Zapytaj o ofertę

Marketing B2B – kompleksowy plan działania

7 min czytania
Marketing B2B – kompleksowy plan działania
Kategoria Marketing

Obszar marketingu business to business (B2B) rozwija się w zaskakującym tempie. Niemniej jednak może okazać się sporym wyzwaniem. Rozmawiasz bowiem z poważnymi organizacjami i próbujesz rozwiązać ich problemy. Najważniejszą częścią marketingu B2B jest to, że powinien on przemawiać do członków danej firmy znajdujących się na każdym szczeblu – od managera do stażysty. Aby to osiągnąć, musisz obrać odpowiednią strategię. Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Spis treści:

Marketing B2B - co to takiego?

Marketing B2B to działania polegające promowaniu usługi lub produktu innej firmie, a nie bezpośredniemu konsumentowi. Marketing biznesowy różni się więc od tradycyjnego B2C między innymi tym, jak pozycjonujesz swoje oferty. Musisz udoskonalić swój przekaz, aby przemawiał do kilku różnych pracowników danej organizacji. Ponadto ważne jest, aby zobaczyli oni realny zwrot ze swoich inwestycji. Bez tego Twoja kampania nie ma sensu.

Firmy B2B mają jeden cel: pokazać innym, że potrafią rozwiązywać różne problemy. Niezależnie od tego, w jakim obszarze działa firma B2B, podstawowe założenie jest takie samo: jeśli rozpoczynasz marketing B2B, Twoim celem jest przyciągnięcie określonego zespołu zainteresowanych ludzi – strategia musi to uwzględniać.

Rodzaje strategii marketingowych B2B

Pod wieloma względami strategie B2B są bardzo podobne do marketingu B2C. Mają bowiem jeden cel: sprzedać. Największy kontrast między B2B i B2C dotyczy sposobu wdrażania strategii.

Istotną różnicą między nabywcą B2B a nabywcą B2C jest również sposób, w jaki każdy z nich podejmuje decyzję o zakupie. Podczas marketingu B2B najważniejszymi aspektami będą koszty i zwrot z inwestycji (ROI). W przeciwieństwie do tego, marketing B2C dociera do kupujących, którzy biorą pod uwagę znacznie więcej determinantów zakupu, nie tylko cenę. Równie zachęcające mogą być np. trendy i popularność.

Należy też pamiętać, że chociaż strategie marketingowe bardzo się różnią, techniki B2B i B2C często mają wiele wspólnego. Na przykład promocja w mediach społecznościowych jest coraz ważniejsza dla obu typów kupujących.

Content Marketing B2B

Content marketing to podstawa działania w internecie. Dotyczy to każdego rodzaju działań marketingowych. W obecnych czasach wszystko, od filmów z YouTube po post na Instagramie, stanowi treść. Marki walczą o sukces w niezwykle konkurencyjnym obszarze, a możliwości, jakie oferuje content marketing, są zróżnicowane i interesujące.

Nie da się ukryć, że content marketing bardzo dobrze sprawdza się w strategiach marketingowych B2B. Blogowanie, reklamy w mediach społecznościowych, oficjalne dokumenty i e-booki, szkolenia internetowe, filmy z YouTube, kampanie e-mailowe, infografiki, poradniki i wiele innych… to wszystko może działać na Twoją korzyść.

B2B SEO

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest nadal bardzo ważna. Dlaczego? Ano dlatego, że użytkownicy B2B, tak jak zwykli konsumenci, wciąż szukają w Internecie rozwiązań swoich problemów. Jak znajdą to, co oferujesz? Będą wpisywać określone słowa kluczowe. Dlatego też potrzebujesz SEO.

Badanie słów kluczowych i optymalizacja treści pod ich kątem jest niezwykle ważna i dotyczy każdej strategii marketingowej.

Pamiętaj jednak, że SEO to znacznie więcej niż tylko najistotniejsze frazy i strony wyników wyszukiwania (SERP). Istnieje wiele innych technicznych aspektów optymalizacji, które są równie ważne i mogą mieć wpływ na Twoją pozycję w wyszukiwarce.

 

Aby Twoja strategia marketingu B2B odniosła sukces, użytkownicy muszą Cię znaleźć. Problemy takie jak powolna strona internetowa, wysokie współczynniki odrzuceń, uszkodzone linki i niezabezpieczona witryna mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na Twoją pozycję na liście wyników wyszukiwania. Korzystanie z najlepszych metod optymalizacyjnych i utrzymywanie technicznych aspektów witryny w normie może mieć ogromny wpływ zarówno na ruch na stronie, jak i wyniki sprzedażowe.

Social Media Marketing B2B

Obecnie zaangażowanie w media społecznościowe jest jedną z najskuteczniejszych metod marketingu B2B. Nie tylko może wypromować markę w danej branży, ale też wzmocni relacje między markami a kupującymi.

Inne strategie marketingowe B2B

Istnieje wiele innych strategii marketingowych B2B, które mogą wznieść Twoją markę na wyższy poziom. Oto niektóre z nich:

 • Remarketing – znany również jako retargeting, jest skierowany do użytkowników w Twojej witrynie, którzy nie kupili Twoich produktów.
 • Event Marketing – buduj relacje z kupującymi poprzez wspólne wydarzenia.
 • Video Marketing – bardzo skuteczny na rynku B2B. Filmy to szybki i łatwy sposób na uzyskanie informacji o marce, usłudze lub produkcie, dlatego wielu klientów skłania się ku nim przed podjęciem decyzji o zakupie.
 • PPC – kierowanie reklam do właściwych nabywców może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje wyniki. PPC pozwala to zrobić.
 • Referencje – powiązanie marki uznaną firmą lub afiliacja mogą zdobyć zaufanie kupujących i zachęcić ich do zakupu.
 • SEO – większość klientów B2B zaczyna od wyszukiwania odpowiedzi na swoje pytania w Internecie. Upewnij się, że zajmujesz wysoką pozycję w takich wynikach.

Najlepsza strategia – jak ją stworzyć?

Dobra strategia to podstawa. Zastosuj się więc do poniższych wskazówek, aby utworzyć i wykonać plan marketingowy, który korzystnie wpłynie na rozwój Twojej marki!

  1. Określ swoją grupę docelową

Musisz wiedzieć, komu sprzedajesz. Określ więc dokładnie, kim są Twoi docelowi odbiorcy i opisz ich za pomocą wielu różnych kryteriów. Dzięki temu będziesz mógł tworzyć treści dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań.

  1. Zdefiniuj swoje cele

Musisz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Ustal więc konkretny cel, pracuj nad nim i często kontroluj postępy w jego obszarach.

  1. Zadbaj o dobrą organizację

Dobra organizacja sprawi, że będziesz w stanie optymalnie wykorzystać wszystkie zasoby niezbędne podczas kampanii marketingowej. Dokładnie przemyśl więc wszelkie kroki, które planujesz postawić w kierunku swojego celu i dobrze zaplanuj ich realizację, a będziesz miał pewność, że w pełni wykorzystujesz swój potencjał.

  1. Zbadaj swoją pozycję SEO

Ustal, jak wygląda Twoja pozycja w wyszukiwarce i jak prezentujesz się pod względem technicznym. Czy Twoja witryna działa sprawnie? Czy odpowiednio wykorzystujesz wszelkie działania optymalizacyjne? Czy tworzysz wystarczającą ilość wysokiej jakości treści? Koniecznie musisz poznać odpowiedzi na tego typu pytania.

  1. Analizuj swoje działania

Regularnie sprawdzaj swoje wyniki, aby wiedzieć, co działa dobrze i przynosi efekty, a co wymaga poprawy. Dzięki temu szybko skorygujesz ewentualne błędy i będziesz mógł rozwijać się w kierunku, który przynosi największe korzyści.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Marketing B2B wymaga naprawdę wiele pracy i poświęcenia. Jest to jednak wysiłek wart swojej ceny, gdyż może przynieść fenomenalne efekty. Jeśli Twoim najbliższym celem jest optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek, możesz zgłosić się do nas. Z chęcią pomożemy Ci w tych działaniach, dzięki czemu będziesz mógł sprawnie osiągnąć swoje cele. W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest NPS?
Co to jest NPS?
Net Promoter Score określa jakość interakcji między biznesem, a jego klientami. Poznaj wady i zalety tego wskaźnika i dowiedz się, jak wykorzystać go w biznesie.
Co oznacza efekt kuli śnieżnej w marketingu?
Co oznacza efekt kuli śnieżnej w marketingu?
Jak zaplanować efektywną kampanię reklamową bądź marketingową online? Jakimi metodami wzbudzać zainteresowanie klientów, a następnie je podtrzymywać? Dowiedz się, czym […]
Krótka historia Internetu: od zimnej wojny do zakupów online
Krótka historia Internetu: od zimnej wojny do zakupów online
Zapraszamy na krótką podróż w czasie, która przypomni Ci, że Internet wcale nie jest z nami „od zawsze”, a świat online to nie tylko możliwości, ale też zagrożenia.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę