Zapytaj o ofertę
Jak nagłówek wpływa na wyszukiwanie? Tag H1 jako narzędzie w pozycjonowaniu
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Jak nagłówek wpływa na wyszukiwanie? Tag H1 jako narzędzie w pozycjonowaniu

Jak nagłówek wpływa na wyszukiwanie? Tag H1 jako narzędzie w pozycjonowaniu

5 min. czytania

Tworzenie wartościowych treści na stronie jest zadaniem czasochłonnym, ale niezwykle ważnym dla zwiększenia zasięgu marki. Celem jest uplasowanie się na najwyższej pozycji listy wyników wyszukiwania. Aby go osiągnąć, konieczne jest wdrożenie kilku istotnych praktyk. Jedną z nich jest świadome wykorzystywanie nagłówków, a w szczególności tagu H1. Dowiedz się, czym on jest i jak go stworzyć oraz poznaj jego wpływ na wyszukiwanie.

Czym jest tag H1?

H1 to jeden z sześciu znaczników porządkujących zawartość strony internetowej. Litera „h” jest oznaczeniem nagłówka, zaś liczba wskazuje na ważność w hierarchii informacji. Pierwszy z nich jest najważniejszy, ponieważ używa się go do pozycjonowania tematu lub tytułu posta czy wpisu. Jest on wpisany w kod HTML, opisuje treści i jest widoczny dla użytkowników.

Jest on często mylony przez użytkowników z tag title, czyli tytułem wyświetlanym w SERP. Tag H1 wykorzystują roboty wyszukiwarek do pozycjonowania strony i zawartych na niej informacji. Tag tytułowy z kolei nie jest wyświetlany na stronie, pojawia się zaś jako klikalny link w wyszukiwarce.

Tag H1 a pozycjonowanie stron internetowych

Można powiedzieć, że H1 pełni rolę podwójnego agenta. Z jednej strony ma bezpośredni wpływ na jakość wyszukiwania, z drugiej zaś tworzy pole dla dodatkowych treści poszukiwanych przez użytkowników. Należy więc znaleźć złoty środek pomiędzy narzędziami marketingowymi a potrzebami odbiorców.

Algorytmy wyszukiwania sięgają w pierwszej kolejności do tagów nagłówka: H1, H2, H3 itd. Określają za ich pomocą zawartość strony i plasują między innymi, podobnymi, witrynami. W tym kontekście warto jest korzystać ze słów kluczowych w nagłówkach.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fragmenty z wyróżnieniem. Są to elementy strony internetowej, które pojawiają się na górze wyników wyszukiwarki. Dzięki nim użytkownicy mogą ustalić, czy jest to miejsce, którego szukali.

Metodą na zwiększenie szans podkreślenia wyróżnionego fragmentu jest właśnie tag H1, który zawiera w sobie docelowe słowa kluczowe. To sprawia, że w przypadku zadawanych pytań odbiorca uzyskuje więcej informacji na zagadnienie, jakiego szuka.

Czy tag H1 wpływa na User Experience?

Wielu właścicieli stron internetowych często zapomina o odbiorcach, a to oni są kluczem do zbudowania solidnego wizerunku. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd tag H1 pomaga zorientować się w budowie strony oraz zbudować jasną i klarowną strukturę tekstu. Tym samym zapewnia użytkownikom lepsze wrażenia z korzystania z witryny. dzieląc informacje na mniejsze fragmenty, dzięki czemu taki tekst łatwiej jest przyswoić. Jak można się domyślić, zwiększa to konwersję, a także wspomaga budowanie wyselekcjonowanej grupy lojalnych odbiorców.

Jak zoptymalizować tag H1 pod kątem SEO?

Jak zastosować tag H1 w praktyce? Poniżej kilka wskazówek SEO, które ułatwią Ci to zadanie.

Naturalność

Tag H1 to zasadniczy opis Twojej strony internetowej. Pamiętaj, by używać tylko jednego, żeby nie wprowadzać zamieszania w witrynie. Staraj się go wybrać naturalnie, tak aby nie był złożony jedynie ze słów kluczowych. Prowadzi to do nadmiernej optymalizacji, co skutkuje zmniejszeniem zaufania.

Oryginalność

Każda strona w Twojej witrynie musi mieć wyjątkowy tag. Nie korzystaj z duplikatów, ponieważ algorytmy wyszukiwarek negatywnie oceniają takie podejście. Obniży to ruch na stronie i sprawi, że będzie mniej przejrzysta. Postaraj się, aby Twój tag był widoczny i przykuwający wzrok.

Adekwatność do treści

Pamiętaj, że Twoi odbiorcy oczekują konkretnych informacji. Za pomocą tagu postaraj się opisać to, o czym będzie mowa w tekście. Dopasuj go wówczas do tagu tytułowego, aby mieć pewność, że są jednoznaczne.

Unikalność

Ważnym jest, aby tag H1 i tag title nie były takie same. Nie możesz traktować ich w ten sam sposób, ponieważ stracisz wówczas szansę na lepsze pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe

Jedną z najważniejszych praktyk optymalizacyjnych jest zasada mówiąca, że H1 powinien zawierać w sobie najważniejsze słowo kluczowe. Uwzględnij ją w swojej strategii.

Cel

Żadna z powyższych wskazówek nie będzie miała znaczenia, jeśli nie określisz swojego celu i intencji wyszukiwania użytkowników. To pozwoli Ci uporządkować słowa kluczowe i ułatwi opisanie zawartości strony.

Odpowiednia hierarchia

Pamiętaj, że H1 jest jednym z elementów budujących stronę internetową. Wspomóż go tagami pomagającymi uszeregować hierarchię informacji. Twórz tytuły, podtytuły i punkty, aby być bardziej przejrzystym.

Długość

Skoro mowa o długości H1, warto pamiętać o zachowaniu umiaru. Optymalnym jest poruszanie się w obrębie 20-70 znaków ze spacjami.

Diabeł tkwi w szczegółach

Budowanie strategii SEO jest zabiegiem pracochłonnym i wielopoziomowym. Każdy z jego elementów jest równie ważny w tworzeniu wizerunku marki w sieci. Tag H1 jest w tym zakresie kluczowym aspektem. Należy jednak pamiętać, że tym, co może Cię wyróżnić, jest wyjątkowa treść – to jej poszukują odbiorcy. Upewnij się więc, że content na Twojej stronie jest przydatny, oryginalny i dobrze ustrukturyzowany, np. za pomocą tagu H1.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czego możemy spodziewać się w branży SEO w 2023 roku?
  Czego możemy spodziewać się w branży SEO w 2023 roku?
  W 2022 roku w branży SEO działo się sporo, a częste aktualizacje algorytmów Google utrudniały pozycjonerom osiąganie stabilnych pozycji. Dobra […]
  Core Web Vitals – analiza szybkości strony internetowej
  Core Web Vitals – analiza szybkości strony internetowej
  Jak zoptymalizować witrynę pod kątem poprawy doświadczeń użytkowników? Czym są czynniki Core Web Vitals? Dowiesz się w tym artykule!
  Czym zajmuje się specjalista SEO?
  Czym zajmuje się specjalista SEO?
  Samodzielne pozycjonowanie stron WWW to ryzyko, z którym nie każdy jest w stanie się zmierzyć. Pomocną rękę wyciąga wówczas doświadczony specjalista SEO.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.