Zapytaj o ofertę
Rodzaje spamowania linkami, które musisz znać!
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Rodzaje spamowania linkami, które musisz znać!

Rodzaje spamowania linkami, które musisz znać!

6 min. czytania

Czym jest spamowanie linkami?

Z pewnością natknąłeś się kiedyś na linki, które przekierowały Cię na zupełnie niepowiązane z postem strony. Media społecznościowe są przepełnione tego typu łączami, które nazwać można właśnie spamem.

Tego typu strategia stosowana jest w celu promowania marki w sieci i przynosi ruch w witrynie niezależnie od rodzaju posta, w którym dane łącze zostało uwzględnione. Proces ten jest niezwykle popularny w obszarze mediów społecznościowych i służy zwiększaniu liczby linków zwrotnych, co ma mieć korzystny wpływ na pozycjonowanie witryny.

Warto jednak zaznaczyć, że stale udoskonalane algorytmy Google są w stanie wykryć tego typu zagrania i skutecznie je wyeliminować. Spamowanie linkami nie wnosi żadnej wartości w SEO witryny, a przeprowadzane jest wyłącznie w celu zdobycia łączy zwrotnych, dlatego powinno być wykonywane szczególnie ostrożnie.

Jakich rodzajów spamowania linkami należy zatem unikać, aby uchronić się przed karą od Google? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Szkodliwe rodzaje spamu linkami

 1. Marketing artykułów

Jakość treści to ważny czynnik rankingowy. Jeśli zatem zawartość witryny nie zrobi wrażenia na Google, z pewnością nie zajmie ona wysokiej pozycji w SERP. Marketing artykułów może dodatkowo pogłębić ten problem. Pamiętaj więc, aby nie tworzyć postów, których jedynym celem jest uzyskanie linku. Jeśli wyszukiwarka to wykryje, witryna może zanotować drastyczny spadek w rankingu, co zrujnuje wszystkie dotychczasowe osiągnięcia.

 1. Pojedyncze posty na blogu

Blogi z jednym wpisem to na ogół małe strony w subdomenach platform, takich jak WordPress lub Tumblr, które nie są już skuteczne, a ich jedynym celem jest budowanie sieci linków do stron internetowych poprzez zakładki społecznościowe.

 1. Linki w całej witrynie

Jeszcze kilka lat temu było to niezwykle często stosowana strategia. Metoda ta polegała na umieszczaniu linków w stopkach stron internetowych, które były na ogół płatnymi łączami lub Google Bombs.

Dzięki wdrożeniu algorytmu Pingwin, Google szybko rozwiązał ten problem, przez co technika umieszczania linków w całej witrynie przestała być skuteczna.

 1. Płatne linki

Warto zaznaczyć, że Google nie zawsze jest w stanie wykryć wszystkie płatne linki. Nie zmienia to jednak faktu, że spamowanie łączami może pociągnąć za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zaawansowane algorytmy Google szybko wykrywają bowiem tego typu zagrania i mogą ukarać witrynę nieuwzględnieniem jej podczas budowania rankingu SERP.

 1. Wymiana linków

Wymiana linków może okazać się bardzo skuteczną praktyką, o ile jest przeprowadzana w sposób kontrolowany. Proces ten wymaga bowiem zaufania innym ludziom, co nie zawsze kończy się dobrze. Jeśli jednak jesteś ostrożny i umiejętnie tworzysz treści, wymiana linków z pewnością nie będzie Ci potrzebna, gdyż SEO przynieść może o wiele lepsze wyniki.

 1. Niskiej jakość komunikaty prasowe

Komunikaty prasowe powinny być swego rodzaju wizytówką danej marki. Jeśli wykorzystywane są tylko w celu budowania sieci linków zwrotnych, mogą skutkować znacznym spadkiem witryny w rankingu Google. Okazać się może bowiem, że łącza te nie są w ogóle indeksowanie przez boty wyszukiwarki, co przełoży się na pogorszenie osiąganych wyników.

 1. Katalogi linków

W internecie znaleźć można wiele tego typu katalogów. Na szczęście wyszukiwarki przestały uwzględniać pochodzące z nich linki, co czyni większość z nich niemal bezużytecznymi źródłami łączy.

Jak rozpoznać katalogi, które mogą zrujnować Twoją pozycję w rankingu? W tym celu musisz dokładnie ocenić wartość zasobu i linków się w nim znajdujących. Jeśli okaże się, że oba te czynniki nie są wartościowe, koniecznie powinieneś z nich zrezygnować.

 1. Farmy linków

Metoda ta opiera się na współpracy kilku twórców, którzy wymieniają się linkami. Proces skutkuje budowaniem sieci wielu łączy zwrotnych, jednak nie jest zbyt wysoko oceniany przez wyszukiwarki, przez co większość tego typu linków nie jest indeksowanych. Witryna nie notuje wówczas żadnych korzyści, a nawet może zostać uznana za spam.

 1. Spam na forum

Fora internetowe to istna kopalnia linków. Wyszukiwarki nie traktują jednak pochodzących z nich łączy jako wyznaczników wartości danej witryny. Jeśli zatem umieścić tam swoje łącza, w żaden sposób nie wpłynie to na ranking Google. Nie marnuj więc czasu i poświęć go na optymalizację treści, co z pewnością przyniesie o wiele większe efekty.

 1. Spam w komentarzach

Wysokiej jakości strony internetowe są obiektem zainteresowanie wielu łowców linków zwrotnych. Sekcja komentarzy stanowi bowiem doskonałe miejsce do osadzenia łączy do swojej witryny. Niestety, algorytmy wyszukiwarek nie uwzględniają wartości takich połączeń, przez co są one zupełnie bezużyteczne.

 1. Ukryte linki

Mowa tu o niewidocznych łączach w treści, obrazach czy kodach witryny. Linki tego typu są wykrywane przez wyszukiwarki, ale trudne do zidentyfikowania przez użytkowników, co eliminuje problem ich spójności z tematem artykułu. Google nie uznaje jednak tego typu praktyk, gdyż niekorzystnie wpływają na wrażenia odbiorców, więc warto z nich zrezygnować.

 1. Linki nofollow

Duża liczba linków nofollow może skutkować uznaniem witryny za spam. Wykorzystywanie automatycznego oprogramowania do budowania sieci łączy jest zatem zupełnie nieskuteczne i może wywołać więcej szkód niż korzyści.

Algorytm Pingwin ocenia bowiem wszystkie linki na podstawie ich kontekstu i jakości. Nie warto więc opierać się na liczbie łączy nofollow, gdyż nie przyniesie to żadnych efektów.

Czy warto spamować linkami?

Odpowiedź jest prosta: nie warto. Spamowanie linkami często doprowadzić może do większych szkód niż korzyści. Wykorzystanie tej metody niesie bowiem ogromne ryzyko naruszenia wytycznych Google, co okazać się może przyczyną spadków witryny w rankingu SERP. Zamiast tego warto więc postawić na przemyślaną strategię linkbuildingu w ramach optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek, która zapewni doskonałe, długoterminowe efekty.

Unikaj więc wyżej wymienionych metod i uczciwie zbuduj sieć wysokiej jakości linków zwrotnych, które znacznie przybliżą Twoją markę do sukcesu i przyciągną ruch do witryny!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  trzy × 4 =

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
  Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
  Firmy sprzedające produkty bądź świadczące podobne usługi są względem siebie konkurencyjne. Poznanie praktyk rywali to ważny krok w dalszej pracy nad SEO.
  7 predykcji SEO na 2023 rok – jak się na nie przygotować?
  7 predykcji SEO na 2023 rok – jak się na nie przygotować?
  Z roku na rok SEO odsłania nowe karty. Pojawia się coraz więcej rozwiązań, które są w stanie zaskoczyć swoją formą niejednego eksperta ds. marketingu.
  Jak opinie wpływają na SEO – element pozycjonowania wizerunkowego
  Jak opinie wpływają na SEO – element pozycjonowania wizerunkowego
  Przed dokonaniem zakupu użytkownicy robią dokładny research. Na co zwracają szczególną uwagę? Oczywiście opinie. Czytaj dalej i dowiedz się, jak opinie wpływają na pozycjonowanie wizerunkowe.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.