WordPress to jeden z najpopularniejszych, bezpłatnych systemów do zarządzania treścią (CMS), który obsługuje prawie 40% wszystkich witryn w sieci. Użytkownicy mają w jego obrębie dostępne funkcje, które są niezwykle intuicyjne. Oczywiście możesz korzystać jedynie z podstawowych narzędzi, jednak jeśli masz ochotę poeksperymentować bądź udoskonalić swoją stronę pod kątem user experience, to warto dowiedzieć się, czym są wtyczki. Sam WordPress ma ponad 50 000 dostępnych wtyczek! Domyślamy się, że wybór staje się teraz niebywale trudny, dlatego, śpiesząc z pomocą, wybraliśmy dla Ciebie najciekawsze.
Jeśli zależy Ci na dodaniu nowych funkcji na swojej stronie, wtyczka jest idealnym rozwiązaniem. Stanowi nowy kod dodany do podstawowych plików, składających się na budowę WordPressa. Powstały one w odpowiedzi na potrzeby internautów. Są napisane w języku PHP, czyli w tym samym, w którym programiści napisali WordPress.
Wskazówka: Zaleca się pobieranie wtyczek z Repozytorium WordPress. Są one sprawdzone, bezpieczne i nie niszczą struktury samej strony. Klik: https://wordpress.org/plugins/.
Najpopularniejsza wtyczka spośród pozostałych. Ocenia jakość Twoich treści, analizuje strony WordPressa i odnajduje luki SEO w tekstach. Dodatkowo posiada system zintegrowany z wyszukiwarkami, który daje sygnał, w jaki sposób Twoje treści będę się wyświetlać. Z przydatnych, automatycznych funkcji tworzy sitemap.xml oraz tworzy menu okruszkowe (breadcrumb).
Przyjazne rozwiązanie dla początkujących użytkowników. Pozwala na wszelkie aktualizacje bez skomplikowanych konfiguracji. Działa automatycznie, dzięki czemu Twoje tytuły i meta dane nigdy się nie zachwieją.
Wtyczka ta pozwala Ci na uatrakcyjnienie poszczególnych fragmentów strony: gwiazdki ocen, data publikacji, oznaczony autor – znajdziesz tu wszystko. Zastosowanie ich może mieć wpływ na współczynnik klikalności (CTR). Z pomocą tej wtyczki stworzysz proste, ale ciekawe układy swojej platformy.
To znacznie bardziej rozbudowana wtyczka, której głównymi zadaniami są: zwiększenie ruchu na stronie, tworzenie map strony internetowej w formacie html i xml, menu okruszkowego, schematów Google, przekierowań czy poprawa powiązań z mediami społecznościowymi. Ponadto poddaje analizie słowa kluczowe oraz publikowane treści. To zatem kompleksowa wtyczka pozwalająca na opracowanie całej strony.
Jeśli męczy Cię ręczne opracowywanie strony, ta wtyczka jest właśnie dla Ciebie. Dzięki sztucznej inteligencji Twoja strona automatycznie zostanie poddana optymalizacji. Poza funkcjami, o których czytałeś wcześniej, wtyczka ta tworzy instrukcje polecające z listą „do zrobienia”.
Wtyczka pozwala na zarządzanie postami, stronami, podstronami, a także wspomaga funkcjonowanie tagów noindex, nofollow i noarchive. Jej działanie różni się nieco od pozostałych, ponieważ w przypadku słów kluczowych wybiera jedynie pięć najważniejszych dla każdej publikacji. Dodatkowo dostajesz informacje o rankingu wykorzystywanych słów pod kątem wyszukiwarek, dzięki czemu w każdej chwili możesz zmienić strategię działania.
Martwi Cię problem wolno otwierającej się witryny? Ta wtyczka może stanowić jego rozwiązanie. Zapisuje bowiem wersję witryny u odwiedzającego i poprawia zużycie jej zasobów.
Ta wtyczka absolutnie ułatwi Ci kontrolę nad linkami oraz przekierowaniami. Wyśledzi błędy 404, usunie ewentualne braki, pomoże w zarządzaniu całością. Jeśli adres URL zostanie zmieniony, wtyczka automatycznie stworzy przekierowanie 301, co pozwoli zaoszczędzić czas. Pamiętasz, że link building jest jedną z podstaw SEO, które wpływają na widoczność w sieci? Warto więc o nie zadbać, a przy okazji ułatwić sobie pracę.
Wtyczka ta zajmuje się linkami prowadzącymi do błędu 404, kontrolując przy tym wydajność strony. Narzędzie to tworzy raport informujący o tym, które linki należy edytować.
Nie można również zapomnieć o optymalizacji multimediów. Jeśli lubisz wykorzystywać w swoich materiałach obrazy, warto sięgnąć do tej wtyczki. Pozwoli ona na ich skompresowanie bez utraty jakości, co znacznie przyspieszy działalność strony.
Warto również zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz własnych użytkowników. Google niezwykle ceni strony z certyfikatem SSL. Wtyczka ta pozwoli Ci w łatwy sposób na przejście z http na https. Pamiętaj jednak, że nie jest to prawdziwy certyfikat, tylko ułatwienie konfiguracji na stronie.
Dodatkowo warto zadbać o mobilność swojej strony. Wtyczka AMP pozwoli Ci na przyspieszenie ładowania się zawartości strony na mniejszych ekranach. Treść staje się lżejsza, kod nie posiada zbędnych fragmentów, a odbiorca dostaje przejrzysty tekst.
Poznałeś jedynie niewielki fragment świata wtyczek. Różnią się szczegółami i detalami, dlatego też wybór odpowiednich zależy od tego, jaką stronę prowadzisz oraz czego ona może wymagać. Nie wszystkie funkcje są Ci potrzebne, dlatego warto sięgnąć do najbardziej kompleksowych wtyczek, aby określić własne spektrum działania. Pozwól sobie na zautomatyzowanie pracy, a tym samym na zaoszczędzenie czasu.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.