Domeną określa się adres strony internetowej. W niniejszym artykule dowiesz się, czym jest domena internetowa, jakie domeny są popularne oraz na co warto zwrócić uwagę wybierając domenę dla swojej strony internetowej.
Domena internetowa to łatwa do zapamiętania nazwa, która odwołuje się do konkretnego adresu strony internetowej na serwerach. Działanie domen obsługuje DNS (Domain Name System), czyli system nazw domenowych. Do czego jest domena internetowa? Jednym z zadań jakie spełnia, jest tłumaczenie adresu IP (który jest mało intuicyjny z perspektywy internauty) na przyjazną nazwę w postaci np. twojastrona.pl. To znacznie ułatwia korzystanie z Internetu. Dzięki temu po wpisaniu w okno przeglądarki nazwy domeny pokazuje się strona. Jest to dużo łatwiejsze niż wpisywanie adresu IP składającego się z liczb. Na przykład 216.58.205.227 to adres IP strony Google.com. Z trzech pierwszych cyfr odczytamy, że domena internetowa znajduje się w USA. Kolejne dwie oznaczają miejscowość. W tym przypadku jest to Mountain View. Kolejne oznaczają organizację i komputer w tej organizacji. Potocznie przyjęło się, że: domeny internetowe, adres WWW i adres strony to to samo. Jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej.
To, co najczęściej określa się adresem strony, jest nazwą domeny i Top Level Domain. Razem tworzą Root Domain.
Warto odnotować, że przedrostek „WWW” jest w rzeczywistości subdomeną i np. „www.adres.pl” oraz „adres.pl” mogą wskazywać na to, że nie jest to jedna witryna internetowa. Ma to znaczenie np. w kontekście pozycjonowania, gdyż wyszukiwarka postrzega stronę z przedrostkiem “WWW” oraz bez przedrostka jako odrębne strony.
Przykładową subdomeną jest np. play.google.com. Mówiąc najprościej, subdomena to unikalny adres internetowy utworzony w obrębie już istniejącej domeny głównej. Subdomeny działają jak odrębne adresy. Każda domena internetowa główna może mieć wiele subdomen, a każda z nich może kierować do innej usługi.
Protokół to sposób, w jaki przeglądarka łączy się ze stroną. Nie wchodząc w techniczne szczegóły, warto odnotować, że protokół może być szyfrowany (w takim wypadku przyjmuje postać https) lub nie być szyfrowany (w takim wypadku przyjmuje postać http). Wiąże się z tym również certyfikat SSL.
Sprawdź: Nowy podatek od reklamy: kto będzie musiał go zapłacić?
Domeny najwyższego poziomu dzielą się na domeny funkcjonalne i krajowe.
Domena internetowa i hosting to dwa zupełnie oddzielne pojęcia. Domena internetowa to element adresu internetowego, dzięki któremu można otworzyć daną stronę WWW, wpisując adres w pasku przeglądarki.
Domena internetowa i hosting to dwa zupełnie oddzielne pojęcia. Domena internetowa to element adresu internetowego, dzięki któremu można otworzyć daną stronę WWW, wpisując adres w pasku przeglądarki.
Serwer (hosting) to natomiast miejsce, gdzie strona internetowa jest „fizycznie” przechowywana oraz miejsce, w którym można utworzyć skrzynkę mailową (poczta e-mail). Inaczej mówiąc, hosting to zasoby serwerowni udostępniane przez dostawcę usługi.
Wykupując domenę, możemy nie tylko utworzyć pod wykupionym adresem stronę internetową, ale także korzystać z adresu email, który ma w swojej nazwie adres URL wykupionej domeny. W efekcie można mieć domenę email wspólną z nazwą firmy, czyli strony, np. jeśli masz stronę (oraz domenę internetową) o nazwie twojastrona.pl, to domena internetowa email może mieć postać kontakt@twojastrona.pl.
Aby możliwe było założenie skrzynki, potrzebne jest posiadanie serwera, na którym skrzynka będzie utrzymywana. Taką możliwość oferuje niemal każda firma hostingowa.
Myśląc o odpowiedniej domenie dla siebie lub zastanawiając się nad tym, czy warto postawić na przedłużenie domeny, warto mieć na uwadze fakt, czy (i w jaki sposób) będzie ona wpływać na promocję marki w Internecie. Poniżej przedstawiamy, na jakie elementy należy spojrzeć, wybierając jedną z domen internetowych.
Istotnym elementem, od którego należy rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej domeny (mogą to być domeny globalne, domeny drugiego poziomu, domeny funkcjonalne itd.), jest wybór odpowiedniego TLD, czyli tak zwanej “końcówki”. Dla stron internetowych ukierunkowanych na polskojęzycznych internautów najlepszym wyborem wydaje się postawienie na stronę z końcówką .pl. Dalej może już odbyć się rejestracja domeny.
Czy warto stosować słowa kluczowe w nazwie domeny? Użycie słów kluczowych podczas tworzenia nazwy domeny może pozytywnie wpłynąć na SEO, aczkolwiek nie ma bardzo dużego znaczenia i nie powinno być najważniejszym kryterium przy wyborze domeny. Strona WWW o nazwie najlepszemeblewkatowicch.pl to potworek językowy, a nie dobry produkt marketingowy. Z punktu widzenia rozwoju lepiej promować swoją markę.
Nazwa domeny prawdopodobnie ma pewien wpływ na pozycjonowanie stron. Obecnie dominujący trendem jest wybór domeny brandowej zamiast generycznej. Po aktualizacji algorytmu Exact Match Domain Updated użycie słów kluczowych w przypadku nazw domen nie jest już tak ważne i straciło na znaczeniu. Wykorzystanie domeny brandowej okaże się łatwiejsze w wymowie i w zapamiętaniu.
Jeśli Twoim celem jest domena internetowa zakupiona na rynku wtórnym, najpierw sprawdź jej historię. Jeśli strony internetowe posiadają linki z wielu innych witryn, to może oznaczać, że proces pozycjonowania strony WWW w wyszukiwarce będzie prostszy i efektywniejszy. Działa to również w drugą stronę – jeśli domena internetowa ma zaspamowany profil linkowy, pozycjonowanie może okazać się trudniejsze niż w przypadku świeżo zakupionej domeny.
Domena internetowa powinna być dobrana również pod kątem wizerunkowym. Umiejętnie wybrane nazwy domenowe wzbudzają więcej zaufania i pomagają w rozwoju marki w Internecie. Zdecydowanie warto poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tym, która domena internetowa będzie optymalnym wyborem.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.