Zapytaj o ofertę

Czym jest cold calling?

6 min czytania
Czym jest cold calling?
Kategoria Marketing

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się odebrać połączenie, którego zupełnie się nie spodziewałeś. Co więcej, nie wyraziłeś zgody na kontakt ze strony danego przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że mogą pojawić się przy tej okazji różne odczucia, niekoniecznie wyrażające zadowolenie. Wykonywanie zaskakujących telefonów to nic innego, jak cold calling.

Chociaż wskazane działania kojarzą się z niewygodnym prowadzeniem rozmowy z niekoniecznie zainteresowanym odbiorcą, to narzędzie przynosi więcej korzyści, niż mógłbyś się spodziewać. Zdecydowanie “na plus” okazują się błyskawiczne nawiązanie kontaktu z potencjalnym nabywcą czy realizacja sprzedaży w zaledwie kilka minut.

Dowiedz się, co czyni cold calling rozwiązaniem godnym uwagi dla wielu firm i w jaki sposób strategia przygotowana od A do Z pozwala na osiągnięcie biznesowego sukcesu!

Spis treści:

Cold calling co to?

Aby najlepiej zrozumieć, cold calling co to jest, należy odnieść się do terminu przeciwstawnego, czyli “warm calling”. W drugim przypadku w grę wchodzi nawiązanie ponownego kontaktu z klientem, z którym już wcześniej przedsiębiorca miał styczność i nawiązał jakąś więź. Z kolei “dzwonienie na zimno” to niespodziewane inicjowanie rozmowy z adresatami, niekoniecznie wykazującymi chęć kontynuacji konwersacji. Te postawy, choć zniechęcające, nie zawsze prowadzą do porażki.

Istnieją argumenty przemawiające za podjęciem działań z zakresu cold callingu. Numerem jeden jest szybkość. Dzięki komunikacji bezpośredniej – przez telefon można zainteresować konsumenta produktem w kilka minut. To przekłada się na rezultaty sprzedażowe oraz wzbogaca pulę sposobów dotarcia do nowych klientów.

Efektów możesz spodziewać się jedynie wtedy, gdy przygotujesz przemyślany plan działania przeprowadzenia cold callingu. Na strategię składają się dobór bazy odbiorców, opracowanie skryptu rozmowy oraz taktyk perswazji w toku prowadzonej konwersacji.

Wiele firm nieefektywnie podchodzi do praktyk “dzwonienia na zimno” do klienta. Zasypywanie połączeniami jednego adresata może wywołać w nim frustrację, niechęć i w konsekwencji doprowadzić do zablokowania przez niego numeru. Niezwykle ważne staje się zdroworozsądkowe podejście do sprawy, troska o detale przygotowywanych kampanii, w tym dopasowanie ich do specyfiki grona odbiorców.

Czy cold calling odszedł w niepamięć?

Z pewnością nie. Wciąż wiele przedsiębiorstw, głównie koncentrujących się na świadczeniu usług telekomunikacyjnych, decyduje się na wybór tej formy komunikacji. Wynika to z pozyskania leadów w stosunkowo krótkim czasie i przy relatywnie niskich kosztach.

Metoda jest pozytywnie oceniana ze względu na przejrzystość generowanych wyników. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie sprzedażą mają wgląd w zestaw szczegółowych raportów, dotyczących m.in. czasu przeprowadzanych rozmów czy osiągniętych kluczowych wskaźników efektywności (KPI).

Nie bez znaczenia pozostaje udostępniana baza danych, która powinna odpowiadać specyfice grupy klientów. Bezcelowe staje się wówczas wykonywanie połączenia do młodszego targetu, jeżeli docelową grupą adresatów są emeryci.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Cold calling w praktyce

Jakie są idealne cold calling przykłady? Jak przedstawić się z jak najlepszej strony i zasilić bazę klientów? Sprawdźmy.

Wyobraź sobie, że reprezentujesz renomowaną sieć komórkową i wykonujesz połączenie do dyrektora jednej z firm. W pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o konkretnej ofercie dla przedsiębiorstw z dogodnym abonamentem i telefonami w przystępnej cenie. Weź pod uwagę profil działalności, ale nie pomijaj przy tym wielkości przedsiębiorstwa.

Jeżeli okaże się, że jest to firma meblowa, w której pracuje około 20 pracowników, nie przekonasz dyrektora do swojej propozycji. W takim przypadku powinieneś wyjść z sugestią dodatkowych opcji w ramach nieco okrojonej oferty.

Skorzystaj ze zwrotów podkreślających korzyści

Klient musi być pewny swojego zakupu, a to możesz zagwarantować wyłącznie poprzez przedstawienie szeregu zalet wynikających z jego nabycia. Przedstawiając plusy użytkowanego towaru, skoncentruj się na ich wpływie na życie codzienne.

Dane statystyczne

Operowanie konkretnymi wartościami liczbowymi działa jak magnes na potencjalnych klientów. Wszystko za sprawą mocy argumentów, trudnych do podważenia bądź wymagających uprzedniego przygotowania rozmówcy.

Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak przykłady

Chcesz pobudzić wyobraźnię swojego słuchacza? Przywołaj sytuację, w której został wykorzystany prezentowany przez Ciebie produkt. W cold callingu możesz liczyć wyłącznie na potencjał swojego głosu i głowę pełną pomysłów. Podczas rozmowy wplataj wyrażenia wartościujące, przekonujące odbiorcę o wielofunkcyjności promowanego towaru.

Utwierdź klienta w przekonaniu, że warto…

Nie ma w tym nic zaskakującego, że Twój rozmówca może mieć wątpliwości zakupowe. Musisz być na to odpowiednio przygotowany i przede wszystkim zastanowić się, co może je wywoływać. Warto mieć w zanadrzu opracowany skrypt rozmowy, któremu towarzyszyć będzie zbiór pytań i odpowiedzi. Dodatkowo należy zatroszczyć się o aktualizację wcześniej wyreżyserowanego dialogu z klientem.

Monolog a interakcja

Przedstawiając wszystkie atuty produktu bądź usługi, jesteś w stanie wstępnie zaintrygować klienta, jednak komunikacja dwukierunkowa daje zdecydowanie większy rezultat i kończy się podjęciem decyzji zakupowej. Skup się na potrzebach zasygnalizowanych ze strony odbiorcy i zaproponuj gotowe rozwiązania z sugerowaną ofertą w roli głównej.

Przeanalizuj wcześniej przeprowadzone rozmowy

W cold callingu niezwykle ważny jest zapis historii połączeń z klientami, ponieważ na jego podstawie możesz wywnioskować, gdzie leży problem bądź w jakich obszarach radzisz sobie bezbłędnie. Przy konkretnym leadzie konsultanci zamieszczają uwagi i wstępne ustalenia, dzięki czemu umiejętnie dopasowują produkt do preferencji danego klienta.

Czy cold calling to klucz do sukcesu?

Zanim sięgniesz po cold calling, zastanów się, czy warto zastosować tę metodę w swojej firmie. Pamiętaj, że to suma poprawnie zoptymalizowanego planu działania, skrupulatnie przygotowanej bazy danych i sprecyzowanych skryptów rozmów. Jednocześnie niezwykle istotne stają się regularność analizowanych kampanii oraz implementacja zmian. Cold calling to finalnie ludzie zręcznie posługujący się słowem, wyposażeni w szereg umiejętności miękkich.

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytania! Pozycjonowanie twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak przygotować swoją firmę na kryzys wizerunkowy?
Jak przygotować swoją firmę na kryzys wizerunkowy?
Jak przygotować się na kryzys wizerunkowy? Liczy się strategia, szybka reakcja i budowanie zaufania. W tym artykule dowiesz się, jak sobie z nim poradzić!
Mity dotyczące agencji digital marketingu i świadczonych przez nie usług
Mity dotyczące agencji digital marketingu i świadczonych przez nie usług
Czy media społecznościowe są skuteczne? Na czym rzeczywiście koncentruje się digital marketing? W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity!
Jakie wyróżniamy kanały sprzedaży internetowej?
Jakie wyróżniamy kanały sprzedaży internetowej?
Obecnie nie wystarczy skupić się na sprzedaży dobrej jakości produktów. Aby zbudować bazę klientów, należy wykorzystać potencjał Internetu. W jaki sposób?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę