Zapytaj o ofertę
Keep it fresh – algorytm Świeżości Google. O co chodzi?
  • ICEA
  • /
  • Blog
  • /
  • Keep it fresh – algorytm Świeżości Google. O co chodzi?

Keep it fresh – algorytm Świeżości Google. O co chodzi?

5 min. czytania

Z ostatniej chwili, to dziś gorący temat, z bieżących informacji – te hasła pojawiają się każdego dnia niezależnie od branży. Nowości są wprowadzane częściej, niż nam się wydaje. Chcąc nadążyć za tym, co aktualne, bez odpowiedniego algorytmu nasze poszukiwania trwałyby wieki. A kto z nas ma na to czas? Google szybko to zauważył i wprowadził w tym celu projekt wspomagający potrzeby odbiorców. Dziś dowiesz się, dlaczego warto dbać o świeżość treści oraz aktualizacje strony. Chcesz być na topie? Keep your site fresh.

Freshness – czym jest algorytm Świeżości?

Jest to narzędzie pomagające internautom odnajdywać aktualne wydarzenia z kraju i świata, z wydarzeń politycznych, ekonomicznych, sportowych, muzycznych, kulturalnych etc. Działanie algorytmu ujawniło się w widoczny sposób podczas pandemii COVID-19, kiedy to odbiorcy poszukiwali cały czas nowych informacji. Ranking potrafił się wówczas zmienić wielokrotnie w ciągu jednej godziny!

Google wprowadził ten algorytm z uwagi na codziennie pojawiające się nowe treści – nikt nie byłby w stanie się przez nie przedrzeć. Aktualne informacje stały się więc niezwykle pożądanym towarem, zwłaszcza w dzisiejszym, szybko biegnącym świecie.

Algorytm Google a SEO

Wpływ algorytmu na pozycjonowanie był widoczny od razu. W momencie jego wprowadzenia zmiana wpłynęła na 35% wyszukiwań użytkowników. Jeśli więc zależy Ci na wysokim, stałym miejscu na liście rankingowej, musisz dbać o aktualność opublikowanych treści. Pamiętaj, „Content is king”, jak powiedział Bill Gates (1996). Google często aktualizuje swoje treści w SERP, co wpływa na współczynnik klikalności na naszej stronie (CTR). Dodatkowo algorytm oprócz na SEO ma bezpośredni wpływ na zaangażowanie internautów, a to na ich reakcjach zależy nam najbardziej.

W jaki sposób Google sprawdza aktualność treści?

  • Analizuje datę powstania strony
  • Sprawdza ilość i częstotliwość zmian w jej obrębie (aktualizacje)
  • Bada szybkość zmiany strony
  • Sprawdza wskaźnik tworzenia nowych stron i podstron
  • Analizuje aktualność linków zwrotnych do strony

Jak zoptymalizować stronę pod kątem Algorytmu Świeżości?

Kto pierwszy ten lepszy

Jeśli Twoja strona publikuje wiadomości bądź wydarzenia, powinieneś stać się pierwszym źródłem informacji. Zostajesz niejako reporterem w obrębie własnej niszy, musisz więc śledzić wszystkie wydarzenia, które łączą się z charakterem Twojej witryny. W takim przypadku użytkownicy będą wiedzieć, do kogo w pierwszej kolejności się zwrócić.

Dbaj o aktualizacje

Mądrze podejmowane aktualizacje to niezawodny sposób na odświeżanie witryny. Zaglądaj więc do Google Analytics, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne Ci raporty o przepływie ruchu na stronie. Świeżość ma zaspokajać więc potrzeby użytkowników, co nie zawsze łączy się z gorącymi tematami. Ulepszenia nie mogą zakłócać odbioru strony, więc ich nie nadużywaj.

Wykorzystaj znacznik czasu

Warto również skorzystać ze znacznika czasu, który z jednej strony daje informacje użytkownikom o „dacie przydatności” publikacji, z drugiej zaś jest wyznacznikiem dla robotów Google podczas procesu indeksowania. Można z niego w łatwy sposób skorzystać, sięgając do wtyczek CMS.

Stwórz harmonogram publikacji

Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest regularne publikowanie treści. Oczywiście nie chodzi o to, żeby tworzyć je każdego dnia i atakować nimi odbiorców. Chodzi o zdrowe utrzymanie balansu, aby użytkownicy sieci wyczekiwali nowych materiałów.

Postaw na spójność

Częstotliwość to jedna strona medalu, po drugiej kryje się spójność materiałów. Konsekwencja podejmowanych tematów bądź dziedzin Ci się opłaci. Oczywiście nie musisz zamykać się w jednym profilu. Za pomocą menu okruszkowego możesz tworzyć segmenty różnych materiałów i pod ich kątem podejmować strategię optymalizacji.

Postaraj się o częstsze indeksowanie

Jeśli regularnie aktualizujesz swoją stronę, dajesz sygnał robotom wyszukiwarek, że warto zaglądać na nią częściej niż standardowo. Dbaj więc o sitemap.xml swojej witryny oraz linkowanie wewnętrzne.

Połącz się z mediami społecznościowymi

Jak być szybko na bieżąco? Z pomocą przyjdą znane wszystkim social media. Zanim napiszesz długi materiał o wartości merytorycznej, warto wcześniej podłapać temat. Za pomocą Facebooka, Instagrama, Tik Toka czy Twittera od razu poinformujesz swoich odbiorców o tym, co ważne!

FQA

Jeśli zależy Ci na komunikacji z odbiorcami, postaw na pytania. Z pewnością będą one przydatne również dla innych internautów. Dostarczaj więcej informacji na najczęściej zadawane pytania.

Podsumowanie

Widzisz więc, że Algorytm Świeżości jest jednym z czynników rankingowych dla Google – jednak tylko w przypadku stron, które są sprofilowane pod zapytania wrażliwe na czas. Pamiętaj jednak, aby nie aktualizować samego znacznika bez aktualnej treści. Nie spoczywaj na laurach – na optymalizację czeka ponad 200 innych czynników, dlatego przede wszystkim staraj się dopasować do potrzeb swoich czytelników. Witryna nieodświeżana przez lata staje się nieatrakcyjna dla Google i internautów. Keep it fresh!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

    Dziękujemy za wiadomość!

    Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

    Do usłyszenia!

    Oceń tekst
    Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 12
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *

    *

    Blog

    Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

    Jakie czynniki wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce Google?
    Jakie czynniki wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce Google?
    Pozycja strony w wyszukiwarce to kluczowy aspekty każdej strategii marketingowej online. W tym artykule dowiesz się, jak ją monitorować!
    Jak pisać meta description? Czy ma wpływ na pozycjonowanie? Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy!
    Jak pisać meta description? Czy ma wpływ na pozycjonowanie? Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy!
    Meta description daje możliwość opisania zawartości samej witryny i ma spore znaczenie dla użytkowników. Warto znać zasady tworzenia takiego opisu!
    Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
    Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
    W świecie SEO toczy się walka o pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych. Czy Wikipedia może być jednym z nich i czy wpłynie na naturalny link building?
    Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

    W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

    • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
    • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
    • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
    Umów się na spotkanie
    Paweł Borowik Head of Sales
    Paweł Borowik
    Head of Sales
    Paweł Borowik
    Head of Sales
    Paweł Borowik Head of Sales
    Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
    Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

      Twoja rola w firmie
      Twoja rola w firmie
      Dziękujemy za wiadomość!

      Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

      Do usłyszenia!

      Dołącz do newslettera
      Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.