Zapytaj o ofertę

Czym jest engagement marketing?

5 min czytania
Czym jest engagement marketing?
Kategoria Marketing

Stałe pozyskiwanie nowych klientów i zwiększanie sprzedaży jest dość trudne. Przedsiębiorcy dokładają wszelkich starań, aby ich marka wyróżniała się spośród innych firm i sukcesywnie rozwijała swoją działalność na wielu płaszczyznach. Skutecznym rozwiązaniem w tym zakresie jest engagement marketing. Na czym polega i dlaczego warto go wykorzystać?

Spis treści:

Engagement marketing – co to takiego?

Engagement marketing to zestaw technik i strategii promocyjnych ukierunkowanych na zwiększanie udziału odbiorców w budowaniu marki. Celem tych działań jest stworzenie pozytywnych relacji z potencjalnymi klientami oraz zachęcenie ich do zaangażowania w życie firmy.

Współczesnemu konsumentowi zależy nie tylko na wysokiej jakości produktów i usług, ale też pozytywnych doświadczeniach podczas kontaktu z marką. Przedsiębiorcy powinni zatem zatroszczyć się o wszystkie etapy ścieżki zakupowej klientów, zapewnić im bezproblemowy dostęp do informacji oraz poprawić użyteczność produktów, aby korzystanie z nich było jak najłatwiejsze.

Engagement marketing jest bezpośrednio związany z marketingiem internetowym. To właśnie komunikacja sieciowa pozwoliła bowiem klientom łączyć się z markami oraz na bieżąco aktualizować informacje o ich działalności. Trzeba jednak pamiętać, że marketing cyfrowy jest niezwykle konkurencyjny, dlatego warto wybierać wyłącznie skuteczne i uczciwe metody rywalizacji, dzięki którym marka pokona swoich konkurentów.

Dlaczego warto zdecydować się na engagement marketing?

Wiedząc już, engagement marketing co to jest, warto poznać najważniejsze zalety wykorzystania go w swojej strategii promocyjnej. Okazuje się bowiem, że jest on jednym z najlepszych sposobów zwiększania sprzedaży we współczesnych przedsiębiorstwach. Trzeba jednak pamiętać, że engagement marketing wymaga niemałego zaangażowania oraz długoterminowej strategii reklamowej. Co więcej, ta forma marketingu zobowiązuje do regularnej optymalizacji strony internetowej oraz kompleksowych działań z zakresu budowania wizerunku marki w sieci. Zaangażowanie odgrywa wówczas kluczową rolę, gdyż pozwala nawiązać z klientami trwałe relacje, zachęcając ich tym samym do zakupu.

Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym korzyściom, jakie niesie za sobą skuteczny engagement marketing.

Wysoki autorytet marki

Engagement marketing to świetny sposób na zwiększanie autorytetu marki w branży. Dzięki zastosowaniu skutecznych praktyk promocyjnych ruch w witrynie znacznie wzrasta, a współczynnik konwersji osiąga satysfakcjonujący poziom. Strona internetowa wysoko pozycjonuje się wówczas w wynikach wyszukiwania Google, zwiększając tym samym świadomość marki online oraz docierając do wielu nowych odbiorców.

Analiza rynku docelowego

Engagement marketing pozwala również uzyskać cenne informacje o potencjalnych klientach. Użytkownik podejmujący działania na stronie internetowej daje wgląd w swoje zachowanie, z którego można wywnioskować wiele istotnych dla strategii marketingowej danych.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów analizy rynku docelowego jest aktywność w mediach społecznościowych. Odbiorcy najczęściej komentują tam bowiem posty i dzielą się swoimi spostrzeżeniami, które można następnie wykorzystać podczas konstruowania planu promocyjnego.

Skuteczna promocja

Engagement marketing korzystnie wpływa także na skuteczność optymalizacji strategii promocyjnej. Dzięki zaangażowaniu konsumentów znacznie łatwiej jest bowiem zidentyfikować skuteczne praktyki oraz wyeliminować błędy ograniczające rozwój marki.

W ramach tej koncepcji warto zastosować testy A/B, dzięki którym zidentyfikujemy najskuteczniejsze rozwiązania i wprowadzimy zmiany korzystnie wpływające na decyzje zakupowe klientów.

Engagement marketing pozwala także organicznie zwiększyć świadomość marki w sieci. Budując zaangażowanie odbiorców, zwiększamy bowiem popularność strony internetowej bez konieczności zastosowania płatnych środków reklamy. Co więcej, konsumenci związani z daną marką często dzielą się pozytywnymi doświadczeniami ze swoimi znajomymi, generując tym samym więcej możliwości biznesowych dla firmy.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak wdrożyć engagement marketing?

Do strategii budowania zaangażowania odbiorców trzeba podejść kompleksowo, uwzględniając przy tym wszystkie obszary działalności marki. Należy pamiętać, że dzięki dbałości o wszelkie aspekty związane z wizerunkiem firmy w Internecie szanse na zwiększenie zaangażowania grupy docelowej znacznie rosną.

Warto więc skupić się na segmentacji rynku docelowego oraz dostosowaniu działań optymalizacyjnych do poszczególnych grup odbiorców. Na co zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Ważne jest opracowanie skutecznej strategii content marketingu. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie wysokiej jakości treści najbardziej angażują potencjalnych klientów, zachęcając ich tym samym do nawiązania z marką długotrwałej relacji. Jako że content marketing jest ściśle powiązany z SEO, nie można wówczas zapomnieć o wykorzystaniu właściwych słów kluczowych i optymalizacji strony pod kątem technicznym.

Ważne jest również, aby regularnie mierzyć efektywność podejmowanych działań i analizować informacje zwrotne od odbiorców. Dzięki temu żadne nieprawidłowości nie zostaną niezauważone, a optymalizacja skuteczności strategii marketingowej będzie o wiele łatwiejsza.

Dobrym pomysłem jest wówczas generowanie zaangażowania użytkowników w mediach społecznościowych. Komentarze, sekcje pytań i odpowiedzi oraz prywatne konwersacje przynoszą wiele informacji na temat wydajności strategii promocyjnej.

Podsumowanie

Jak widać, engagement marketing to dość złożona koncepcja. Niemniej jednak warto skupić się na budowie zaangażowania potencjalnych klientów, gdyż może okazać się to najlepszym sposobem na rozwijanie marki i zwiększanie przychodów.

Warto też pamiętać, że znacznie trudniej pozyskać nowych klientów niż utrzymać aktualnych. Dbałość o doświadczenia odbiorców i optymalizacja strategii marketingowej pod kątem ich zaangażowania powinna być więc priorytetem wszystkich właścicieli firm.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 2

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Dlaczego warto korzystać z recenzji na stronie internetowej?
Dlaczego warto korzystać z recenzji na stronie internetowej?
Recenzje są ważnym elementem każdej strategii marketingu internetowego, dlatego jeśli planujesz rozwinąć swoją działalność, musisz o nich pamiętać.
Co to są badania konsumenckie i czy warto je przeprowadzać?
Co to są badania konsumenckie i czy warto je przeprowadzać?
Im więcej wiesz o swoich klientach, tym większa szansa na zyski. Jak wykorzystać w tym celu badania konsumenckie oraz jak je przeprowadzać?
Czym zajmują się agencje reklamowe?
Czym zajmują się agencje reklamowe?
Agencje reklamowe wspierają firmy w prowadzeniu działań marketingowych. Jaki jest zakres ich obowiązków? Sprawdź, jak agencja może pomóc Twojej firmie.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę