Z roku na rok liczba użytkowników Internetu rośnie. Oprócz tego wiele firm działa wyłącznie online, a przy tym sieć jest jedną z głównych przestrzeni do prowadzenia handlu i realizowania działań marketingowych. Przedsiębiorcy nieustannie muszą znajdować nowe sposoby na przyciągnięcie klientów, zwiększenie zysków i prześcignięcie konkurencji. Aktualnie jednym ze skuteczniejszych narzędzi marketingu internetowego jest reklama kontekstowa w Google, która koncentruje się wyłącznie na użytkownikach zainteresowanych produktem.
Istnieje wiele ustawień, które pozwalają na stworzenie bardzo elastycznej i efektywnej kampanii kontekstowej. Osoby początkujące w tym temacie prawdopodobnie zniechęci ogromny zestaw funkcji i parametrów. Faktycznie pełne zrozumienie interfejsu tego systemu wymaga czasu, ale warto się nad nim pochylić, ponieważ może przynieść firmie ogromne korzyści.
Reklama kontekstowa to popularny rodzaj reklamy internetowej, który polega na tym, że treści reklamowe wyświetlane są tylko tym użytkownikom, którzy użyli odpowiednich słów kluczowych. Oznacza to, że system decyduje o wyświetleniu konkretnej reklamy na podstawie kontekstu zapytań użytkownika – jeśli był zainteresowany określonym tematem, zobaczy powiązane z nim reklamy.
Załóżmy, że szukasz informacji o nauce języka angielskiego. Gdy tylko wpiszesz zapytanie „nauka angielskiego”, wyszukiwarka, wraz z regularnymi wynikami, wyświetli reklamy opłacane przez różne firmy. Na tym jednak nie kończy się działanie reklamy kontekstowej – najprawdopodobniej przeglądając różne witryny, natrafisz czasami na banery z ofertą kursów językowych lub korepetycji.
Z pewnością zastanawiasz się teraz, czym reklama kontekstowa różni się od ukierunkowanej. Ta pierwsza skupia się na kontekście określanym na podstawie zapytań kluczowych użytkowania i historii przeglądania. Ta druga polega na wyznaczeniu konkretnego celu (targetu), którym jest grupa odbiorców o pewnych cechach wspólnych, takich jak wiek, płeć, zainteresowania czy miejsce zamieszkania. Praktycznie rzecz biorąc, jedna nie wyklucza drugiej, dlatego możemy mówić o czymś takim, jak targetowanie (kierowanie) kontekstowe. Zwyczajowo jednak przyjmuje się, że w marketingu reklama ukierunkowana dotyczy sieci społecznościowych, a ukierunkowana Google Ads.
Wyniki wyszukiwania Google
Gmail.com
Reklama kontekstowa przy odpowiedniej konfiguracji budżetu i parametrów kierowania jest rozwiązaniem opłacalnym i ekonomicznym. W większości formatów reklamodawca płaci tylko za kliknięcie w reklamę (rzadziej za każde wyświetlenie reklamy), a przy tym uzyskuje lepsze wyniki niż w przypadku zwykłych reklam przy tych samych nakładach finansowych. Warto jednak od razu podzielić wydatki na 2 kategorie.
Pierwsza to koszt usług specjalistycznych, czyli najprościej mówiąc, opłacenie usług marketingowca, który opracuje, uruchomi i optymalizuje kampanię na podstawie analizy grupy docelowej, rynku, celów firmy itd. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie skonfigurować reklamę kontekstową, możesz ten punkt pominąć. Warto jednak dobrze się nad tym zastanowić. Często taka pozorna oszczędność, może skutkować tym, że Twoja kampania będzie mniej efektywna i w ostateczności nie wygeneruje zysku, a ty po prostu stracisz pieniądze.
Druga kategoria wydatków to budżet reklamowy, który pokryje koszty kliknięć lub wyświetleń reklam. Dla oszacowania budżetu ważne jest zrozumienie, jak działają ceny w przypadku reklamy kontekstowej. Stosowany jest tzw. system aukcyjny – reklamodawcy ustalają swoją stawkę (koszt za kliknięcie) dla każdego słowa kluczowego. Im więcej będą skłonni zapłacić, tym wyższe będą ich pozycje, a co za tym idzie, zyskają więcej wyświetleń i kliknięć. Oczywiście im wyżej właściciel firmy chce być zlokalizowany, tym więcej będzie musiał zapłacić.
Na koszt kliknięcia (lub wyświetlenia) może wpływać jakość reklam, a także samej strony docelowej. Stawka zależna jest także od niszy działalności, ilości słów kluczowych, wybranych formatów reklamowych oraz pory dnia, w której chcesz wyświetlać reklamy.
Samo założenie jest bardzo proste – użytkownik ma zobaczyć treści reklamowe, które mogą go interesować. Z punktu widzenia reklamodawcy wszystko skupia się wokół konfiguracji reklam. W ustawieniach musi wskazać wiek, płeć, lokalizację swojej grupy docelowej oraz rodzaj urządzeń do łączenia się z Internetem (smartfony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne), a następnie wybrać odpowiednie słowa kluczowe i słowa wykluczające.
Wszystkie te dane powinny zostać ustalone na podstawie wnikliwej analizy zapytań użytkowników, ich zachowania w sieci, a także zainteresowań. Tylko w ten sposób można stworzyć skuteczne reklamy kontekstowe.
Z kolei z punktu widzenia algorytmu cały proces wygląda następująco:
W ten sposób użytkownik widzi treści reklamowe związane z interesującym go tematem, dzięki czemu wzrasta szansa na dokonanie przez niego konwersji.
Co więcej, Google czerpie informacje o preferencjach użytkowników z dwóch dobrze nam znanych źródeł. Po pierwsze, z kont Google, w których każdy jest zalogowany niemal bez przerwy nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych. Po drugie, z plików cookie, czyli kontrowersyjnych ciasteczek, które użytkownik musi zaakceptować po wejściu na konkretną witrynę. Konto Google i ciasteczka dostarczają algorytmom informacji o naszej historii wyszukiwania, zainteresowaniach, lokalizacji, płci, wieku i wielu innych. To wszystko w połączeniu z systemem słów kluczowych i konfiguracją targetowania sprawia, że reklama kontekstowa jest niezwykle trafna w doborze treści pod indywidualnego użytkownika.
Zastanówmy się teraz, komu szczególnie przyda się reklama kontekstowa w Google i w jakim celu można ją wykorzystać.
Kontekstowa promocja towarów i usług jest bardzo skuteczna i przyciąga jakościowy ruch, czyli dociera do takich odbiorców, którzy faktycznie zainteresowani są Twoją ofertą. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo, że dokonają u Ciebie zakupu. Dzięki reklamie kontekstowej możesz szybko sprzedać nowy produkt albo rozruszać świeżo otwarty sklep. Przydaje się także w branżach o dużej sezonowości – może pomóc Twojej firmie przetrwać spadek zainteresowania ofertą i utrzymać sprzedaż na zadowalającym poziomie. Oprócz tego kampania kontekstowa to doskonały sposób na przyciągnięcie nowych klientów, szczególnie gdy firma z jakiegoś powodu straciła wielu stałych.
Reklama kontekstowa najlepiej sprawdzi się w przypadku:
Jednocześnie nie zaleca się korzystania z tego rozwiązania przedsiębiorcom w wysoce konkurencyjnych niszach, ale z napiętym budżetem, firmom reprezentującym szeroką gamę towarów (taka kampania reklamowa wymaga skomplikowanej konfiguracji i sporego budżetu) czy osobom oferującym nowy mało znany produkt. Oprócz tego wyniki kampanii kontekstowej mogą być średnie dla sprzedawców, którzy oferują niedrogie towary na sztuki.
Istnieje kilka rodzajów reklamy kontekstowej. Różnią się miejscem wyświetlania oraz formatem, a także mechaniką działania. W zależności od projektu reklama może być tekstowa lub tekstowo-graficzna. Pierwszy typ składa się z tytułu, niewielkiego tekstu i linku do produktu lub usługi.
W reklamie tekstowo-graficznej ważną rolę odgrywa część wizualna – najczęściej to baner ze zdjęciem, a także animacją lub filmem. Z kolei pod względem mechaniki i miejsca wyświetlania możemy mówić o reklamie kontekstowej w wyszukiwarkach oraz w partnerskich sieciach reklamowych (afiliacyjnych).
Takie reklamy są wyświetlane w wynikach SERP, gdy użytkownik wpisze zapytanie w pasku wyszukiwania. Treści reklamowe pojawiają się nad bezpłatnymi wynikami, a także pod nimi na końcu listy. Oprócz wyszukiwarek ten rodzaj reklamy kontekstowej działa w niektórych wyspecjalizowanych witrynach z tzw. wyszukiwaniem wertykalnym, gdzie wyniki pod zapytanie generowane są tylko dla określonego tematu. Są to na przykład strony do znajdowania lotów, zakwaterowania lub pracy, takie jak Booking, Pracuj.pl czy SkyScenner.
Inaczej tematyczna reklama kontekstowa pozwala wyjść poza wyszukiwarki i wyświetlać reklamy w witrynach będących częścią partnerskiej sieci systemów reklamowych. Z reguły na takich zasobach użytkownik widzi oferty odpowiadające historii wyszukiwania i treści przeglądanych przez niego witryn. Powiedzmy, że przez ostatnie kilka dni przeglądałeś pierścionki w sklepach internetowych. Wyszukiwarka zapamiętała Twoje zapytania oraz witryny, które odwiedziłeś i nawet jeśli nie dokonałeś zakupu, zaczęła wyświetlać Ci reklamy biżuterii i sklepów jubilerskich na innych stronach.
Google ma własne partnerskie sieci reklamowe, składające się z witryn, które wyraziły chęć umieszczenie bloków reklamowych na swoich stronach. W takim wypadku zyskuje nie tylko reklamodawca, który poszerza grono odbiorców i dostaje dostęp do kolejnej przestrzeni reklamowej, ale też sama witryna, która otrzymuje określoną prowizję.
System decyduje się wyświetlić reklamę w witrynach partnerskich, gdy:
Reklama kontekstowa w sieciach partnerskich może przybierać różne formy – od pionowych lub poziomych bloków, przez banery, do animacji i filmów. Wybór formatu zależy oczywiście od Twoich potrzeb i możliwości finansowych, ale każdorazowo upewniaj się, że przygotowany przez Ciebie projekt reklamy spełnia wymagania Google dotyczące rozmiaru lub formatowania. Jakie więc rodzaje reklam możesz zastosować w kampanii kontekstowej?
Możesz tworzyć własne reklamy graficzne z animacją lub bez i przesyłać je na swoje konto Google Ads. Musi to być plik jpg, png lub gif o rozmiarze do 150 KB. Reklamy displayowe można tworzyć przy użyciu technologii AMP w Google Web Designer, dzięki czemu ładują się szybciej i są odpowiednie dla urządzeń mobilnych.
Dostosowują się do boksów reklamowych witryn, w których będą wyświetlane. Jest to typ reklamy używany domyślnie w sieci reklamowej. Ich tworzenie jest zautomatyzowane: wystarczy wprowadzić do pięciu tytułów i opisów, wgrać do 15 obrazów (można je pobrać z darmowej biblioteki) i logotypów, a system automatycznie wygeneruje reklamę w odpowiednim rozmiarze.
To format reklam displayowych, który rozwija się do pełnego ekranu po kliknięciu lub najechaniu na nie. Płatność następuje, jeśli użytkownik wykonał jedną z tych czynności. Lightboxy mogą zawierać obrazy lub filmy.
Najpopularniejszy format reklamy kontekstowej w wynikach wyszukiwania. Google umożliwia dodanie trzech tytułów o maksymalnej długości 30 znaków i dwóch opisów o maksymalnej długości 90 znaków każdy. Istnieje również opcja dodania do reklamy rozszerzeń, czyli dodatkowych informacji, które pomogą użytkownikowi w podjęciu decyzji o kliknięciu w reklamę.
Google zaleca wypełnienie wszystkich rozszerzeń, które pasują do obszaru działalności firmy. Lista dostępnych rozszerzeń w reklamach tekstowych:
Oprócz tego w reklamie tekstowej funkcjonują rozszerzenia automatyczne, czyli takie, które są tworzone i dodawane do reklamy przez sam system Google, jeśli algorytm uzna, że zwiększy to prawdopodobieństwo kliknięcia. Mogą to być dynamiczne linki do podstron, adresy automatyczne i partnerskie, oceny i in. Rozszerzeń automatycznych można używać razem z rozszerzeniami niestandardowymi.
To szczególny typ reklamy w wynikach wyszukiwania wyświetlany tylko na urządzeniach mobilnych. Klikając na tytuł lub przycisk „zadzwoń”, wybierany jest numer podany reklamie. W przeciwieństwie do poprzednich formatów reklam użytkownik nie przechodzi na stronę, ale od razu dzwoni do reklamodawcy.
Podczas tworzenia treści obowiązkowe jest podanie nazwy firmy, numeru telefonu, dwóch wierszy opisu oraz adresu URL strony internetowej zawierającej numer telefonu (dla potwierdzenia autentyczności). Taka reklama najbardziej sprawdzi się w przypadku firm, które świadczą pilne usługi – prywatne karetki pogotowia, lawety, taksówki, dostawa żywności i inne.
Jak każde inne narzędzie reklamowe, reklama kontekstowa ma swoje plusy i minusy, które koniecznie musisz rozważyć przed jej użyciem. Zacznijmy od zalet:
Na korzyść reklamy kontekstowej działa również zależność pozycji i kosztu kliknięcia od jakości reklam. Co to znaczy w praktyce? System Google Ads jest skonstruowany w taki sposób, że jeśli reklama jest wykonana w wysokiej jakości i jest często klikana, to system zaczyna pomagać w jej promowaniu.
Reklama kontekstowa umożliwia jak najdokładniejsze dotarcie do odbiorców. To narzędzie o dużym zasięgu, które pozwala przyciągnąć potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Jeśli dana osoba sama zaczęła szukać informacji o produkcie lub usłudze, prawdopodobieństwo, że dokona zakupu lub zamówienia, jest dość wysokie.
Warto pamiętać również o czynnikach subiektywnych – wielu użytkowników jest tak przyzwyczajonych do reklamy kontekstowej, że w zasadzie nie zwraca na nią uwagi.
Kierowanie, inaczej targetowanie pomaga wyświetlać reklamy tylko grupom użytkowników o określonych cechach. To bardzo ważne, ponieważ reklamowanie się na wszystkich jest bezcelowe i bardzo drogie. Dlatego właśnie najlepsze kampanie to te, które są tworzone z precyzyjnym kierowaniem. Jaki więc może być targeting?
Kierowanie, inaczej targetowanie pomaga wyświetlać reklamy tylko grupom użytkowników o określonych cechach. To bardzo ważne, ponieważ reklamowanie się na wszystkich jest bezcelowe i bardzo drogie. Dlatego właśnie najlepsze kampanie to te, które są tworzone z precyzyjnym kierowaniem. Jaki więc może być targeting?
Geograficzny. Sieć reklamowa określa adres IP użytkownika i wyświetla mu reklamy tylko wtedy, gdy jego region jest wskazany w ustawieniach kampanii.
Czasowy Wiedząc, w jakich godzinach Twoi docelowi odbiorcy szukają produktu, możesz wydajniej wydać budżet reklamowy, precyzując czas wyświetlania reklam.
Czynniki behawioralne. Każdy użytkownik Internetu ma swoją historię, która obejmuje wyszukiwane zapytania, odwiedzane strony, zakupy i subskrypcje, a także najchętniej czytane treści. System analizuje te dane i podsuwa odbiorcom powiązane tematycznie, potencjalnie interesujące reklamy i banery.
Retargeting. Są to reklamy skierowane do określonych osób, które już odwiedziły witrynę lub skorzystały z Twojej oferty. Możesz wybrać różne segmenty odbiorców: według źródła ruchu, czasu trwania sesji, dotarcia na konkretną stronę i wiele innych.
Na segmenty odbiorców. Podczas początkowej konfiguracji kampanii możesz dodawać grupy użytkowników na podstawie ich zainteresowań i intencji zakupowych, przesyłać listy adresów e-mail lub kierować reklamy do podobnych odbiorców.
Według typu urządzenia, z którego korzysta odbiorca. Tutaj możesz określić nie tylko typ i model urządzenia, ale również system operacyjny.
Oprócz tego możesz wybrać witryny, strony, aplikacje, filmy i jednostki reklamowe, w których chcesz wyświetlać swoje reklamy.
Domyślnie wszystkie kampanie w sieci reklamowej mają włączone zoptymalizowane kierowanie. Technologia ta pozwala systemowi reklamowemu wybrać dokładnie tych użytkowników, którzy z dużym prawdopodobieństwem dokonają konwersji na wyświetlanie reklam. Zoptymalizowane kierowanie można wyłączyć w ustawieniach grupy reklam lub używać go razem z innymi typami targetowania.
Podobnie jak w wyszukiwarce, możesz opisać grupę docelową za pomocą słów kluczowych. Jednak jest znacząca różnica. Nie będziesz wyświetlać reklam osobom, które wcześniej wprowadziły te słowa kluczowe. Nie. System po prostu wybiera odbiorców na podstawie sugerowanych przez Ciebie słów kluczowych.
Słowa kluczowe to słowa, dla których będą wyświetlane reklamy. Możesz je dobrać według 3 kategorii:
Jednocześnie reklamodawca może zawęzić kategorię odbiorców za pomocą wykluczających słów i wyboru regionu.
Wykluczające słowa kluczowe to frazy, na które nie będą wyświetlały się Twoje reklamy. Kiedy jest to przydatne? Na przykład, gdy sklep sprzedajesz obuwie tylko dla dorosłych albo nie masz asortymencie kosmetyków konkretnej marki itp. Jeśli dodasz „dla dzieci” i „dziecięce” do wykluczających słów kluczowych, to zapytanie „obuwie dla dzieci” nie spowoduje wyświetlenia użytkownikowi Twojej reklamy. Z kolei wybór regionu ogranicza kampanię do konkretnych obszarów geograficznych. Warto z tego korzystać, gdy działasz lokalnie i nie chcesz promować się na zapytania użytkowników z drugiego końca kraju.
Wszystkie te ustawienia pomagają zwiększyć skuteczność reklamy kontekstowej i pokazać ją tym użytkownikom, którzy niosą ze sobą większe szanse na konwersję.
Sporo już powiedzieliśmy o zaletach reklam kontekstowych, ich cechach i formach. Warto więc omówić jeszcze, na co należy zwrócić uwagę przy ich tworzeniu. Dobra reklama kontekstowa to coś więcej niż treści o wysokim CTR. Dużo ważniejsze jest to, że przyciąga do serwisu reklamodawcy klientów gotowych do zakupu.
Reklama powinna być dokładna, zrozumiała i w jak największym stopniu odpowiadać na potrzeby użytkowników. Jak osiągnąć taki rezultat? Oto kilka rekomendacji:
Oprócz tego Google AdWords ma własne wymagania redakcyjne. Jeśli ich nie przestrzegasz, ogłoszenia nie przejdą moderacji. Niedozwolone są błędy ortograficzne i gramatyczne, bezcelowe używanie znaków specjalnych, interpunkcyjnych oraz cyfr. Musisz unikać powtórzeń słów, zdań i liter (np. iiiiiiii), nazw marki, produktu itp. Ponadto nie można powielać tekstu rozszerzenia w tej samej grupie reklam. Moderacji nie przejdzie również reklama niezrozumiała i bez tekstu wyjaśniającego, czego dotyczy oferta.
Wymieniliśmy tylko podstawowe rekomendacje i warto mieć na uwadze, że klienci z różnych segmentów biznesowych zachowują się odmiennie podczas wyszukiwania towarów i usług. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć swojego odbiorcę i wykorzystać wszystkie możliwości systemów kontekstowych. Wyjdź poza reklamę w wyszukiwarce, współpracuj z sieciami partnerskimi, przetestuj różne projekty reklamy i przeanalizuj wyniki po każdej zmianie.
Pamiętaj jednak, że wysokiej jakości treści nie są jedynym warunkiem sukcesu kampanii. W reklamie kontekstowej równie ważny jest prawidłowy dobór rdzenia semantycznego, ustawień kampanii reklamowych, dobór strategii, dostosowanie stawek, parametry kierowania i inne czynniki, o których tu mówiliśmy.
Wydaje się, że w przypadku reklamy kontekstowej wszystko jest proste: zbierasz słowa kluczowe, projektujesz reklamę i uruchamiasz kampanię. Jednak pamiętaj, że Twoim celem ostatecznie jest sprzedaż, a nie każda reklama faktycznie w tym pomaga. I tutaj sprawy się komplikują, dlatego krok po kroku przejdziemy cały proces tworzenia i uruchamiania kampanii kontekstowej w Google.
Zanim zaczniesz tworzyć kampanię reklamową, zalecamy zdefiniowanie swoich celów. Zastanów się i zapisz, jakie wyniki chcesz uzyskać i w jakich ramach czasowych. Oceń realność realizacji tych założeń. Najczęstsze cele promocji reklamowej to podniesienie świadomości lub zwiększenie przepływu klientów/sprzedaży. Na tym etapie warto wstępnie określić, ile możesz przeznaczyć na reklamę – ustal stawkę minimalną i maksymalną za jedno kliknięcie.
Aby wypuścić dobrą reklamę, musisz zrozumieć mocne i słabe strony swojej firmy, produktu lub usługi. Być może rozwiązujesz problemy konsumentów, o których zapomniała konkurencja, oferujesz najniższe ceny, zapewniasz produkty certyfikowane czy zatrudniasz wiodących specjalistów w branży. Wszystko, co daje Ci przewagę konkurencyjną, powinna uwzględniać Twoja reklama.
Na tym etapie ważne jest również poznanie grupy docelowej, jej oczekiwań i potrzeb, zainteresowań, lokalizacji, intencji zakupowych, wskaźników demograficznych czy czynników behawioralnych. Im więcej takich informacji o swoich odbiorcach zbierzesz, tym łatwiej będzie Ci skonfigurować targetowanie. Dzięki temu kampania kontekstowa będzie wydajniejsza.
Niektórzy klienci cenią niską cenę produktu lub usługi, dla innych kluczowa jest jakość, a jeszcze inni biorą pod uwagę szybkość dostawy czy ekologiczne rozwiązania. Jedni użytkownicy będą szukali usług blisko domu, a inni swój wybór oprą na ocenach w sieci itd. Aby nie oferować odbiorcom wszystkiego na raz, podzielono ich na segmenty, czyli grupy, które łączy jakieś wspólne kryterium.
Na przykład: platforma e-learningowa reklamuje kurs projektowania, a tak wyglądają zapytania użytkowników:
Wszystkie trzy zapytania są odpowiednie dla reklamy kursu, ale pochodzą z różnych segmentów. Użytkownicy w pierwszej grupie chcą po prostu nauczyć się projektowania, w drugim szukają kursu, ale nie mają sprecyzowane jakiego. Z kolei ostatni segment reprezentuje odbiorców, którzy są zainteresowani kursem konkretnej firmy. Dlatego reklama dla każdego segmentu będzie inna.
Po zdefiniowaniu segmentów możesz wyszukiwać słowa, dla których reklamy kontekstowe będą i nie będą wyświetlane. Każda grupa odbiorców z punktu 3. powinna mieć swój własny zestaw słów kluczowych. Do ich zebrania najlepiej wykorzystaj narzędzie od Google – Keyword Planner – lub inne dostępne na rynku, np. Answer the Public, Ubersuggest.io czy KWFinder. W przypadku Keyword Planner masz dostęp do szczegółowych statystyk zapytań wyszukiwania, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, czego szukali użytkownicy, jakimi słowami i jak często.
Najczęściej jest to tekst, ale mogą być też obrazy, animacje i filmy. Dla każdego segmentu powinieneś stworzyć osobny projekt. I tutaj ważne jest, aby pisać takie reklamy, aby przyciągnąć tylko odpowiednich odbiorców. Wracając do przykładu z kursem projektowania: jeśli wiesz, że użytkownik szuka konkretnego kursu, który masz w swojej ofercie, to skup się właśnie na nim. Tak samo w przypadku, gdy dla użytkownika najważniejsza jest niezawodność usługi, nie podkreślaj krótkich terminów wykonania czy niskich cen. W reklamie uwzględnij jak najbardziej to, co najważniejsze dla konkretnego segmentu.
Nawet jeśli reklama jest dobrze skonfigurowana, może nie zadziałać. Często przyczyną niepowodzenia jest strona docelowa, czyli miejsce, do którego użytkownik trafia po kliknięciu w reklamę. Trzy najczęstsze problemy ze stroną docelową to:
Dobry specjalista zawsze sprawdza strony docelowe, bo od ich jakości zależy skuteczność reklamy kontekstowej.
Listę słów kluczowych i słów wykluczających wprowadź do swojego konta reklamowego. Następnie ustaw kierowanie – geolokalizację, czas wyświetlania, witryny docelowe dla reklam, parametry odbiorców docelowych i inne wskaźniki. Na tym etapie załaduj również budżet, ustal stawki i skonfiguruj zasady rozliczania. Twoja kampania będzie trwała, dopóki na koncie będą środki na jej finansowanie.
Po zebraniu wszystkich raportów może się okazać, że niektóre reklamy działają lepiej niż inne: są częściej klikane, generują większy ruch i konwersję, a przy tym są tańsze. Oznacza to, że więcej pieniędzy z budżetu reklamowego możesz skierować właśnie na nie. Po wszystkich analizach możesz też zmodyfikować odbiorców docelowych, skupiając się na tych, którzy mieli lepsze wskaźniki, a także witryny docelowe, rezygnując z tych, które generują koszty bez zysków.
Bardzo ważną kwestią tutaj jest połączenie kont Google Ads i Google Analytics. Możesz połączyć swoje konta w sekcji „Administrator” Google Analytics. Jest to konieczne, abyś mógł lepiej ocenić wydajność kampanii i odróżnić ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania od ruchu z reklamy kontekstowej. Aby pomóc Google Analytics w rozpoznaniu źródeł ruchu, wszystkie linki do reklam kontekstowych musisz specjalnie otagować (albo za pomocą tagów UTM, albo „automatycznego tagowania”).
Aby ocenić skuteczność reklamy kontekstowej, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszy to CTR (współczynnik klikalności), czyli stosunek liczby kliknięć reklamy do łącznej liczby jej wyświetleń. Im wyższy wynik, tym skuteczniejsza kampania. Drugi wskaźnik to konwersja. Jest to odsetek użytkowników, którzy wykonali ukierunkowaną akcję w witrynie, taką jak zakup, z całkowitej liczby odwiedzających witrynę. Ważny jest także ogólny budżet i wysokość CPC, czyli kosztu kliknięcia w reklamę – te dane pomagają określić, ile pieniędzy firma wydaje na reklamę kontekstową w Google.
Poza wymienionymi warto śledzić również jeszcze jeden wskaźnik biznesowy – ROMI. Return Of Marketing Investments określa, ile udało Ci się zarobić ponad koszty reklamy. Np. jeśli zainwestowałeś 1000 złotych w reklamę, a zarobiłeś 1500, to ROMI wynosi 500.
W rzeczywistości wskaźników jest o wiele więcej i należy je dobierać w zależności od sytuacji. Niektóre z nich są obliczane na koncie w Google Ads jeszcze przed uruchomieniem kampanii, a niektóre dopiero po.
Głównie w dwóch przypadkach mówimy o tym, że kampania kontekstowa jest nieskuteczna. Po pierwsze, gdy nie generuje kliknięć. Po drugie, gdy nie generuje konwersji. W obu przypadkach przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być trochę różne, jednak najczęściej problemu należy szukać w kilku podstawowych obszarach:
Przyczyną niskiej skuteczności kampanii kontekstowej może być również strona docelowa, do której prowadzi reklama. Niewielu przedsiębiorców o tym myśli, ale z punktu widzenia użytkownika to bardzo ważne. Jeśli strona jest nieczytelna i nieużyteczna, to odbiorca po prostu ją opuści i nie dokona konwersji. Dlatego sprawdź dokładnie, czy link w reklamie działa i prowadzi do strony zgodnej z treścią reklamy, czy użytkownik znajdzie tam wszystkie potrzebne informacje (cena, płatność, dostawa i in.), czy będzie wiedział, jakie podjąć kolejne kroki i czy wszystkie elementy strony działają poprawnie.
Reklama kontekstowa Google to dyskretne narzędzie do pozyskiwania nowych klientów i idealne rozwiązanie do szybkiego rozpoczęcia sprzedaży. Zdaniem ekspertów jest przydatne zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich konsumentów.
Sprzedawcy zyskują dzięki ukierunkowanym i jakościowym odbiorcom, a Ci drudzy w możliwie najkrótszym czasie znajdują potrzebny produkt lub usługę, oszczędzając czas na przeszukiwanie i studiowanie wielu stron oraz informacji. Reklamy kontekstowe to dość złożone narzędzie, które odpowiednio ustawione może przyciągnąć do serwisu lojalnych odbiorców i zwiększyć sprzedaż. Budżety z przemyślaną i precyzyjną konfiguracją kampanii mogą być dość przystępne nawet dla mikrofirm. Co więcej, taka forma promocji się praktycznie we wszystkich niszach.
Wykorzystanie kontekstu w biznesie pozwoli Ci dotrzeć do klientów, którzy są wyraźnie zainteresowani zakupem Twojego produktu lub zamówieniem Twojej usługi. Pamiętaj, aby przed prognozowaniem wydatków na reklamę zebrać dokładne informacje o tym, jaki jest koszt kliknięcia i klienta w Twojej niszy. Od tego zależy sukces promocji. Poświęć również czas na właściwe wyznaczenie celów i opracowanie portretów docelowych odbiorców. Reklama kontekstowa Google może być Twoim wspaniałym pomocnikiem w rozwoju firmy i zwiększaniu zysków. Najważniejsze, aby nie bać się eksperymentów, testować różne rozwiązania i stale dostosowywać kampanię reklamową do zmieniających się trendów rynku i potrzeb odbiorców.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.