Zapytaj o ofertę
Migracja na WordPressa – o czym należy pamiętać?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Migracja na WordPressa – o czym należy pamiętać?

Migracja na WordPressa – o czym należy pamiętać?

10 min. czytania

Migracja strony to dość skomplikowany proces. Wielu właścicieli serwisów internetowych ma więc problem ze sprawnym przeniesieniem danych z jednego serwera na drugi. Co więcej, podczas realizacji tego przedsięwzięcia można napotkać wiele problemów, które znacznie wpływają na wydajność finalnej wersji witryny. Dotyczy to w szczególności migracji między systemami do zarządzania hostingiem. W tym artykule omówimy zatem proces przenoszenia strony WordPress. Na co zwrócić wówczas szczególną uwagę?

Na czym polega migracja WordPress?

Migracja witryny WordPress to proces przenoszenia danych oraz plików strony na nowy serwer. Jest on dość złożony, gdyż serwisy internetowe oparte na WordPress składają się z wielu motywów, konfiguracji, plików multimedialnych oraz treści. Na każdym etapie migracji możemy więc natknąć się na różne problemy, które uniemożliwią skuteczny eksport bazy danych. W konsekwencji witryna WordPress na nowym hostingu może działać niepoprawnie, co przyczyni się do spadku pozycji w rankingu Google i utraty wiarygodności w oczach potencjalnych klientów.

Proces migracji WordPress opiera się na wykorzystaniu kilku przydatnych narzędzi. Są to:

 • phpMyAdmin – funkcja umożliwiająca dostęp do bazy danych, eksportowania plików oraz ich modyfikacji;
 • Klient FTP – daje dostęp do plików strony oraz umożliwia ich modyfikację w kolejnych etapach projektu;
 • Zaplecze WordPress – dostęp do wielu przydatnych funkcji.

Dzięki tego typu narzędziom przeniesienie strony WordPress na nowy serwer FTP z pewnością nie sprawi większych problemów, a efekty procesu wesprą markę w osiąganiu kolejnych sukcesów.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, dlaczego warto umieścić pliki strony na nowym serwerze. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Migracja WordPressa na inny serwer – dlaczego warto?

Coraz więcej właścicieli podejmuje się przeniesienia strony WordPress na nowy serwer. Zmiana usług hostingowych może się bowiem okazać kluczowa dla rozwoju przedsiębiorstwa, przynosząc mu wiele korzyści.

Jedną z najpopularniejszych przyczyn budowania witryny na nowym serwerze jest chęć uzyskania usług hostingu wyższej jakości. Właściciele stron, którzy decydują się przenieść WordPressa z poprzedniego serwera FTP, często kierują się też potrzebą zwiększenia wydajności i szybkości projektu. Oto kilka innych powodów, dla których warto rozważyć migrację strony opartej na systemie WordPress:

 • zwiększenie funkcjonalności strony na innym serwerze;
 • przyspieszenie strony WordPress;
 • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce Google;
 • zwiększenie użyteczności serwisu;
 • zaspokojenie stale rosnących oczekiwań docelowych odbiorców.

Umiejętna migracja strony na nowy hosting to świetny sposób na zwiększenie jej wydajności oraz zdobycie zaufania zarówno odbiorców, jak i wyszukiwarek internetowych. Decydując się na proces przeniesienia strony WordPress, trzeba jednak pamiętać, że jego skuteczność zależna jest od wielu aspektów. Niewłaściwy eksport danych nie tylko nie przyniesie bowiem pożądanych efektów, ale też może znacznie spowolnić rozwój marki.

Rodzaje migracji WordPress

Zarządzając plikami strony internetowej, należy brać pod uwagę wiele czynników. Przeniesienie bazy danych na inny serwer jest bowiem dość skomplikowane, a efekty mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie witryny oraz jej wydajność. Aby więc uzyskać najlepsze rezultaty, warto znać podstawowe rodzaje migracji WordPress.

Ręczne przenoszenie plików

Ręczne przenoszenie WordPressa na nowy serwer FTP, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się poprzez samodzielny eksport danych do nowego serwera VPS. Mimo że ta forma migracji jest dość wymagająca i czasochłonna, zdecydowanie warto rozważyć jej przeprowadzenie. Ryzyko wystąpienia wszelkich problemów jest wówczas znacznie ograniczone, a pełna kontrola nad transferem bazy danych gwarantuje o wiele lepsze efekty. Co więcej, przy ręcznym przenoszeniu WordPressa istnieje pewność, że pliki na nowym hostingu będą prezentować się tak samo, jak na poprzednim serwerze.

Jeśli więc dysponujesz wystarczającymi zasobami czasu, a żmudne przenoszenie WordPressa nie jest dla Ciebie problemem, koniecznie rozważ ręczny transfer bazy danych ze starego serwera na nowy.

Automatyczna migracja bazy danych

Proces automatycznego przeniesienia strony WordPress opiera się na wykorzystaniu specjalnej wtyczki. Dzięki niej kopiowanie plików i zapisywanie bazy danych jest o wiele szybsze, a pliki strony będzie można pobrać już po kilku minutach.

Metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku rozbudowanych stron oraz podczas migracji sklepu internetowego. Przenosząc bazę danych na nowy serwer, można wówczas zaoszczędzić wiele cennego czasu, który z pewnością przyda się w kolejnych etapach optymalizacji witryny na nowym serwerze.

Trzeba jednak pamiętać, że automatyczne przeniesienie strony WordPress powinno być poddane pełnej kontroli. Należy się wówczas upewnić, że wtyczka zadbała o stworzenie kopii zapasowych ze wszystkimi funkcjonalnościami, a zmiany zostały poprawnie zapisane.

Jak ręcznie przenieść stronę WordPress?

Aby prawidłowo przenieść stronę WordPress na nowy serwer, konieczne jest zebranie kilku ważnych elementów. Przed tym warto zadbać o:

 • dostęp FTP do starego serwera i nowego hostingu,
 • dostęp do wybranego klienta FTP,
 • dostęp do programu umożliwiającego łatwe eksportowanie i importowanie bazy danych,
 • dane logowania do panelu klienta FTP i dostęp do możliwości edycji strefy DNS,
 • dostęp do panelu administratora w zakresie rejestratora domeny.

Mając już niezbędne dostępy i przydatne pliki strony, można przejść do migracji WordPress na nowy serwer. Jak powinien wyglądać ten proces? Skorzystaj z poniższej instrukcji.

Tworzenie kopii zapasowych

Proces migracji WordPress należy zacząć od przeniesienia plików. Należy wówczas zalogować się na stary serwer za pomocą wybranego klienta FTP, a następnie wybrać pliki strony odpowiedzialne za jej wyświetlanie i stworzyć kopię bazy danych. Czasochłonność tego procesu zależy w głównej mierze od stopnia rozbudowania serwisu oraz sprawności starego serwera.

Te same działania należy zastosować podczas przenoszenia bazy danych MySQL. W pliku wp config.php znajdują się informacje na temat baz instalacji WordPressa. Warto dodać, że w zależności od wykorzystywanego narzędzia potrzebne będą różne dane. Ich eksport jest bardzo intuicyjny, a plik wp config znacznie to ułatwia.

Wgranie plików na serwerze docelowym

Po wyeksportowaniu plików i bazy danych ze starego serwera można przejść do wgrywania ich na nowy hosting. Zapisane w komputerze dane wystarczy przenieść na nowy serwer. W tym celu należy zalogować się na serwer zenbox.pl za pomocą klienta FTP, a następnie skopiować pliki do folderu public_html. znajdującego się na nowym serwerze.

Kolejny krok polega na wgraniu bazy danych do utworzonej wcześniej bazy na serwerze zenbox.pl. oraz wprowadzeniu modyfikacji w pliku wp config.php, które połączą wcześniejsze dane z nową bazą danych

Analiza efektów

Analiza nowej bazy danych jest najważniejszym etapem całego procesu migracji WordPress na nowy serwer. W tym kroku należy skupić się na identyfikacji wszelkich niedociągnięć oraz kompleksowo ocenić stan techniczny strony z nową bazą danych. Po wykryciu ewentualnych problemów trzeba je jak najszybciej wyeliminować oraz wprowadzić poprawki, które zwiększą wydajność po przeniesieniu WordPressa.

Aby migracja WordPress okazała się skuteczna, warto też sprawdzić, czy system korzysta z plików cache oraz zmienić nazwę pliku na cache.old lub całkowicie się go pozbyć.

Podczas testowania strony WordPress na nowym serwerze należy zwrócić szczególną uwagę na wersję PHP. Powinna być ona tożsama z wariantem obecnym w starym panelu klienta. Po zakończeniu procesu migracji warto jednak ustawić możliwie najwyższą wersję, która zwiększy bezpieczeństwo witryny i sprawi, że będzie działać znacznie szybciej.

Trzeba pamiętać, że przeniesienie strony na nowy serwer to nie tylko kopiowanie plików w bazie danych, ale też stała kontrola ich efektywności na stronie nowego hostingu. Oto kilka kluczowych aspektów, jakie warto zbadać, aby upewnić się, że nowa strona WordPress działa w pełni poprawnie:

 • poprawność bazy danych MySQL;
 • szybkość ładowania strony;
 • dostępność dla urządzeń mobilnych;
 • jakość plików multimedialnych;
 • układ treści;
 • system nawigacji;
 • struktura linków wewnętrznych;
 • poprawne przekierowanie domeny;
 • oryginalny adres domeny.

Wprowadzenie niezbędnych poprawek

Wielu właścicieli sądzi, że po przeniesieniu strony proces migracji jest zakończony. Nic bardziej mylnego. Należy bowiem prześledzić bazę danych i upewnić się, że aktualny hosting działa bez żadnych zarzutów. Jako że przenoszenie plików na inny serwer jest dość skomplikowanym procesem, na każdym jego etapie może wystąpić wiele problemów. Zadaniem projektanta jest więc zbadanie wydajności nowego hostingu i wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Jeśli strona WordPress działa poprawnie, można dokonać zmiany rekordu A na poprzednim serwerze. W tym celu należy zalogować się do panelu klienta konta FTP poprzedniego dostawcy hostingu, odszukać miejsce edycji strefy DNS i zmienić rekord A na adres IP nowego serwera w zenbox.pl. Dzięki temu strona będzie dostępna po około 15 minutach na nowym serwerze, a przeniesienie strony będzie można uznać za zakończone.

Automatycznie przeniesienie strony WordPress

Jak już wspomnieliśmy, automatyczne przeniesienie strony jest znacznie prostszym rozwiązaniem, które zyskuje wielu zwolenników wśród współczesnych właścicieli serwisów internetowych. Aby jednak proces ten przebiegł poprawnie, konieczne jest znacznie większe skupienie i uważność niż w przypadku ręcznego tworzenia nowej bazy danych.

Jak automatycznie przenieść WordPress na nowy serwer? Oto kilka prostych kroków:

 1. Zainstaluj wtyczkę w witrynie WordPress.
 2. Stwórz kopię zapasową bazy danych.
 3. Wykonaj eksport bazy danych i zapisz ją na swoim komputerze.
 4. Przekieruj domenę na nowy serwer za pomocą zmiany delegacji DNS lub modyfikacji rekordu A.
 5. Zainstaluj czystą instancję WordPress i włącz wtyczkę.
 6. Wgraj zapisaną kopię zapasową.
 7. Otwórz zapisaną bazę danych na nowym serwerze.

Jak widać, proces ten jest znacznie mniej skomplikowany niż ręczna migracja WordPress. Co więcej, niemal wszystkie dostępne wtyczki podlegają takim samym zasadom przeniesienia strony, dzięki czemu stworzenie kopii zapasowej jest o wiele łatwiejsze. Wybierając to rozwiązanie, trzeba jednak na bieżąco kontrolować proces migracji WordPress na inny serwer, a po jego zakończeniu przeprowadzić dokładną analizę i naprawić ewentualne błędy.

Migracja WordPress – o czym warto pamiętać?

Jednym z najważniejszych elementów migracji WordPress jest optymalizacja przeniesionej strony internetowej. Konieczna jest wówczas kompleksowa analiza powstałej witryny oraz wdrożenie niezbędnych poprawek. Nie można też zapominać o przeniesieniu plików do aktualnej bazy danych oraz ustawieniu nowej wersji PHP.

Ważnym aspektem jest także aktualizacja odnośników. Często zdarza się bowiem, że plik .htaccess nie został przeniesiony lub nie działa poprawnie. W takiej sytuacji konieczna jest aktualizacja permalinków z WordPress.

Na koniec warto zadbać o ostateczny wygląd i funkcjonalność witryny WordPress. Doskonale sprawdzi się wówczas pełna optymalizacja strony pod kątem SEO i UX, dzięki której zyska ona wielu nowych odbiorców, a także osiągnie lepszą konwersję.

Jak widać, proces migracji strony WordPress jest dość skomplikowany i czasochłonny. Warto jednak rozważyć jego realizację, gdyż okazać się może najlepszym sposobem na zwiększenie wydajności strony internetowej oraz zbudowanie widoczności marki w wyszukiwarce Google.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Migracja Magento
  Migracja Magento
  Migracja sklepu internetowego na Magento to dość skomplikowany proces. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przebiegł w pełni poprawnie.
  Jak prawidłowo przeprowadzić konfigurację poczty dla PrestaShop?
  Jak prawidłowo przeprowadzić konfigurację poczty dla PrestaShop?
  W sklepie PrestaShop nie musisz dodawać ustawień SMTP poczty, ale warto to zrobić. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać i jak przebiega konfiguracja. Dowiesz się również, co ma znaczenie podczas wyboru hostingu.
  WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
  WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
  Chcesz wiedzieć, który system CMS, WordPress czy Joomla, byłby lepszym wyborem? Zapoznaj się z naszym artykułem!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.