Zapytaj o ofertę
Marketing wirusowy – co to jest viral marketing?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Marketing wirusowy – co to jest viral marketing?

Marketing wirusowy – co to jest viral marketing?

10 min. czytania

W świecie biznesu liczy się przede wszystkim popularność. Jeśli o Twojej marce nie będzie głośno, wyniki sprzedażowe nie osiągną satysfakcjonującego poziomu. Jak jednak skutecznie wypromować swój biznes i nie zbankrutować? Postaw na marketing wirusowy! Czym charakteryzuje się to podejście?

Czym jest marketing wirusowy?

Marketing wirusowy (viral marketing) to niezwykle skuteczne narzędzie promocyjne. Jego nazwa pochodzi od szybkiego rozprzestrzeniania się reklamy, co przypomina działanie wirusa. Treści przekazywane są od jednego odbiorcy do drugiego, docierając różnymi kanałami komunikacji. Celem marketingu wirusowego jest zwiększenie świadomości marki. Im więcej osób dowie się o Twojej ofercie, tym lepiej. Właśnie dlatego najczęściej wybieranym sposobem na stworzenie viralu jest opracowanie zabawnych, nietuzinkowych i zaskakujących treści, którymi użytkownicy będą chcieli podzielić się z szerszą publicznością.

Zasięg działań marketingu wirusowego jest znacznie szerszy niż w przypadku tradycyjnych kampanii. Warto też zaznaczyć, że odpowiednio opracowana strategia zapewnia imponujące zyski, przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Chcesz nieco dokładniej poznać strukturę tej techniki? Sięgnijmy do jej historii. Pojęcie viral marketingu pojawiło się po raz pierwszy pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Odnosiło się wówczas do głośnej kampanii reklamowej Hotmail, która skutkowała otwarciem aż kilkunastu milionów skrzynek mailowych. Na czym polegał jej sukces? Pod każdą wiadomością wysłaną z konta na Hotmail pojawiła się informacja o możliwości założenia darmowego maila z linkiem do rejestracji. Całkowity koszt kampanii oszacowano na zaledwie 500 tysięcy dolarów. Dla porównania, jeden z konkurentów firmy w tym samym czasie wydał aż 20 milionów dolarów, osiągając dwukrotnie słabszy efekt.

Jeśli jesteś na bieżąco ze światem social mediów, z pewnością wiesz, czym jest viral. Gwoli ścisłości zaznaczę tylko, że jest to treść, która w krótkim czasie stała się niezwykle popularna i dotarła do szerokiego grona odbiorców. Viral jest więc najlepszym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów i rozszerzanie świadomości marki nie tylko na lokalnym rynku, ale też wśród konsumentów innych branż.

Rodzaje marketingu wirusowego

Podział marketingu wirusowego uwarunkowany jest przede wszystkim grupą docelową. Kampanie wirusowe zwykle wykorzystują media społecznościowe. Dlaczego? Wynika to ze swoistej charakterystyki popularnych serwisów – korzysta z nich większość internautów, którzy są niezwykle zaangażowani w publikowane treści i skłonni do ich udostępniania. Zaletą social mediów jest także możliwość bardzo precyzyjnego dostosowania przekazu do konkretnej grupy. Przejdźmy jednak do konkretów. Jakie są rodzaje marketingu wirusowego?

 • Mobilny marketing wirusowy – forma kampanii skupiających się na urządzeniach mobilnych, skierowanych do osób korzystających ze smartfonów lub tabletów. Reklamy wirusowe wyświetlają się wówczas między innymi w grach czy używanych na co dzień aplikacjach.
 • Marketing wirusowy w mediach społecznościowych – dotyczy kampanii realizowanych w social mediach. Dzięki popularnym serwisom możesz dotrzeć do wielu grup odbiorców, dzieląc ich pod względem wieku, zainteresowań czy preferencji zakupowych. Jeśli Twoją grupą docelową są najmłodsi, najlepszym miejscem będzie TikTok. Kierując ofertę do osób nieco starszych, postaw jednak na YouTube, Facebook czy Instagram. Chcąc trafić do specjalistów z konkretnej branży lub partnerów biznesowych, wybierz LinkedIn. Wystarczy, że stworzysz angażującą kampanię i atrakcyjne treści, które samoczynnie zachęcą użytkowników do dzielenia się nimi ze znajomymi.

Jak wygląda skuteczny marketing wirusowy?

Tworząc kampanię marketingu wirusowego, musisz być przede wszystkim oryginalny. Powielanie pewnych schematów lub naśladowanie innych marek z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów. Kluczowe w tym zakresie jest utrwalenie wizerunku marki w świadomości klientów, tak aby przy najbliższej okazji zdecydowali się na skorzystanie z Twojej oferty. Jak zatem powinna wyglądać skuteczna reklama wirusowa?

Zadbaj przede wszystkim o błyskotliwość i zapadającą w pamięć formę. Twoja reklama musi wzbudzać emocje. Najczęściej wybierane narzędzia to humor lub dwuznaczny przekaz, gdyż rozbawieni użytkownicy są najbardziej skłonni do przekazania oferty innym osobom. Z pewnością zauważyłeś to, przeglądając media społecznościowe. Nierzadko zdarza się, że cała tablica Facebooka zapełniona jest jednym postem. To właśnie viral.

Tworząc kampanię wirusową w mediach społecznościowych, pamiętaj też o doborze właściwej formy. Największym zainteresowaniem cieszą się filmy, w dalszej kolejności zdjęcia i materiały graficzne. Nie oznacza to jednak, że zwykły tekst nie ma już znaczenia, co potwierdzają przykłady podane w dalszej części artykułu.

Marketing wirusowy został niejako spopularyzowany przez TikToka. To właśnie tam materiały rozprzestrzeniają się najszybciej nie tylko w obrębie platformy, ale też poza jej obszarem. Nie można jednak utożsamiać reklam wirusowych wyłącznie z humorem. Viralem mogą się bowiem stać także treści wzruszające, kontrowersyjne, a przede wszystkim dotyczące aktualnych wydarzeń. Jeśli kampania będzie przemyślana i dostosowana do grupy docelowej, niezależnie od tego, jaki charakter przyjmą Twoje oferty, mają szansę na rozprzestrzenianie się niczym wirus.

Wady i zalety marketingu wirusowego

Zalety marketingu wirusowego można wymieniać niemal bez końca, w tym łatwość w dotarciu do szerokiego grona odbiorców oraz zwiększenie zasięgów i budowanie pozytywnego wizerunku marki, co przekłada się bezpośrednio na ruch na stronie i wyniki sprzedażowe – to elementy kluczowe w kampanii pozycjonowania. Umiejętnie opracowana reklama niesie się sama w wielu obszarach Internetu, przez co jej wyniki mogą być widoczne naprawdę długo. Atrakcyjna reklama budzi zaufanie konsumentów, co może pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarki.

Jak się jednak pewnie domyślasz, nic nie jest czarno-białe. Marketing wirusowy ma też kilka wad. Jedną z najważniejszych jest fakt, iż nieprzemyślana kampania może wywołać skutek przeciwny do zamierzonego. Klienci odwrócą się wówczas od Twojej marki, stracą do niej zaufanie, a, co najgorsze, wybiorą ofertę konkurencji. Nieudolny przekaz może ponadto wywołać wzrost negatywnych opinii, co doprowadzi do problemów, które bardzo trudno będzie zniwelować.

Marketing wirusowy a szeptany

Marketing wirusowy w znacznym stopniu nawiązuje do marketingu szeptanego, który jest jedną z jego odmian. Tym, co łączy obie te formy, są przede wszystkim założenia kampanii: ma ona wywołać reakcję łańcuchową i rozprzestrzenić się na jak najszerszą skalę. Biorąc pod uwagę liczne podobieństwa, z pewnością zastanawiasz się, co w takim razie różni marketing wirusowy i szeptany. Już wyjaśniam.

Znaczącą różnicą jest tutaj sposób działania. Kampania wirusowa musi być atrakcyjna do tego stopnia, aby zaciekawić lub rozbawić odbiorcę, zapadając mu w pamięć na jak najdłuższy czas. W ten sposób konsument jest bardziej skłonny do podzielenia się z nią na własnych profilach w mediach społecznościowych. W przypadku marketingu szeptanego reklamy udostępniane są nieco rzadziej, a przekaz, jak sama nazwa wskazuje, rozprzestrzenia się w bezpośrednich rozmowach między potencjalnymi klientami.

Którą formę reklamy wybrać? Najlepiej obie! Kampania wirusowa pozwoli Ci dotrzeć do naprawdę szerokiego grona odbiorców, a marketing szeptany poprawi wizerunek marki, jako że zwykle towarzyszy mu dzielenie się pozytywnymi opiniami. Ważne, aby o Twojej marce było głośno.

Reklama wirusowa – przykłady

Marketing wirusowy to coraz częściej wybierana forma promocji. Na przykłady takich reklam możesz się natknąć na niemal każdym serwisie społecznościowym i nie tylko. Przedstawiam krótki przegląd najpopularniejszych kampanii wirusowych, dzięki któremu lepiej zrozumiesz sposób ich działania.

Snickers

Głodny nie jesteś sobą. To zdanie zna chyba każdy. Snickers od lat angażuje się w marketing wirusowy, a słynne slogany z reklam telewizyjnych czy internetowych używane są także w codziennym życiu. Kto bowiem choć raz nie usłyszał Zjedz Snickersa, bo zaczynasz gwiazdorzyć?

snickers.pl – hasło kampanii reklamowej Snickerssnickers.pl – hasło kampanii reklamowej Snickers

Allegro

Kampania reklamowa Allegro Czego szukasz w święta wzruszyła miliony odbiorców. Wszystko to za sprawą przemyślanego contentu i skutecznej strategii, której sukces zapewniło wzbudzenie emocji konsumentów. Reklama opowiadała bowiem o dziadku uczącym się języka angielskiego, aby móc porozumieć się z wnuczką urodzoną w Wielkiej Brytanii. Jej przekaz poruszył serca odbiorców z całego świata, co było idealnym przepisem na marketing wirusowy.

YouTube – reklama na kanale AllegroYouTube – reklama na kanale Allegro

Plus

Z pewnością kojarzysz reklamy Plusa z udziałem Szymona Majewskiego. Słynne Brawo Ty! Na stałe weszło do codziennego języka Polaków. Do sukcesu kampanii przyczynili się przede wszystkim sportowcy, tacy jak Karol Kłos, którzy wypromowali to powiedzenie nie tylko w reklamie, ale też na swoich mediach społecznościowych.

Facebook – post na profilu Grupa FreundschaftFacebook – post na profilu Grupa Freundschaft

Media Expert

Media Expert pokazuje, że marketing wirusowy to nie tylko zabawne, ale też nieco irytujące treści, które mimowolnie wpadają do głowy, utrwalając tym samym wizerunek marki w świadomości klientów. Slogan Włączamy niskie ceny swego czasu wyskakiwał nam bowiem z lodówki. Mimo że wiele osób czuło już przesyt przerobionym hitem Eweliny Lisowskiej, materiał rozprzestrzeniał się w zawrotnym tempie, docierając do coraz szerszego grona odbiorców, a o to właśnie przecież chodzi w marketingu wirusowym.

YouTube – materiał na kanale ReklamatorYouTube – materiał na kanale Reklamator

Lidl

Jak sobota to tylko do Lidla, do Lidla. Założę się, że właśnie zanuciłeś melodię wykorzystywaną w reklamach Lidla. Krótkie, chwytliwe hasło znane jest nam nie tylko z telewizji, radia czy Internetu, ale też z bezpośrednich rozmów ze znajomymi, co podkreśla potencjał narzędzia, jakim jest viral marketing.

Crunchips

Mimo że reklama firmy Crunchips nie jest najnowsza, pozostanie w pamięci odbiorców jeszcze na długo. Tekst Jest Crunchips, jest impreza z dynamiczną muzyką w tle od razu kojarzony jest z ofertą marki, dając jej tym samym niemal nieograniczone możliwości rozwoju.

YouTube – materiał na kanale yarqsYouTube – materiał na kanale yarqs

Lays

Lays co jakiś czas powraca z kampanią Podziel się uśmiechem. Obejmuje ona nie tylko promocyjne opakowania chipsów, ale też posty w mediach społecznościowych. Marka zachęca do udostępniania w sieci zdjęć z paczkami przekąsek, na których widnieją szerokie uśmiechy. Świetnym zagraniem było też zaangażowanie w kampanię znanych osobistości, takich jak Lionel Messi czy Paul Pogba.

YouTube – materiał na kanale laysnewsYouTube – materiał na kanale laysnews

Podsumowanie

Marketing wirusowy to świetne rozwiązanie, niezależnie od wielkości Twojego biznesu, czy charakterystyki branży, w której działasz, jako element nowoczesnej strategii marketingowej, którą można zastosować w ramach działań marketingu internetowego. Mimo że stworzenie viralowej reklamy nie jest łatwe, a sukces zwykle poprzedza wiele nieudanych prób, upewnij się, że marketing wirusowy jest elementem Twojej strategii. Stwórz kampanię, która wpadnie w viral, dzięki czemu sukces Twojej marki zbuduje się sam!

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: creastylish.com, detaillo.com

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 1
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Agencja SEM – czym się zajmuje?
  Agencja SEM – czym się zajmuje?
  Promowanie marki w Internecie jest coraz trudniejsze. Warto więc wiedzieć, czym zajmuje się agencja SEM i jak może Ci pomóc osiągnąć sukces w sieci!
  Budowanie wizerunku firmy w Internecie
  Budowanie wizerunku firmy w Internecie
  Wizerunek marki nierzadko okazuje się ważniejszy niż cena produktu. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o swój obraz w sieci i zbudować relacje z odbiorcami.
  Ile kosztują kampanie reklamowe?
  Ile kosztują kampanie reklamowe?
  Internetowe kampanie reklamowe pozwalają docierać do szerokiego grona odbiorców i skutecznie promować produkty czy usługi. Ile kosztuje taka forma reklamy?
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.