Zapytaj o ofertę
Inbound vs. outbound marketing: jaka jest różnica?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Inbound vs. outbound marketing: jaka jest różnica?

Inbound vs. outbound marketing: jaka jest różnica?

7 min. czytania

Marketing rozwija się z dnia na dzień. Jeśli chcesz pozyskać nowych klientów, musisz postawić na innowacyjne techniki promocji i reklamy, które zapewnią Ci spektakularne wyniki sprzedażowe. Działania, które mogą Ci w tym pomóc, to inbound i outbound marketing. Z pewnością zastanawiasz się, na czym polegają, czym się różnią i jak je wykorzystać, aby zdobyć przewagę nad konkurencją. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!

Czym jest inbound marketing?

Zacznijmy od tego, co to jest inbound marketing? W języku polskim nazywany jest aktywnym marketingiem przychodzącym, choć zwykle funkcjonuje pod angielską nazwą. Dzięki inbound marketingowi możesz pozyskać klientów za pomocą wartościowych treści dostępnych dokładnie tam, gdzie odbiorcy ich poszukują. Jako że w Internecie możemy spotkać wiele formatów reklamy, większość użytkowników je ignoruje. Kiedy dana treść na pierwszy rzut oka wydaje się płatną promocją, uznawana jest za bezwartościową. Coraz powszechniejsze jest więc zjawisko ślepoty banerowej, która bardzo niekorzystnie wpływa na wyniki sprzedażowe przedsiębiorstw.

Inbound marketing ukierunkowany jest na publikowanie treści, które niosą szczególną wartość dla Twoich odbiorców. Dzięki nim możesz uzyskać status specjalisty w swojej branży, co pozwoli Ci nawiązać trwałe relacje z konsumentami.

Do najważniejszych narzędzi z zakresu inbound marketingu zaliczamy między innymi artykuły i eksperckie wpisy blogowe. Tworzenie wysokiej jakości treści nie jest jednak wystarczające. Twoim celem powinno być maksymalne zaangażowanie odbiorcy i skłonienie go do określonych działań. Aby zatrzymać użytkownika na stronie, warto wyświetlić mu wyskakujące okienko exit-pop up. Umieszczenie tam informacji o darmowych treściach do pobrania lub promocji jest świetnym sposobem na to, aby został on z Tobą na dłużej. Oto kilka innych rozwiązań, dzięki którym nawiążesz trwałe relacje z odbiorcami:

 • darmowe poradniki, e-booki i inne materiały do pobrania,
 • wartościowy newsletter z oryginalnymi treściami,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • udostępnianie darmowych próbek sprzedawanych produktów lub świadczonych usług,
 • darmowe kursy i szkolenia.

post marki House na Facebooku Facebook

Pamiętaj też o optymalizacji swojej strony internetowej pod kątem użyteczności i funkcjonalności. Dzięki temu zyskasz pewność, że każdy użytkownik, który ją odwiedzi, znajdzie to, czego szuka.

Czym jest outbound marketing?

Outbound marketing to inaczej marketing wychodzący, czyli wszelkie działania, za pomocą których możesz pozyskać klienta, bezpośrednio zachęcając go do skorzystania ze swojej oferty. Działania z zakresu outbound marketingu polegają na wprowadzeniu aktywnej komunikacji z grupą docelową w taki sposób, aby konsumenci wyrażali zainteresowanie Twoimi produktami i usługami. Nadrzędnym celem takich działań jest doprowadzenie odbiorców na sam dół lejka sprzedażowego, aż po realizację transakcji.

Wiesz już, co to jest outbound marketing. Przyjrzyjmy się więc najważniejszym narzędziom wykorzystywanym w zakresie tej koncepcji. Są to:

 • reklamy w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych,
 • tradycyjne środki reklamy, takie jak oferty w prasie i telewizji,
 • targi i wydarzenia branżowe,
 • cold calling,
 • cold mailing,
 • reklamy na stronie internetowej.

post marki Marketer+ na Facebooku Facebook

Warto zaznaczyć, że outbound marketing ma kilka istotnych wad. Z punktu widzenia odbiorców nachalne reklamy mogą przeszkadzać i być niepożądane. Wiele technik z zakresu outbound marketingu jest też ignorowanych przez konsumentów, którzy automatycznie filtrują treści sponsorowane. Jednym z najważniejszych minusów tej koncepcji jest też fakt, iż outbound marketing jest dość kosztowny. Niemniej jednak dzięki właściwej strategii może być niezwykle skuteczny.

Inbound i outbound marketing – najważniejsze różnice

Obecnie większość przedsiębiorców stawia na inbound marketing. Wynika to z faktu, iż treści publikowane w ramach tej strategii są znacznie bardziej angażujące i skutecznie zatrzymują użytkownika na stronie lub w sklepie internetowym.

Najważniejszą różnicą między tymi koncepcjami jest to, że inbound marketing generuje znacznie niższe koszty i pozwala na uzyskanie długoterminowych rezultatów. Strategia outbound wymaga natomiast większych wydatków, a wyniki pojawiają się tylko wtedy, gdy za nie płacisz.

Istotną różnicą jest także zakres wykorzystywanych kanałów. Podczas gdy inbound marketing obejmuje: wszelkiego rodzaju treści content marketingowe, zewnętrzne artykuły sponsorowane, SEO, newsletter, materiały wideo oraz działania optymalizacyjne na stronie internetowej, outbound marketing skupia się na promocji za pomocą płatnych reklam w mediach społecznościowych, targów, wewnętrznych ofert oraz tradycyjnych narzędzi, takich jak reklamy telewizyjne czy ulotki.

Ponadto inbound marketing pozwoli Ci dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców, a outbound skupia się wyłącznie na wyszczególnionej grupie.

Na koniec warto wspomnieć o jednym, kluczowym podobieństwie tych rozwiązań. Otóż zarówno inbound, jak i outbound stosowane są w celu zwiększenia konwersji oraz pozyskania nowych klientów. Jeśli więc chcesz osiągnąć sukces w Internecie, połączenie tych koncepcji będzie najlepszym sposobem.

Plusy i minusy obu rozwiązań

Nic w życiu nie jest oczywiste. W związku z tym każda strategia marketingowa ma zarówno wady, jak i zalety. Z pewnością zastanawiasz się, jak to wygląda w przypadku inbound i outbound marketingu. Podpowiadam!

Inbound marketing

Zalety inbound marketingu to przede wszystkim:

 • dostęp do wielu kanałów marketingowych i możliwość wykorzystywania ich jednocześnie,
 • możliwość dotarcia do sprecyzowanej grupy odbiorców,
 • stosunkowo niskie koszty pozyskiwania leadów,
 • długoterminowy charakter efektów,
 • reklama oparta na potrzebach odbiorców, co pozwala budować zaufanie i zwiększać świadomość marki.

Wśród cech inbound marketingu możemy też wyróżnić kilka wad. Są to:

 • duża pracochłonność kampanii,
 • wysoki próg wejścia na rynek,
 • długi czas oczekiwania na pierwsze efekty,
 • trudności w zakresie budowania strategii w mniejszych branżach,
 • ryzyko nieprawidłowego określenia grupy docelowej.

Outbound marketing

Do zalet outbound marketingu zaliczamy:

 • jednostronną komunikację z klientem,
 • możliwość działania na bardzo szeroką skalę,
 • dużą rentowność działań,
 • stosunkowo szybkie efekty kampanii.

Outbound marketing ma też kilka wad. Do najważniejszych należą:

 • trudne warunki sprzedaży, która jest zależna od potrzeb klienta,
 • ograniczone możliwości precyzowania działań,
 • stosunkowo wysoki koszt pozyskiwania leadów,
 • niska opłacalność w przypadku translacji o małej wartości,
 • trudności w nawiązywaniu relacji z klientami, jako że outbound marketing często kojarzony jest z nachalnymi reklamami.

Jaki rodzaj marketingu wybrać?

Wiesz już, na czym polega inbound marketing i outbound marketing. Z pewnością zastanawiasz się jednak, która koncepcja przyniesie lepsze efekty. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność obu rozwiązań zależy bowiem nie tylko od zaangażowania w działania promocyjne, ale też charakterystyki firmy i branży, w której działasz.

Istnieje jednak prosty sposób, dzięki któremu możesz znacznie poprawić wyniki i maksymalnie wykorzystać potencjał marketingowy swojej firmy. Mowa tu o połączeniu koncepcji inbound i outbound. Jednoczesne stosowanie rozwiązań z zakresu tych strategii to świetny sposób na przyciąganie nowych klientów oraz budowanie z nimi trwałych relacji. Pamiętaj jednak, że takie połączenie będzie nieco bardziej wymagające niż stosowanie jednego rozwiązania. Jeśli więc chcesz uniknąć ewentualnych błędów i zmaksymalizować efektywność promocji, skonsultuj się z agencją marketingową, która wybierze najlepsze dla Twojego biznesu metody, a także wskaże działania, dzięki którym osiągniesz sukces!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 1
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czym jest budżet marketingowy?
  Czym jest budżet marketingowy?
  Budżet marketingowy to najważniejszy element każdej strategii reklamowej. Warto więc wiedzieć, czym jest i co powinno się w nim znaleźć!
  Czym charakteryzuje się strategia SEM?
  Czym charakteryzuje się strategia SEM?
  SEM jest ważną częścią działań marketingowych w sieci i skupia się na promocji zasobu w wyszukiwarkach. W artykule przyjrzymy się jego cechom i zaletom.
  Neuromarketing – co to?
  Neuromarketing – co to?
  Weryfikacja skuteczności reklam jest kluczowa dla powodzenia strategii marketingowych. Sprawdź, jakie możliwości w tym zakresie daje neuromarketing.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.