Zapytaj o ofertę

Jak wycenić domenę?

5 min czytania
Jak wycenić domenę?
Kategoria Pozycjonowanie

Domena internetowa to coś więcej niż tylko ciąg znaków. Dobra nazwa strony może okazać się prawdziwą żyłą złota – tak jak było to w przypadku domeny LasVegas.com sprzedanej w 2005 roku za 90 milionów dolarów. Wycena domeny przyda się zarówno gdy zamierzasz kupić adres, jak i go sprzedać. Wyjaśniamy, jak ją przeprowadzić!

Spis treści:

Co wpływa na wartość domeny internetowej?

Domena to nazwa strony internetowej, czyli adres, któremu jako właściciele nadajemy wartość poprzez różne działania (tworzenie treści, pozyskiwanie linków, generowanie ruchu). Niektóre domeny są warte miliony, inne zaledwie kilkadziesiąt złotych. Skąd tak duża rozbieżność?

nazwy domenaftermarket.pl

Mowa tu oczywiście o rynku wtórnym. Niektórzy odkupują adres od poprzednich właścicieli w celach inwestycyjnych, inni po prostu potrzebują konkretnej nazwy dla swojego biznesu, a wymarzona domena została już wcześniej przez kogoś zarejestrowana.

Na wartość rynkową domeny składają się cztery główne czynniki

 1. Długość nazwy i słowo kluczowe

  Cena adresu strony zależy m.in. od tego, jaki ma on potencjał w sieci do generowania ruchu i przychodów. Pierwszym czynnikiem jest więc długość domeny. Postaw się w roli użytkownika/klienta i zastanów, który adres łatwiej byłoby Ci zapamiętać oraz wpisać do wyszukiwarki:

  A) biokominek.pl

  B) biokominkinasprzedazfirmaplomyczek.pl

  Większość osób wybierze opcję A, dlatego krótsze domeny mają zwykle większą wartość. W sieci dostępne są nawet adresy składające się tylko z dwóch znaków! Warunkiem jest jednak trafne słowo czy litery zawarte w adresie. Zlepek przypadkowych znaków nie będzie miał dużej wartości, nawet jeśli jest bardzo krótki.

  Domena trenerpersonalny.pl będzie prawdopodobnie warta więcej niż domena trenermarcin.pl, ponieważ zawiera frazę kluczową, z której korzysta wiele osób do znalezienia usługi. Ma ona więc duży potencjał do generowania ruchu na stronie, a co za tym idzie – do konwersji.

  liczba wyszukiwań frazy trener personalnyapp.neilpatel.com

 2. Komercyjność

  Drugim czynnikiem jest to, jak bardzo nazwa domeny nadaje się do użytku komercyjnego. Porównajmy dwa przykłady:

  A) kasiakowalska.pl

  B) przepisykulinarne.pl

  Opcja B jest zdecydowanie bardziej komercyjna, ponieważ kojarzy się z konkretnym obszarem tematycznym i jasno mówi o tym, co użytkownik znajdzie na stronie. Większą wartość będą miały domeny zawierające nazwę czy wyrażenie powiązane z branżą.

  grafika przedstawiająca przykładowe nazwy domenaftermarket.pl

  Znaczenie ma także sytuacja ekonomiczna na danym rynku, czyli wielkość portfela branży. Domena dotycząca bardzo niszowego tematu będzie warta mniej niż domena powiązana np. z rynkiem nieruchomości.

 3. Rozszerzenie

  Rozszerzenie domeny, czyli końcówka adresu, również nie jest bez znaczenia przy wycenie. Na rynku międzynarodowym największą wartość mają domeny z rozszerzeniem .com, natomiast na rynku polskim domeny z końcówką .pl.

  grafika przedstawiająca przykładowe rozszerzenia domen

  Oznacza to, że adres nazwadomeny.pl będzie kosztował więcej niż adres nazwadomeny.info.

 4. Wiek i historia

  Starsze domeny cieszą się zwykle większym autorytetem w wyszukiwarce niż domeny powstałe niedawno. Z tego względu łatwiej je pozycjonować, co nadaje im większą wartość. Zwykle im starsza domena, tym więcej trzeba za nią zapłacić, pod warunkiem że jej historia nie budzi zastrzeżeń.

  Wartość domeny obniżą przede wszystkim takie czynniki, jak:

  • kontrowersyjne treści (np. niedozwolone przez wyszukiwarkę),
  • kary od Google za stosowanie nieetycznych działań,
  • niskiej jakości linki (np. pochodzące ze spamerskich stron),
  • atak złośliwego oprogramowania.

  Historię domeny sprawdzisz za pomocą darmowego narzędzia Wayback Machine. Warto też przeanalizować obecny profil linków prowadzących do strony. Pamiętaj, że link building jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google. Im więcej wartościowych odnośników, tym większym autorytetem cieszy się domena, a to oczywiście wiąże się z wyższą ceną. Do sprawdzenia linków przydadzą się takie narzędzia, jak Ahrefs lub Majestic.

  Oprócz wymienionych czynników przy wycenie domeny przydadzą się informacje na temat podobnych adresów. Ich ceny na rynku wtórnym sprawdzisz m.in. na stronie aftermarket.pl. Dostępna jest tam giełda domen podzielona na kategorie. Istnieje też możliwość filtrowania wyników.

Narzędzia internetowe do wyceny domen – czy warto z nich korzystać?

Wycena domen to z pewnością niełatwe zadanie. Trudno samodzielnie oszacować wartość adresu, nawet znając wszystkie wpływające na nią czynniki. Trzeba pamiętać, że taka wycena nigdy nie będzie w stu procentach dokładna.

W Internecie dostępne są darmowe narzędzia do szacowania wartości poszczególnych adresów np. Cubestat.pl.

narzędzia do szacowania wartości poszczególnych adresów cubestat.pl


wycena adresu URL cubestat.pl

Można wybrać też płatne usługi np. na wspomnianej wcześniej stronie aftermarket.pl. Właściciele domen mają do wyboru dwie opcje – wycenę publiczną oraz wycenę prywatną. W przypadku pierwszej opcji medianę kwot proponowanych przez specjalistów zobaczy każdy, a w przypadku drugiej – szacowana wartość domeny będzie widoczna wyłącznie dla Ciebie.

grafika przedstawiająca narzędzie do wyceny domen aftermarket.pl

Niestety żadna z wymienionych tu metod nie pozwoli obliczyć wartości domeny co do złotówki. Najlepszym sposobem będzie więc wielokryteriowa wycena przeprowadzona przez eksperta.

W takim przypadku zdecydowanie można liczyć na rzetelny wynik, jednak trzeba przygotować się na dość wysoką cenę usługi. Raczej nie warto wynajmować eksperta za każdym razem, gdy chcesz sprawdzić domenę przed zakupem. Profesjonalną wycenę przeprowadza się zazwyczaj w przypadku sprzedaży swojej domeny.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Wycena domeny to dobry sposób, aby nie dać się oszukać zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży adresu. Dzięki analizie wymienionych wcześniej czynników można oszacować przybliżoną lub dokładną (w przypadku profesjonalnej usługi) wartość rynkową domeny. Znajomość faktycznej ceny to mocny argument negocjacyjny!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Z roku na rok wzrasta konkurencyjność branży produkcyjnej. Pojawiają się nowe reklamowe wyzwania. Jak więc dokonać mądrego wyboru agencji marketingowej?
Jak usunąć wizytówkę Google?
Jak usunąć wizytówkę Google?
Usuwanie wizytówki firmy w Google wymaga spełnienia określonych procedur. Poznaj różne metody. Dlaczego przedsiębiorcy się na to decydują? Sprawdźmy.
Mała firma w świecie SEO – przewodnik
Mała firma w świecie SEO – przewodnik
Prowadzisz małą firmę i pracujesz nad udoskonaleniem swojej strony internetowej? Poczuj się wielką rybą w wielkim stawie, wykorzystując techniki SEO.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę