich błędów należy się wystrzegać?

Weź pod uwagę odpowiednie wskaźniki

Błędem jest sięganie po dowolne wskaźniki, które nie wnoszą nic do merytorycznej oceny wartości działań reklamowych. Unikaj analizy identycznych wskaźników przy każdej kampanii, pozbądź się praktyki “im łatwiej, tym lepiej” i staraj się podchodzić do procesów optymalizacyjnych z różnych perspektyw. W jaki sposób? Przykładowo, jeżeli zakładasz, że celem Twojej kampanii jest osiągnięcie relatywnie dużego zasięgu, to oprócz tego kryterium weź pod uwagę sumę wyświetleń oraz ich częstotliwość. W przypadku reklam nastawionych na wygenerowanie zintensyfikowanego ruchu skoncentruj się na analizie liczby kliknięć linku, wyświetleń strony docelowej czy parametrów, takich jak CPC oraz CTR.

Zestawiaj ze sobą wyłącznie te kampanie, które uwzględniają identyczne cele (tzn. kampanie konwersyjne porównuj tylko z konwersyjnymi, a sfokusowane na ruch z tymi, które podobnie zakładają osiągnięcie odpowiedniej liczby odwiedzin witryny).

Analizuj wyniki konkurencji

Precyzyjnie określone wyniki reklamowe Twoich branżowych rywali z pewnością nie są nigdzie dostępne. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Dzięki Sotrender Ads, aplikacji przeznaczonej do analizy działań reklamowych, możesz sprawdzić, jak przygotowane przez Ciebie kampanie kształtują się pod kątem obranego parametru (CPM) wśród innych przedsiębiorstw w określonej kategorii.

W praktyce wygląda to tak – jeżeli Twoje wyniki wyświetlą się na zielono, to znak, że radzisz sobie lepiej niż branżowi rywale. Z kolei kolor czerwony to sygnał, że uzyskujesz gorsze rezultaty od pozostałych i być może przepłacasz za CPC bądź CPM.

Wspomniane narzędzie jest niezastąpione, jeżeli chodzi zarówno o udoskonalanie realizowanych kampanii, jak i planowanie kolejnych aktywności reklamowych czy precyzowanie stawek budżetowych. Dzięki niemu oszacujesz zatem przyszłe wyniki, będziesz w stanie przewidzieć koszty i sprecyzować kluczowe wskaźniki efektywności (KPI).

Weryfikuj kampanie na odmiennych poziomach

Jeśli zależy Ci na osiąganiu optymalnych wyników reklam przygotowanych na Facebooku, działaj wielopłaszczyznowo. Przeprowadzaj analizy zarówno na poziomie zestawu reklam (“ad setu”), jak i samych reklam (“adsów”).

Jaką wiedzę zdobędziesz, analizując ad sety?

 • Dowiesz się, kto wykazuje największe zainteresowanie przygotowywanymi przez Ciebie reklamami i jakie podejmuje w związku z tym akcje.
 • Przekonasz się, jakie miejsca reklam sprawdzają się najlepiej.
 • Sprawdzisz, w jakich lokalizacjach adresaci najchętniej podejmują interakcję z Twoją ofertą bądź zestawem produktów (z uwzględnieniem m.in. wielkości miasta/województwa).

Przeprowadzając wnikliwą analizę na poziomie ads, zweryfikujesz, które kreacje czy treści promocyjne wpisały się w gusta Twojego targetu. Zakłada się, że najlepiej dodać kilka różnych kreacji, ponieważ decydując się wyłącznie na jedną, ograniczasz szansę zaintrygowania grona odbiorców.

Analiza statystyk na Facebooku – liczy się systematyczność!

Podstawową regułą jest regularne monitorowanie zmian zachodzących w realizowanych kampaniach. Bez względu na dokładność przygotowywanych strategii, jeżeli zaniedbasz bieżącą obserwację działań reklamowych na Facebooku, nie będziesz w stanie jednoznacznie określić faktycznych rezultatów swojej pracy. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego stale śledź postępy swojej kampanii!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 1
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Jak działa algorytm na TikToku?
  Jak działa algorytm na TikToku?
  TikTok to niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe. Warto więc wiedzieć, jak działa jego algorytm, a także jak dostosować do niego swoje publikacje!
  Wirtualni influencerzy – czy czeka nas digitalowa rewolucja?
  Wirtualni influencerzy – czy czeka nas digitalowa rewolucja?
  Czy to możliwe, że obserwowany przez Ciebie influencer tak naprawdę... nie istnieje? Przeczytaj, jak AI przejmuje świat reklamy i dlaczego współpraca z robotem może Cię kosztować nawet 8500$.
  Jak założyć i promować kanał na YouTube?
  Jak założyć i promować kanał na YouTube?
  Czy wiesz, że kanał na Youtube można pozycjonować? Choć na jego widoczność wpływa głównie zainteresowanie odbiorców, kilka sztuczek SEO może podbije widoczność Twoich filmów!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.