Poznaj tajniki tagu tytułowego

Poznaj tajniki tagu tytułowego

Andrea Piacquadio / pexels.com

Otwierasz przeglądarkę i wpisujesz hasło, które Cię interesuje. Co widzisz jako pierwsze po kliknięciu „szukaj”? Dostajesz szereg wyników z listą tysięcy stron, które zostały dopasowane do Twojego zapytania. Na jakiej jednak podstawie podejmujesz decyzję o wybraniu akurat tej jednej strony? Jest to właśnie tag tytułowy. Dowiedz się w takim razie czym jest oraz jak wielki wpływ ma na wybór danej witryny.

Czym jest tag title?

Najprościej rzecz ujmując, jest to rodzaj tytułu, który zwraca się bardziej w stronę robotów w wyszukiwarkach internetowych. Znajduje się on w znaczniku HTML w sekcji head każdej strony internetowej, gdzie oznaczony jest jako <title>. Możesz go łatwo sprawdzić, klikając prawym przyciskiem myszy na danej stronie, wyświetlając jej źródło. W kontekście SEO powinien mieć on między 60-70 znaków, za długi tekst zostanie obcięty i nie będzie się wyświetlać.

Pamiętaj: Wpływ na długość wyświetlanego tytułu ma szerokość znaków, co ma w tym przypadku większe znaczenie od ich ilości.

Czym różni się tag tytułowy od nagłówka H1?

Błędem, który popełniają twórcy jest traktowanie tagu tytułowego i nagłówka H1 jako synonimów. Jest to duży błąd wynikający z tego powodu, iż oba znaczniki są określeniami stron tytułowych, jednak są one wyświetlane na inne sposoby. Podstawowa różnica jest taka, że tag tytułowy nie jest wyświetlany na stronie internetowej – jest jedynie w zakładkach wyszukiwarki, wynikach i strona zewnętrznych. H1 zaś to największy i najważniejszy nagłówek na stronie. Jego podstawowym zadaniem jest informowanie o zawartości strony użytkownika.

Pamiętaj: Tag tytułowy i H1 powinny się od siebie różnić. Dzięki temu powiększamy swoją bazę słów kluczowych, co jest ważne w kontekście strategii pozycjonowania.

Gdzie pojawia się tag title?

Pod kątem optymalizacji dobrze, jeśli tag tytułowy wyświetla się w różnych miejscach. Gdzie w takim razie można go znaleźć?

 • Na karcie strony w oknie przeglądarki – w tym kontekście najważniejsze jest jego odpowiednie dopasowanie do zawartości strony, ponieważ ma ułatwić nawigowanie po niej.
 • Jako tytuł strony w wynikach wyszukiwania – jest to klikalny tytuł strony, który zachęca użytkownika do korzystania z niej.
 • Na witrynach zewnętrznych – w tym przypadku pojawia się on w odnośnikach do Twojej strony w postaci hiperłącza.
Sprawdź: Wszystko, co musisz wiedzieć o meta tagach w SEO

Pozycjonowanie

Tag tytułowy ma wpływ na poprawę widoczności strony w wynikach SERP. Jest on sprofilowany pod algorytmy i roboty indeksujące zawartość stron, dzięki czemu dopasowują je do zapytań użytkowników. Należy jednak pamiętać, iż jest on jedynie jednym z elementów, który ma wpływ na pozycjonowanie SEO.

Tag z jednej strony zwiększa widoczność strony, z drugiej zaś zawiera w sobie element call to action dla potencjalnego użytkownika. Może się jednak zdarzyć tak, że wyszukiwarka (Google) przepisze nasz tag tytułowu i zmieni opis meta, wówczas w wynikach wyszukiwania pojawi się inny zapis. Skąd to wynika? Algorytmy Google niekiedy po indeksowaniu strony mają inny pomysł na opisanie jej zawartości.

Wskazówki

Zebraliśmy dla Ciebie 10 najlepszych wskazówek dotyczących tworzenia tagów tytułowych.

1. Pamiętaj o odpowiedniej długości – 60-70 znaków to Twoja górna granica. W przypadku urządzeń mobilnych o mniejszym ekranie zaleca się mniejszą liczbę znaków.

2. Unikaj tagów pisanych wielkimi literami. W praktyce utrudniają one czytanie, co wpływa negatywnie na odbiór strony przez użytkowników.

3. Nie nadużywaj słów kluczowych w obrębie tagu. Ich „upychanie” skutkuje negatywną oceną robotów, ale i samych użytkowników.

4. Bądź oryginalny – postaw na unikalne słowa. Wykorzystaj nazwę własnej marki.

5. Unikaj tagów domyślnych, w ich przypadku istnieje ryzyko zduplikowania z tytułem strony.

6. Zadbaj o odpowiednią kolejność i hierarchię słów – im bliżej początku, tym mają większy wpływ na pozycjonowania i klikalność.

7. Używaj fraz zamiast pojedynczych słów. Tytuły opisowe zawierają więcej potrzebnych informacji.

8. Nie używaj przecinków, algorytmy mają z nimi kłopot. Lepiej zastosować dla oddzielenia słów myślników bądź kresek.

9. Pamiętaj, że tag tytułowy musi odpowiadać treści strony. Nie możesz wprowadzać w błąd swoich potencjalnych użytkowników.

10. Zastosuj tag tytułowy także do podstron swojej witryny.

Źródło: Anna Nekrashevich / pexels.com

Sprawdź: Czy metadane są ważne dla SEO?

Podsumowanie

Teraz już wiesz dlaczego tag title jest tak ważny. To jeden z szeregu elementów wpływających na optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Ma on duży wpływ na poruszanie się w obrębie przeglądarek internetowych, zakładek społecznościowych i działań użytkowników sieci. Zadbaj za jego pomocą o wysoki współczynnik CTR. Możesz opracować go samodzielnie bądź zlecić to zadanie specjalistom optymalizacji SEO, aby w prostszy sposób generować ruch na własnej stronie.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak wyróżnić stronę w wyszukiwarce Google? Rich snippets

  Jak wyróżnić stronę w wyszukiwarce Google? Rich snippets

  Efektywne pozycjonowanie nie może obejść się bez rich snippets. Dowiedz się, czym ono jest i jak działa.
  White Hat SEO – budowanie linków

  White Hat SEO – budowanie linków

  Agencje marketingowe deklarują posiadanie technik budowania linków zgodnych z praktyką White Hat SEO. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to robić.
  Prowadzisz serwis informacyjny? Dowiedz się, czym jest Google News i jakich technik SEO potrzebuje!

  Prowadzisz serwis informacyjny? Dowiedz się, czym jest Google News i jakich technik SEO potrzebuje!

  Optymalizacja i pozycjonowanie serwisów informacyjnych. Czym jest Google News? Jak wykorzystać SEO, aby znaleźć się na wysokiej pozycji rankingowej?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę