Zapytaj o ofertę

ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?

5 min czytania
ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Inwestując swoje pieniądze w jakiekolwiek działania SEO, na bieżąco trzeba analizować ich efektywność. Nie ma nic gorszego niż podejmowanie pochopnych decyzji.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy można obliczyć efektywność działań SEO? Odpowiedź brzmi: tak! ROI pozwoli Ci zobaczyć opłacalność podejmowanych zadań marketingowych w firmie. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie czy jest małe, czy duże powinno korzystać z tego współczynnika, aby móc osiągnąć sukces w swojej branży.

W tym artykule opowiemy Ci więcej na temat ROI oraz o tym, jak planować ruch organiczny w wyszukiwarkach i obliczać współczynnik ROI.

Spis treści:

Co to jest ROI?

ROI, albo inaczej Return on investment, to nic innego, jak zwrot z inwestycji, czyli wskaźnik rentowności. Ocenia on efektywność działań marketingowych Twojej firmy. Dzięki niemu zobaczysz, czy to, co właśnie robisz, jest opłacalne. ROI mierzy bezpośrednio koszty inwestycji w stosunku do zwrotów z niej. Wynik podawany jest w procentach, a żeby go otrzymać należy zysk (zwrot) z kampanii podzielić na koszty.

Zysk z przychodów/koszt x 100% = ROI

Przypuśćmy, że prowadzisz swój sklep internetowy i zamierzasz obliczyć ROI swoich działań reklamowych. Jeżeli zysk ze sprzedaży Twoich produktów wyniósł 200 zł w ostatnim miesiącu, natomiast musiałeś zapłacić za reklamę 100 zł, to zysk z przychodów wynosi 100 zł. Wykonujesz prostą matematykę, czyli 100/200 X 100% = 50%

Mimo że obliczanie ROI jest idealnym sposobem oceny działań marketingowych, to jednak należy pamiętać o tym, że jest on zbyt ogólny i nie uwzględnia wielu czynników, na przykład sezonowości, wahań rynku, czy wynagrodzeń pracowników.

ROI a organiczne wyniki wyszukiwania

Okazuje się, że można oszacować efektywność swojej kampanii SEO. Jednak najpierw należy zacząć od wyboru co najmniej trzech słów kluczowych. Musisz wybrać je dokładnie, ponieważ tylko i wyłącznie pasujące do konkretnego tematu frazy mają jakikolwiek sens.

Dzięki słowom kluczowym będziesz mógł prognozować ruch wyszukiwania na podstawie jednego lub kilku fraz.

Przed wyborem konkretnych słów warto sprawdzać liczbę ich wyszukiwań w Google, ponieważ pozwoli to oszacować, ile razy słowo kluczowe było wyszukiwane w danym miesiącu.

Dzięki ROI możesz obliczyć wskaźnik efektywności konkretnego słowa kluczowego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje wysiłki w zakresie słów kluczowych są opłacalne.

Koszt kliknięcia słowa kluczowego

Koszt kliknięcia, czyli CPC pokazuje średnią kwotę, jaką zapłacisz za kliknięcie użytkownika w Twoją reklamę, która jest widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania dla docelowego słowa kluczowego. Dzięki temu możesz zobaczyć pewną szacunkową wartość pozycjonowanej frazy w Internecie.

Jeżeli planujesz rozpocząć kampanię SEO lub PPC, musisz zainteresować się CPC, ponieważ jest to szczególnie pomocny wskaźnik.

Współczynnik konwersji

Należy cały czas śledzić konwersję na swojej stronie internetowej, ponieważ dzięki temu dowiesz się, które reklamy wpływają na konwersję Twojego sklepu internetowego. Jeżeli dowiesz się, jaki jest współczynnik konwersji strony, to z łatwością będziesz mógł obliczyć ROI dla całych kampanii reklamowych.

Jest to szacunkowy współczynnik konwersji, ale zawsze warto obliczać go w swojej firmie. Zazwyczaj stosuje się 5%-współczynnik konwersji w trakcie obliczania SEO w przypadku stron o dużym ruchu. Takie strony po prostu ściśle odpowiadają temu, czego szuka użytkownik w danej chwili.

Współczynnik konwersji jest pomocny w prognozowaniu wartości, jaką strategia SEO przyniesie stronie internetowej.

Wzór na obliczenie współczynnika konwersji:

Liczba wyszukiwań słów kluczowych X szacunkowy współczynnik klikalności X szacunkowy współczynnik konwersji

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak interpretować wskaźnik ROI?

Musisz pamiętać o tym, że wskaźnik ROI może przyjmować zarówno dodatnie, jak i ujemne wyniki. Idzie się łatwo domyślić, że ujemny wskaźnik będzie oznaczał nieopłacalność kampanii marketingowej, natomiast dodatni opłacalność.

Najważniejsze to osiągać jak najwyższe wyniki procentowe, ponieważ im wyższe ROI, tym większa rentowność konkretnej kampanii.

Podsumowanie

Obliczanie współczynnika ROI jest bardzo ważne podczas prowadzenia każdej działalności internetowej. Dzięki temu będziesz mógł zdecydować, czy Twoja aktualna kampania marketingowa jest opłacalna, czy może warto z niej zrezygnować albo ją ulepszyć.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zrozumiałeś na czym polega obliczanie ROI dla działań SEO oraz w jakim celu się go stosuje. Jeżeli nadal nie wiesz, jak się do tego zabrać, to może warto pomyśleć o zatrudnieniu doświadczonych ekspertów SEO? Oni z pewnością wszystko Ci wytłumaczą!

Skontaktuj się z naszą agencją SEO już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?
Czym się różni pozycjonowanie od Google Ads? Co wybrać?
Reklama w Internecie to podstawa! Tak przynajmniej mówi każdy marketer. Czy wiesz jednak, czym różnią się od siebie dwa najpotężniejsze narzędzia marketingu sieciowego? Jeśli nie, zapraszamy do lektury.
December 2022 link spam update – co warto wiedzieć o nowej aktualizacji algorytmu Google?
December 2022 link spam update – co warto wiedzieć o nowej aktualizacji algorytmu Google?
Wdrożenie aktualizacji związanej z algorytmem wykrywania spamu wiele zmieni w świecie e-commerce. Warto więc wiedzieć, czego dotyczą te modyfikacje!
Na czym polega depozycjonowanie?
Na czym polega depozycjonowanie?
Depozycjonowanie to atak wymierzony w konkurencję i zajmowane przez nią pozycje w SERP. Jakie formy przybiera negatywne SEO i jak się przed nim bronić?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę