Zapytaj o ofertę
Migracja Magento

Migracja Magento

10 min. czytania

Przeniesienie sklepu internetowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Na każdym etapie migracji możemy się bowiem natknąć na wszelkiego rodzaju trudności uniemożliwiające sprawny eksport danych. Niemniej jednak otwarcie strony na nowym serwerze często okazuje się najlepszym sposobem na zwiększenie jej wydajności. Jedną z najczęściej wybieranych platform docelowych jest wówczas Magento 2. Jak powinno wyglądać przeniesienie sklepu na to oprogramowanie? Podpowiadamy!

Magento – co to takiego?

Magento to jedna z najczęściej wykorzystywanych platform do prowadzenia sklepów internetowych. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych witryn e-commerce, które chcą sukcesywnie zwiększać sprzedaż oraz poszerzać swój asortyment.

Oprogramowanie weszło na rynek w 2007 roku, przechodząc od tego czasu wiele zmian. Jedną z nich jest przeniesienie praw własności na firmę Adobe w 2018 roku. Aktualnie platforma dostępna jest w trzech wersjach:

 • bezpłatnej, hostowanej przez użytkownika;
 • płatnej, hostowanej przez użytkownika;
 • płatnej hostowanej przez Adobe.

Wyboru konkretnej wersji należy dokonać w zależności od charakterystyki firmy, zamierzonych celów oraz stopnia rozbudowania sklepu.

Warto też dodać, że w 2015 roku udostępniono nową wersję platformy – Magento 2. Zawiera liczne rozszerzenia, dodatkowe narzędzia i przydatne funkcje, dzięki którym działanie sklepu jest znacznie sprawniejsze. Co więcej, nowe aktualizacje umożliwiają łatwy, intuicyjny proces optymalizacji witryny pod kątem SEO, co jest szczególnie ważne podczas pozycjonowania sklepu w Google.

Warto też mieć na uwadze, że od 2020 roku Magento 1 zostało oficjalnie wyłączone ze wsparcia firmy. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców działających na tej platformie zdecydowało się na migrację na wersję Magento 2.

Migracja Magento 2 – dlaczego warto?

Z racji tego, że Magento 1 przestało być oficjalnie wspierane przez Adobe, kod oprogramowania stał się przestarzały, mało wydajny i w wielu aspektach niezabezpieczony. W sytuacji wystąpienia jakichkolwiek problemów właścicielowi nie zostanie zaoferowane żadne wsparcie techniczne, a poprawa funkcjonalności sklepu nie będzie możliwa. Decydując się na migrację witryny e-commerce, warto wybrać Magento 2, czyli ulepszoną, zabezpieczoną alternatywę pierwotnej platformy, której wydajność zapewni marce wiele korzyści.

Powodem, dla którego wielu właścicieli sklepów wybiera Magento, jest jego stale rozszerzana funkcjonalność. Co więcej, platforma oferuje trzy kluczowe rozwiązania, dzięki którym łatwiej zarządzać zawartością witryny. Są to:

 • Magento OpenSource – darmowa opcja z otwartym kodem źródłowym, który każdy użytkownik może dowolnie edytować. System umożliwia ponadto podłączenie wielu przydatnych wtyczek, narzędzi i motywów, które społeczność Magento nieustannie udostępnia w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że wersja ta najlepiej sprawdzi się w przypadku małych przedsiębiorstw, które oferują ograniczoną liczbę produktów.
 • Magento Commerce – płatna wersja systemu, która wymaga instalacji na zewnętrznym serwerze, oferując przy tym znacznie większe możliwości. Aspektem, który zachęca właścicieli sklepów do wykorzystania tego rozwiązania, jest domyślne zainstalowanie wielu zaawansowanych funkcjonalności usprawniających działanie sklepu o rozbudowanej strukturze.
 • Adobe Commerce Cloud – usługa w modelu PaaS (Platform as a Service), którą obsługują twórcy oprogramowania. Jest jednym z najbardziej dostosowanych pod kątem SEO wariantów oraz posiada zintegrowany system zarządzania kodem źródłowym, gwarantującym bezproblemowe wdrożenie zmian na poziomie deweloperskim. Niestety, jest to najdroższa usługa Magento 2, na wykorzystanie której pozwolić sobie mogą wyłącznie duże marki o stabilnej pozycji na rynku.

Która z tych opcji jest najlepsza? Wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy. Podczas gdy w przypadku niektórych sklepów najlepiej sprawdzi się wersja Commerce, inne witryny rozwiną się dzięki systemowi OpenSource. Decydując się na migrację Magento, warto mieć na uwadze najważniejsze zalety tej platformy. Są to:

 • wysoka wydajność sklepu w Internecie;
 • ulepszony panel administracyjny;
 • dostęp do wielu dodatkowych modułów, narzędzi i funkcji;
 • wysoki poziom zabezpieczeń przed hakerami i złośliwymi oprogramowaniami;
 • łatwość tworzenia i optymalizacji strony;
 • szybkość działania strony sklepu i responsywność projektu;
 • dostęp do wielu funkcji, dzięki którym pozycjonowanie sklepów Google jest o wiele łatwiejsze.

O czym pamiętać podczas migracji sklepu?

Podczas przenoszenia sklepu na inną platformę należy pamiętać o wszystkich plikach i danych. Pominięcie niektórych elementów może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na efekt migracji, powodując tym samym wiele problemów z wydajnością nowej wersji witryny e-commerce.

Migracja Magento powinna być więc poprzedzona sporządzeniem dokładnej listy wszystkich plików, jakie powinny zasilić nową platformę. Oto dane, na które należy wówczas zwrócić szczególną uwagę:

 • dane klientów, takie jak: imiona, nazwiska, adresy, e-maile, dane logowania czy zamówienia;
 • dane produktów, takie jak: numery ID, opisy, nazwy, zdjęcia, kategorie;
 • informacje o zamówieniach zarówno tych zrealizowanych, jak i oczekujących;
 • strony statyczne i elementy witryny, takie jak FAQ czy dane kontaktowe;
 • informacje lokalizacyjne, takie jak: języki czy waluty.

Trzeba pamiętać, że nieumiejętna migracja na Magento 2 może bardzo niekorzystnie wpłynąć na wydajność serwisu, ograniczając przy tym liczbę klientów i dochody firmy. Aby uniknąć błędów, warto zlecić proces przeniesienia danych doświadczonym programistom, którzy kompleksowo zadbają o poprawność działania wszystkich opcji, a także o rozwój Twojego biznesu w sieci.

Migracja Magento – od czego zacząć?

Budowanie sklepu na platformie Magento 2 to dość wymagający i czasochłonny proces. Podejmując się tego wyzwania, trzeba pamiętać, że jego efekt uwarunkowany jest nie tylko wykorzystanymi narzędziami, ale też poziomem koncentracji podczas poszczególnych etapów migracji. Konieczne jest zatem kompleksowe przygotowanie się do przeniesienia danych ze starszej wersji sklepu.

Pierwszym krokiem, po wcześniejszym stworzeniu listy najważniejszych plików, powinno być ustalenie celów migracji. Warto zastanowić się, dlaczego sklep w nowszej wersji będzie lepszym rozwiązaniem oraz czy inwestycja ta okaże się rentowna. Należy więc ukierunkować swoje działania i obrać konkretny cel.

Najczęstsze przyczyny migracji to:

 • spadek wydajności witryny,
 • spadek liczby klientów,
 • mniejsze zaangażowanie na stronie skutkujące niską konwersją,
 • zbyt duże obciążenie aktualnej platformy,
 • brak łatek bezpieczeństwa.

Po ustaleniu celu, w jakim przeprowadzana jest migracja na Magento 2, można przejść do działań stricte przygotowawczych. Jednym z najważniejszych aspektów jest wyznaczenie dokładnej daty przeniesienia sklepu. Warto wówczas unikać okresów wzmożonego ruchu. Przeprowadzenie procesu migracji w czasie świąt czy w innym momencie nasilonej sprzedaży może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na dochody firmy oraz popsuć wizerunek marki w sieci. Najważniejsze jest dostosowanie daty eksportu danych do indywidualnych potrzeb firmy i jej klientów.

Co więcej, nie można zapomnieć o poinformowaniu konsumentów o pracach serwisowych. Jeśli bowiem natkną się oni na niedziałającą stronę, szanse na ponowne odwiedziny znacznie spadną.

Jak wygląda proces migracji sklepu internetowego na Magento 2?

Mimo że przeniesienie sklepu z Magento 1 na Magento 2 może wydawać się dość skomplikowane, dzięki skrupulatnej analizie każdego kroku z pewnością osiągniemy sukces. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, aby klienci nowej wersji sklepu byli zadowoleni?

Analiza sklepu

Na wstępie warto zaobserwować, jak sklep działa na starszej wersji oprogramowania. Czynniki, które należy zweryfikować, to między innymi ruch na stronie, pozycjonowanie w Google, informacje na temat klientów, opisy danych produktów, obecność ewentualnych rozszerzeń i odpowiedników.

Migracja bazy danych

Proces migracji sklepu z Magento 1 na Magento 2 należy zacząć od przeniesienia bazy danych na nową platformę. Weryfikując kolejne elementy wcześniej utworzonej listy, eksportujemy dane, takie jak: konta użytkowników, informacje o dostępności produktów, statusy realizacji zamówień, dane adresowe czy listy mailingowe. Przydatne może okazać się wówczas narzędzie Magento 2 Data Migration Tool.

Migracja rozszerzeń

Na wstępie warto wspomnieć, że przeniesienie rozszerzeń z Magento 1 na Magento 2 nie jest możliwe. Konieczne okazuje się więc stworzenie ich odpowiedników, wykorzystując przy tym dedykowane rozwiązania lub korzystając z płatnych modułów. Proces wdrożenia tych elementów sprawia, że nowy sklep zachowuje funkcjonalności starego serwisu, wzbogacając go jednocześnie o wiele innych, korzystnych dla klientów aspektów.

Migracja szablonu sklepu

Aby skutecznie przenieść sklep na Magento 2, konieczne jest stworzenie szablonu na nowej platformie. Można wówczas odwzorować stary projekt lub odpowiednio zmodyfikować go na potrzeby aktualnego systemu. Odbywa się to za pośrednictwem wielu przydatnych narzędzi. Niemniej jednak najlepiej zaprogramować nowy projekt lub zakupić komercyjny szablon i dostosować go do charakterystyki swojej działalności.

Weryfikacja wydajności nowej wersji sklepu

Jednym z najważniejszych aspektów migracji witryny e-commerce z Magento 1 na Magento 2 jest analiza efektów tego procesu. Warto wówczas przeprowadzić testy jakościowe, zbadać wydajność witryny oraz jej nowych funkcjonalności. Często okazuje się bowiem, że podczas eksportu danych dochodzi do pewnych komplikacji, które niezauważone mogą stać się przyczyną poważnych spadków wydajności witryny.

Ważną kwestią jest również analiza tego, jak prezentuje się nowa platforma pod względem wizualnym. Jako że Magento 2 nieco różni się od Magento 1, niektóre elementy mogą wyglądać inaczej. Należy wówczas podjąć niezbędne działania optymalizacyjne i dostosować użyteczność sklepu do pierwotnie założonych schematów.

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia ewentualnych komplikacji, trudno się dziwić, że przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na automatyczne działania. Przebieg całego procesu jest wówczas o wiele sprawniejszy i z reguły przynosi satysfakcjonujące efekty.

Uruchomienie sklepu

Po akceptacji wyników migracji można przystąpić do uruchomienia sklepu. Na szczęście proces ten jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu żadne dodatkowe działania nie są konieczne, a witryna pozbawiona jest jakichkolwiek przerw w dostępności.

Po udostępnieniu finalnej wersji strony należy ponownie zweryfikować jej funkcjonalność. Oto kilka najważniejszych elementów, na które warto wówczas zwrócić szczególną uwagę:

 • dostępność sklepu na urządzeniach mobilnych;
 • szybkość ładowania strony;
 • poprawność metadanych;
 • czytelność treści;
 • jakość plików multimedialnych;
 • elementy dotyczące zakupów i transakcji;
 • nawigacja w witrynie;
 • poprawność przekierowań.

Migracja Magento – podsumowanie

Jak widać, migracja bazy danych na Magento 2 to dość skomplikowany proces. O ile automatyczne przeniesienie plików nie powinno sprawiać żadnych problemów nawet niedoświadczonym w tym zakresie użytkownikom, o tyle poprawne uruchomienie sklepu czy likwidacja ewentualnych błędów mogą okazać się nieco bardziej zawiłe. Aby więc cieszyć się wydajnością nowego sklepu, warto zlecić to zadanie wyspecjalizowanym programistom.

Dzięki pomocy ekspertów proces migracji z pewnością przyniesie szereg istotnych dla e-commerce korzyści. Co więcej, ryzyko wystąpienia wszelkich niepowodzeń spadnie wówczas do absolutnego minimum, gwarantując tym samym znaczny wzrost sprzedaży. Warto więc skonsultować się z wybranym specjalistą i omówić szczegółowy plan działania, dzięki któremu marka osiągnie sukces w Internecie.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  SSL Shoper – co musisz wiedzieć?
  SSL Shoper – co musisz wiedzieć?
  Gwarancja bezpieczeństwa internauty korzystającego z witryny to istotny czynnik dla budującego stronę od podstaw. Czego spodziewać się po protokole SSL?
  WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
  WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
  Chcesz wiedzieć, który system CMS, WordPress czy Joomla, byłby lepszym wyborem? Zapoznaj się z naszym artykułem!
  Jak założyć i wypromować bloga na WordPress?
  Jak założyć i wypromować bloga na WordPress?
  Blisko 2/3 istniejących stron bazuje na systemie WordPress. Założyć bloga na tym oprogramowaniu można na kilka sposobów. Sprawdź, który jest najłatwiejszy.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.