Zapytaj o ofertę

Dlaczego w Google Analytics pojawia nam się „not provided”?

9 min czytania
Dlaczego w Google Analytics pojawia nam się „not provided”?
Kategoria Pozycjonowanie

Sekcja „not provided” jest jedną z informacji, jaką można znaleźć w Google Analytics. Reprezentuje słowa kluczowe, przez które użytkownicy trafili na stronę z wyszukiwarki Google. Frazy te początkowo były jawne, jednak po wprowadzeniu zmian dotyczących szyfrowania część danych została ukryta. Aktualnie osoby analizujące wejścia na stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwania mogą pozyskać jedynie częściowe dane na temat odwiedzin użytkowników. Informacje, z jakiej frazy został pozyskany ruch, zostały ukryte pod określeniem „not provided”. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na częściowe odkrycie niedostępnych danych.

Spis treści:

Co znaczy „not provided”? Google Analytics a zmiany w zakresie prywatności

Analizując ruch na stronie poprzez narzędzie Google Analytics, możesz spotkać się z interesującą kategorią oznaczoną jako „not provided”. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To sposób, w jaki Google oznacza szyfrowane informacje z zapytań do wyszukiwarki – do 2011 roku możliwe było zobaczenie wszystkich słów kluczowych, które prowadziły na stronę, jednak aktualizacje algorytmów wprowadziły spore ograniczenia z tym zakresie. Wskutek tej zmiany efektywność analizy działań SEO stała się znacznie niższa.

Jaki ruch jest oznaczany jako „not provided”? To przede wszystkim zapytania od użytkowników, którzy w momencie wyszukiwania są zalogowani do jednej z usług Google – wtedy dane żądania są automatycznie szyfrowane. Wiele zależy tutaj od ustawień przeglądarki. Spośród najpopularniejszych programów tego typu Firefox jako pierwszy zaczął domyślnie stosować szyfrowanie SSL, przy którym słowa kluczowe są zapisywane jako „not provided” – GA nie zapewni nam wtedy dostępu do szczegółowych informacji, choć są one wciąż zapisywane na serwerach Google. Niewiele później również inne przeglądarki zdecydowały się na taki ruch. Z tego względu udział fraz „not provided” w Google Analytics dość szybko urósł – choć początkowo wynosił średnio ok. 5%, obecnie dla większości stron wartość ta może przekraczać nawet 90%.

Motywy wprowadzenia szyfrowania

Głównym powodem, dla którego Google zdecydował się na taki ruch, jest ochrona prywatności użytkowników. W przeszłości gigant z Mountain View spotykał się z licznymi oskarżeniami pod tym kątem – obecnie wielu internautów wciąż ma spore wątpliwości w tej kwestii, jednak ograniczenie widoczności danych pozwala przynajmniej nieco bardziej chronić poufne informacje. Zmiany na tym polu łączą się również ze zwiększoną rolą szyfrowania w codziennym przeglądaniu Internetu: zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem stale rosną, przez co coraz większa część użytkowników próbuje chronić dane na każdym kroku.

Skąd biorą się wyniki „not provided”?

Jedną ze zmian, które pojawiły się wskutek rozpowszechnienia się protokołu HTTPS oraz domyślnego włączenia szyfrowania w przeglądarkach i na stronach internetowych, jest właśnie zniknięcie konkretnych słów kluczowych z raportów Google Analytics. Nawet teraz istnieje część ruchu, która jest wciąż odczytywana dokładnie tak samo, jak wcześniej. Google nadal jest dostępny w wersji HTTP – choć nieszyfrowany wariant jest coraz mniej używany, niektóre zapytania wciąż są przesyłane w ten sposób. Aby mogły one pojawić się w statystykach, użytkownik nie musi być zalogowany do żadnej z usług Google. W przeciwnym wypadku fraza zostanie zapisana jako „not provided”. Google Analytics blokuje słowa kluczowe od użytkowników, lecz są one zapisywane na serwerach – z użyciem niektórych zewnętrznych narzędzi wciąż można je sprawdzić.

Wpływ zmian na ruch organiczny

Czy te z pozoru subtelne zmiany mają wpływ na ruch organiczny? Oznaczenie słów kluczowych jako „not provided” to przede wszystkim mniej możliwości dla analityków i profesjonalistów zajmujących się prowadzeniem kampanii SEO. Brak opcji dokładnej kontroli wszystkich haseł sprawia, że ocena i opracowanie strategii będą znacznie utrudnione.

„Not provided” – czy musisz się tym przejmować?

Google odpowiedział od razu ekspertom, że nie powinni się tym martwić, ponieważ zmiana jest niewielka i nie wpłynie zbyt mocno na obecną pracę w analizowaniu słów kluczowych, które wykorzystują użytkownicy Internetu. Google uspokoił przedsiębiorców również w ten sposób, że dane będą nadal dostępne dla użytkowników Ads, więc jeśli chcesz korzystać z tej opcji dalej, czas pomyśleć o reklamach. Nie pocieszyło to jednak właścicieli witryn, ponieważ coraz częściej ukazywało się ich oczom „not provided”, niż zapewniało Google Analytics.

Co ta zmiana oznacza dla firm?

 1. Coraz trudniej będzie analizować słowa kluczowe.
 2. Google coraz bardziej blokuje dane użytkowników i nie udostępnia ich właścicielom firm.
 3. Odsetek wyrażeń „not provided” będzie gwałtownie wzrastał i finalnie przedsiębiorcy nie dowiedzą się niczego na temat fraz używanych przez odbiorców.
 4. Znalezienie odpowiednich słów kluczowych i umieszczanie ich w swoich treściach może stać się zupełnie niemożliwe w przyszłości. Będziesz musiał pocieszyć się tylko ogólnymi wynikami, aby stworzyć dobrą strategię marketingową.

Jak znaleźć frazy oznaczane jako „not provided”?

Jakie rozwiązania warto wykorzystać, aby zapoznać się z hasłami blokowanymi w Google Analytics? Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć użyteczne alternatywy – jedną z nich jest Google Search Console. To bardzo rozbudowane narzędzie, które pozwala uzyskać bardzo szczegółowe dane o pozycjonowaniu strony. Oprócz samych fraz kluczowych znajdziesz tu również liczbę kliknięć, współczynnik klikalności i wiele innych, przydatnych danych.

Jak analizować wyszukiwane frazy z Google Search Console? W tym celu należy przejść do opcji „Skuteczność”, którą znajdziesz w zakładce „Stan”. Funkcja ta pozwala sprawdzić informacje o słowach kluczowych, które prowadzą internautów do Twoje strony. Wyniki tego zestawienia sięgają maksymalnie 16 miesięcy wstecz. Z użyciem GSC możesz określić, które frazy kluczowe są najważniejsze, a które nie mają większego znaczenia dla działań SEO.

Odszyfrowanie fraz kluczowych „not provided”

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz odszyfrować frazy „not provided”. Nie wszystkie z nich wymagają użycia innych narzędzi – część wartościowych danych wciąż możesz znaleźć w Google Analytics. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest analiza raportu dotyczącego stron docelowych: wystarczy sprawdzić, na jakie podstrony wchodzą osoby, które trafiają na stronę przez hasła oznaczane jako „not provided”. Następnie możesz przeanalizować każdą z nich, przechodząc do szczegółowego raportu określającego słowa kluczowe kierujące na te podstrony. Należy zaznaczyć, że tak zdobyta informacja nie będzie stuprocentowo pewna, jednak w większości przypadków łatwo będzie połączyć konkretne frazy z podstronami.

Problemem może być jednak ustalenie najpopularniejszych fraz dla strony głównej, oznaczonej w raporcie jako „/”. Z tego względu niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych narzędzi, które pozwalają na dogłębną analizę słów kluczowych. Część z nich może jednak zbierać dane w inny sposób niż rozwiązania opracowane przez Google – aby skutecznie zarządzać strategią pozycjonowania, często konieczne będzie zdobywanie informacji z różnych źródeł.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Strony docelowe i wyszukiwarka wewnętrzna – GA

Mimo że Google Analytics ukrywa informacje na temat słów kluczowych pod frazą „not provided”, to korzystając z innych jego funkcjonalności, możesz sprawdzić, gdzie na Twoją stronę trafili nowi użytkownicy. Chodzi dokładnie o Strony Docelowe, które w zależności od tego, z której wersji Google Analytics korzystasz, możesz znaleźć w różnych miejscach:

 • GA 3 (Google Universal Analytics) – należy przejść do sekcji Pozyskanie, następnie Search Console i wybrać Strony docelowe.
 • GA 4 – w pasku bocznym należy wybrać Raporty, następnie przejść do sekcji Zaangażowanie i wybrać Strony i ekrany. Następnie w Liczba zdarzeń wybrać parametr session_start.

W obu powyższych przypadkach uzyskasz informacje, na jakie podstrony trafili użytkownicy, wchodząc na stronę. Niestety nie ma tutaj informacji o dokładnych frazach, jednak można się ich domyślić, patrząc na tytuły oraz URL-e docelowych podstron.

Wyszukiwarka wewnętrzna strony

Inną funkcjonalnością w GA, która może pomóc odkryć dodatkowe słowa kluczowe, jest analiza wyszukiwań w wewnętrznej wyszukiwarce strony. Aby skonfigurować tę usługę, należy w ustawieniach widoku uruchomić śledzenie oraz wprowadzić parametr zapytania. Włączenie tej funkcji pozwoli na śledzenie wyszukiwanych haseł na stronie, które są dostępne w sekcji Zachowanie -> Wyszukiwanie w witrynie -> Wyszukiwane hasła.

Do czego służy Keyword Hero?

Keyword Hero to narzędzie, które łączy dane z różnych źródeł, a następnie na ich podstawie odkrywa ukryte słowa „not provided”. Podobnie jak w przypadku innych metod oprogramowanie to nie wyświetla wszystkich brakujących fraz. Keyword Hero jest rozszerzeniem, które ukazuje odkryte słowa kluczowe bezpośrednio w Google Analytics, po poprawnej integracji narzędzia z usługami Google.

Inne narzędzia zewnętrzne

Istnieje wiele innych narzędzi spoza Google np. Semrush, Senuto, Ahrefs, gdzie można znaleźć informacje na temat słów kluczowych obecnych na stronie. Niestety żadne z tych narzędzi nie przedstawi w 100% potwierdzonych danych, z których fraz skorzystali użytkownicy, aby trafić na daną witrynę. Podczas weryfikacji słów kluczowych we wcześniej wspomnianych narzędziach należy wziąć pod uwagę aktualną pozycję oraz liczbę wyszukiwań danej frazy. Im większa liczba wyszukiwań oraz im wyższa pozycja strony, tym wyższe prawdopodobieństwo, że fraza przyczyniła się do pozyskania nowego użytkownika na stronie.

Chętnie pomożemy!

Widoczna fraza „not provided” na pewno jest frustrująca i utrudnia analizę doświadczonym specjalistom z zakresu pozycjonowania, jednak, jak się okazuje, nie jest to sytuacja bez wyjścia!

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w ciężkich próbach analiz, które dzięki nam przyniosą znakomite efekty. Już teraz umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: vibellas.com, womwide.com

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest X-Robots-Tag?
Czym jest X-Robots-Tag?
Nie ma wśród nas osoby, która nie korzystałaby z zasobów pliku robots.txt. Konieczne staje się więc szczegółowe zapoznanie z nagłówkami HTTP X-Robots-Tag.
Czego możemy spodziewać się w branży SEO w 2023 roku?
Czego możemy spodziewać się w branży SEO w 2023 roku?
W 2022 roku w branży SEO działo się sporo, a częste aktualizacje algorytmów Google utrudniały pozycjonerom osiąganie stabilnych pozycji. Dobra […]
Jak wybrać najlepszą firmę marketingu internetowego?
Jak wybrać najlepszą firmę marketingu internetowego?
Masz do podjęcia trudną decyzję, jaka agencja SEO będzie najlepsza dla Twojej firmy? Z każdej strony widzisz samym “ekspertów”? Przeczytaj nasz artykuł, pomożemy Ci podjąć decyzję!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę