Zapytaj o ofertę
ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?

ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?

5 min. czytania

Inwestując swoje pieniądze w jakiekolwiek działania SEO, na bieżąco trzeba analizować ich efektywność. Nie ma nic gorszego niż podejmowanie pochopnych decyzji.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy można obliczyć efektywność działań SEO? Odpowiedź brzmi: tak! ROI pozwoli Ci zobaczyć opłacalność podejmowanych zadań marketingowych w firmie. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie czy jest małe, czy duże powinno korzystać z tego współczynnika, aby móc osiągnąć sukces w swojej branży.

W tym artykule opowiemy Ci więcej na temat ROI oraz o tym, jak planować ruch organiczny w wyszukiwarkach i obliczać współczynnik ROI.

Co to jest ROI?

ROI, albo inaczej Return on investment, to nic innego, jak zwrot z inwestycji, czyli wskaźnik rentowności. Ocenia on efektywność działań marketingowych Twojej firmy. Dzięki niemu zobaczysz, czy to, co właśnie robisz, jest opłacalne. ROI mierzy bezpośrednio koszty inwestycji w stosunku do zwrotów z niej. Wynik podawany jest w procentach, a żeby go otrzymać należy zysk (zwrot) z kampanii podzielić na koszty.

Zysk z przychodów/koszt x 100% = ROI

Przypuśćmy, że prowadzisz swój sklep internetowy i zamierzasz obliczyć ROI swoich działań reklamowych. Jeżeli zysk ze sprzedaży Twoich produktów wyniósł 200 zł w ostatnim miesiącu, natomiast musiałeś zapłacić za reklamę 100 zł, to zysk z przychodów wynosi 100 zł. Wykonujesz prostą matematykę, czyli 100/200 X 100% = 50%

Mimo że obliczanie ROI jest idealnym sposobem oceny działań marketingowych, to jednak należy pamiętać o tym, że jest on zbyt ogólny i nie uwzględnia wielu czynników, na przykład sezonowości, wahań rynku, czy wynagrodzeń pracowników.

ROI a organiczne wyniki wyszukiwania

Okazuje się, że można oszacować efektywność swojej kampanii SEO. Jednak najpierw należy zacząć od wyboru co najmniej trzech słów kluczowych. Musisz wybrać je dokładnie, ponieważ tylko i wyłącznie pasujące do konkretnego tematu frazy mają jakikolwiek sens.

Dzięki słowom kluczowym będziesz mógł prognozować ruch wyszukiwania na podstawie jednego lub kilku fraz.

Przed wyborem konkretnych słów warto sprawdzać liczbę ich wyszukiwań w Google, ponieważ pozwoli to oszacować, ile razy słowo kluczowe było wyszukiwane w danym miesiącu.

Dzięki ROI możesz obliczyć wskaźnik efektywności konkretnego słowa kluczowego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje wysiłki w zakresie słów kluczowych są opłacalne.

Koszt kliknięcia słowa kluczowego

Koszt kliknięcia, czyli CPC pokazuje średnią kwotę, jaką zapłacisz za kliknięcie użytkownika w Twoją reklamę, która jest widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania dla docelowego słowa kluczowego. Dzięki temu możesz zobaczyć pewną szacunkową wartość pozycjonowanej frazy w Internecie.

Jeżeli planujesz rozpocząć kampanię SEO lub PPC, musisz zainteresować się CPC, ponieważ jest to szczególnie pomocny wskaźnik.

Współczynnik konwersji

Należy cały czas śledzić konwersję na swojej stronie internetowej, ponieważ dzięki temu dowiesz się, które reklamy wpływają na konwersję Twojego sklepu internetowego. Jeżeli dowiesz się, jaki jest współczynnik konwersji strony, to z łatwością będziesz mógł obliczyć ROI dla całych kampanii reklamowych.

Jest to szacunkowy współczynnik konwersji, ale zawsze warto obliczać go w swojej firmie. Zazwyczaj stosuje się 5%-współczynnik konwersji w trakcie obliczania SEO w przypadku stron o dużym ruchu. Takie strony po prostu ściśle odpowiadają temu, czego szuka użytkownik w danej chwili.

Współczynnik konwersji jest pomocny w prognozowaniu wartości, jaką strategia SEO przyniesie stronie internetowej.

Wzór na obliczenie współczynnika konwersji:

Liczba wyszukiwań słów kluczowych X szacunkowy współczynnik klikalności X szacunkowy współczynnik konwersji

Jak interpretować wskaźnik ROI?

Musisz pamiętać o tym, że wskaźnik ROI może przyjmować zarówno dodatnie, jak i ujemne wyniki. Idzie się łatwo domyślić, że ujemny wskaźnik będzie oznaczał nieopłacalność kampanii marketingowej, natomiast dodatni opłacalność.

Najważniejsze to osiągać jak najwyższe wyniki procentowe, ponieważ im wyższe ROI, tym większa rentowność konkretnej kampanii.

Podsumowanie

Obliczanie współczynnika ROI jest bardzo ważne podczas prowadzenia każdej działalności internetowej. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować, czy Twoja aktualna kampania marketingowa jest opłacalna, czy może warto z niej zrezygnować albo ją ulepszyć.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zrozumiałeś na czym polega obliczanie ROI dla działań SEO oraz w jakim celu się go stosuje. Jeżeli nadal nie wiesz, jak się do tego zabrać, to może warto pomyśleć o zatrudnieniu doświadczonych ekspertów SEO? Oni z pewnością wszystko Ci wytłumaczą!

Skontaktuj się z naszą agencją SEO już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  iCEA PRIME, czyli SEO na miarę naszych czasów!
  iCEA PRIME, czyli SEO na miarę naszych czasów!
  Zobacz, dlaczego stare podejście do SEO nie ma szans w zmieniającej się branży, jak udaje nam się trzymać rękę na pulsie i w jaki sposób skorzystasz na tym jako nasz klient.
  Nadążać za informacjami. Czym są alerty Google?
  Nadążać za informacjami. Czym są alerty Google?
  Jak usprawnić wyszukiwanie informacji w sieci? Google Alerts jako narzędzie dla wygodnych. Czym są alerty oraz jak je wykorzystać w pozycjonowaniu?
  Czym jest Outreach i jaki ma wpływa na SEO?
  Czym jest Outreach i jaki ma wpływa na SEO?
  Jak zdobyć popularność w Internecie? Dziś SEO potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci outreach marketingu. O co w nim chodzi i jak z niego korzystać?
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.