Zapytaj o ofertę

Opinie w Google Ads: jak zwiększyć ich efektywność?

7 min czytania
Opinie w Google Ads: jak zwiększyć ich efektywność?
Kategoria Partnerzy
Spis treści:

Czym właściwie są oceny sprzedawcy?

Być może Twoją uwagę przykuł fakt, że niektóre reklamy budzą większe zainteresowanie od innych. Z czego to wynika? Bardzo często jest to wynik tzw. dowodu społecznego. Reklamy, które wyświetlają charakterystyczne gwiazdki (rozszerzenia) obok lub pod tytułem, są nie tylko bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym, ale wyróżniają też ofertę na tle konkurencji. To, że gwiazdki budują zaufanie odbiorcy nim ten kliknie w link, potwierdziło nawet Google kilka lat temu na swoim blogu AdWords. Gdy po raz pierwszy wprowadzono możliwość wyświetlania ocen okazało się, że według statystyk “reklamy z ocenami sprzedawców uzyskują o 10% wyższy współczynnik klikalności (CTR) niż te same reklamy bez ocen”. Gwiazdki mają za zadanie reprezentować ocenę Twojej firmy w oczach Google oraz innych dużych wyszukiwarek.

Google zbiera opinie dotyczące Twojej firmy z akredytowanych, niezależnych serwisów i na ich podstawie przyznaje ogólną ocenę w skali od 1 do 5. Recenzje te są przez Google nazywane “Oceną sprzedawcy” i dotyczą ogólnej opinii o firmie, a nie oferowanej przez nią usługi czy produktu. W Internecie możemy spotkać również takie określenia jak “Recenzje handlowców” lub “Opinie klientów” oraz “Oceny w gwiazdkach”, my natomiast będziemy w dalszej części tego artykułu używać określenia “Oceny sprzedawcy”.

Obrazek poniżej przedstawia zestawienie wszystkich ocen i recenzji. Oznacza to, że Google zaindeksowało firmę oraz źródła, z których zostały zebrane.

Przykładowe oceny sprzedawcy w Google

Jak widać, Born2Be zebrał ponad 110 541 niezależnych certyfikowanych recenzji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z których zdecydowana większość to 5 gwiazdek, co daje łączną ocenę 4,9 gwiazdki.

Meta dane w płatnych wyszukiwaniach

Dlatego, gdy wyszukujesz firmę w Google i pojawia się jej reklama, to średnia z ocen wyświetla się w gwiazdkach pod linkiem i przed opisem. Klikając słowo “Rating” obok gwiazdek użytkownik zostaje przeniesiony ponownie do podziału opinii, dzięki czemu potencjalni klienci, którzy jeszcze nie są w 100% zdecydowani, mogą uzyskać dodatkowe informacje o firmie.

Jak zbierać oceny sprzedawcy?

Wiesz już, czym są Oceny sprzedawcy i w jakim miejscu są wyświetlane jako rozszerzenia. Prawdopodobnie kolejne pytanie, jakie się nasuwa, to: w jaki sposób mogę zbierać oceny dla swojej firmy?Warto zaznaczyć, że oceny wystawione w mediach społecznościowych oraz innych portalach nie kwalifikują się jako oceny sprzedawców Google. Na rynku istnieje tylko kilka niezależnych firm, które mogą dystrybuować recenzje do Google. Dlaczego? Firma Google ustanowiła kilka podstawowych przepisów dotyczących recenzji, ich treści i sposobu gromadzenia, aby zachować rzetelność recenzji tworzących oficjalną ocenę sprzedawcy. Zaledwie kilka podmiotów na rynku posiada oficjalne licencje udzielone przez Google i dysponuje technologią umożliwiającą egzekwowanie tych przepisów. Każda firma, która jest w stanie zebrać wystarczającą ilość opinii klientów, spełnia wymagane kryteria i może zainwestować w Google Ads jest dobrym kandydatem do włączenia rozszerzenia oceny sprzedawcy.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby wyświetlać Oceny sprzedawców w reklamach Google Ads?

Oceny sprzedawców to automatyczne rozszerzenia, których nie trzeba konfigurować; jednocześnie firmy nie mają kontroli nad ich wyświetlaniem. Jednak by zostały automatycznie zebrane,  należy spełnić konkretne wymagania:
1. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, Twoje recenzje muszą być zebrane i udostępniane za pośrednictwem witryny licencjonowanej przez Google.
2. Należy wybrać konkretny typ kampanii dla swojej reklamy Google Ads – “Kampanie w sieci wyszukiwania”.
3. Trzeba zdobyć minimalne dane kwalifikujące, aby oceny sprzedawcy były uznane za trafne – co najmniej 100 niepowtarzalnych recenzji o łącznej ocenie minimum 3,5 gwiazdki.
Po spełnieniu powyższych wymagań Twoja firma jest gotowa, aby wyświetlać oceny (gwiazdki) w reklamach!

Google zaleca również pewne działania, które zwiększą prawdopodobieństwo wyświetlania oceny sprzedawcy. Sklep powinien:

 • zapewniać swoim klientom stały, wysoki poziom usług,
 • dbać o spójność nazwy witryny firmy,
 • okresowo sprawdzać swoje wyniki w Raporcie rozszerzeń Google.

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyświetlanie gwiazdek w reklamach Google Ads.

Jak długo może trwać proces zbierania wymaganej liczby opinii? Gromadząc recenzje za pośrednictwem usług zewnętrznych i skutecznie zachęcając klientów do wystawiania opinii, większość firm bardzo szybko przekracza wymaganą liczbę 100 opinii o sprzedawcy. Wiele zależy również od ilości klientów – im więcej ich masz, tym szybciej będziesz w stanie zgromadzić recenzje. Natomiast indeksowanie opinii przez Google zajmuje trochę czasu, dlatego warto nastawić się na kilka tygodni opóźnienia. Według naszych danych proces indeksowania w niektórych przypadkach może zajmować nawet do 4 tygodni.

Dlaczego warto posiadać oceny sprzedawcy w reklamach Google Ads?

Zwiększony CTR i współczynnik konwersji
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, według statystyk Google CTR reklam z ocenami sprzedawcy wzrósł średnio o 10% w porównaniu do reklam, które nie mają aktywnego rozszerzenia. Co to oznacza dla Twojej firmy? Jeśli więcej osób kliknie Twoją reklamę, to nie tylko osiągniesz większy zwrot z inwestycji w kampanię typu “płatność za kliknięcie”, ale wygenerujesz też dla swojej witryny więcej ruchu, budując tym samym zaufanie algorytmów przeglądarki.

Niższy koszt i wyższy Wynik Jakości
Wraz ze wzrostem CTR wzrasta również Wynik Jakości reklamy, ponieważ wyniki wyszukiwania stają się bardziej trafne i dopasowane. Powoduje to spadek CPC, sprawiając, że reklamy są nie tylko skuteczniejsze, ale także bardziej wydajne.

Zwiększony dowód społeczny: lepsza percepcja, wiarygodność i przejrzystość
Fakt, że przeglądarki mają łatwy dostęp do zestawienia wszystkich ocen zatwierdzonych przez Google, powiązanych z Twoją firmą, zapewnia im poczucie przejrzystości i buduje zaufanie do Twojej firmy. Nawet jeśli masz kilka negatywnych recenzji, to podnoszą one autentyczność opinii innych użytkowników, co może mieć znaczny wpływ na decyzje o zakupie wielu niezdecydowanych klientów.

Gwiazdki w Google Ads a psychologia

Ostatnie badania naukowe dowodzą, że gwiazdki mają bardzo pozytywny wpływ na odbiór oferty przez klientów. Badacze pokazali grupom testowym zdjęcie słuchawek ze szczegółowym opisem funkcji i poprosili ich o ocenę produktu w 5-gwiazdkowej skali. Następnie pokazali ten sam produkt innej grupie testowej, ale opisy produktów zamienili na średnią ocen i ich podział.

Grupa, która widziała tylko opis przyznała ocenę 2/5 gwiazdek. Natomiast grupa, której przedstawiono wcześniej już istniejącą ocenę, miała tendencję do postrzegania produktu w sposób bardziej korzystny – średnia ich ocen wyniosła aż 4/5 gwiazdek.

W badaniu zauważono również, że liczba pokazanych recenzji miała wpływ także na percepcję, wypaczając wyniki, aby jeszcze bardziej dopasować je do średniej. Tak właśnie działa dowód społecznej słuszności. Jeśli Twoja firma, produkty i reklamy wyświetlają gwiazdki, to już wpływasz na opinię internautów, zwiększając prawdopodobieństwo pozyskania klientów, a w efekcie – wyższej sprzedaży.

Obecnie internauci przykładają ogromną wagę do opinii w sieci. Badania wykazują, że aż 73% konsumentów, którzy czytają opinie w Internecie, bardziej ufa lokalnym firmom. W dzisiejszych czasach praktycznie każda osoba przed dokonaniem zakupu sprawdza opinie. Dlatego też Twoja firma powinna nie tylko zbierać opinie, ale przedstawiać je w najlepszy i najbardziej przystępny sposób, dzięki czemu Twoja ocena w gwiazdkach będzie synonimem firmy. Skorzystaj z rozszerzenia oceny sprzedawcy Google dla swoich reklam i zwiększ ich konwersję!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Rozpoczęcie współpracy iCEA Group i Sky-Shop.pl
Rozpoczęcie współpracy iCEA Group i Sky-Shop.pl
W dobie pandemii marketing online zyskał na znaczeniu, dlatego od dziś dzielimy się bezpłatnie naszą wiedzą także z klientami SkyShop! Zobacz, co zyskasz podczas naszych eksperckich konsultacji.
Jak (i jakie) opinie konsumenckie wpływają na SEO sklepu internetowego?
Jak (i jakie) opinie konsumenckie wpływają na SEO sklepu internetowego?
Z opiniami spotyka się praktycznie każdy. Według podium, aż 93% klientów podejmuje decyzje o zakupie właśnie na ich podstawie. Warto […]
Porównanie sklepów internetowych
Porównanie sklepów internetowych
Wybór platformy dla sklepu online to bardzo ważny krok. Jaką wybrać, by potem nie żałować? W decyzji może pomóc Ci nasze porównanie najpopularniejszych rozwiązań.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę