Zapytaj o ofertę

Kampanie Performance Max – jak korzystać?

5 min czytania
Kampanie Performance Max – jak korzystać?
Kategoria Marketing

W listopadzie 2021 roku firma Google – po pozytywnych wynikach testów beta – udostępniła kampanie Performance Max wszystkim reklamodawcom na całym świecie. Wprowadzenie nowej opcji w systemie Google Ads to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby konsumentów oraz ich zachowania w sieci.

W tym artykule wyjaśniamy, jak korzystać z kampanii Performance Max, aby promocja była skuteczna.

Spis treści:

Kampania Performance Max – na czym polega i jak działa?

Kampanie Performance Max to stosunkowo nowy sposób prowadzenia promocji w internecie. Firma Google wprowadziła tę opcję w listopadzie 2021 roku, informując, że jest to kolejna generacja inteligentnych, samouczących się kampanii. Ich działanie jest niemal całkowicie zautomatyzowane, a wszystko opiera się na sztucznej inteligencji Google Ads.

System sam optymalizuje kampanie, wybierając odpowiedni sposób kierowania, stawkę, miejsce wyświetlania i kreację reklamy. Dzięki temu możliwe jest skuteczne promowanie firmy, usług czy produktów poprzez dopasowanie strategii do aktualnych zachowań i potrzeb konsumentów.

Warto wiedzieć, że to, jak wygląda ścieżka zakupowa klienta, zmienia się bardzo dynamicznie. Celem kampanii Performance Max jest uzyskanie jak najlepszych efektów, dopasowując zasoby do aktualnej sytuacji.

Gdzie mogą wyświetlać się reklamy?

Reklamy utworzone za pomocą kampanii Performance Max mogą wyświetlać się w każdym udostępnianym przez Google Ads miejscu, czyli:

 • w sieci wyszukiwania,
 • w usługach Google (Gmail, Google Play, YouTube, karty Discovery, Mapy Google),
 • w obrębie produktów cyfrowych należących do sieci reklamowej Google.

Dzięki temu reklamodawcy za pomocą jednej kampanii mogą docierać do użytkowników każdym kanałem reklamowym Google Ads, a także zarządzać wszystkim z jednego miejsca.

Zasoby w kampaniach Performance Max

Proces optymalizacji kampanii Performance Max jest mocno uproszczony. Oprócz wykonania podstawowej konfiguracji reklamodawca musi jedynie udostępnić systemowi odpowiednie zasoby. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie pełnego potencjału kampanii.

Zasoby potrzebne do tworzenia reklam w różnych kanałach to:

 • nagłówki (krótkie i długie),
 • teksty i opisy reklam,
 • obrazy,
 • filmy (jeśli nie zostaną dostarczone, system wygeneruje je automatycznie),
 • logo,
 • wezwanie do działania,
 • feed produktowy z Google Merchant Center (w przypadku kampanii produktowej).

System może dowolnie rotować przesłane zasoby, dlatego warto zadbać o to, aby były one ze sobą spójne i pasowały do siebie w każdej kombinacji.

Po konfiguracji kampanii Performance Max można dodać kolejne grupy zasobów, z których będzie korzystał system do stworzenia najskuteczniejszych kombinacji w różnych kanałach reklamowych.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Kampania Performance Max – jak ją uruchomić?

Aby uruchomić kampanię Performance Max, należy zalogować się do konta Google Ads i kliknąć niebieską ikonę plusa oznaczoną przypisem Utwórz kampanię. Do wyboru mamy siedem głównych celów promocji, jednak nie dla wszystkich możliwe jest utworzenie inteligentnej kampanii Performance Max. Dlatego na tym poziomie najlepiej wybrać opcję Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu.

Kampania Performance Max

Następnie należy wybrać typ kampanii, czyli Performance Max, określić cel konwersji (np. zakupy, połączenia telefoniczne, wypełnienie formularza) oraz nadać kampanii nazwę.

Określanie celu konwersji

Kolejny krok to określenie budżetu oraz strategii ustalania stawek. Miesięczne wydatki nie będą przekraczały podanej kwoty dziennego budżetu pomnożonej przez średnią liczbę dni w miesiącu, choć mogą różnić się w każdym dniu.

Kampanie Performance Max oferują tylko dwie strategie ustalania stawek i obie są automatyczne:

 1. Strategia Maksymalizuj liczbę konwersji – możliwe jest ustalenie docelowego CPA:

Strategia Maksymalizuj liczbę konwersji

 1. Strategia Maksymalizuj wartość konwersji – możliwe jest określenie docelowego ROAS:

Strategia Maksymalizuj liczbę konwersji

Maksymalizacja wartości konwersji sprawdzi się, gdy celem jest zwiększenie zysków, a maksymalizacja liczby konwersji – gdy celem jest np. pozyskanie leadów sprzedażowych.

Kolejne etapy konfiguracji obejmują:

 • ustawienie lokalizacji (np. kraj, miasto, region),
 • określenie języka odbiorców,
 • ustalenie harmonogramu reklam,
 • wybór daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii,
 • przesłanie zasobów do tworzenia kreacji reklamowych,
 • dodanie rozszerzeń.

Aby zwiększyć skuteczność kampanii, warto uzupełnić sygnały dotyczące odbiorców, czyli propozycje osób, do których system ma kierować reklamę. Sygnałem mogą być m.in. listy odbiorców niestandardowych, czyli użytkowników, którzy wykonali określone działanie lub wykazali zainteresowanie danym tematem. Choć trzeba pamiętać, że są to tylko sugestie.

Kiedy warto korzystać z kampanii Performance Max?

Kampania Performance Max ma wiele zalet, jednak stwierdzenie, że jest to najskuteczniejsza i najbardziej opłacalna opcja dostępna w Google Ads, nie jest zgodne z prawdą. Wszystko zależy od branży, sytuacji firmy, prowadzonych dotychczas działań oraz celów.

Kiedy kampania Performance Max się sprawdzi?

Ten typ kampanii jest mocno zautomatyzowany – system za pomocą dokładnej diagnozy ustala, jakie rozwiązania będą najskuteczniejsze i pomogą zrealizować nadany kampanii cel. Dlatego reklamodawca nie ma pełnej kontroli nad kosztami i miejscem wyświetlania reklam.

Z tego względu jest to rozwiązanie raczej dla firm, którym zależy na maksymalizacji konwersji we wszystkich dostępnych kanałach sprzedażowych. Kampanie Performance Max pozwalają zarządzać wszystkim z jednego miejsca i promować firmę w wielu obszarach jednocześnie, bez konieczności rozdrabniania się na kilka czy kilkanaście oddzielnych kampanii.

Kiedy kampania Performance Max to nie do końca dobre rozwiązanie?

Firmy nastawione na pozyskiwanie klientów i konwersji z jednego kanału powinny zastanowić się nad uruchomieniem klasycznej kampanii. Warto też wspomnieć, że kampania Performance Max została stworzona przede wszystkim jako dodatek do reklam w sieci wyszukiwania opartych na słowach kluczowych.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do naszej agencji SEO z Poznania!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest skalowanie biznesu?
Czym jest skalowanie biznesu?
Przedsiębiorcy XXI wieku są silnie zorientowani na rozwój. Wiadomo, że stagnacja nie popłaca. Jak więc wdrożyć do swojej strategii skalowanie biznesu?
Marketing dla medycyny estetycznej – zmiany w prawie
Marketing dla medycyny estetycznej – zmiany w prawie
2023 rok przyniósł wiele zmian w zakresie marketingu medycyny estetycznej. Podpowiemy Ci, jak reklamować swój biznes zgodnie z nowymi regulacjami!
Czy e-mail marketing jeszcze sprzedaje?
Czy e-mail marketing jeszcze sprzedaje?
Jak stworzyć skuteczną kampanię e-mail marketingu? W jaki sposób analizować jej wyniki? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę